06.Ağu.2020
ad

Yazar hakkında

2 Yorumlar

 1. Furkan

  Karahisara bağlanacak ilçeleri yazarken Şiran yazacağıma Torul yazmışım, onu da düzelteyim:)

  Yanıt
 2. Furkan

  Yerel meselere ilginiz ve naklettiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkürler. Naçizane bir eleştiri yapayım, bazı hususları birkaç kez tekrar etmeniz yazının uzamasına ve akıcılığının kesintiye uğramasına sebep oluyor. Daha kısa öz daha etkili olabilir.

  Ben de Ordunun coğrafi ve kültürel bir kimlik krizi yaşadığını düşünüyorum. Halkın alışkanlıklarından vazgeçmesi zor, halk istemezse siyasetçilerin cesaret etmesi de o kadar zor ama bence Karadenizde önemli bir idari revizyona ihtiyaç var:

  Bana göre Havza Amasya’ya, Ünye-Ikizce-Caybasi Samsun’a, Akkuş Tokat’a, Yeşilceye kadar olan kuzey kısmı hariç Mesudiye-Alucra-Şebinkarahisar-Çamoluk-Koyulhisar-Suşehri-Torul yeni kurulacak Karahisar’a, Piraziz ve Bulancak Ordu’ya, Beşikdüzü ve Şalpazarı Giresun’a bağlanmalı.

  Bu değişikliklerden sonra Ordu şehir içinde şu değişiklikler yapılır:
  Piraziz Gülyalı’yla birleşir. Böylece Ordu, batısında Perşembe ve Fatsa gibi 2 güçlü ilcenin yanında; artık daha güçlü bir Gülyalı ve halihazırda zaten güçlü bir ilçe olan Bulancak ile doğusunda da 2 büyük ilçeye kavuşmuş olur. Ordudan ayrılan Mesudiyenin Ordudan ayrılmayan kuzey kısmı Kabadüze bağlanır. Bu ilçenin Merkezi Yokuşdibine taşınır. Ancak kabadüz ismi müthiş bir Turizm cennetinin marka değerine yakismadığından ilçeye Çambaşı adı verilebilir. Böylece Çamlıhemşin gibi bir marka yaratılır.

  Bu değişiklikler ile güneyde kalan ilçeler mahrumiyet bölgesi olmaktan çıkar. Sahil illeri de gereksiz geniş bir coğrafyaya hizmet götürme külfetinden kurtulur. Amasya büyür, Ünyeliler rahatlar :). Bi tarafı Bulancaklı birisi olarak Bulancak Ordu ile sırt sırta olan, halkı aynı yaylalarda komsuluk yapmış köken olarak da kültür olarak da Ordu ile aynı olan bir yer. Büyükşehire bağlanmak Bulunacağı geliştirecektir. Özellikle yüksek kesimeleri, çünkü bi ara Donger köyü Orduya bağlanmak için referandum kararı almış idi.
  Karahisar şehrinin kurulması Kelkit vadisini canlandıracaktır. Beşikdüzü ve Şalpazarı (Ağasar) eskiden Görele kazasına bağlı ve Trabzona bağlandığında bu durumu ilk basta kabullenememis Çepni yerlerim yerleri. Buraların Giresuna bağlanması tabiri caizse cuk diye oturacaktır. Giresun doğuya kaymış oluyor ama Büyükşehir olmadığından idari sorun yaratmayacaktır. Il özel idare Tireboluya taşınarak sorun çözülür.

  Ama dedigim gibi bunlar için halkın duygusallığı kenara bırakması, ve siyasetçilerin de cesur olması gerekiyor.

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi ANKARA  E-posta:webmaster@akkusilcesi.com ihsancam64@hotmail.com gunes99@hotmail.com
Copyright © 2002 Akkuş İlçesi İnternet Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır . Tasarım İhsan GÜNEŞ