28 Mayıs 2023 Paz

Niçin www.akkusilcesi.com?

Niçin www.akkusilcesi.com ?

Niçin www.akkusilcesi.com?

Değerli Okuyucular!
Bugün okuyacağınız bu yazı, başlıkta adresini yazdığım INTERNET sitesi hakkında olacaktır. Hepinizin malumudur. Günümüz bilgi çağı olarak adlandırılmaktadır. İnsanoğlu, kendi varlığının farkında olan, kendini gerçekleştirmek üzere bu dünyada bulunan sosyal bir varlıktır.Günümüzde insanoğlunun ulaştığı bilgi birikimi, bilimsel ve teknolojik gelişmeler, gerçekten heyecan vericidir.O kadar hızlı bir gelişim çağı yaşıyoruz ki, bazen iki bin yıllık bilgi birikimleri iki saniyede değişebiliyor. Baş döndürücü bir şekilde gelişen bilimsel ve teknolojik gelişmeler insanoğlunu olumu veya olumsuz etkiliyor.

Her meydana gelen olaya iyi niyetle bakarsanız, sonuçları da iyi olacaktır. Bendeniz bütün gelişen olaylara yararlılık penceresinden bakanlardanım. Bu konuda anlayış birliği sağladıktan sonra zaman zaman yazdığım Akkuş internet sitesi ile ilgili olarak gelişen bir konuda sizlerle duygularımı paylaşmak istiyorum. Daha önceleri sitenin bir amblemi yoktu. Şu an haberlerini okuduğumuz sitemizin sağında ve solunda yeni logolar görmektesiniz. Logolardan biri Ordu ilimizi, amblemde Akkuş ilçemizi sembolize etmektedir. Bu yeni amblemli görüntü sitenin muhtevasına ve evrenselliğine yakışmış. İsabetli bir yenilik ve iyi bir gelişme olmuş. Alınan karar yöremize ve insanlarımıza hayırlı olsun. Allah gayret edip emek verenleri utandırmasın.

Niçin www.akkusilcesi.com ?

Sorunun cevabını bu yazıyı okuyunca daha iyi anlamış olacağız. Günümüz itibarıyla 240 bin ile 245 bin Akkuşlu insan dünyanın değişik bölgelerinde yaşamaktadır. Her ne kadar 49 bin Akkuşlu, Akkuş topraklarında ikamet ediyor olsa da, gurbetteki Akkuşlular bu yörelerle ilişkilerini kesmiş değiller.Bir kısmı gurbette çalışarak geride bıraktığı ailesini kendi köyünde geçindirmenin gayreti içinde. Bazısının annesi ve babası henüz o topraklarda hayat mücadelesine devam ediyor. Pek çoğumuz ölülerimizi bu topraklara geri getiriyoruz. Bu topraklara en sevdiklerimizi bırakıp gidiyoruz. Demek ki; bu topraklarda vazgeçemeyeceğimiz bir çok değerlerimiz var.

Yine bu toprakların çocukları olup okuyup bir meslek sahibi olmuş , pek çok kariyer sahibi insanımız gurbetten bu yöreler için bir şeyler yapmanın gayreti içindelerdir. En iyi örneğini www.akkusilcesi.com olayında görmekteyiz. Karadeniz Haber Postası gazetesinde yazı yazan bazı dostlarım bunların canlı örnekleridir. Onlar kendi memleketlerinden onlarca kilometre uzakta olmalarına rağmen, kendi öz yurdu bildikleri yörelerinin sorunları ile ilgilenmekteler.

Son zamanlarda insanların arasında şöyle bir söz çok sık kullanılmaya başlandı: " Teknoloji ilerledi, iletişim gelişti, dünya küçüldü." Aslında dünyanın coğrafi olarak küçüldüğü filan yok. Ancak dünyanın bir köşesinde bir olay olsa, gelişmiş teknoloji ve iletişim sayesinde, anında dünyanın çok uzak bir köşesindeki insanlar bundan haberdar oluyorlar. Bu gelişen iletişim ve teknoloji sayesindedir ki, Türk insanı Güney Asya'daki asrın felaketinden haberdar oldu ve onların yardımlarına koştu. Yine bu sayede Orta Asya da meydana gelen insanlık dışı olaylardan haberdar oluyoruz. Eğer bu gelişmeler olmasaydı, belki çok geç haberimiz olacak ve yardımlarımız da gecikecekti.

Eskiden insanlar en yakın bir kasabadaki akrabalarından bile haber almakta güçlük çekiyorlardı. Çünkü bunlarla haberleşmeyi sağlayacak hiçbir vasıta yoktu. Bırakın telefonu, alt yapısı bile yoktu. Faks yok, elektrik yok, telefon yoktu. Yokluklar sıralanmış, insanlar çaresizlik içerisinde fakat hayat devam ediyordu. Geçmişten bir örnek:

Akkuş'tan Ünye'ye gideceksiniz bir gün öncesinden yola çıkacaksınız. Geceleyin bir yerde konaklayacaksınız, ertesi günü Ünye'ye varılacak, işler görülüp tekrar geri dönüş için zahmetli bir yolculuk daha başlayacak. Bu yolculuk normal şartlarda 4 gününüzü alıyordu. Oysa günümüzde öyle mi? Sabah namazı sıcak yatağınızdan kalkıyorsunuz, evinizin önünden Minibüslere biniyorsunuz. Henüz Ünyeliler yatağından kalkmadan bu ilçeye iniyorsunuz. Bu ulaşımda varılan bir ilerlemedir. Ulaşımın yanı sıra iletişimde de muhteşem gelişmeler oldu. Ev telefonlarının nasıl kullanıldığını öğrenemeden ceplerimize telefonlar girdi. Ev telefonları, cep telefonları, uydu aracılığı ile TV. Yayınları derken Bilgi Çağının en büyük sembolü Bilgisayar evlerimize girmeye başladı.

Henüz bilgisayarı kullanmayı öğrenirken bir gün " Dünyanın En Geniş Haber Ağı" denilen " İNTERNET" ağı ile tanıştık. Hayatımıza öyle bir girdi ki, günlük yaşantımız tamamen değişti.artık. Dünyanın neresinde olursak olalım en uzak bir bilgi ve belgeye en kısa zamanda ulaşabiliyoruz.

Bütün bu gelişmeler karşısında elbette yurdum insanı kendisini yenilemek için bir şeyler yapacaktır. Böyle yararlı bir teknolojik gelişme olur da Akkuşlu boş durur mu? Biliyorum cevabınız hep birden " Boş durmaz" olacaktır. Bizlerden birisi olan ve yine Ankara'da geçimleri için bulunan çok kıymetli iki Akkuşlu dostumun girişimleri sayesinde mükemmel bir " İNTERNET SİTESİ" oluşturuldu. Güzel Akkuşumuzun her yönüyle tanıtımının yapıldığı bir internet sitesi var artık. Bu site internette yerini aldığı günden itibaren Akkuşlular tarafından büyük bir beğeni ile takip ediliyor ve takdir ediliyor. www.akkusilcesi.com sitesi Akkuş ve Akkuşlu için pek çok yeni şeylerinde öncüsü ve miladı olacak gibi görünüyor. Bu site meyvelerini vermeye başladı bile. Akkuş ilçesi ile ilgili yapılan Festival ve Kurultayları sayfalarında yayınlayarak ilçemizin dünya çapında tanıtımına büyük katkı sağladı. Akkuş'ta yapılması düşünülen ve gerçekleştirilen; sosyal, kültürel, ekonomik bütün faaliyetler bu site aracılığı ile dünyaya duyurulmuş oldu.

Pek çok Akkuşlu bu site sayesinde doğup büyüdüğü memleketinde nasıl bir gelişme olduğunu öğrenme fırsatı buldu. Belki Akkuş'u hiç görmemişti, fakat Akkuşluydu. Ancak kendi çocuklarına benim doğup büyüdüğüm ilçem ve köyüm şöyle güzel, böyle harika dediği halde, böylesine güzel bir coğrafyayı onlara gösterememenin ezikliği içerisindeydi. www.akkusilcesi.com sitesi açıldıktan sonra bu mahcubiyet ve hasret bitti. Gururla bilgisayarın başına geçti. Kilometrelerce uzakta olan ilçesi ve köyü artık bir tuşa dokunuşla elinin altındaydı. Akkuşlu olmanın dayanılmaz hasreti ve özlemini site aracılığı ile gidermeye başladı. Çok seviniyordu. Haklı bir sevinç ve heyecan içindeydi. Gidip göremediği, gezip dolaşamadığı o yem yeşil ormanları, buz gibi serin sulu dereleri, renge renk çiçekli tepeleri, dağları masmavi gökyüzünü evinin bir köşesinde çoluk çocuğu ile seyrediyordu. Meğer onunda memleketine ait bilmediği ne kadar güzel şeyler varmış.. Koyunlarını, ineklerini otlattığı yemyeşil bozkırları, orman kenarlarını heyecanla çocuklarına gösteriyordu:

-İşte bakın! Tam şurası bizim köyün girişi. Bak, bak! Şurası da Akkuş'un Argan tepesinden görünüşü. Nasıl da büyüleyici değil mi çocuklar? Siz hele bizim çocukken balık yakaladığımız o dereleri bir görseniz.Bembeyaz, masmavi buz gibi suları vardı.Sisi ve dumanı hiç eksik olmayan yaylaları bir başka olur yaz aylarında memleketimin. Çocuklar benim ilçem Karadeniz de bir başkadır.

Uzak hayallere daldı bir an. Sitede gezinirken kendisini memlekette hissetti.Gözleri yaşlandı yüreği buğuladı. Siteyi yapanlara bir mesajla teşekkür etti. İyi ki bu site açılmış diye düşündü içinden.

Bir eğitimci olarak benim de öncelikli görevim; güzel ilçem Akkuş için yapılan bu yararlı faaliyetleri takdir etmek. www.akkusilcesi.com sitesinin oluşturulmasında yayınında ve yaşatılmasında büyük emeği bulunan sevgili dostum İhsan ÇAM ve İhsan GÜNEŞ beyleri tebrik ve takdir ederim. Bu duygularımı siz değerli hemşerilerim ve okuyucularımla paylaşmak istedim. Beni ve Akkuşluları derinden etkileyen " İnternet Sitemiz" inanıyorum ki pek çok insanımızı da heyecanlandırıyordur. Daha güzel faaliyetlerde ve güzel günlerde buluşmak üzere hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Mehmet Ali KURU
Eğitimci-Yazar

m.alikuru19@gmail.com

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar