5 Aralık 2023 Sal

Yatsı Namazına mı Gittin? Yoksa Yatmaya mı Gittin? Bu Gün Rahmetli Olan Rafet KÖSEKAHYA’nın Ardından

Yatsı Namazı Bu Kadar Uzun Sürmez Ama?

 

Yatsı Namazına mı Gittin?

Yoksa Yatmaya mı Gittin?

Bu Gün Rahmetli Olan

Rafet KÖSEKAHYA'nın Ardından

İlçemiz Çukurköy Cingili Camisine Minare Yapılması Fikri Aklıma gelince çevremdeki kişiler ve köylülerim ile bu konuyu paylaştım. Bir çok kişi yapalım derken, bir çok kişi de ne gerek var? Yazık değilmi o kadar parayı köye gömeceksin? yapılacak ise 5 metre olsun fazlaya gerek yok. Gibi herkes görüşlerini söyledi. Sonuç itibariyle köyün Cingili-Çavuşgil ve Mocuklu Mahalle sakinleri üzerine düşen miktardaki parayı verecekler yetmediği yerde herkes çevresine söyleyecek yardım talebinde bulunacaktı. Minare yapılacaktı. 3 Mahalle sakinleri bu kararı aldı. Organize işini de ben İhsan ÇAM'a, Hacı Abdullah KAYA ve diğer bir çok kişi görev aldık. Ancak alınan karardan sonra toplantıda söz verenlerden bir kaç kişi sonra biz yokuz dediler. Bazıları minare boyuna taktı. Sonuç itibariyle yavaş yavaş çıkmaza girmeye başlamıştık. Bir taraftan destek verenler olurken bir taraftan bazı kişiler konuyu farklı boyutlara çekmeye hatta ortamı germeye çalışıyorlardı. Ümitsizlik içine düşmemize az kalmıştı.

Birde duyduk ki bir amcamız şahsım hakkında bir çok şeyler söylemiş. yıl 1996 Yatsı namazına camiye gittim. Namazdan çıktım. Hakkımda konuşan kişinin evine gittim. Neden böyle diyorsun dedim. Neyse uzatmayalım bu amcamız ile yanlış anlaşılmaları aramızda çözdük. Sıkıntı çözüldü. sohbet faslı, çay faslı, meyve faslı derken saat epeyce geçmiş. O dönem bende cep telefonu da yok. Sohbet ederken gittiğim yerden evi aramayı unutmuşum. Saat 11 mi, 12 mi eve döndüm. Hanım dedi ki misafir var. İçeri bir girdim.

Pala bıyıklı ve hiç bıyığının yapısını değiştirmeyen vede sohbetini dinlemekten çok büyük haz aldığım Rafet KÖSEKAHYA amcamız gelmiş. Amcamız, Köyümüz Köseğel mahallesinden olup, Ankara'da ikamet ediyordu. Biraz da yüksek ses tonu ile "Yavrum sen camiye yatsı namazını kılmaya mı gittin? Yoksa camide yatmaya mı gittin" Bu sözleri duyunca çok mahçup olduğunu hatırlıyorum. Çünkü Rafet Amca erken gelmiş ve saatlerde beni beklemiş. Amcayı beklettiğim için çok üzülmüştüm. Dedi ki "yatma vakti geldi. Ben çok oturdum. Gelin benim çayımı da meyvemi de verdi. Ben gidiyorum. Duydum ki Köyümüz Cingili Camisine Minare yapmaya karar vermişsiniz. Benim de katkım olsun diye duyar duymaz koşarak geldim. Al şu parayı çorbada tuzumuz  olsun" dedi. Evine gitti. O günden sonra ne zaman karşılassak hemen gülerek bana takılırdı. "Yatsı namazına camiye gidince, gene camide yatıyormusun" diye, sabahlara kadar konuşsa dinlenecek kişiler vardır ya. İşte Rafet KÖSEKAHYA'yı dinlemeye doyamazdık. Çok maceralar anlatırdı. Herkese iyi olmayı tavsiye ederdi.

Rafet Amca'nın Minareye verdiği o para bir o kadar değerli idi ki, o destek vede o yaşı ile benim gibi genç birisinin ayağına kadar gelmesi o kadar anlamlıdı ki, işte o gece bir karar vermiştim. Rahmetli babanın yaşından daha büyük yaştaki adam sana inanıp, senin evine gelip, senin çayını içip, minare yapımına destek veriyor ise, senin artık durmak gibi bir şansın yok dedim. Allah'tan başka hiç bir engel seni durdurmasın dedim. Son verdiğim karar ise, toplanan para ile minare inşaatına başlanacaktı. Kaldığı yerde duracaktı ama bu durma son nokta olmayacaktı. Hiç bir destek dahi gelmese İhsan ÇAM olarak her ay aldığım maaştan bir iki torba çimento, çakıl, tuğla ne gerekiyor ise her ay alıp yarım kalan minarenin inşaatı devam edecekti. Normal uzunluğa ulaşana kadar devam edecekti. planlanan uzunluğa ise öldüğüm güne kadar her ay malzeme alarak devam edecektim. Birde köyün diğer mahallelerine şu kadar para vereceksiniz diye bir talepte bulunmamıştık. Birde bu yönü ile bakınca, demek ki köyün diğer mahalle sakinleride bizde destek olacak düşüncesi de bize güven verdi.

Gün oldu, yardımlar oldu. Dursun KAYA Ağbeyimiz de yüklü bir yardım yapınca, özellikle 3 mahalle halkı Cingili-Çavuşgil ve Mocuklu Mahalle sakinleri destekleri ile iş biraz meydana geldi. Diğer mahalle sakinleri, diğer köyler vede minareye yardım yapan herkes destek olunca şu anda 38 Metre uzunluğunda Cingili Camisi Minaresi Yeşilliklerin içinden göklere doğru yükseliyor. Yardımcı olan herkesten Allah Razı Olsun. Verilen yardımlar yaşayanların kazalarına belalarına karşı gelsin. Rahmetlik olanların ise günahları varsa günahlarına karşı gelsin. Ahirette yoldaşı olsun.

Bu gün Rahmetle andığımız Rafet KÖSEKAHYA 06.12.2010  Tarihinde Hakkın Rahmetine Kavuştu. Çukurköy Kösekahya Mahallesinden olup, Antalya'da kızının-damatının ve torunlarının yanında kalan Rafet KÖSEKAHYA, 06.12.2010 Tarihinde Hakkın Rahmetine Kavuştu. Cenazesi aynı gün Antalya'dan Akkuş'a getirilecek. 07.12.2010 günü öğle namazından sonra Çukurköy Merkez Mezarlığında Rahmetli Eşinin yanında defin edilecektir. Rafet Amcaya Allah Rahmet Eylesin. Mekanı Cennet Olsun. Geride kalan akrabalarına, dostlarına ve tüm sevdiklerine baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Not: Rafet Amcanın fotoğrafını sitemize gönderen Yahya GÜNGÖR'e çok teşekkür ediyoruz.

Related Articles

6 YORUMLAR

 1. AYDIN VE KÖSEKAHYA AİLELERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLERİM DUYDUĞUMDA ŞOK OLDUM..
  ALLAH’IN TAKDİRİNE ANCAK BOYUN EYMEK GEREK…
  VARDIR BUNDA DA BİR HAYIR…
  AMA KEŞKE YAŞASAYDIN DA ”CANIM TORUNUM”DİYE SEVSEYDİN BENİ…

 2. DEĞERLİ BÜYÜĞÜMÜZ VE KOMŞUMUZ RAFET AMCA’YA ALLAH’TAN RAHMET, DEĞERLİ AİLESİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM. BAŞINIZ SAĞ OLSUN ALLAH SABIR VERSİN.

 3. değerli büyüğümüz Rafet KÖSEKAHYA Eniştemize allahtan gani gani rahmet diler mekanının cennet olmasını temenni eder. ALLAH (CC)geride kalanlara sabırlar ihsan eylesin
  hepimizin başı sağ olsun

 4. Tam yerini unuttum ama bizim oradan işi düşenler; Çukurköy tarafına giddikleri zaman kör bıtka lakaplı şahıslı adamda misafir olurlarmış. Bu adam çok misafir perver ve yemekli bir şahısmış. Kim olursa olsun yemeklemeden misafirini yolcu etmez, ama yemekten sonra unutupta kalkanlara kalkmasına izin vermezmiş birgün yine bizim yaşlılardan birisi dalgınlıkla birşey söylememiş, yanındakilerde, kalkıp gidecekler, gidemezsiniz. Neden yemeğin parasını vermediniz. Şaşırırlar tabiki ne çare para verecekler kabul etmez. Kimseyide salmaz içlerinen birini aklına gelirde (Ya-rabbi şükür elhamdulullah kesenize bereket.)deyince ha şimdi parasını verdiniz gidebilirsiniz demiş. vesselam yaşlıları ziyaret edip nasihat dinlemek lazım. bir sözün ne kadar tesiri var değil mi?

 5. YAKINEN İYİ TANIDIĞIM RAFET AMCANIN ÖLÜM HABERİNİ SİTEDEN ÖĞRENDİM GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜLDÜM.RAFET AMCA HAYATA HEP POZİTİF BAKAN SOHBETİNE DOYULMAYAN BİR İNSANDI ALLAH MEKANINI CENNET EYLESİN.TÜM AİLESİNİN BAŞI SAĞOLSUN..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar