5 Aralık 2023 Sal

Yol Konusunda Mağduriyeti Giderilmeyen Tek Belediye Seferli Beldesi ( Eski Alan Köyü, Ortabölme ve Kuşçulu Köyleri) İşte Sitemizin Bu Yol İle İlgili Çözüm Önerileri

2011 yılında 1. kat asfalt istiyoruz.

Yol Konusunda, Mağduriyetini Giderilmeyen Tek Belediye

Seferli Beldesi ( Eski Alan Köyü, Ortabölme ve Kuşçulu Köyleri)

İşte Sitemizin Bu Yol İle İlgili Çözüm Önerileri

Sayın Ordu Özel İdaresi

Sayın Akkuş Kaymakamlığı

Sayın İl Genel Meclis Üyeleri

Yapılan çalışmalar ile Önce Kızılelma Beldesi, Sonra Çayıralan Beldesi yollarını genişletme, çakıllama devamında ise birinci kat asfalt devamında ise 2 kat asfalt atarak bu beldelerin yol sorununu çözdünüz.

Sonra, Salman ve Akpınar Beldeleri yollarında çalışmalara başlattınız. Bu yolu önce yönünü değiştirerek hiç yol olmayan yerlerden yeni yollar açarak yol yaptınız. Sonra bu yolda genişletme, menfez ve köprüler yaptınız. Sonra çakıllama yaptınız. Sonra en son olarak 1. Kat asfalt attınız. Seneye de 2. Kat Asfalt atarak bu iki beldenin yol sorununu çözmek üzeresiniz.

Öncelikle bu çalışmalar için Akkuş İnternet Sitesi olarak teşekkür ediyoruz.

Ancak, bir konuda gözümüzden kaçmıyor.

Seferli Beldesi yol konusunda çok mağdur edildi. Bu belde ile birlikte de eski Alan köyü, Ortabölme Köyü, Kuşçulu Köyü ve Çukurköyün 3 Mahallesi yıllarda mağdur edildi.

Şimdi birileri çıkıp bu belde ve köy yollarına sıra yeni geldi diyebilir. Elbette birileri de çıkıp sıralama neye göre yapıldı diye de sorabilir. Ama geçen zaten geçmiş oldu. Onun için geleceğe bakmak lazım. Şimdi soruyoruz.

2010 yılında istense idi, hava durumları da dikkate alındığında bu yol yapılırdı. Peki neden 2010 yılında bu yolda esaslı bir çalışma yapılmadı?

Sıra geldi ise 2011 yılında bu yolda hangi çalışmalar yapılacak?

Bölgeye bilen birisi olarak diyoruz ki, Salman-Akpınar yoluna Seferli yolunu dahil ederek, Seferli beldesinin yolunu yaptık diye kimse söyleyemez. Seferli Beldesinin Akkuş ile bağlantısını sağlayan yol güzargahı şu şekildedir.

Seferli Beldesi-Eski Alan Köyü, Ortabölme Köyü-Kuşçulu Köyü devamında ise Ormancık köyü Salman yolu kavşağı-Kadıköprüsü Çaldere mahallesi-Akkuş İlçesidir.

Dolayısı ile efendim Seferli'ye gidecek olanlar Salman'dan beri Seferli'ye insin diye kimse bir zorlamada bulunamaz. Böyle bir zorlama yapılması halinde Hem Seferli Beldesi, Hem Ortabölme köyü, hemde Kuşçulu köylüleri mağdur edilmiş demektir. Kaldı ki Ne Seferli Beldesi neden Ortabölme ile kuşçulu köyü sakinleri böyle bir baskıyı asla kabul etmeyeceklerini defalarca söyediler.

Sitemiz yönetimi ve ekibi olarak  bu yolun şu anki durumunu ve yapılacak çalışmalar hakkındaki önerimizi sizlere arz ediyoruz.

 Ormancık köyü sınırları içinden Salman'a ayrılan kavşaktan yani asfalt yoldan ayrılarak Kuşçulu-Ortabölme ve eski Alan Köyüne buradan da Seferli Beldesine ve Belediyesine kadar uzanan yolun şu anki durumu

  • Ormancık köyü sınırı ile Kuşçulu köyü sınırındaki köprüden Cingili Mahallesi yol ayrımına kadar,  yol dar ve bakımsızdır.

Acilen Sözkonuzu köprüden Cingili Sapağına kadar sürekli yokuş olan mesafenin acilen genişletilmesi, büzler konması, yolun üst tarafına kanal açılması ve taş ocağı çakılı ile çakıllanması acilen gerekmektedir.

  •  Geçen sene bu yolda köprüden melloya kadar aslında genişletme çalışması yapıldı ama yetersiz kaldı.

Bir çok bölgede genişletme çalışması iyi oldu. Ancak büzlerin yerleştirilmesi kaldı. Menfezlerin yapılması kaldı. Taşlık olan bölgelerde kırıcı olmadığı için genişletme çalışmaları olmadı. Yolun üst tarafına kanal açılması konusu yeteri kadar olmadı. Çakıllama yeteri kadar yapılmadı. Mellodan Seferli ye kadar genişletme çalışması hiç yapılmadı.

Dolayısı ile bu yolda zaman zaman yapılan çalışmalar yeterli gelmedi. Özel İdare ve Köydes iş makinaları ile yolun dört dörtlük yapılması zor gözüküyor. Bu Nedenle Aynen Salman Yolunda olduğu gibi bu yolun da İhale edilerek gerçekten bu işi iyi yapan firmalar eli ile yol yapılmalıdır.

Seferli Beldesi ile Akkuş'un irtibatını sürekli tutmak istiyorsak, Diğer 4 beldenin yolu yapıldı Seferli beldesi de mağdur olmasın diyorsak, Diğer beldelerdeki insanlarımız bizim insanımız ise Seferli beldesi ve yol üzerindeki köylerdeki insanlarda bizim insanımız diyorsak. Akkuş'un her beldesi ve her köyü hizmet alacak diyorsak, eşit hizmet diyorsak. Akkuş ilçesi ve köylerinde hizmet konularında ayrım yok diyorsak. İşte o zaman bu yolunda acilen yapılması gerekmektedir.

Seferliler olarak, Alan Köylüleri olarak, Ortabölme Köylüleri olarak, Kuşçulu Köylüleri olarak, Çukurköyün Cingili, Çavuşgil ve Mocuklu Mahalleri ile Sevkili – Bağderesi ve İspenli Mahalleri sakinleri olarak diyoruz ve istiyoruz ki,

Seferli Beldesi-Alan Köyü, Ortabölme Köyü ve Kuşçulu Köyü grup yolunun tamamının Öncelikle Genişletilmesini, Yolun Üst tarafına kanalların açılmasını, Gerekli yerlere büzlerin konması, gerekli yerlere menfezlerin yapılmasını, Duvar yapılacak yerlere duvarların örülmesini, taş ocağından olmak kaydı ile yolun tamamının çakıllanmasını ve 2011 yılı içinde en az 1. Kat asfalt ile kaplanmasını talep ediyoruz.

Bu isteğimizi de belirtirken, çok beklediğimizi, sıra ile yapılıyor ise sıranın bizlere geldiğine inandığımızı, Bir belde ve 3 köyün mağdur etmeyeceğinize inandığımızı, yoğun kar yağışında ise Salman ve Akpınar Beldelerindeki insanlarında bu yolu kullandığının akıldan çıkarılmaması konusunun düşünülmesini, köyler ve beldeler arasında hizmet yönünden ayrım yapmayacağınıza inandığımızı, Gerek Özel İdarenin, gerek Akkuş Kaymakamlığının gerek ise İl Genel Meclis Üyelerinin bu isteğimizi göz ardı etmeyeceklerine inandığımız için taleplerimizi dile getirdik. Şimdiden konuya duyarlı olan herkese çok teşekkür ederiz.

İhsan ÇAM

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar