2 Aralık 2023 Cts

Köy İçi Yollara Yapılan Çakıllama İşinde 2 Neden İle İstenilen Verimin Alınması Mümkün Değildir

Çakıllamamı yapılıyo? Yoksa. Kayalarmı Seriliyor Yollara?

Köy İçi Yollara Yapılan Çakıllama İşinde

2 Neden İle İstenilen Verimin Alınması Mümkün Değildir

Yaşlı nineyi bir kazana koymuşlar. Kazanın ağzını sıkıca kapatmışlar, İhtiyar Nine genede o durumda bile olacak sıkıntıları anlatmak için konuşmaya çaba harcamış. Şimdi bende yapılan çakıllama işi ile ilgili çalışmanın resimlerini görünce dayamadım ve sıkıntıları yazmaya karar verdim.

Konunun elbette sevindirici yönleri vardır. Örneğin belki kuşçulu köyü içi yolları ilk açıldığı günden beri ilk defa çakıllama hizmeti gördü. en azından yol bir şekil aldı. Kısa vadede de köylülerin tabiri ile asfalt yol oldu gibi geliyordu köylü vatandaşa. bu kadarcık hizmet bile, hizmet alma yönünden, köylülerin çok sevindiğini tahmin edebiliyorum.

Şimdi birde bu konunun boyutuna bir başka bakış açısı ile bakalım.

Tahmini 3 sene yada 4 sene önce İlçemiz Kaymakamlığı ile yaptığım görüşmede, tarladan alınarak kamyonlara yüklenen taş parçalarının adına çakıl dedikleri bu çalışmanın verimli olmadığından söz edince, ilgililer. " İhsan bey, o dönem artık sona erdi. Artık kesinlikle dağdan, tarladan alınan taş parçaları ile hiç bir yol çakıllaması yapılmayacak. Bu tür çalışma yasaklandı. Bir yolda çakıllama çalışması yapılacak ise kesinlikle taş ocaklarından temin edilen çakıl ile çakıllama işleri yapılacaktır." demişlerdi. Şimdi ise tekrar geriye dönüşün başladığını görüyoruz. İşin doğrusu bu işe de bir anlam veremedik.

Köy içi yollar neden taş ocaklarından temin edilen çakıllar ile çakıllaması yapılmıyor? Sayın Akkuş Kaymakamlığı Köydes Üyelerinin bu konuda açıklama yapmalarını acilen bekliyoruz. Hükümetin ilçedeki siyasi temsilcileri, ilçe başkanı, il encümenleri konu hakkında sitemize açıklama yaparsanız anında yayınlnacaktır.

2. ve em önemli konuya gelince, İster bu şekilde çakıllama yapılsın, ister taş ocaklarından temin edilen çakıl ile çakıllama yapılsın. Eğer siz yolun üst tarafına kanal açmadığınız sürece yapılan çakıllama çalışması bir sonuç vermeyecektir. Yağmur ve kar suları yapılan yolu bozacaktır. Yolun ortasına biriken su yapılan yolu çökertecektir. Yolda çukurlar olması ve serilen çakılın yoldan kayarak bayırlara aşağa gitmesini engelleme şansı olmayacaktır. Sel ile birlikte çakıllar kayarken aslında vatandaşın cebinden çıkan vergiler, devletin parası kayıp gidecektir.

Sayın Ordu Valiliği Özel İdare Müdürlüğü, Sayın Akkuş Köylere Hizmet Götürme Birliği Üyeleri, lütfen yolların üst tarafına kanal açmadan ne silme, nede çakıllama çalışması yapmayın. Çünkü yapılan çalışmalar uzun ömürlü olmayıp, devlet zarar uğratılmaktadır. Köy yollarındaki en büyük sıkıntı aslında asfaltlı yol olmaması değildir. En büyük sıkıntı Yolların üst tarafına kanal açılmaması sıkıntısı olup, kanal olmayan yollarda, yağmur ve kar suları yolun ortasına akmakta ve yolu bozmaktadır. Yolda çakıl varsa yolun altına bayırlara çakılları sürüklemektedir.

Yolda çakıllama ve asfalt çalışması yapılacak ise öncelikle yolun üst tarafına kanal açılması, daha sonra ise menfez gereken yerlere menfezlerin yapılması ve devamında ise özellkle yolun alt tarafına meyilli yerlere duvar örülmesi ile yolun üst taraf kısmında da yola uçacak arazilere gene duvar örülmesi işlemleri yapıldıktan sonra yollarda çakıllama ve asfalt çalışmasının başlamasının daha doğru olacağını düşünüyorum.

Geçici çözümler yerine kalıcı çözümlere devam etmektede fayda olacaktır.

İhsan ÇAM

Related Articles

3 YORUMLAR

 1. Bence insanlarımızın bu kadar tamahkar olmalarının nedeni eğitim eksikliğinden kaynaklanıyor.Yapılan hizmetlere genelde yaşlı insanlarımız köstek oluyor.Gençlerimiz artık bilinçli ve kültürlü büyüyorlar.Günümüzde artık her şey,iyiye kullanılması halinde insanların parmağının ucunda,gözünün önünde cereyan ediyor.Eskiden insanlar imkansızlıklar yüzünden okul yüzü görmeden ya da eğitimlerini yarıda bırakarak büyümüşler.Kimileri gurbetellere ekmek parası için yollara düşmüşler.Kimileri on üç-ondört yaşında çoluk-çocuğa karışmışlar.Çocukluklarını yaşayamadan hayata atılmışlar.Demekki dini eğitimlerini de yeterince alamamışlar.Sadece kulaktan duyma bilgilerle yetinmişler.O zamanlar her mahallede camii yok,ya da camiinin imamı yoktu.Tabii buna bilgili ve kültürlü din adamlarının olmayışı da eklenirse;insanlarımızın bir karış toprak için canlarını ortaya atmaları kaçınılmaz oluyor.Keşke bu kafada ve bu düşüncede olan insanlarımızı da eğitebilsek.Medeniyetin gelişmesinin yol ve suya bağlı olduğunu ,yol olmadan insanların hiç bir şeye ulaşamayacağını,su olmadan temizlik ve sağlıktan bahsedilemeyeceğini,temizlik ve bilgi olmadan ”Bizleri yoktan var eden ve bizlere sayısız ni’metlerini bahşeden RABBİMİ’ZE”ibadet edilemeyeceğini onlara keşke anlatabilsek.İşin en önemlisi de eğitim konumundaki insanlarımız da;maddiyata verdikleri değerin üçte birisini maneviyata verebilseler.İhlaslı ve samimi olabilseler.Aldıkları parayı gerçekten hakedebilmek için mesleklerini ve görevlerini ‘ALLAH KORKUSUYLA’keşke hakkıyla yapabilseler.Görevlerini yapanlara lafımız yok.Ama bu gün Ülkemizde asgari ücretle çalışmak için iş bulamayan milyonlarca insanlar varken;işe girebilmek için çalmadık kapı bırakmayıp da işe girdikten sonra görevlerini ihmal edenlere,hak etmeden maaş alanlara acaba ne demeli?Bence kendimizi bir kez daha gözden geçirip;bizler de çocuklarımıza ve çevremize güzel örnek olarak büyüklerimizin bu gün yaptıkları hatalara düşmemek için çaba sarfetmeliyiz.Yapılan hizmetlere köstek değil destek olmalıyız.’Bir hayra vesile olan o hayrı yapmış gibi sevap alır’Hadisi Şerifi herkese anlatmaya çalışbilirsek bir çok şeyin değişeceği kanaatindeyim.Herkese saygı ve hürmetler.Kalınız sağlıcakla.

 2. Yüksel kardeşim ilgine çok teşekkür ederim.
  Bu tür işlerin ucundan bir çok kişi bir şekilde tutarsa ortaya iyi değerlendirmeler çıkıyor. Benim değindiğim konunun bir ucundan ben tutarken, sende bir ucundan tutarak konunun bir başka boyutune değinmişsin. Senin de yüreğine sağlık. Derdi çeken bilir. Konuları yaşayan bilir. Sizlerin yüzlerce konuya şahit olduğunuzu biliyorum.

  Seninde Sayın Muhtarımızdan isteğin olmuş. Bende gerek senden ve gerekse tüm köylerimizden bu konuda bilgiler ve resimler bekliyoruz. Buradaki amacımız kim ne yapmış, yada neden yapmış konusundan çok. İlçemiz genelinde sık rastlanan yol vermeme, açılan yolun kenarına fraktu çekerek engelleme, içme suyu geçen yerlerden tarlasını vermeyerek köy halkının içme suyu hizmetinden yararlanmasını egelleme gibi konulara dikkat çekmek bağlamında değerlendirlecektir.

  Bayramda Zonguldak’a gittim. Dönüşte otobandan gelirken inanın senin dile getirdiğin konu benimde aklıma geldi. Aile fertlerine dedim ki, bakınız şu otobanın genişliğine ve bakınız otobanın geçtiği araziye dümdüz arazi ve ne eksen olacak arazi. Bu yerlerin sahibi vardı. Bu yerlerin sahipleri arazilerini yola verirken acaba bizim Akkuş köylerindeki bir karış yeri yola vermeyen kişiler kadar kafası çalışmıyor mu diye konuştum. Herkesin yeri değersiz ne hikmet ise bizim köylerde yerler o kadar değerli ki, bir metre, bir karış yolun hesabı yapılıyor. Yüksel kardeşim bu konuda sitemize ulaşan resimleri ve bilgileri her zaman haber yaparız. İkimizde aynı düşünüyoruz. İşte bu şekilde düşünen kişi sayısı arttıkça vede böyle düşüneneler görüşlerini böyle haberlerin altına yazdıkça kim bilir belki gün olur geri dönüşü olurda, İnsanlarımız yol ve içme suyu için arazilarinden alınan yerleri vermemezlik yapmazlar. Benim kendi mahallemde de tarlasından yarım metre yer vermeyen kişiler yüzünden 10 sene yolsuzluk çektik. Bu kişilerin 10 sene sonra gönülleri oldu da, yolumuz yapıldı. Ama bu geç kalınmışlığın cezasını halen çekiyoruz. 10 sene önce yol yapılsa idi. Mahalle yolumuz ana yol dediğimiz grup yoluna yakın yol olacaktı. Ama şimdi yol 10 sene önce başka yerden yapıldı ve o yol ana yol olurken, bizim mahalle yolumuz ise ara yol oldu. Herhalde bu cezayı mahalle nerede ise sonsuza kadar çekecek gibi,
  Akkuş ilçesinde çok yapılacak işler ve çok kafaların değişmeye ihtiyacı var. Bunun için yazmaya söylemeye devam edeceğiz.

 3. Yazınızı yerinde buldum. Ancak; insanoğlunun yapısını analiz etmeden tek taraflı düşünmek yanlış olacaktır. Bazı köylerde içme suyu depoları ve menfez jandarma eşliğinde yapılmıştır. Bu haberin altına yolun hemencecik yanına belki içine fraktı çeken vatandaşlarımızın meydana getirdiği manzarayı da koymanızı dilerdim. Maalesef halkımızın bir kısmı bu konuda çok tamahkar davranıyor. Sanki yol geniş olsa içme suyu gelse bir zararı olacak. Ama tarlalarına altın bitiyormuşçasına bir karış yeri çok gören vatandaşlarımız bu tür hizmetlerin sağlıklı yapılmasına engel olmaktadır. Adem YILDIZ kardeşimden yolların fraktılı hallerinide resimlemesini rica ediyorum. Örnek: Bir köyümüzde içme suyu çalışması yapılırken elektrik direğine 5 metre yer vermeyen vatandaşımız yüzünden projede değişiklik yapılmış ve bunun maliyeti 25.000,00.-TL olmuştur. Yolların genişletilmesine engel olan, menfezlere içme suyu hatlarına depolarına yer vermeyen ve bir köye gelecek hizmeti bu şekilde engelleyen vatandaşları Allah’a havale ediyorum. O toprakların eski sahipleri şimdi mezarlıkta yatıyor….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar