14 Temmuz 2024 Paz

3. AKKUŞ ARGAN YAYLASI GÜRGEN FESTİVALİ

Festival Komitesinin 06.08.2005  tarihinde saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasıyla başlayan festival  daha sonra Akkuş şehir merkezinde kurultay komitesi üyeleri (Akkuş Kaymakamı, Belediye Başkanı, Halk Eğitim Müdürü,Milli Eğitim Müdür  Yardımcısı ile davetliler, Akkuş İnternet Sitesi Yönetimi, Basın  Mensupları ve Halk''ın) katılımı, gösteri ekibinin  şovları ile şehir turu atılarak devam etmiştir. Öğleden sonra ise Tarım  Müdürlüğünün katkılarıyla düzenlenen en iyi kuzu ve en iyi dana  yarışmasında dereceye girenlerin ödüllendirilmesi , Mili Eğitim  Müdürlüğünce düzenlenen başarılı öğrencilere ödüllerin verilmesi  etkinlikleriyle devam etmiştir.

 

Eğlence kısmında ise sahneye çıkan sanatçılar Akkuşlu Kaymakam ( Sezai  TÜRK ), Hakan DEMİR, Songül KARLI ve Ferdi TAYFUR  Akkuş halkını ve  festivale katılan davetlileri büyük bir coşkuyla eğlendirdi. İlerleyen  saatlerde  öğrencilerin folklor gösterisi, gösteri ekibinin renkli şovları,  festivalin yapıldığı tarihlerde Akkuş'ta bulunan TGRT Televizyon kanalında  yayınlanan BAYKUŞ programının sevilen sunucusu Baykuş'un katılımı ve  röportajlarıyla Akkuş bambaşka bir güzelliğe büründü. Belediye Başkanı  Lütfi EFİL'in halkı selamlaması ve yaptığı konuşmayla Akkuşluları  festivale katılmaya davet etti.

 

Akkuş festivalinin vazgeçilmezlerinden ve en heyecanlı anlarından biri  olan Akkuş güreşleri 7.08.2005 tarihi saat 11.00 başlayıp akşam saatlerine  kadar sürmüştür.Geçen yıllardan farklı olarak festival alanına su,çeşme,  elektrik,tuvaletler, soyunma odaları yapılması , güreş alanına giriş  yollarının genişletilmesi ve yeni yollar açılarak araç trafiğinin  rahatlatılması sağlanmıştır.

 

Önceki yıllardan çok daha kalabalık, coşkulu katılımın olduğu güreşlere  İstanbul Milletvekili Ak Parti Genel Sekreteri İdris Naim ŞAHİN, Ordu  Milletvekilleri Enver YILMAZ, Cemal UYSAL,Akkuş Kaymakamı,Akkuş Belediye  başkanı, Ünye Belediye Başkanı, Akkuş Ak Parti İlçe Başkanı, Ünye Ak Parti  İlçe başkanı, İlçede bulunan kamu  kurum kuruluşlarının birim müdürleri,amirleri ile davetliler katılmıştır.

 

Er  meydanına güreşçiler çıkmadan önce  saygı duruşu, İstiklal Marşı, Kuran'ı  Kerim okunması ve duaların yapılmasıyla güreşler başlamıştır. Güreşler  devam ederken söz alan Belediyeler Başkanı Lütfi EFİL halkı selamlayarak  davetlilere hoş geldin konuşmasında bulunarak Akkuş'umuzu karşılıksız  sevelim mesajını verdi. İlçenin en önemli iki sorunun ulaşım ve sağlık   olduğunu dile getirdi. Değişik boylarda uzun süre er meydanında  güreşçilerimiz ter döktüler. Kırkpınar Güreşlerini aratmayan  karşılaşmaları halk heyecanla,coşkuyla izledi. Akkuş güreşleri ikincisi  Hüsetin ŞAHİNALP Baş Pehlivanı Sermet  BULUT olmuştur. Güreş Ağası Cabbar  KEMENT  22 milyara Güreş Ağası olmuştur.

 

 

FESTİVAL   HAKKINDA YAZILANLAR

 

Akkuş Kurultayının yapılmaması ve Akkuş İnternet Sitesi''nin irtibat adresi olarak gösterilmemesini büyük bir eksiklik olarak görüyorum.

 

2005 Akkuş Kurultayı ve Festivalinde Kurultay Toplantısının  yapılmayacağını öğrendim. Beklemediğim bir haberdi. Hem üzüntümü belirtmek hem de bu konuda bir kez daha düşünülmesi için bu yazıyı yazmak istedim. Memleketine aşık  Akkuşlu bir bayan olarak bir yıl boyunca bu sene ki kurultayın nasıl olacağı, geçen seneye göre nasıl değişiklerin yapılacağı, katılımın özellikle de, bayanların katılımının daha çok olacağını umut ederek o günü bekliyordum. Bu arada iki seneden beri yaptığım gibi yine bayanlarımıza memleketimizin sorunlarına duyarlı olmaları için, bir yıl boyunca nelerin değiştiğini, nelerde eksiklerimiz olduğunu hep beraber tartışmak için bu güzel sitemizde çağrı da bulunacaktım. Yazımı siteye göndermek için girdim ki, büyük bir hüsrana uğradım. Bu kadar insan bir araya gelmişken bütün sorunlarımızı unutup da sanki hiç bir eksiğimiz yokmuş, sanki memleketimiz bütün olanaklara sahipmiş gibi bir tavır sergileyerek eğlence peşine düşüyoruz. Evet eğlenilmeli tabi ki ama önce hak edilmeli, bu bir kutlama olmalı. Zor, sıkıntılı günlerin aşılıp feraha ermenin kutlaması. Halbuki  o kadar çok çalışmamız gerekiyor ki. Kurultayın neden yapılmadığını öğrenmek istiyorum. Yoksa halkımızın haberi olmadan bizler feraha mı erdik!

 

Diğer bir konu da, afişteki İrtibat Adresi olarak  ahmetihsan71@hotmail.com mail adresi belirtilmiş. Akkuş''luların ve Akkuş''lu olmayan binlerce kişinin ve kurumların bildiği İlçemizin öz evlatlarının bin bir güçlükle  hazırladığı, ve İlçemizin adı ile anıldığı başarılı AKKUŞ İNTERNET SİTESİ www.akkusilcesi.com  adını afişlere yazılmamasını Akkuş ismi ile site ve mail adresleri varken hotmail mail adresinin kullanılmasını bu bağlamda aynen Kurultayın yapılmaması eksiği gibi bu davranışın da bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Sevda ÇAM

 

*****

 

Akkuş festivalinde kurultayının yapılmamasının sebepleri neler olduğunu ve yapılmamasının nedeninin de kurultayda doğacak sıkıntılardan (Akkuş un gelişmesi için öneriler ve görüşler) kaçmak olduğunu düşünüyorum. Cemal AŞÇI

 

*****

 

Bu seneki yapılacak olan festival de kurultayın yapılmayışına üzüldüm. Tahsin AKKAYA

 

*****

 

2005 Akkuş Festivalinde Kurultay yapılmayacağını öğrendik. Akkuş İnternet Sitesi adına alınan bu kararın Akkuş''un İhtiyacı olan hizmetlerin masaya yatırıldığı toplantılara daha çok zaman ayırmak gerekirken Eğlence kısmının ön plana çıkarılmasını ve Kurultayın yapılmamasını eksiklik olarak görüyoruz. İnanıyoruz ki iler ki tarihlerde bu kararı alanlar bu eksikliği kabul edeceklerdir. Festivaller her yerde yapılabilir. Sanatçılar her yerde izlenebilir. Ama Akkuş İlçesinin ihtiyaç duyduğu hizmetler halkın katılımı ile ne yazık ki her zaman konuşulmuyor. Akkuş''un yetiştirdiği kişiler her zaman bir araya gelemiyor. İdareciler yaptıkları çalışmaları ve hizmetleri her zaman halka anlatma fırsatı bulamıyor. Akkuş Kurultayında sadece Akkuş ve Köyleri konuşuluyor, bu bölgenin sorunları konuşuluyor. Akkuş''a özgü olan en önemli kısmı burasıydı zaten. Bu konuda sanırım karar alanlar açıklamada bulunacaklardır. Site Yönetimi

 

KURULTAY VE FESTİVAL KOMİTESİ KURULMASI BU KOMİTELERİN BİR SENE SÜRESİNCE YAPMASI GEREKENLER

 

A) İlçe Kaymakamı Akkuş adına

B) İlçemiz mülki amirleri (Garnizon  Komutanı, İlçe Emniyet Amiri,Milli Eğt. Müd, Nüfus,Mal ,Tarım ,Orman, Sağlık ,vb)

C) Belediyeleri Temsilen bir başkan

D) Tüm esnaflar adına yetkili birisi

E) Tüm muhtarlar adına bir muhtar

F) Bilim Adamları Araştırmacılar adına  (Bir Kişi)

G) Basın adına bir kişi

 

Bu komite kendi aralarında iş bölümü  yaparak çalışmaları tamamlar ve bir merkezde toplar. Biri icracı diğeri  takip komitesi olmak üzere iki komisyon kurulabilir. Bunun dışında  Akkuş''un en önemli sorunlarından

 

Ulaşım

Sağlık

Eğitim

Tarım ve Orman

 

Yatırım ve kalkınma gibi komiteler  kurularak bir sene boyunca çalışmalarını sürdürür. Etkinliklerini  hazırlayarak aksaklıkları ve çalışmaları ile bir sonraki seneye  önerilerini sunar. 3 Senedir bu çalışma yapılmıyor ve amaca ulaşılmıyor. Site Yönetimi

RESİMLERLE  FESTİVAL

 

 

 

Daha  fazla resim için tıklayınız…

FESTİVALDE GÖZDEN KAÇANLAR

 

Akkuş İnternet Sitesi Yönetimi

 

Akkuş Internet Sitesi Yöneticileri  tarafından yapılan gözlemler sonucunda;

 

Kurultaya Ordu İli Kamu Kurumlarından ne  yazık ki katılım olmamıştır. Tarım Müdürü hariç, 3 senedir Ordu Valisi  katılmamıştır.

 

Festivalin bir amacı da Akkuş  Ekonomisini canlandırmaktı. Ama beklenen olmadı. Bunun Sorumlusu da  kimse kusura bakmasın esnaflarımızdır. Ben Akkuş''ta Esnaf olsaydım. Tüm  esnaflar olarak toplanırdık. Belediye Başkanından Fuar alanı açmasını  kirası neyse vereceğimizi söyleyerek Fuar alanı açılmasını sağlardık. Bu  fuar alanlarında küçük dükkanlar açarak, Akkuşlu esnafların ürettiği ve  sattığı malların müşteriye sunulmasını sağlardık. Hem de bu Fuar en az  bir ay açık kalırdı.

 

Festivalin İlçemizin alışverişin yapıldığı Cumartesi gününe denk gelmesine rağmen halkın gerek açılışta ki törene  gerek şehir turuna katılımı yok denecek kadar az olmuştur.

 

Halkın ilgisi mi az olmuştur yoksa Kurultay Komitesinin halkı yönlendirmemesi mi etkili olmuştur?

 

Akkuş festivalinde  bir çok eksiklikler giderilmiş, Festival Alanına Su, Elektrik, Çeşme, Tuvaletler yapılmış, Çevre düzenlemesi yapılarak Araçların Trafik yoğunluğu giderilmiş. Emniyet Güçleri ise her türlü güvenlik önlemlerini almışlardır.

 

Daha da profesyonel bir  çalışma olması için çaba harcanmış olup her şey düşünülürken neredeyse Akkuş unutulmuş çünkü hiç bir akkuşlu mahalli sanatçıya sahnede yer verilmemiş, teklifte bulunulmamış, hiçbir Akkuş'u anlatan kompozisyon okunmamış, Akkuş şiiri söylenmemiş, Akkuşlu öğrencilerin sosyal etkinliklerine yer verilmemiş kısaca kendi benliğimiz, yaşantımız, vazgeçilmez değerlerimiz geri planda kalmıştır. Aslında yıllarca festival yapan ilçelerde aynı hatalara düşmüşler, daha sonra bundan sıyrılarak kendi  öz benliklerine dönerek kendilerini tanıtmaya, ürettiklerini pazarlamaya, kendi içinden yetişen insanlarını öne çıkarmaya, birlik ve beraberlik sağlayarak tek vücut olmaya, yörenin kalkınması için çalışmalarını daha düzenli,  ulusal  ve uluslar arası boyutlara taşımayı sürdürmektedirler.

 

İlçedeki bir çok kamu kurumları mı festivale hazır değildi yoksa festival komitesi bu kurumlarla iş birliği ve dayanışma mı sağlayamadı???????? Bunun yanı sıra Akkuş belediye personeli, Emniyet Güçleri (Asker-Polis ), Hastane Personeli, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü festival etkinliklerinde başarılı çalışmalarıyla göz doldurmuşlardır.

 

2005 Akkuş Festivali'nin tanıtımının gereği kadar yapıldığına inanmıyoruz! Görüştüğümüz kişi ve kurumların çoğunluğu davetiye almadıklarını beyan etmişlerdir. Afişlerin ise dikkat çekici mekanlara asılmadıkları, bunun yanı sıra belediyede festival günü afişlerin bekletildiği görülmüştür.

 

Akkuş dışında yaşayan akkuşlular ile gerekli irtibat, iş birliği sağlanamamıştır. Bu nedenle özellikle Akkuş'un yetiştirdiği bürokrat, müdür,mühendis,akademik personel ve bunun gibi üst görevlerde bulunan kişilerin festivale katılımının sağlanması için gereken çaba harcanmıştır.

 

Ordu ve Ünye ilçelerinden gelen basın mensuplarına gösterilen ilginin ne yazık ki bir kısmı dahi Akkuş İnternet Sitesi yöneticilerine gösterilmemiştir.

 

Belediye başkanı'nın söylediği Akkuş'un ulaşım ve sağlık sorunu dışında önemli sorunu yoktur sözlerine katılmıyoruz. Turizm, Tarım, Ormancılık, İş Sahası açılması, Yatırım, Balıkçılık, Baraj ve Gölet yapılması gibi sorunlar göz ardı edilemez. Bu ve benzeri kurumlar başka illerde ve köylerde ne gibi yatırımlar-hizmetler yapmışlar biz çok gördük. Neden Akkuş unutuluyor. Her kamu kurumu Akkuş'a hizmet yapmak zorundadır. Her Akkuş''lu da bunun bilincinde olarak bu kurumlardan hizmet isteme hakkına sahiptir.

Related Articles

12 YORUMLAR

  1. AKKUŞU ÇOOOOOOOOOOOOOOOKKKKKKKKKK SEWİORUMMMMMMMMM FESTİVALLERİN HER SENE YAPILMASINI İSTİYORUZ……………….İLÇEMİZE BAŞKA Bİ GÜZELLİK KATIYO:-)))))))))))

  2. iyi günler.ben festivalin olduğu gün ankaraya dönmek zorunda kaldım.dolayısıyla festivali kaçırdım ve festivalin videosunu siteye koyabilirmisiniz.rica ediyorum.download edilecek şekilde koyulursa sevinirim.bilgisayarıma indirmek istiyorum.saygılarımla.şimdiden teşekkür ederim.

  3. ilcemizde festival olmasına cok sevindim ama ne yazıkki: gelemedim cok istiyordum ama yok gelemedim tüm tanıdıklarıma selam olsun onları cok seviyorum

  4. Sadece Bu Değil Sitenin Yeni Tasarımı Çok güzel olmuş Bide Size Bişey Vercem:
    IP adresi
    Bunu Siteye Koyarsanız ip Öğreniyosunuz Tabi Bi Öneri

  5. ben akkuş ilçesinde 3 yılı aşlkın bir süre kaldım ve ayrılalı daha bir kaç hafta oldu orada kaldıgım süre zarında güzel günlerim geçti ve şu bir gerçektir akkuş eşsiz dogasal güzellikleri ile bir incidir orada kaldıgım zaman zarfında bana her konuda yardımcı olan mesai arkadaşlarım VE AMİRLERİM METİN KIYAKLI AZMİ DUMAN , HÜSAMETTİN SEVİNDİK , MUHİTTİN SEVİNDİK , CEMAL KALENDER, UGUR YUGURAN (AKKUŞUN ENİŞTESİ) , MUSA ÇÖPOĞLU , ŞEVKİ KIYAKLI , RAMAZAN DEMİRAL a bir ömür boyu mutluluk ve saglık diliyorum aynı zamanda orada geçirdgim zaman diliminde tanıştıgım bütün akkuşlu dostlarımın haklarını helal eetmelerini istiyorum ALLAH izin verirsede festivalı kaırmamak için elimden geleni yapacagım her zaman o eşsiz dogası aklımdan hiç gitmiyoru belki gülersiniz ama cigerlerim bile özledi orada nefes almayı hepiniz ALLAH a emanet olun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar