ad

Yazar hakkında

4 Yorumlar

 1. Atakan

  Bir Ünye’li olarak söylüyorum. Ordu, Samsun ve Giresun zaten bir bütündür. Ünye il olsa bile Ordu kardeş ilçesi olur. Hem kökenleri Orduya daha benzer, hem de Orduya daha yakındır. Ki zaten Ordu Merkez liler giresunluları sevmez. Samsuna daha yakın olmayı ister. Ordu ile Samsun, zaten kardeştir. Yani Ünyeliler kendilerini Samsun ve Ordulu hisseder. Şahsen sadece canik olarak kültürümüz Samsuna daha yakın. Yoksa Ünyeliler de Orduca konuşuyor, yemeklerimiz Ordu ile aynı. Ünye zaten ebediyen artık Ordunun ilçesi olmaya devam eder. Ünye Ordunun, bağlantı ilçesidir diyebiliriz aslında. 52.5 uz biz 🙂 Ordu ile Samsunluyuz. Ki zaten çepni ler samsunda Ordu kadar yoktur. Çepnlier Ünyelilerin kökenidir. Aynı Ordu Merkez gibi. Yani bizim köjenimiz aynı. Orduluyuz…

  Yanıt
 2. Furkan

  Karahisara bağlanacak ilçeleri yazarken Şiran yazacağıma Torul yazmışım, onu da düzelteyim:)

  Yanıt
 3. Furkan

  Yerel meselere ilginiz ve naklettiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkürler. Naçizane bir eleştiri yapayım, bazı hususları birkaç kez tekrar etmeniz yazının uzamasına ve akıcılığının kesintiye uğramasına sebep oluyor. Daha kısa öz daha etkili olabilir.

  Ben de Ordunun coğrafi ve kültürel bir kimlik krizi yaşadığını düşünüyorum. Halkın alışkanlıklarından vazgeçmesi zor, halk istemezse siyasetçilerin cesaret etmesi de o kadar zor ama bence Karadenizde önemli bir idari revizyona ihtiyaç var:

  Bana göre Havza Amasya’ya, Ünye-Ikizce-Caybasi Samsun’a, Akkuş Tokat’a, Yeşilceye kadar olan kuzey kısmı hariç Mesudiye-Alucra-Şebinkarahisar-Çamoluk-Koyulhisar-Suşehri-Torul yeni kurulacak Karahisar’a, Piraziz ve Bulancak Ordu’ya, Beşikdüzü ve Şalpazarı Giresun’a bağlanmalı.

  Bu değişikliklerden sonra Ordu şehir içinde şu değişiklikler yapılır:
  Piraziz Gülyalı’yla birleşir. Böylece Ordu, batısında Perşembe ve Fatsa gibi 2 güçlü ilcenin yanında; artık daha güçlü bir Gülyalı ve halihazırda zaten güçlü bir ilçe olan Bulancak ile doğusunda da 2 büyük ilçeye kavuşmuş olur. Ordudan ayrılan Mesudiyenin Ordudan ayrılmayan kuzey kısmı Kabadüze bağlanır. Bu ilçenin Merkezi Yokuşdibine taşınır. Ancak kabadüz ismi müthiş bir Turizm cennetinin marka değerine yakismadığından ilçeye Çambaşı adı verilebilir. Böylece Çamlıhemşin gibi bir marka yaratılır.

  Bu değişiklikler ile güneyde kalan ilçeler mahrumiyet bölgesi olmaktan çıkar. Sahil illeri de gereksiz geniş bir coğrafyaya hizmet götürme külfetinden kurtulur. Amasya büyür, Ünyeliler rahatlar :). Bi tarafı Bulancaklı birisi olarak Bulancak Ordu ile sırt sırta olan, halkı aynı yaylalarda komsuluk yapmış köken olarak da kültür olarak da Ordu ile aynı olan bir yer. Büyükşehire bağlanmak Bulunacağı geliştirecektir. Özellikle yüksek kesimeleri, çünkü bi ara Donger köyü Orduya bağlanmak için referandum kararı almış idi.
  Karahisar şehrinin kurulması Kelkit vadisini canlandıracaktır. Beşikdüzü ve Şalpazarı (Ağasar) eskiden Görele kazasına bağlı ve Trabzona bağlandığında bu durumu ilk basta kabullenememis Çepni yerlerim yerleri. Buraların Giresuna bağlanması tabiri caizse cuk diye oturacaktır. Giresun doğuya kaymış oluyor ama Büyükşehir olmadığından idari sorun yaratmayacaktır. Il özel idare Tireboluya taşınarak sorun çözülür.

  Ama dedigim gibi bunlar için halkın duygusallığı kenara bırakması, ve siyasetçilerin de cesur olması gerekiyor.

  Yanıt
  1. Bahadır KAYIM

   Yorumunuz için çok teşekkürler..Görüşleriniz ilgimi çekti, uzun yazmayı aslında sevmiyorum ama araştırma yazısı olsun, belki ilerde idari değişiklikler için fikir altyapısı faydası olur diye yazıyorum.Bazı görüşleriniz mantıklı ama bazılarına katılamıyorum.

   Cevap vereyim:

   1-ORDU İlinden Ünye, İkizce, Çaybaşını hepsini alıp Samsun’a vermek, Ordu’yu çok küçültür ve artık çok mantıklı değil.. Evet Ünye halkı %70 Samsuna gider, %30 belki Ordu’ya gider, Ordu da çok az Ünyeli var Samsun da dolu.Fakat, düşünün ki, Ünye SAMSUN’a 90 km. iken ORDU’ya 55 km. Mantıklı mı?

   Çaybaşı’da İkizce (Akçay) Çayının Ordu tarafında dağlık ve yoğun Ünye ilişkili, Orduya daha yakın.Ordu 94 km. Samsun 104
   Çaybaşında sıkıntı İl değil, İlçe merkezinin yanlış yerde olması..yerel Kamuoyunun çoğu lküvez olmasını istiyor, çok da mantıklı, yazdık anlattık.

   Fakat İkizce hem Ordu’ya (91.5 ama 90 sayalım) hem Samsuna 90 km. Mesafede

   Ve Samsun-Ordu sınırını kesen Akçay’ın iki tarafında. Yani İkizce olabilir.İkizce hem Ünye hem Terme ve Samsun yoğun bağlantılı

   Birde yukarıda Salman Kasabası var.Ordu’ya 150 km. Fakat Samsuna 98 km. Orada ciddi şekilde ilçe ihtiyacı var, Akkuş uzak. Salman yöresi İstanbul, Ankara vs. Hariç çoğu Samsunda..İlçe yapılıp Samsuna bağlanması gerek.

   Fakat burada hep yazıyorum, problem şu: Ünye Fatsa ve arkası ilçeler hep Samsuna alışmış, ama artık ORDU ya 23 km. Mesafede bir yeri 110 km uzakta olan Samsuna eski İli bile olsa bağlamak çok saçmadır, bunu ordaki yerel halkın çoğuda kabul etmez.Bu yapılırsa Ordu İlini dağıtalım gitsin, anlamı kalmaz.Fatsa o kadar Orduya (yeni yol sonrası) yaklaştı ki, iki şehirde oturup iş icabı gidiş geliş yapan binlerce kişi var.

   Ünye halkı Samsunu ister ancak mantıklı değil.Fakat yeni yol öncesi kadar olduğunu sanmam.Bafra nasıl Samsuna 52 km. İse ve 35-40 dakika ise Ünye de Orduya 55 km.ve 40 dakika.

   AKKUŞ ise belirttiğimiz gibi Salman ilçe yapılarak kesinlikle SAMSUN’a verilirse (ki en doğrusu budur) kalan kısmının çoğu (her ne kadar ÜNYE ve SAMSUN ile ilişkili olsa da..ORDU’da yaşayan Akkuşlu belki Tokattan fazla olsa da) yine de TOKAT’ı isteyecektir. Çünkü her ne kadar 135 km olan Ordu yeni yol ile 120 km.ye düşse de TOKAT hâlen 95 km.mesafede olup daha avantajlıdır.

   Yeni ÜNYE-NİKSAR Duble yolu ile ORDU 1 saat 15 dakikaya düşecek olsa da bu yeni yol aynı zamanda Akkuş-TOKAT mesafesini ise 50 dakikaya (ve 90 km.ye) düşürecektir. Üstelik iki ilin kültürü arasında kalan Akkuş halkının çoğu kendini Tokata daha yakın hisseder, Tokata bağlanmayı ister.

   Bu durumda Akkuştan bir iki (köy) mahalle kopacaktır.Bunların başında ise Gürcü vatandaşlarımızın yaşadığı Kabakulak Mahallesi gekecektir.Bu mahalle ve Ünye,Kumru istikametinde bazı köylerin bir iki mahallesi daha ayrılır ve kurulacak olan (kurulması çok gerekli ve çok mantıklı olan) yeni TEKKİRAZ İlçesine bağlanırlar.

   Böylece hem onlar hem de Akkuş ilçesi idari olarak rahatlar.Bu kalan haliyle bile Niksar yüzölçümünde ilçe olur.Akkuş ile TOKAT İlişkisi kuvvetlenir, Sağlık için Tokat G.Osmanpaşa TIP Fak. İnsanlar gider, Ticari ve ihtiyaç ilişkisi gelişir, Tokata bir miktar insan yerleşir.Akkuş daha iyi idari hizmet alır.ORDU İli de rahatlar.

   Tek sorun bütün bunlar için sonuçta nüfus kaybedecek olan ve Büyükşehir gidecek diye korkan Ordu bu istekleri kabul etmeyeceğinden ikna etmektir.Ancak acil olan İkizce falan değil önce Akkuşun sonra Mesudiye nin idari durumunun düzeltilmesidir.

   2-Ünye Fatsa gidince güdük kalan Samsuna verilen Havza,Ladik,V.köprü halklarının bugün yerel kültürleri Amasya olsa da alıştıkları ve marka olan Samsundan ayrılmak istedikleri konusunda emin değilim.Üstelik daha fazla Samsunla ilişkili yerler.. Yoksa Havza ve Ladik Amasyaya çok yakınlar..Havza yol üstü olduğundan kültürel ve yakınlık (44 km) nedeniyle isteyen çok olabilir. Ancak aynı Havza Samsuna da 1 saat

   Burada en güçlük çeken Vezirköprü, zira Samsuna 123 km. Amasya ya ise 90 km.

   3-Bulancak ORDU merkeze çok yakın ve halk isteyebilir. Bu kez Giresun küçülecektir.Zira ilerde Kelkit Vadisinde muhakkak bir gün bir İL oluşacak ve Giresun ile alakası olmayan, Giresun haritasında sırıtan Şebinkarahisar,Alucra Çamoluk kesin ayrılacaktır.

   O zaman Giresun küçülür.Aynı Bulancak Giresun’a da uzak değil.Daha yakın.Topu topu 18 km.mesafede..Zaten Giresun un batısında tek büyük ilçe.Niye 30 km mesafede Orduya verilsin? Mantıklı değil, Giresun güdükleşir.Birde Piraziz den itibaren Doğu Karadeniz kültürü başlıyor, coğrafya Perşembeden başlasada..zira Ordu tarafı horonu unutmuş ama Giresun yaşatıyor

   Trabzon gibi marka İlden Beşikdüzü ve Şalpazarı (Çepni kültürel ortaklığa rağmen) ayrılmaz.Zannetmiyorum, gereği de yok gözüküyor.

   4-Kelkit Vadisinde kesinlikle İL lâzım. Ancak bu sitede de yazdım, gittim gördüm, Şebinkarahisar’ın İl olması gerektiğini savunuyordum.500 yıllık İl geçmişi ve tarihi kimliği ile ortada bir yer..ancak artık öyle düşünmüyorum.

   Bu yörede SUŞEHRİ İl olmalı.Zira Şebinkarahisar (yâni 1925 öncesi ismiyle Şarkikarahisar) ana yol üzerinde değil.Ve merkezi sahası geniş değil, İl olup gelişmeye müsait değil..merkezi nüfusu ise 14 bin

   Hâlbuki Suşehri Amasya-Erzincan Karayolu üzerinde, 25 bin merkezi nüfusa sahip ve sahası geniş bir yer.İl olmaya çok müsait, İl olursa gelecek kurumlar ve Üniversite için epey arazi var. İl olursa birde Organize Sanayi kurulur, kurumlar gelir, Üniversite gelir kısa zamanda merkezi nüfusu 50 bini bulur.

   Bu kez yine kötü olmaz: Şebinkarahisar, Alucra,Çamoluk,Akıncılar,Gölova,Koyulhisar SUŞEHRİ İline bağlanır.Sivas yükten kurtulur.Şebinkarahisar sonuçta 107 km.uzakta Giresun zahmetinden kurtulur, 53 km ötede aynı iklimde Suşehri ne gider rahat olur.Karasal Alucra da 139 km uzakta Karadeniz Giresununa 2-3 saatte yorularak değil, kendi gibi karasal 95 km mesafede Suşehrine 1 saatte güle oynaya gider.

   Şiran hem Gümüşhane hem de Şebinkarahisara 87 km.dir.Ancak Şiran Gümüşhane yolu epey yapılmış ve halkı Gümüşhane ye alışmıştır. Suşehri il olursa (ki mantıklı olan bu) uzak kalır ve zaten Bayburtu kaybeden Gümüşhane daha küçülür, doğru olmaz.Gereği yoktur.Zaten daha önce yazdığımızda Şiranlılardan Şebinkarahisar için bile itiraz gelnmişti.

   Mesudiye için kesin bir şey söylenemez.113 km olan Ordu Mesudiye arası Dere yol ile 88 km.ye düşüyor. Ancak ilçenin karasal merkez ve güney kesimi Suşehrini isteyebilir.Çünkü 71 km ile yine Suşehri daha yakın durumdadır.

   Bu durumda formül şu olur: Topçam yazıda belirttiğimiz gibi ilçe yapılır, böyltanu72 km ile Orduya daha yakın ve fındık üreten Topçam Mesudiye’nin 1/3’ünü alarak Ordu da kalır.Mesudiye ise halk oylaması yapılır, halkı isterse Suşehrine katılır.

   Böylece Erzincan, Giresun, Ordu, Sivas arasında geniş sahada 7 ilçesi olan güzel bir SUŞEHRİ İli doğar.Suşehri bu ilçelerin idari sorununu da sosyo ekonomik problemlerini de epey çözer.Bu ilçelerden de göç alır, güzel bir il olur.Yakın barajı ile insanların hafta sonu gideceği gölü, suyu olan turizm değeri olan bir İl olur.

   Suşehri İli tanıtılırken, en tarihi ve en büyük İlçesi Şebinkarahisar diye turizme açılır.Giresunun arkasında kapalı ve güdük kalan Şebin cephesini açık olan Suşehrine
   Döner, nefes alır, tarih ve kültür turizmi ile cevizi ile gelişir.Suşehri-Gümüşhane-Bayburt karayolu oluşmuş olur, bu güzergahında en büyük ilçesi olur.Böylece burada hâlen İl olmayı bekleyen insanlar teskin edilmiş olur.Tarihte Şebinin İl olması askeri stratejik ve muhkem nokta olması nedeniyle idi.Bugün buna gerek yoktur.Şırnağın bile İl merkezinin elinden alınıp Cizreye taşınması düşünüldüğü zamanda artık Şebinkarahisar sadece bu açıdan İl yapılamaz ama dağlık olan burası için terör örgütleri riskine binaen buraya Jandarma ve Komando alayı koyulabilir.

   Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi ANKARA  E-posta:webmaster@akkusilcesi.com ihsancam64@hotmail.com gunes99@hotmail.com
Copyright © 2002 Akkuş İlçesi İnternet Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır . Tasarım İhsan GÜNEŞ