30.Eyl.2020
ad

Yazar hakkında

11 Yorumlar

 1. A. Yalta

  Sevgili Çayıroğlu, makaleni yeniden okumdum çünkü bir takım folklorik özellikleri hatırlamam gerekti. Aşağıda yorumlarda da belirtildiği üzere özellikle maniler ve düğünle ilgili bölüm çok hoştu çünkü bunlar unutulmak üzere! Herkesin bildiği üzere genç nesille birlikte tüm Türkiye’de olduğu gibi Karadeniz’de hatta Salman’da da adetler unutulmakta ve yerini daha mantıklı daha genel-geçer yani daha şehirli geleneklere bırakmakatadır. İyi ya da kötü bu tartışılabilir ama çoğu değişilikliğin daha makul olduğu bir hakikattir. Mesela Türkiye’nin başka yerinde düğünler ve çeyizler kız tarafı ve erkek tarafı tarafından ortaklaşa yapılırken yani ortak külfete dayanırken Karadeniz’de bütün masraflar erkek tarafına yıkılmaktadır. Ama tüm bunlara rağmen insan yine de geçmişini bilmek istemektedir. İşte siz burada bir nebze de olsa bunu başarmışsınız! Ancak bu çalışmanın bu konu için yeterli olmadığını da siz de biliyorsunuzdur. Anladığıma göre siz genel bir çerçeve çizmeye çalışmısınız! Tüm eksikliğine rağmen öz itibari ile düşündüğümüzde mükemmel bir çalışma olmuş!
  Önsözünüzde belirttiğiniz gibi bu çaışmanınızın birinci kısmını oluştuyor sanırım! İkinci kısmını da buraya ekleseydiniz daha iyi olurdu diye düşünüyorum! Sizden istirhamım bu çalışmanızı zamanla güncellemeniz ve daha da geliştirmenizdir. Zannediyorum bir kaç kere güncellediniz ama bunu lütfen ihmal etmeyin. Buradan sayın İhsan Çam ve İhsan Güneş beyefendilere de çok teşekkür ediyorum. Böyle bir site kurup ve Akkuşlu yazarlarla, çalışmaları ile bizleri buluşturduğu için!

  Yanıt
 2. N. Turna

  Sevgili Tahsin, makalenizi büyük bir dikkat ve zevkle yani beğenerek okudum. Gerçi memeleketimnizi anlatmak için bu makaleniz yetersiz ancak tanımak açıdan ve araştırma yapma açısından bir başlangıç olacağını sanıyorum. Özellikle eski düğünlerle yazdığınız bölüm ile manileri çok beğendim. Çalışmalarınıda başarılar diler daha fazlasını bekliyoruz!

  Yanıt
 3. Eda ve Funda

  Ben de Ordu Salman’lıyım. Ordulu olmaktan gurur duyuyorum ve memleketimi çok seviyorum. Yeşil ile mavinin müthiş bir ahengi var! Sayın Çayıroğlu’nu bu güzel çalışmasından dolayı tebrik ediyorum. Çok faydalı oldu!

  Yanıt
 4. Tahsin Çayıroğlu

  Makalemde Akkuş’un Gürgenleri’ni Efioğlu Türküsü olarak lanse ettim oysa Efiloğlu Türküsü adıyla bir türkümüz zaten var! Bu yanlışı burada belirtme gereği hissettim, bu hatamdan dolayı özür diliyorum!

  Yanıt
 5. burcu

  akkuşun gülgenleri ve sanatçıları AKKUŞ İLçesibaybay

  Yanıt
 6. Tahsin Çayıroğlu

  Nedim abi yanılmıyorsam siz Hüseyin amcanın oğlusunuz! Evvela yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizde takdir edersiniz ki tarihi olarak Akkuş\’un olduğu Salman\’ın da geçmişine inmek çok kolay değil. Çünkü bu konuda yazılı vesikalar olmadığı gibi yörede ahşap yapılaşmanın ağırlıkta olduğundan dolayı zamanımıza bir şey kalmamıştır. Ancak tarihi bakımdan 200-300 yıl gerisinden söz etmek imkansız gibi. Ama daha kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç var ama şunu söyleyebilirim; aslında bu çalışmam daha genişti ve Çayıroğullarının tarihi geçmişi de bunun içindeydi. Ben burada, Çayıroğulları Tarihi özel olduğu için onu makalenin içinden çıkardım ve daha genel olması bakımından sadece Ordu-Akkuş ve Salman\’ı yayınlamanın faydalı olacağını düşündüm. Ancak makalenin tamamı da özel bir sitede yayındadır, ilginize… Saygılarımla..

  Yanıt
 7. nedim cayıroglu

  dogdugum kasabanın tarihini merak ettim çok kapsamlı bir calışma değil lakin toparlamaya calışan arkadaşlarada teşekkür ederim

  Yanıt
 8. FATİH ÇAYIROĞLU

  MAKALENİZİ BİR BÜYÜK BİR KEYİFLE OKUDUM VE İNANIN Kİ UFKUMUZU GENİŞLETTİNİZ. ORDU İLİMİZDEN BAŞLAYARAK AKKUŞ’A ORADAN DA SALMAN’IMIZI NE GÜZEL ANLATMIŞSIN!
  MAKALENİZDE GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUYA TEMAS ETMİŞSİN ÇÜNKÜ BU KONUDA GERÇEKTEN BİR AÇLIK VARDI. GENEL OLARAK MAKALENİZİN HEPSİNE BAKIYORUM DA ELE ALDIĞINIZ KONULAR GENELDE BİRBİRİNİ TAMAMLAMAKTA VE GEREKÇELERLE DE DESTEKLENMEKTE. YANİ BOŞ YAZMIYORSUNUZ YA DA LAF OLSUN DİYE DE YAZMIYORSUNUZ, KALEMİZE SAĞLIK VE DAHA TOPLUMSAL YAZILARINIZDA BULUŞMAK ÜZERE HOŞÇAKALINIZ!

  Yanıt
 9. ALİ YALTA

  T. ÇAYIROĞLU’nun bu yazısı için özellikle çok teşekkür ederim yıllardır merak ettiğim konulara ışık tutmuş ve bu sayede merakımın büyük bir kısmını giderebildim, yüreğinize ve keleminize sağlık!

  Yanıt
 10. Muhammet Çayıroğlu

  ”Sayın Çayıroğlu bu çalışması ile memleketimizi tarihi ve kültürel açıdan başka bir gözlemle bizi tanıtma imkanı sunmuştur. Bu kıymetli çalışmasından dolayı kaleminin mürekkebi kurumasın”

  Yanıt
 11. Tahsin Çayıroğlu

  YAKLAŞIK ON YILI AŞKIN BİR ZAMANDIR BİR MERAKLA BAŞLAYAN BU ÇALIŞMADA BİLİMSEL OLSUN YA DA OLMASIN BİR ÇOK KAYNAĞA BAŞVURDUM. MÜMKÜN OLDUĞUNCA ELEME SÜZGEÇİNDEN GEÇİREREK BU HALE GETİRMEYE ÇALIŞTIĞIM ÇALIŞMAMI YÖRESEL TÜRKÜ VE MANİLERLE DE ZENGİNLEŞTİRMEYE ÖZEN GÖSTERDİM. BU ÇALIŞMAM TEKNİK SEBEPLERDEN OLSA GEREK EKRANDA ŞEKİL AÇISINDAN BİR BOZUKLUĞA UĞRASA DA MUHTEVASINDAN BİR ŞEY KAYBETMEMİŞTİR. ORDU VE AKKUŞ’U TANIMA VE TANITMA BAKIMINDAN BANA BU FIRSATI SUNAN SİTE YÖNETİMİNE VE ÖZELLİKLE SAYIN İHSAN BEYE TEŞEKKÜR ETMEYİ BİR BORÇ BİLİYORUM, KENDİLERİNE HUZURLANIZDA TEŞEKKÜR EDİYORUM. UMARIM BU SİTEYİ TAKİP EDEN KIYMETLİ HEMŞEHRİLERİME VE BU KONU ALAKADAR OLAN YA DA OLACAK İNSANLARA BİR NEBZE OLSUN FAYDALI OLACAKSAM NE MUTLU BANA!

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi ANKARA  E-posta:webmaster@akkusilcesi.com ihsancam64@hotmail.com gunes99@hotmail.com
Copyright © 2002 Akkuş İlçesi İnternet Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır . Tasarım İhsan GÜNEŞ