16 Haziran 2024 Paz

Çayıralan Belediye Başkanı İle Sitemiz Yazarı M.Ali KURU Çok Yararlı Bir Görüşme Yaptı

Başkan Metin İNCE, 4 Aylık Çalışmalarını ve ileriye dönük yapacağı çalışmaları sitemiz köşe yazarına anlattı

 

AKKUŞ İLÇESİ İNTERNET SİTESİ KÖŞE YAZARIMIZDAN

EĞİTİMCİ- ARAŞTIRMACI YAZAR MEHMET ALİ KURU
 
29 MART MAHALLİ SEÇİMLERDE
 
ÇAYIRALAN BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLEN
 
METİN İNCE İLE RÖPORTAJI
 
 
 
Çayıralan Belediye Başkanı Sayın Metin İNCE 29 Mart mahalli seçimlerinde, MHP’den Çayıralan Belediye başkanlığına seçilmiş bulunuyor. Daha önce Akkuş İlçe Nüfus Müdürlüğünde veri hazırlama memuru olarak görev yapan Sayın Metin İNCE bu göreve niçin talip olduğunu bendenize açıkladı. Sayın başkanı Çayıralan beldesinde makamında ziyaret ettim. Yaptığım nezaket ziyaretinde sayın başkanla uzun uzun sohbet ettik. Çayıralan beldesinin ve belediyenin sorunlarını bana bir çırpıda anlattı. Gözlemlerime göre sayın başkanı kararlı ve azimli gördüm. Çok samimi bir ortamda geçen görüşmemizi aynen başkanın ifadeleriyle sizlerle paylaşmak istedim.  Yazarımızın, sayın başkanla yaptığı söyleşiyi yayınlıyoruz.
 
            Sayın başkan, Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Bu dönem aday olmanızı nasıl açıklıyorsunuz?
 
            Çayıralan Kasabasının Belalan mahallesinde doğdum. İlköğretim okulunu bu mahallede okudum. Ortaokulu ve liseyi İstanbul da okudum. 15.08.1994 yılında yeni kurulan Çayıralan belediyesince açılan memurluk sınavını kazanarak zabıta memuru olarak göreve başladım. 1 yıl sonra esas dalım olan Fen Memurluğuna atandım. 19 Ocak 2004 tarihinden itibaren Fen Memurluğunun yanında Belediyenin Muhasebeciliğini de vekâleten yürüttüm.
 
            14 Ocak 2008 tarihinde Akkuş İlçe Nüfus Müdürlüğüne Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak atandım. Bu görevimi yaparken AÜ, AÖF Halkla İlişkiler bölümünü bitirdim ve Önlisans diplomamı aldım. Belediye başkanlığına adaylığıma gelince; 28 Mart 2009 yerel seçimleri yaklaşırken Çayıralan belde halkının başkalığım için yoğun bir istek ve baskısı vardı. Bende yıllardır belde halkını yakinen tanıyan ve belediyede hizmeti olan birisi olarak halkın bana olan bu teveccühüne kayıtsız kalamazdım.
 
 
            Sayın başkan Belediyenin ilk kuruluşundan 2008 yılına kadar belediyede görevim oldu dediniz. Mart 2009 mahalli seçimlerinde de Çayıralan Belediye başkanı seçildiniz? Seçimden zaferle çıktınız ve 4 aydır belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Sayın başkan geçen bu 4 ay da neler yaptınız, neler planladınız da yapamadınız?
 
Bana kısaca anlatır mısınız diye sordum. Sayın başkan bir çırpıda yaptıklarını ve yapacaklarını bana bir bir anlattı. Sizlerle aynen paylaşıyorum.
 
Bu sorunuzun cevabını seçilmiş yerel yönetimin bir sorumlusu olarak cevaplamaya çalışayım. 4 ayda  elbette pek çok hizmet yaptık. Ancak yapılan bu hizmetlerin yeterli olduğunu söylemek yanlış olur. Yapılan hizmetlerin hepsini saymaktansa özet olarak şöyle bir sıralama yapabilirim:
 
1-      Beldemiz Çayırlan, semt ve mahalleleriyle birlikte bir bütün olarak hizmet alacaktır. Bu düşünceden hareketle, bütün semt ve mahalleleri adaletli, ilkeli ve hak ettiği şekilde belediye hizmetlerinden azami faydalanacaktır. Bu konuda hiçbir şekilde ayrım gözetilmeyecektir. İlk örneği de halk otobüsünün Belalandan Çayıralan’a ücretsiz olarak servis yapıyor olasıdır.
2-      Çayıralan’ın su sorunu bir bütün olarak değerlendirilip gerekli projelendirme ve planlamanın ardından süratle yapılacaktır. Bu konuda üç su kaynağı çalışması yapıldı.
 
3-      Yollar ve ulaşım konusuna çok zaman ve masraf ettim. Beldenin ana yolları dâhil, asfaltlandı, diğer mahalle ve bağlantı yollarının bakım ve onarımı yapıldı. Örneğin, Aşutlu köprüsüne kadar yollar kırma çakılla çakılandı. Aralcak altı 10 yıldır hizmet görmeyen bir yere 3.5 km yol çakıllandı. Kumlukdağa 1.5 km sıfırdan yol yapıldı.
 
 
 
 4-Eğitim ve Öğrenciler  : Karamağcası İlköğretim okulu bakım ve onarımdan geçirilip, eksiklikleri giderilecek halkın sosyal ihtiyaçları için kullanılacak. Belalan ilköğretim okulu bünyesinde “ Ana Sınıfı” açılması sağlandı. Yine bu okulumuza parke taşı ile döşendi ve WC yapıldı. Kasaba merkezine uzak mahallelerden gelen ancak servisi olmayan öğrencilerimiz için servis ve öğlen yemeği sağlandı. Kasabamız merkezinde bulunan ilköğretim okulunun üzerine çok programlı bir Lise açılması için kamuoyu çalışmaları başlatıldı.
 
5- Belediye ve Sağlık işleri :  Mevcut Sağlık ocağı tepeden tırnağa yeniden tadilat yapıldı. Damı ve çatısı onarıldı boya badanası yapıldı. Doktor bulundurulması sağlandı.
 
Sn başkan bundan sonra neler yapmayı planlıyorsunuz diye sordum. Bu sorumu başkan şöyle cevapladı.
 
 Belediye hizmetlerinin daha kaliteli ve sağlıklı yürütülmesi için Çayıralanlıların düşüncelerini ve fikirlerini dinleyeceğim. Onları dinledikten sonra uygulanabilir olanları hemen meclis kararı olarak uygulamaya alacağım. Yani belediye yönetimi olarak şeffaf olacağız.
 
 Gençlerimizin sorunlarını dinliyorum. Gençlerin kahve köşelerinde boş ve atıl durmasına gönlüm razı gelmiyor. Gençlerin boş zamanlarında aktif bir işle meşgul olmalarını sağlayacak bazı sürprizlerim olacak.
 
            Kasabamız sınırları içerisinde bulunan kabristanlıklarının çevre düzenini gerektiği şekilde yapılacaktır.  Kasabamıza yerleşmek isteyen ancak imkânı olmayan kişiler ile kasabamızda yaşayıp ta ev inşaatı yapan veya inşaatı yarım kalan muhtaç kişilere Belediyemiz imkânları ölçüsünde her türlü yardım sağlanacaktır. Spor sahaları düzenlenecek ve gençlerimizin sağlıklı alanlarda spor yapmaları sağlanacak. Elmacık mevki spor alanı olarak tahsis edilecektir. Yöremizi ve kültürümüzü tanıtmak için At yarışları ve Sünnet şenlikleri yapılacaktır.
 
 
 Ayrıca sayın başkan Çayıralan kasabasında ilk defa kendi döneminde uygulanan bazı etkinliklerden de bahsetti. Yaz ayları düğün ve davetlerin yoğun olduğu bir mevsim olması dolayısıyla her iki muhtarlığa düğünler için masa ve sandalye tahsis edildi. Belediye binası yeniden tadilat edildi. Komşu belediyeler kardeş belediye ilan edilerek bazı işler ortaklaşa yapılmaya başlandı. İlköğretim okulunun bodrum katına masa ve sandalye temin edilerek konferans salonu haline getirildi. Bütün bu araç ve gereçlerin temininde yardımlarını bizlerden esirgemeyen Ciğdem TONGAL hanıma beldem ve halkım adına teşekkür ederim.
 
Sayın başkan sizi çok kararlı ve azimli gördüm. Bana verdiğiniz bu önemli açıklamalar için size çok teşekkür ediyorum. Bu açıklamalarınızı Çayıralan beldesi adına bir vaat olarak kabul ediyor, çalışmalarınızda ve hizmetlerinizde size başarılar diliyorum.
 
08. 08. 2009
Mehmet Ali KURU
Eğitimci – Öğretmen

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar