20 Mayıs 2024 Pts

LYS Sınavında Birinci Sırada Yer Alan Kilis İle Akkuş’un Karşılaştırılması

Özverili Çalışma Ne Kadar Çok Önemli 

 

 LYS  Sınavında

 Birinci  Sırada  Yer   Alan   Kilis   İle 

Akkuş İlçesinin Karşılaştırılması

 LYS  sonuçları açıklandı ve Türkiye genelinde Bartın ile  Kilis  elde ettikleri başarı ile ön plana çıktı. Peki bu başarının arkasında yatan nedenler neler?
 Kilis  MF ve TM, Bartın ise TS dalında Türkiye genelinde en yüksek başarı ortalamasını tutturdu. Peki bu başarının perde arkası ne? İşte bu sorunun cevabını araştırdığımızda ortaya çok çarpıcı iki sonuç çıkıyor. İki ilde de öğretmen sayısı ile öğrenci sayısı karşılaştırıldığında bir öğretmene en fazla 30 öğrenci düşüyor. Diğer etken ise ailelerin evlerine kadar giderek çocuklara özel çalışma programı hazırlanması.
'Ev ev dolaştık'
Matematik – Fen ve Türkçe – Matematik dalında Türkiye
 birincisi  olan  Kilis'in  Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Kızıltaş, "2004 yılında başarı sıralamasında 40'lı rakamlarda  yer  alıyorduk. Bu dönemde rehber öğretmenler ile öğretmenlerin ev ziyareti yaparak velilerle görüşmelerini sağladık. Çocuklar için özel programlar hazırladık. Bu programın içeriğini daha çok ailenin imkanı belirledi. Bu yüzden öğrenciye özel program hazırlanmış oldu."
'Bir bir ilgilendik'
Kızıltaş, çocuklara verdikleri programı ise şöyle anlatıyor, "Çocukların programa uymalarını anneler sağladı. Örneğin bir öğrenci için şu programı çıkardık. Saat 16:00'da okuldan çıkan öğrencinin, en geç 17'de evde olmasını istedik. Bir saat serbest zaman tanıdık. Eve gelen çocuğa annenin çay, süt ya da meyve suyu ile yanında da kraker tarzı yiyecek vermesini istedik. Sonra çocuk 2 saat çalışmasını şart koştuk. Yemekten sonra çocuk hava alsın istedik. Saat 21.30'a kadar serbest zaman. Sonra yine 2 saat ders periyodu. Bu sırada ise babanın çocuğa meyve ya da içecek tarzı şeyler götürmesini istedik. Böylece hem anne hem baba çocuğun eğitim sürecinin içine girmiş oldu. Çocuğun uyguladığı ders programı da öğretmen tarafından kontrol edildi. Böylece başarı geldi."
Kızıltaş başarılarında bir başka konuya da da dikkat çekiyor: "Öğrenci sayımız 31 bin 310. Öğretmen sayımız ise bin 460. Neredeyse 30 öğrenciye bir öğretmen düşüyor. Ayrıca ilimizde asteğmen olarak vatani görevini yapan öğretmen askerler, kursumuzda ücretsiz ders veriyor. 170 öğrencimiz bu kursa gidiyor. Bu
 LYS'ye  giren öğrenci sayımızın yüzde 8'i demek."
'24 öğrenciye bir derslik'
TS dalında Türkiye
 birincisi  olan Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü açıklamasında "Özellikle ev ziyaretlerinin etkili oldu. Veliler okula beklenmedi. İlkokuldan itibaren öğrenci sayımız 32 bin. Öğretmen sayısı ise bin 900. 24 öğrenciye bir derslik düşüyor. Bu şartlar da başarının zeminini oluşturdu" denildi.
VATAN

Bu Aşamadan sonra Akkuş İlçesinde  LYS  Sınavı için hangi çalışmalar yapıldı. Lütfen ilgililer ve yetkililer açıklama yaparsalar çok seviniriz. Akkuş ilçesinde başarı az oluyor ise bu sorunlar masaya yatırılmalı? Konuşmaktan ve açıklama yapmaktan kaçınılmamalı.  Nerede bir eksik çalışma yapılmış ise çözüm yolları aranmalıdır. Kimse Akkuşlu öğrencileri kadari ile baş başa bırakmamalı.  Hep dediğim gibi Akkuş İlçesinde görev yapan her idareci başta Kaymakam ve eğitimciler olmak üzere tüm kamu kurumu çalışanları özveri ile görev yapmayacaklar özverinin de daha da üstünde özveri ile görev yapmak durumundadır. Akkuş'ta çalışmak ve Akkuş'ta görev yapmak özveri demektir. Bu bilinç ile Başta Kaymakamımız olmak üzere İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri gereken çalışmanın daha da üstünde özveri ile görev yaparsalar ve bu özverili çalışmayı yaparken Akkuşluları gerek ilçede yaşayan gerek ise gurbette yaşayan Akkuşlular ile koordineli olarak bu çalışmaları yaparsalar başarı hemen gelecek. Başarı acilen gelecektir. Bu bağlamda Akkuş İnternet Sitesinin de yapması gereken bir çalışma olursa derhal hemen hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

Ordulu ve Akkuşlu siyasilerde ilçenin eğitim konusundaki eksikliklerini lütfen artık görsünler ve gerekeni yapsınlar. Siyaset ilçeye gelip, kendi parti çalışma arkadaşları ile görüşüp, yemek yemek ve sonra ilçeden ayrılmak olarak görülmemeli. Örneğin sırası gelmişken Ordulu siyasilerin son 10 yıl içinde Akkuş'un 32 köyünü tek tek ziyaret etmişmidir? Bu siyasilerin ellerinde Akkuş'un eğitim sorunlarının yazılı olduğu dosyalar varmıdır? bu sorunları şimdiye kadar kaç tanesini çözmüşlerdir?

Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ilçelerdeki eğitim sorunlarını görmüş ve tespitler yaparak çözmek için neler yapmışlardır?İlçe Milli Eğitm Müdürlüğü acaba düşünmüşmüdür neden Akkuş ilçesinden Türkiye derecesine giren öğrenciler yetiştiremiyoruz diye. Eğer düşünmüş ise hangi çalışmalara imza atmışlardır?

Sorunların çözümü için ilgili kişi ve kurumlar ile istişare yapılmışmıdır? Yapılmış ise hangi kişi ve kurumlar ilçemizdeki eğitim konularına destek vermiş? Hangileri bir de görevi olduğu halde gereken desteği vermemiştir. Akkuş Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuları Akkuşlular ile paylaşmalı ve kamuoyuna gereken açıklamaları yapmalıdır.

Konuşulmadık söz ve açıklık kazanmayan konular kalmamalıdır ki;  İlçemizdeki eğitim konuları çözüm yollarını bulsun. Akkuş ilçesindeki eğitim konuları 270 Bin Akkuşlunun, Akkuşlu ve Ordulu siyasilerin ve Konu ile ilgili kişi ve kurumların görevidir. Hepimizin görevi olmalıdır.

İhsan ÇAM

 

Okuma: 757
 
 
 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar