17 Nisan 2024 Çar

Ordu Üniversitesinden Beklentiler

Ordu Üniversitesi hakkında sağlıklı bir yeniden yapılanma yolunda önemli bir ışık olacağı inancımdır.


ORDU ÜNİVERSİTESİNDEN BEKLENTİLER

Sample ImageYaklaşık iki yıldır Ordu Üniversitesinin kuruluş hikayesini takip etmekteyim. Birkaç satır yazabilmek için Üniversitenin kuruluşunu tamamlamasını ve yönetim kadrolarının atanmasını beklemek lazımdı. Kısa sayılmayacak bir süre önce Üniversite resmen kuruldu ve yönetimide belli oldu. Öncelikle Ordululara ve yöremizhalkına hayırlı olsun.

Akkuşlu bir eğitimci olarak Ordu ve Akkuş ile ilgili eğitim adına yeni gelişmeleri yakından takip ediyorum. Akkuşlu hemşerilerim bilirler, yaklaşık iki yıldır MYO ile yatıp kalkıyoruz. En kısa sürede bu okulun faaliyete geçmesi en büyük arzumuzdur. Bunu böylece ifade ettikten sonra Ordu Üniversitemizden beklentilerimizi sizlerle paylaşmak isterim. İlgilenen ve bu konuda sözü olan herkese sesleniyorum.

Ordu Üniversitesi resmen kuruldu. Ancak bazı fakültelerini henüz kurmuş değil bu yüzden yeni kurulacak fakülteler için yeni projeler üretilmeli.

Bu konuda belediye ve halktan yeterince destek alınmalı. Ordu Üniversitesini oluşturmak, geliştirmek ve yaşatmak için ilk önce köklü bir kuruluşa ihtiyaç vardır. Pek çok üniversitenin adına vakıflar kurulmuştur. Ordu Üniversitesi vakfı da mutlaka kurulmalı.

Eğer Ordu üniversitesi kuruluşunu tamamlar ve tam kapasite ile eğitim öğretime başlarsa kentimizde şu gelişmelerin olması muhakkaktır.
– Bilimsel araştırmalar artar.
– Ekonomik gelişme sağlanır
– Üniversite kent ilişkisi olumlu yönde gelişir.
Üniversitemiz Ordu için neler yapabilir?
Kentin ve belediyenin şehir için yapacağı proje, planlar ve uygulamalarında öncelikle üniversiteye büyük görevler düşmektedir.

Üniversite Ordu ilimizin meselelerine hakim olmalı. Bir şehrin üniversitesi demek, o şehrin bütün meseleleri ile ilgilenen, ilgili mercilerin yetkililerine ilmi yönden yardımcı olan bilim kurumu demektir.

Kent master planından tutunda Ordu sporun gelişmesine kadar her konuda ve alanda katkı sağlayabilir.

İdeal üniversiteler; yerel yönetim ilişkisi çok gelişmiş üniversiteler demektir. Ordu üniversitesinin gelişmesine Ordunun Yerel yönetimi büyük katkı sağlayabilir.

İlk önce Üniversitemiz Yerel Yönetimle birlikte Ordunun Yerel Gündemini oluşturmalı.
Üniversitemiz Ordudaki Sanayi kuruluşları ile de iyi ilişkiler kurmalıdır. Sanayi kuruluşları ve diğer toplum örgütleri şehrin en önemli kurumlarıdır. Bu kurumlar, kentin sosyo  ekonomik kültürel yapısına katkıları çok fazladır.

Üniversite Ordunun beklediği hizmetlere yeterli ölçüde duyarlı olmalıdır. Kentin nasıl gelişmesi gerektiği, hangi sorunların , ne şekilde aşılması gerektiği konusunda muhakkak yerel yöneticilere bilgi ve destek olmalıdır.

Üniversite Ordunun gelir kapısı olmalıdır. Bu sebepten üniversite yapılaşmasını gerçekleştirirken ve gelişmesini tamamlarken yerel esnaflar tercih edilmelidir.Üniversiteye gerekli olan mal ve hizmetler eğer Orduda üretiliyorsa dışarıdan alınma yoluna gidilmemelidir.

Üniversite bilimsel ve kültürel kalkınma içinde yeni atılımlar ve projeler üreterek ilgilenen kurum ve kuruluşlarla işbirliğine gitmelidir.

Üniversitemizin sadece ilimize değil bölgeye uygun yerlere de fakülte ve yüksek okullar açarak bölgenin eğitim kültür ve ekonomik yönden gelişmesine katkı sağlamalıdır.

Yörede değerlendirilebilecek tarım ürünleri ve sanayi ürünlerinin pazarlanması ve üretimine katkısı için üniversitemizin bir projesi ve planı olmalıdır. Örneğin Fındık , Soya fasulyesi, mısır ve arıcılık gibi.

Sonuç olarak Üniversitemiz bir yüksek eğitim kurumu olması hususiyle İlimizde Lise ve ilköğretimde bir eğitim haritası hazırlaması ve bu alanda başarılı bir sonuç almak için yapılması gerekenleri akademik bir çalışma olarak ilgili kurumlara sunması doğal bir hareket olsa gerek diye düşünüyorum.

Bu yazının yaklaşımı, Ordu Üniversitesi hakkında sağlıklı bir yeniden yapılanma yolunda önemli bir ışık olacağı inancımdır. Konu ile ilgilenenlere ve okuyucularıma sevgi ve saygılarımı sunarım.

12. 11. 2008
Mehmet Ali KURU
Eğitimci – Öğretmen
ÇORUM

Related Articles

6 YORUMLAR

  1. Sn. Hocam,

    Bir öğrencinin uzaklardan da olsa sizi bulup sevgi dileklerini iletmesi onur verici bir duyugu…

    Makaleniz çok güzel. Önemli ve tecrübe ürünü… Ancak sizin başka alanlardaki yazılarınızı geciktirmeyiniz. Bana yazdığınız yorumun altına uzun zamandır yazınızı bekliyorum derken bunu anlatmak istedim. Bir gün kitaplaşmış yazıların tamamını bir arada görmek dileğimdir.

    Saygılar.

  2. HOCAM ÇOK ĞÜZEL BİR YAZI BEN ŞİMDİ KAZAN DIM MUKATER AKAYDINDA OKUYORUM SİZLERİ SEVİYORUM ORHAN HOCAMA SELAM VS DİĞER ÖĞRETMEN LERİMEDE TABİ

  3. ordu ilimize yeni ünv.hayırlı olmasını diliyorum.akkuş ilçesi için açılan m.y.okuluyla yeni gelişmelerin olacağını düşünüyorum.güzel bir çalışma olmuş hocama da teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar