30 Mayıs 2023 Sal

İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralamasında Ordu İli Çok Gerilerde Kaldı. Neden Böyle Oldu?

İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralamasında

Ordu İli Çok Gerilerde Kaldı.

Neden Böyle Oldu?

İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralamasında Ordu ili 81 il içinde ancak 60. sırada yer alabildi?

Diğer bir çok iller ile karşılaştırma yaptığımızda; Ordu ilinin coğrafi yapısı, geniş arazi yapısı, deniz kenarında olması, Samsun-Tokat-Giresun gibi illere sınır olması, fındık yetişmesi, 800 bine yakın nüfusu olması gibi etkenlerde Ordu ilinin gelişmişlik sıralamasında yukarılara çıkmasında gereği kadar etkili olmadığı görülüyor. Bu özelliklere sahip olmayan bir çok ilin Ordu ilini gerilerde bıraktığını rahatlıkla görebiliyoruz.

Demek ki gelişmişlik faktörleri içinde yukarıda sayılanların yanında başka etkenlerde olacak ki! O il gelişsin.

Fazla detaya girmeden İlk aklımıza gelenleri sayarak konuya açıklık getirelim. Demek ki bu gelişmişliğin yukarı çıkması için

Siyaset Ayağı

Ekonomik Ayağı

Toplumsal Ayağı

Vali Ayağı

Büyükşehir Belediye Başkanı Ayağı

Büyükşehir Belediyesi Encümen Ayağı

İlçe Kaymakamları Ayağı

İlçe Belediye Bakanları Ağayı

Muhtarlar Ayağı

Vatandaşın Ordu İline Sahip Çıkma Ağayı

Sivil Toplum Kuruluşları Ayağı

Basın Ayağı

Tüm bunların yanı sıra asıl ayak ise Koordinasyon ayağı. İyi bir koordinasyon yapılsa idi Ordu ili gelişmişlikte çok üst sıralarda olurdu.

Herhalde Ordu ilinde herkes hiç de beğenilmeyen gelişmişlik sırasının daha üst seviyeleri çıkması için yetkili ve görevli kişiler ile her Ordulunun üstüne düşen görevi özveri ile yapmasını beklemektedirler.

Bir kaç sitem yapmadan haberi yayınlamak istemiyoruz.

Bir kaç defa Ordu Büyükşehir Belediyesindeki görevlilere de ilettim. Ordu ili sadece Ordu Merkez-Fatsa-Ünye ve Ulubey’den ibaret değildir. Diğer ilçeleri arada bir hatırlamak ile bu işler yürümez diye defalarca anlattık. Kimse kusura bakmasın kanıtı ile açıklarım. Sayın Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Ordu Merkez, Fatsa ve Ünye’deki basın kuruluşlarının bazısı ile ilin basın işleri yürütmeye çalışıyor. Reklamı bu basın kuruluşlarına veriyor. Haberleri bu basın kuruluşlarına gönderiyor. Dedik ki Başkana iletin Akkuşlular da Başkanın bayram kutlama mesajını okumak istiyor  Başkanın sesini duymak istiyor dedik. Anlatamadık. İlçe yerel basın kuruluşlarını saf dışı etmeyin dedik. Büyükşehir Haberlerini ilçe basın kuruluşları ile paylaşın dedik. Dinletmedik. İlçeler ile il merkezi kim ne derse desin kopuk. İstediğiniz anketi yapın ortaya çıkacaktır.

Yazacak çok konular varda şu virüs konusunu atlatalım inşallah o konularda Akkuş İlçesi İnternet Sitesinde dile getirilecektir.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar