6 Aralık 2022 Sal

Akkuş İlçesi Salman ve Seferli Mahallesinin Sınırındaki Deredeki Çöpler

Akkuş İlçesi Salman ve Seferli Mahallesinin
Sınırındaki Deredeki Çöpler

Akkuş İlçesi Salman ve Seferli Mahallesinin Sınırındaki Deredeki Çöpler

Köyümüzdeki bir damla su her şeyin en başında bulunan su pınarlarını oluşturur. Bizim memleketimizden derelerden akan sular Güldereye oradan Hasan Uğurlu Barajına almakta. Hem coğrafyamızı kirletiyor hem de derelerimiz deki suları. Doğa bize Allah tarafından kusursuz sunulan eşi benzeri olmayan yaşam döngüsünü sunuyor. En ufak duyarsızlık gösterdiğimizde yaşam bilincini ihmal ettiğimiz zaman istenmeyen sonuçlar doğuruyor sorumsuzluklarımız. O kadar mahallemizin fotoğrafını çeken biriyim ve hiç çekmek istemediğim görüntüydü gördüğüm çöpler ve beni çok üzen kareydi. Beni ne yazık ki güzelliğinin arasında çöplerle birlikte karşıladı. Hem görüntü kirliliği yaratıyor hem suyu kirlenmekteydi.

Çünkü atılan atıklar plastik, naylon torba, çam şişe, demir vs doğada 100 yıllar kadar yok olmayacak atıklardı. O dereden plâstik borular yokken yöremizde eskiden o dereden büyüklerimin bana anlattıkları şunlardır. O dereden içme suyunu kaplarla eve taşıyıp içiyorlarmış Derelerimizdeki suda canlı popülâsyonu vardı. Bunlar yengeç, kurbağa, balık, bunlar yok oldu küresel ısınma ile aşırı yağışlarla doğal afetler sebebiyle gerek tarım ilaçları gerek gübre atılımıyla gerek çöp atılarak gerek ev giderlerinin derelere bağlamasından dolayı deredeki su kirlenmektedir. Doğaya karşı saygıyı kendime bir borç bir vefa görevi olarak görmekteyim. Sanki yok etmeye kirletmeye hakkımız var gibi davranıyoruz çevremize. Oysa doğa bize bir insanoğlunun asla var edemeyeceği kadar nimetler sunuyor. Karşılığında ince naif davranmamız gerekirken birbirimize ve doğamıza karşı her şeyi yok ediyoruz kirletiyoruz. Oysa hepimiz aynı coğrafyanın insanıyız ve ortak yaşam alanımızı doğayı gasp etmekteyiz. İnanıyorum ki yöremizin mahalle sakinleri daha duyarlı olup istenmeyen vakaları sergilemeyeceğini düşünüyorum.

Derelerimizdeki konuyla alakalı Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Mehmet Hilmi GÜLER beye sosyal medyadan duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Olduğu konumu ve yeri hakkıyla hak eden ve layıkıyla yerine getirdiğinden dolayı minnettarım. İsterdim ki bu konu Mehmet Hilmi GÜLER Bey bize ulaşmadan en alttaki yetkili kişiler tarafından görülüp gereğinin yapılması için gerekli çalışmalar yapılmalıydı. Ancak nedendir bilmiyorum kimse görmüyor görmezden geliniyor. Ama siz körsünüz diye herkes kör, sağır, dilsiz değildir olmayacaktır da. Ordu da devletin kurumu olan OBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı paylaşımımızı görüyor bizimle iletişime geçiyor. Başvuru yapmadığımız halde Cimer olsun OBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı olsun başvuru yapmadan görüyor ama kulağının dibinde olandan kimsenin haberi yok görmüyor. İsterdim ki sinsile yoluyla yürüsün süreç ama dediğim gibi görmezlikten geliniyor. Bunun bu şekilde mi olunması mı gerekir sorgulanır, halkın seçmiş olduğu devletin bir makamına getirmiş seçilmiş kişiler olununca her şey bitiyor mu ? Eksiklerimiz belli belirli noktalara çöp konteyner konulması her gün olmasa bile haftada bir çöplerin belirlenen yerden alınması.

Bu konuda çalışma yapılacağının sözü verildi sözlerin yerine getirileceğine inanıyorum. Çünkü herkes seçilmeden önce amacının hizmet olduğunu söylüyordu ve şuan amacın hizmet olduğunun göstermenin tam vakti. Yoksa aksi takdirde çağımızın en önemli soruna haline dönüşmesi an meselesi olacaktır bu çöpler. Sadece bugün lazım değil bize ve sonraki nesillerimize her gün temiz bir gelecek lazım. Bunun bilincini kavramamız ve bunu benimsememiz gerekli. Bu davranış biçimine her şeyden çok ihtiyacımız var temiz bir dünya için.

Salman ve Seferli mahallerinin sınırını oluşturan deremizin güzel görüntüler resimler çektiğim o eski saflığını geri verebiliriz inşallah kirlettiğimiz dünyamıza, intikamını ağırca almadan bizden ! ! !

Kaynak: http://www.salmankasabasi.org/

Ersin KEMENT

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi

Salman Muhabiri

 O dereden Görüntüler

 
 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
15AboneAbone Ol

Çok Okunanlar