20 Nisan 2024 Cts

“Kızılelma Sende Birşeyler Saklı”

"Hasrete Veda" M.Ali KURU'nun Yazı Dizisi

kgece18 

KIZILELMA SENDE BİRŞEYLER SAKLI

HASRETE VEDA

Bir insan neyin özlemini duymaz, kimin hasretini çekmez ki? Elbette en çok sevdiklerinin özlemini duyar ve hasretini çeker. Uzakta olan ailesinin, eşinin, dostunun sevdiklerinin ve en önemlisi de memleketinin özlemi ile yanıp tutuşur. Hasretini çeker uzakta olan sevdiklerinin. Bu öyle bir duygudur ki sevdikleriyle ilgili ufacık bir haber, bir kare resim onu mutlu etmeye yeter.
25 Kasım 2007 Pazar günü Ankara’da düzenlenen “ KIZILELMALILAR GECESİN” de yaşanan duygulu ve coşkulu anlar bana; insanın sevgiliye duyduğu özlemini ve uzaklarda olmanın dayanılmaz kavuşma hasretini hatırlattı. Gecenin sunuş konuşmasından açılış konuşmasına ve gösterilen slaytlar dahil her an olağanüstü duygu yüklüydü. Duyguların en yoğunlaştığı anlardan biride Kızılelmaya ait sılayt gösterimi sırasında yaşandı. Geceye katılan bütün Kızılelmalılar beldelerine ait görüntüleri nefeslerini tutarak izlediler. Ufak bir kare görüntü bile büyük alkış alıyordu. Herkes doğup büyüdüğü, çelik çomak oynadığı dağ kır ve bayırları doyasıya seyrediyor , doğup büyüdüğü evleri acaba şimdi nasıldı diye merak ediyordu. Kızılelma da çok değişiklikler olmuştu. Ancak bir fırsatını bulup beldesine gidip bu gelişmeleri ve güzellikleri yerinde görememişti.
– Bir ara iyi ki Kızlelmalılar Gecesi düzenlenmiş diye hayıflandı. Beldede neler olduysa öğrenecekti. Böyle bir gecenin düzenlendiğini duyar duymaz koşarak geldi salona. Kendisi gibi bütün Kızılelmalılar da oradaydı. Nasıl olmasınlar ? Bu gece pek çok şey paylaşılacaktı. Coşkuya sevinçe ve yaşananlara tanık olmak, yapılacak güzel faaliyetlere karınca kararınca katılmak istiyordu.
Büyük fedakarlıkların ve kadirşinaslığın yaşandığı bu gecede hiçbir şeyi kaçırmak istemiyordu. Beldesinden güzel haberler vardı. Yeni bir okul açılmıştı. Yıllarca sırf okul yokluğundan eğitimini yarıda bırakan evlatları artık eğitim mağduru olmayacaktı. Hele hele Kızılelma İlköğretim okulunda okuyan yavrularımızdan inci gibi mesajlar vardı ki;onların hislerine tercüman olmak, dertlerine çare olmak istiyordu. Mervelerin, Ayşelerin, Ahmetlerin, Kemallerin mesajları Ankara’da yankı buldu. Artık çaresiz ve kimsesiz değildiler. Minik yavruların sesleri Ankara dan Çorum’a ve Sivas’ a kadar Türkiye nin dört bir yanından duyuldu. Ağabeyleri, amcaları, dayıları, halaları teyzeleri imdatlarına yetişti. Onlara bizler yanınızdayız, sizler gelecek için endişelenmeden eğitiminizi sürdürün diye hep birlikte haykırdılar. Açlık, araç gereç yokluğu, yağmurlu, karlı ve soğuk havalar sizleri ürkütmesin yıldırmasın diye seferber oldular.
Bir de sizler için her türlü fedakarlığı yapan öğretmenleriniz var ki, övülmeye değer. Okul Müdürümüzün özelde beldemizin genelde herkesin ortak problemi olan eğitimle ilgili sorunları sahiplenmesi gelecek için iyi şeyler olacağının bir göstergesiydi. Onların sizin için samimi ve gayretli çırpınışlarını görünce bir eğitimci olarak göğsüm kabardı. Sizlerin adına gururlandım.Onlara gıpta ettim. Sizler adına öğretmenlerinizi tebrik ediyorum.
Sizlere güzel bir gelecek hazırlamak için çırpınan Kızılelmalı ağabeylerinizi, amcalarınızı onların bu gecede yaşadığı heyecan ve sevinçleri görülmeye değerdi. Vefakarlığın ve dostluğun en mükemmel bir örneğini sergilediler. Yeniliklere öncülük etmenin haklı sevinçini yaşadılar. Sizlerin bilgi çağında emin adımlarla yürümesi için mükemmel bir organizasyon ile Kızılelmalılar Gecesini gerçekleştirdiler. Çok kalabalık bir katılımla Ankara’daki ağabeyleriniz sizlere vermiş olduğu desteği bir kez daha ispat etti. Üç saat, sizlere ait olan her şeyi sabır ve sukünetle sonuna kadar dinlediler. İhtiyaçlarınız için gerekli olan maddi desteğin temininde herkes bir seferberlik halinde gücünün yettiğince elini vicdanına koydu ve gereğini yaptı . Sadece sizin geleceğiniz rahat olsun, evlatlarımız geleceğe ümitsiz bakamsınlar diye . Bu sahnede öyle duygulu anlar yaşandı ki; hiç tanımadığınız amcalar sizler için bir şeyler yapmanın mutluğunu bizlerle paylaştılar. İçlerinde Murat YILDIZ adında bir güzel insan sizlere azda olsa bir yardım etmek için Kızılelmalılar arasında yardım kuyruğuna girmiş sırasını bekliyordu. Bu manzara beni çok duygulandırdı. Komşu belde ve köy derneklerinin bizimle aynı duygu ve hisleri paylaşması Kızılelmalılara maddi ve manevi destek olmaları takdir edilecek güzel bir olay olarak tarihe geçti. Kısaca bu gecede tarihe bir not düşüldü. 25 Kasım 2007 ’yı pek çok yeniliklerin başlangıcı olarak anacağınızı ümit ediyorum.
Kızılelma İlköğretim Okulunun Sevgili öğrencileri! Şimdi tam da başarma zamanı. Sizlerin sınavlardaki başarıları ağabeyleriniz ve biz eğitimciler için en büyük ödül olacaktır.Kırın artık şu sınav fobisini.
OKS den iyi haberlerinizi bekliyorum. Başarılarınızı bütün Türkiye ye duyurmayı sizlere söz veriyorum. Sizler yeter ki başarılı olun. Şunu hiçbir zaman unutmayın ; başarma azmi ve gücü sizde her zaman var. Damarlarınızdaki bu asil duyguları harekete geçirin yeter. Daha güzel ve iyi haberlerinizi yazmak dileğiyle hepinizi kutluyor, başarılar diliyorum.
Mehmet Ali KURU
Eğitimci – Yazar

m.alikuru19@gmail.com

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar