18 Mayıs 2024 Cts

ÇORUM’DA ORDU GÜNLERİ – 2013

12 Ocak 2013 Cumartesi günü Anitta Otelde yapılacak olan Geleneksel Ordulular Gününe bekliyoruz.  

ÇORUM’DA   ORDU  GÜNLERİ –  2013 

                                          BİZ SEVGİYLE ANLAŞIRIZ

Sevgi toplum tadı tuzu,                               Sevgiyle oluruz kardeş,

Sevgi yoksa gülmez yüzü                            Sevgisiz işlerimiz yaş,

İstemeyiz kötü sözü,                                   İstemeyiz hiç çatık kaş,

Biz sevgiyle anlaşırız.                                  Biz sevgiyle anlaşırız

                                 ……                                                                 …..

Sevgiyle uzanan ele,                                    Sevgi olsun ki aşımız,

Burcu burcu kokan güle,                              Eğik durmasın başımız,

Bilmeyene söyle hele,                                  Sevgi, dağımız taşımız,

Biz sevgiyle anlaşırız.                                  Biz sevgiyle anlaşırız.

                                                        ( Resül GÖKMEN Akkuşlu Eğitimci – Şair )

ÇORUM’DA  ORDU  GÜNLERİ –  2013 

12.01.2013 Cumartesi günü Çorum'daki Ordulu hemşerilerimiz ilimizin beş yıldızlı tek oteli olan Anitta Otel’de “Geleneksel Ordulular Gecesinin ikincisini düzenleyecekler.  7 den 77 ye Çorum İl merkezi ve ilçelerinde ikamet etmekte olan Orduluları bir araya getirecek olan Geleneksel Ordulular Gecesinin ilki 2010 yılında yapılmıştı.

2010 yılının Temmuz ayında Turhan CANDAN, Aziz USTA, Tayfun KOVANCI ve Mehmet Ali KURU tarafından başlatılan bu anlamlı etkinlikler geleneksel olarak devam edecek. Çorum Belediye başkan Yardımcısı Sayın Turan CANDAN’ nın “Gurbetteki Orduluları, senede bir günde olsa bir araya getirmek ve beraber güzel vakit geçirip hasret gidermek için bir vesile olarak düzenliyoruz” dediği güzel bir etkinlik

2010 yılında Çorum Merkezde “  Çorumdaki Ordulular Buluşması” adıyla yola çıkılmış. Çorum'da Bir kısım özverili Orduluların gayretleri ve Çorum'daki fedakâr hemşerilerimizin de desteği ile bu faaliyet “Geleneksel Ordulular Gecesi” olarak geleneksel hale getirilip 2010 yılından itibaren düzenlenmeye başlanmıştır. Ben bu organizasyonun gerçekleşmesi için yapılan her aşamadan haberdar oldum. Etkinlikler sadece yemek, müzik ve eğlence programlarından ibaret değil. Aynı zamanda yöremize ait folklorik gösteriler de hazırlandığını biliyorum. Bu yıl “Çorumdaki Ordulular Buluşması” büyük bir mani çıkmaz ise  12 Ocak 2013 Cumartesi günü saat 13.00 da Çorum Anitta  Otelde yapılacak.

“Geleneksel Ordulular Gecesi ” üzerinde konuşulması gereken bazı hususlar olabilir. Daha önceki yıllarda başlatılamaz mıydı? Gündüz değil de, gece olamaz mıydı gibi sorular sorulabilir. Bu soruları Geleneksel Ordulular Gecesi üzerine yürütme kurulunun kendi aralarında özelde tartışacağı tabi konular olarak görüyorum. Ben bu konuları ileride düzenlenecek Geleneksel Ordulular Gecelerinin daha iyi olacağının bir habercisi olarak düşünüyor ve yapılan hizmetler hakkında düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Her şeyden önce bu organizasyonun dışarıdan göründüğü gibi basit ve kolay bir iş olmadığını belirtmek isterim. Bu organizasyon için yapılan gayretleri ve harcanan mesaiyi yakinen biliyorum. Ordulular Platformunun bir üyesi olarak yapılan çalışmaları takdirle karşılıyorum. Bir kere yapılan faaliyet hiçte küçümsenecek bir faaliyet değil. Çorum ilinde Kamu ve özel sektörde hizmet üreten pek çok değerli insanımız var. Herkes bulunduğu yer itibarıyla çok kıymetli hizmetleri yapıyorlardır. Ordulu hemşerilerimiz Çorum ilinde hizmetlerini sürdürürken, kendi memleketinin insanları ile buluşup senede bir kere de olsa hasret gidermesi, özlemlerini ve umutlarını paylaşması bundan sonraki yapacaklarına heyecan kazandıracaktır.

Başta Çorum Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Turan CANDAN olmak üzere Gönüllü arkadaşlarımız bu organizasyon için canla başla çalıştılar. En mükemmelini yapmak için büyük bir çaba sarf ettiler.   Çorum'daki bütün Orduluların elbette bir katkısı oluyor. Ancak bu tür organizasyonların görünmeyen kahramanları da var. Geleneksel Ordulular Gecesi için Otelin tutulması, hazırlanması ve yöresel müzik eğlence için sanatçıların ayarlanması onların rahat ettirilmesi getirilip götürülmesi gibi pek çok işlerde görünmeyen kahramanlara büyük görevler düşüyor.

Bu tür organizasyonların bir de maddi külfeti oluyor. Bu konuda maddi ve manevi yardımlarını esirgemeyen hemşerilerimize Ordu dostu Çorumdaki Esnaf hemşerilerimize teşekkürlerimizi bir borç biliyoruz. Tüm Ordulu dostlarımızı ve arkadaşlarımızı 7 den 77 ye 12 Ocak 2013 Cumartesi günü Anitta Otelde yapılacak olan Geleneksel Ordulular Gününe bekliyoruz. Şimdiden hemşerilerimize, yöre halkına teşekkür ediyoruz. Katılamadığı halde gönlü bizlerle beraber olan herkese teşekkür ediyoruz.  Gelecek yıllarda Ordulular Günlerinde görüşmek dileğiyle saygı ve sevgilerimle…

Mehmet Ali KURU

  Eğitimci – Yazar

 

 

Okuma: 1099

Yorumlar (2)

 

TEŞEKKÜR EDERİZ
yazar TAHA , 17 Ocak, 2013

BENDE BİR ORDULU OLARAK ÇORUM GELENEKSEL ORDULULAR GÜNÜNE KATILDIM VE ÇOK KEYİFLİYDİ SENEYE TEKRAR KATILMAYI İSTERİM BU SİTEYİ TAKİP EDİYORUM VE YAZILARINIZI TAKİP EDİYORUM ELLİNİZE SAĞLIK

 
 
tebrikler
yazar perşembeli , 27 Aralık, 2012
Arkadaşlara Çorum'da yaptıkları bu çalışmadan dolayı teşekkür ediyoruz.
 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar