24 Mayıs 2024 Cum

Bir haberin Anatomisi

hadise karşısında takınacağı tavır; Allah muhafaza etsin, Allah kimseyi şaşırtmasın! Şeklinde olur.

BİR HABERİN ANATOMİSİ

Geçen cumartesi günü televizyonlardan, akşam haberlerini izledikten sonra, bazı olayları anlamakta ve izah etmekte, akıl ve izanım yetersiz kaldı. Türk halkının her kesiminde itibar sahibi olduklarını kendileri iddia eden haberciler malum Cinsel istismar haberine öyle sarılmışlardı ki, Müslümanları ve ona ait olan her iyi örneği yok etmek için tam da bulunmaz bir fırsattı.

Bu haber onlar için iyi bir malzemeydi. Hazır kapatma davası da açılmışken bir yerlere iyi servis olabilirdi. Manzaray-ı umumiyeden faydalanmak gerekirdi. Hiçbir masraftan kaçınmaya gerek yok. Olayın zanlısı ile ilgili ne varsa gün yüzüne çıkmalıydı. Ancak böyle olursa iyi gazetecilik yapılabilirdi.

Peki, Müslümanlar yaşanmakta olan bu büyük fitnenin neresindeydi? Olayları şahısların kendi kusurları deyip geçebilir miyiz? Öbür taraftan malum gazetecilerin ve televizyoncuların yaptıkları gibi Oh iyi oldu. Zaten bu dindar geçinenler böyledir. mi diyeceğiz.? Yoksa bu da gelir geçer deyip sineye mi çekeceğiz.? Günlerdir gözlerime uyku girmiyor, zihnimi kemiren ve cevabını henüz bulamadığım korkunç sorular var.

Aklıselim insanların bu olup bitenlere ait görüş ve düşüncelerine ihtiyacım var. Yine bu sahada eli kalem tutan ve ağzı laf yapan fikir ve düşünce adamlarımızdan Ahmet TAŞGETİREN bir yazısında şöyle ifade ediyor.

Aklı ve sağduyuyu arıyorum ve bunun için sorular sorup duruyorum. Her çevreden insanda, asgari bir akıl ve sağduyu varlığına inandığım için herkesin zihin ve kalp âlemini duyarlılığa çağırıyorum.

Başka bir düşünce ve fikir insanı M. Ali BULUT, yaşanan bu olayları Müslümanlar için büyük bir fitnenin, bir parçası olarak yorumlamış. Peygamberimizin böyle durumlarda Müslümanlar için, uymaları gereken altın uyarılarını bizlere bir bir sıralamış. Siz okuyucularımla paylaşmak isterim.

Hz. Peygamber’in hayatı ve hadisleri incelendiğinde, Müslümanların en çok hangi noktalarda fire vereceklerini görmek mümkündür. En başta kadın – erkek ilişkisi geliyor. İkincisi para ve üçüncüsü makam hırsı! Öncelikler kişiden kişiye değişebiliyor!

Ve maalesef siyasetle meşgul olan Müslüman, şehvetin bu üç vartasından yakasını kurtaramıyor

Elbette genellemek yanlış! Hatta çoğunlukla bile demeye hakkımız yoktur. Ama görüyorsunuz hassas ortamlarda tek bir kötü örnek bile büyük iş yapıyor.

Belki de bu yüzden Hz. Musa, “Allah’ım bizi inanmayanlara fitne yapma” diye dua etmiştir. Yani bir müminin kötü bir hareketi yüzünden milyonlarca insan “işte bunların hepsi böyle” diyerek inançlarına zarar vermesinler diye Allah’a yalvarmış Musa (as).

Allah hiç kimseyi Üzmez’in düştüğü konuma düşürmesin! Temize çıksa bile lekesi kalır hafızalarda. O gider, Allah’a hesabını verir, biz onun halini dilimize dolayarak ancak kendi cehennemimizin ateşini körükleriz.

Kuran, her konuda iki şahidi yeterli bulduğu halde, neden zina isnadında dört şahit istemiş, bunu insan, böyle durumlarda çok daha iyi anlıyor.

Asıl endişem, H. Üzmez’in İslamiyet ile özdeşleştirilen kişiliği üzerinden İslam’a yöneltilecek eleştiriler ve bunların saf gönüllerde açacağı yaralar& İmani hassasiyetleri gelişmiş ortalama insanımızın şu hadise karşısında takınacağı tavır; Allah muhafaza etsin, Allah kimseyi şaşırtmasın! Şeklinde olur.

İmanı hassasiyetleri gelişmiş mütedeyyin Müslümanları böyle olaylar karşısında akl-ı selim ile hareket etme duyarlılığına davet ediyorum.

29. 04. 2008

Mehmet Ali KURU

 m.alikuru19@gmail.com

 Eğitimci – Öğretmen

Related Articles

6 YORUMLAR

 1. maalesef,bahsettiğiniz mevzu yeni yaşanan bir olay değil.28 şubat sürecini başlatıp devam eden ve her fırsatta birilerinin düğmeye basmasını beklercesine bir köşede bekletilen haberler anında gün yüzüne çıkartılır.İşte tam bu noktada bu kartel medya karşısında ses getirecek sizin sesiniz soluğunuz olabilecek basın yayın kuruluşlarına sahip çıkmak gerekir;ki sesimiz daha gür çıkabilsin. bu durumlara her an hazırlıklı olmalı,ellerine malzeme vermemek içinde azami dikkatli olmalıyız. allah yar ve yardımcımız olsun…

 2. “Bir Haberin Anatomisi” adlı haberimize yorum yazıp düşüncelerini,duygularını ve endişelerini benimle paylaşan sevgili hemşehrilerime en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum.
  Elbette karamsar değilim ancak, gelişmeler bizim gibi duyarlı insanları endişelendirmekte ve hakklı olarak bir ümitsizliğe sebep olmaktadır.
  Herşeye rağmen olaylara bir tekkür gözüyle bakacağız. Her türlü engelleyeme ve entrikalara rağmen gelecek için azimliyiz, ümitliyiz.
  Bu vesile ile güzel yorumları ile, gelişen olaylara duyarlı davranan hemşehrilerime tekrar teşekkür eder saygı ve selamlarımı iletirim.

 3. Öncelikle Mehmet Ali KURU hocama yazısından ve duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum.Bu ve buna benzer olaylar karşısında duyarlı olmalıyız diye düşünüyorum.Bende bu olayla ilgili haberi ve yazılanları görünce rahatsız olmadım desem yalan olur.Siyasi ortamın ve istikrarın gerilmeye çalışıldığı bu ve buna benzer zamanlarda gayri ahlaki bir şekilde islama ve müslümanlara çamur atılmaktadır.Böyle zamanlarda birileri…hep böyle yapıyor. Bu olay bana geçmişte yaşadığımız 28 Şubat sürecinde basın yayın organlarında boy gösteren Ali Kalkancı Fadime Şahin haberlerini hatırlattı. Yalnız bu olayın iç yüzü sonradan anlaşıldı ve halkımız ne yapılmak istendiğinin farkına vardı.Mehmet Ali KURU hocamında değindiği gibi benim endişemde bu olayda kendisine suç isnat edilen kişinin islamla özdeşleştirilip islamın ve mütedeyyin insanların rencide edilmesidir.İslama ve Müslümanlara tahammül edemeyen, kaos ortamlarından rant elde etme peşinde olan karanlık güçler, birilerini maşa olarak kullanarak; İşte müslümanlar böyle diyerek görevlerini yapıyorlar…Bizler Türk-Kürt,Laik-Antilaik,islamcı-islamcı olmayan….. çatışması yaratmak isteyenlere karşı sağ duyulu olmalıyız ve böyle olaylara ,haberlere pirim vermemeliliyiz. Ülkemizin kalkınmasından ve istikrarından rahatsız olanlar bilsinlerki! Dili,dini, ,ırkı,rengi, inancı ne olursa olsun, bu ülkede yaşayan ve bu ülke kimliğine sahip her bir fert Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır.Vatanı da bayrağı da birdir. Her kesimin önce bunu kabullenmesi lazım. Bir veya birkaç kişinin yapmış olduğu hatayı bir gruba veya kesime yüklemenin çok yanlış olduğunu; neticesininde bölücülük ,ayrımcılık ve kaos olabileceğini düşünmek lazımdır diyorum. Osman VARLI

 4. SAYIN HOCAMA TEŞEKKÜR EDİYORUM, BİRDE KAHROLUYORUM, BU KADAR CİDDİ, MESELEDE, ÜLKENİN BELKİ KADERİYLE OYNANACAK BİLEMİYORUM, YAZILARIYLA BİZLERİ AYDINLATAN HOCAMA AKKUŞLULAR OLARAK NEDEN BİR TEBRİK VE TEŞEKKÜR YAZAMIYORUZ, BASİT BASİT YAZILAR, YORUMLAR YAPABİLİYORSAK,BU TÜRDE CİDDİ MESELELERDE NEDEN CİDDİ BİR YORUM YAPAMIYORUZ, YOKSA BİZLE R AKKUŞLULAR OLARAK HENÜZ O YAZIYI TAHLİL EDECEK NOKTAYA ULAŞAMADIKMI ?

 5. HOCAM AĞZINA SAĞLIK,ALLAH SENDEN RAZI OLSUN,ANCAK O TÜR İNSANLAR İSLAMA DEĞİL, MÜSLÜMAN CEMAATLERE ZARAR VERİRLER, BİRDE SİYASETLE UĞRAŞANLAR NOKTASINDA ÇOK HAKLISINIZ, İNSANI BİTİREN ÜÇ OLGU, MAALESEF ZAMAN ZAMAN MÜSLÜMANLARI,, HİZMETTEN UZAKLAŞTIRIP, HEZİMETE GÖTÜRÜYOR,,GEÇMİŞTE BUNUN ÇOK BARİZ ÖRNEKLERİNİ GÖRDÜK, ANCAK İMAMI AZAM HZ.LERİNİN ALLAHIM BENİ KADINLA İMTİHAN ETMEDİĞİN İÇİN NE KADAR ŞÜKRETSEM AZDIR İFADEİ ÇOK MANİDARDIR.TAM OLMAYAN EKSİK İSLAMİ İNANÇLARLA ,KULAK DOLGUNLUĞU MÜSLÜMANLIK ANLAYIŞLARIYLA HAYATLARINA YOL ÇİZEN NİCE İNSANLAR, BU BAHSİ GEÇEN ÜÇ ŞEYDEN BİRİNE KAVUŞUNCA KABAK ÇİÇEĞİ GİBİ MAALESEF AÇILIVERİYORLAR, HAD HUDUT TANIMAZ OLUVERİYOIRLAR, SANKİ HAŞAA KAF DAĞINI KENDİLERİNİN YARATTIĞINI İDDİA EDECEK NOKTALARA MAAZALLAH GELEBİLİYORLAR.TABİ MESELENİN BİR BAŞKA BOYUTUDA GÖZDEN KAÇMAMALI, BİR ZAMANLARIN MÜSLÜM GÜNDÜZLEİ, FADİME ŞAHİNLERİ ,ALİ KALKANCILARI VB. SENARYO BİTTİ, ŞİMDİ ONLARI HİÇ KONUŞAN VARMI ?ALLAH AŞKINAİŞTE BU BOYUTTA UNUTULMAMALI DİYORUM, SİZE AĞZINIZA SAĞLIK DİYOR,SAYGILAR SUNUYORUM. ALLAH ÜÇ ŞEYİN ŞERRİNDEN İNANANLARI KORUSUN,SONUMUZUDA HAYIR EYLESİN İNŞALLAH

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar