17 Haziran 2024 Pts

İhsan ÇAM Akkuş İlçesi ve Köyleri Nüfusunu Değerlendirdi

2007 Yılı, Akkuş İlçesinin, Nüfusu Hakkındaki Düşüncelerim

İhsan ÇAM

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi Yapımcılarından

2007 YILI ORDU İLİNİN VE AKKUŞ İLÇESİNİN

NÜFUSU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİM

Akkuş İlçesinin Nüfusu Şu Şekilde Oluşmuştur.

Ordu İli Genelinde Akkuş İlçesi 33.059 Nüfus sayısı ile 7. Sırada yer almıştır.

Akkuş Belediyesi 4.038 Nüfus sayısı ile 16. Sırada yer almıştır.

Akkuş Köyleri Nüfusu ise 29.021 Nüfus sayısı ile Ordu Merkez ve Ünye İlçesinden sonra 3. sırada yer almıştır.

Geçmişe çok fazla takılıp, 3 yıl önce böyleydi. 5 yıl önce böyleydi gibi söylemlerle gündemi meşgul etmek yerine bundan sonraki nüfus ve oluşumlar için neler yapılabilirliğin meşguliyeti içinde olmak gerektiğini düşünüyorum. Bunları söylerken geçmişdeki konuları konuşmayalım demek istemiyorum. Elbette geçmişede bakacağız ama geçmişte takılıp kalarak geleceği unutmamak gerekmektedir.

Akkuş İlçesi Bu nüfus oranları ile hangi hizmetleri isteme hakkına sahip olmaktadır.

1. Bu sayımda çok net bir gerçek ortaya çıkmıştır. Ordu Merkez ve Ünye İlçesinden sonra köylerde yaşayan insanların çoğunluğunu oluşturduğu bir ilçedir. Ben Ordu Merkezin köylerini geri kalmış ve hizmet gitmemiş olarak düşünmediğimden, Ünye ilçesi köylerinin ise gene aynı şekilde yüzde 80 lere varan rakamlar ile köylerin geliştiğini, hizmetlerin gittiğini yollarının asfaltlı yol olduğunu düşünüyorum. Bu bakış acısı ile bakınca, gerçek köyde yaşayan insan sayısı Akkuş Köylerindedir. Bu sevinilecek bir durumudur. Yoksa üzülecek bir durumudur. Çağımızda artık herkesin köyde yaşamayı çok istediği günlerde, bu gerçekten güzel bir durum ve övülecek bir sonuç.

Zamanında köy kent projeleri neden yapıldı. Şimdiki hükümette sık sık köylerde yaşamı özendireceğiz diyor. Demek ki Akkuşlular bu bilince varmışlardır. Köylerinde yaşamaya devam etmektedirler. Bundan sonra köylerde yaşayan insanların göçünü durduracağız. Ki hep Ordu ilinde ilk sıralarda olalım. Peki bu nasıl olacak,

İşte Yıllarca dile getirdiğim konulara tekrar dönecem, adını yazmadan bir Akkuşlu kardeşimiz, "Akkuş İnternet Sitesi, Hizmet Konularına gözümüze sokacak gibi sık sık yayınlıyor" demişti. Evet o hizmetler yapılana kadar gözün içine kadar sorunları sokmaya devam edeceğiz. Artık siyasilerimiz, Muhtarlarımız ve ilgili kişiler, köylerine hizmet isterken, Benim köylüm köyünü terk etmedi. Köyünde yaşıyor. İnsanlarımızın yolunu, içme suyunu, sağlık sorunları ve eğitim sorunlarını çöz diyecekler, onurla gururla, En çok köyde yaşayan insanlar Akkuş İlçesinde ise o halde En çok köylere hizmet yapılacak yerde, ilçe de, Akkuş İlçesi ve Köyleridir. Bu fırsatı kaçırmayalım.

2. Akkuş İlçesi, Diğer bir çok ilçelerde olduğu gibi İlçe Merkezinde toplanan nüfusu ile öne çıkmamıştır.

Akkuş İlçesi, İlçe Merkezi, Beldeleri ve Köyleri ile bir bütünlük ve İlçe genelinde dengeli bir nüfus yapısı ile çok farklı bir yapı ortaya koymuştur. Hizmetin sadece belli yerlerde toplanması, Akkuş ilçesinin yapısına uymamaktadır. Hizmet ilçe merkezi, beldeleri ve köyleri ile eşdeğer ve hep beraber ilerlemesi gerekliği ortaya çıkmıştır. Sosyal yapı dengeli bir şekilde devam etmektedir. Dolayısı ile İlgili kişiler ve kurumlar, Hizmetleri mümkün olduğu kadar dengeli yapmalıdırlar ki denge bozulmasın, bir köye bir beldeye yığılma olmasın, Şahsım adına ilçe genelinde dengeli bir nüfus yapısının olmasına sevindim.

Bu durum köy muhtarlarının çok çalışması anlamına geliyor. Köydekilerin ve köy nüfusuna kayıtlı ilçe dışındaki kişilerin köydekiler ile bir bütünlük içinde hizmetlerin gelmesi için el ele vermesi anlamına geliyor.

3. Ordu ilinde en çok köyde yaşayan kişi sayısı Akkuş İlçesinde ise o halde Ordu ilinde köy kent gibi benzer projeler üretilecek ise ilk defa Akkuş İlçesinden başlanılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. 

Akkuş köylüleri, köylerini terk etmemekle en büyük hizmetleri hak etmektedirler.

İnşallah bu tabloyu, Siyasilerimiz, bürokratlarımız, Valiliğimiz, Özel İdare Müdürlüğü ve ilgili kişi ve kurumlarda görürlerde, hizmetler bu çilekeş köylülerimize ve köylerine yapılır.

Köylerimizin kalkınmasını hızlandırmak istiyorsak ve göçün önlenmesini istiyorsak bu yazımda sizleri ulaşımdan bir kaç örnek verecem.

Akkuş – Erbaa  ( Akkuş-Çukurköy-Çavdarköy-Meyveli-Ceyhanlı ve Erbaa bağlantının yolunun acilen genişletilmesi ve Erbaa Kaymakamlığı ile Akkuş Kaymakamlığı birlikte bu yolun yapılması için çalışmalar yapması gerekmektedir. Gerekirse karayollarına bu yol devir edilmelidir. Erbaa Kaymakamlığı bu konuya sıcak bakmaktadır. Bu Yoldan 8 köy yararlanmaktadır. 8 köyün kalkınmasını hızlandıracak bir yol çalışması olacak bu proje

Akkuş-Salman-Seferli-Akpınar yolu ki bu yolun altyapısı yapıldı. Bu yolun asfaltlanması halinde, Akkuş beldeleri ve köylerinde gelişmler hızla artacak, geri dönüşler başlayacak.

Akkuş-Dere yolu istikametinden Salman (Kemikkerişi) Yol ayrımından itibaren Kuşçulu-Ortabölme-Alan ve Seferli Beldesine kadar giden yolun genişletilmesi ve devamında asfaltlanması ile en az 8 köyde bu yoldan yararlanacaktır.

Akkuş-Kumru ile yolu da altyapısı azda olsa hazırlandı. Bu yolun da asfaltlanması yada Kara Yollarına devir edilmesi çalışmalarının başlanılması gerekmektedir.

Diğer köy yollarında da gereken çalışmalar yapılmalıdır.

Bu yolların yapılması için Köydes ve Özel idare ödenekleri yetersiz gelmektedir. Değişik kaynaklardan ödenek aktarmak için Akkuşlu siyasiler çok çalışmalıdırlar ve hep beraber ele ele vererek gayret göstermelidirler. Akkuşlularda hizmet yapanlara destek vermeli, yardımcı olmalıdır. Her Akkuşlu hizmet konularında elinden geleni yapmalıdır

İhsan ÇAM

 

 

 

Related Articles

10 YORUMLAR

 1. memleketimim olağan durumunu ve gelişmeleri takip ediyorum. dilerim akkuş için en iyisi olur akkuşun kısa vadeli işlere
  değil uzun vadeli geleceğe yönelik işler yapmalıdır.

 2. Bunca işinin gücünün arasında kendi memleketine ailesinden bile çok zaman ayırarak adeta bir nefer gibi görev yapması, memkeletinin sorunları ile bir belediye başkanının yapması gerekenden bile hiç bir karşılık beklemeden fazla hizmet etmeye çalışması İhsan ÇAM beyin ne kadar çalışkan, dürüst ve efendi kişiliğini göstermektedir.Böyle değerli ve düzgün bir kişi ile tanışmış arkadaş olmaktan son derece mutluyum.Ben Ordulu değilim Çankırılıyım.Ama memleketin her köşesine (Edirneden Karsa kadar)en ufak bir hizmeti dahi olsa o kişiye saygı duymayı kendim için borç bilirim.Umarım Ordulularda bu değerli kişinin hizmetlerinin farkına varırlar.Çünkü çağımızda bu güzel insanlara rastlamak artık çok kolay mümkün olmuyor.Bu değerli çalışmalarda bulunan kardeşimizi tekrar tebrik ediyor, bu tür insanlara desteklerin artması ve çoğalması dileğiyle selamlarımı arz ediyorum.

 3. şu akkuşlulara şaşıyorum bu yılki yayla şenliğinde bol keseden atan akkuş belediye başkanı 52 ayda 52 projeden bahsetti ama nedense sölediklerini ben göremedim 52 hizmeti nereye yaptı şaşırdım akkuşda kaldırımları bile yapamayan sayın başkan hayvan pazarının kapalı olduğunu söledi ama ben ıslandım ve ayaklarım çamur oldu nasıl oluyosa acaba belki başkan olursunuz ama hizmet adamı başka şey lütfen hizmet yapın sayın başkan laf değil

 4. akkuş kumru yolunun yapılmasının çok isiyoruz akkuş abüyük faydası olacagına inanıyorum senede akkuşa en az 3 sefer geliyorum akkuş geliştikçe insanları teşfik edecegine inanıyorum.
  20 yıl dır istanbulda yaşıyorum saygılarla KERİM KARAMANLI….

 5. Delügadir ismi ile yada rumuzu ile yazıma eleştiri getiren kişiye cevap veriyorum. Cümle cümle cevap vereceğim, Nüfus sayısı konusunda herhes aynı düşünecek diye bir kanun yok. Bende sizin sonuçtan memmun kalmadığınız görüşüne bir şey diyemem saygı duyarım. Bana göre de eleştirmem yada ilave etmem gereken konular olursa yazarım. Yolların yapımı için gayret göstermişsiniz teşekkür ederiz. Hizmet konularında bıktınızmı yoksa devam ediyormusunuz. Devam ediyorsanız birlikte çalışmak isterim. İğneyi bir yerlere batırıyorsunuz görüşlerinize asla katılmıyorum. Sadece yazıyı kaleme alırken nerede ne zaman kim tarafından yazıldığını dahi unuttuğum kişinin “Hizmet konulardaki haberleri Akkuş İnternet sitesi gözümüze sokuyor” cümlesi aklıma geldi ve bende o anda yazdım. Ayrıca yazımda hiç bir siteyi hedef almadım. Yazımda hedef belli değilmi, buna rağmen anlaşılmadı ise belirtin size geniş açıklama yapayım. Sitelerin atışmasından memmun olmadığınız yazıyorsunuz bizde öyle ancak ne zaman ki doğruyu bilenler bu doğruları yazarsa ve yanlış yapana yanlış yaptığını söylerse biraz olsun azalmalar olur. Ama bir çok kişi sadece seyirci kalmayı tercih ediyor. Bazı kişilerde bildiği halde doğruları söylemiyor nedeni de ne elden ne selden vaz geçmeme düşüncesinde oldukları için. Ancak doğru birdir. Biz gün geçtikçe gerçeklerin daha net ortaya çıkacağına inanıyoruz. Mümkün olduğu kadar bu tür tartışmalara girmemeye özen gösteriyoruz. Sorunların çözüm yolları Akkuş İlçesinde de aranır. İstanbul da, Amasya da da önemli olan sonuca varmak. Nerede olduğundan ziyade, Otel odası olsun en azından 40 Akkuşluyu bir araya getirmemiz bile başarı olarak görüyorum. Toplantının amacı Milletvekilimiz ile Akkuşluların tanışması ve kaynaşması idi. Herkesin aklı var. Kağıt üzerindeki her şeyi olmuş gibi yansıtma cümlenizden farklı anlamlar çıkıyor. Herkes neyin ne olduğunu biliyor. Kimse kimseyi kandırmıyor. Zaten bunu da yapması zor. Herkesin aklı mantığı var. Ben ve ortağım İİhsan GÜNEŞ bir karar aldık. Onu da gerçekleştirdik. Akkuş İnternet Sitesini kurduk. Ben ne Milletvekiliyim. Nede Hizmet yapabilecek bir kurumda Bürokratım. Şimdiye kadar da kimseye ben yol yapacam, su getirecem, Akkuşu paris yapacam demedim. Yapamayacağım sözleri kullanmam, Ben ve sitemiz yönetimi şunu diyor. Hep beraber Akkuş u paris yapalım deriz. Yolları ilgili kurumlar yapsınlar bizde yardımcı oluruz derim. Dolayısı ile karar merci ben değilim. İstek ve temennileri dile getiriyoruz o kadar. Bunun hesabı soracağınız kişi ve kurum biz değiliz. herhalde bir yanlış anlaşılma var. Ancak ileride Siyasetçi olursam, Hizmet yapabilecek bir kurumda Bürokrat olursam görevlerimi yapmaz isem hesabını sorabilirsiniz. Bizim kimse ile sizin tabiriniz ile dalaşmaya vaktimiz de yok. İşimizde olmaz. Bir gün birisine cevap yazarsak kesinlile başlatan biz olmayız. Herkes yoluna derken bu cümleyi de kabuıl etmiyoruz. Bizim 7 senedir yolumuz belli, Sitemiz ilk gün ne amaçla kuruldu ise 7 senedir de aynı amaç ile yoluna devam ediyor. Biz yolumuzu bulduğumuzu düşünüyoruz. Siz beni ve Akkuş İnternet Sitesini takip ediniz. Kazanan hepimiz oluruz. Son bir not. Adınızı ve soyadınız yazmadan yazdığınız yazılara ve yazan kişilere cevap vermeyeceğim. Son kez belirtmek istedim.

 6. Sayın İhsan çam nüfus sonuçlarını değerlendirmişsin gördüğüm kadarı ile sonuçtan memmun kalmışsın düşüncelerine saygı duyarım ama ben bemmun değilim sizinde saygıyla karşılamanı beklerim bir polemi osun diye yazmıyorum. bizde bir akkuşlu vatandaş olarak bu gurup bağlantı yollarını zaman zaman bazı yerlede gündeme getirdik gerçekten olması gereken hizmetler ama şu ana kadar ana şartellerde yeterince bir başlangıç bile göremedim.yazınızda yazdınız yazdınız iğneyi yine birine dokundurdunuz ama iğnenin hedefi yanlıştı dokunduracağınız yere mesajınızı göndermenizi beklerdim.Ankarada akkuşlular’a bir atış poligonu hazırladınız sürekli birbirinize atış yapıyor bizleride çapraz eteş altını aldınız istemediğim birşey. biz hep akkuşumuzun temsilcisinin olmayışından yakındık şimdi olduğunu savunuyoruz sorunları akkuşta aramamız gerektiğini, ancak ankarada aradığımızı gördüm olsun bir otel lobilerinde toplantılarınız oldu ne karar aldığınızı siz biliyorsunuz ama kararlar kağıt üzerinde kalmamasını temenni ediyorum dereyi görmeden paçayı sıvamayalım icraat sonunda eleştiri veya teşekkürlerimizi ozaman yazacağız konuşulan ,alınan kağıt üzerinde yazılan her müsvetteyi gerçek gibi değerlendirip bizleri olmuş gibi lans ettirmeyiniz. aldığınız kararlardan bu güne kadar hangileri gerçekleşiti hangisi yolda geliyor bize bunları yazınız.akkuşlular olarak birbirinizle dalaşmayın kafanız birbirinize uymuyorsa herkez kendi yolunu çizmiş herkez öyle devam etsin sizlerin atışması vatandaş olarak bizlerinde sinirlerini bozuyor ortamınıza bizleride çekiyorsunuz inşallah bundan sonra daha güzel yazılar bekleriz bizde zevkle siteleri takip ederiz inşallah .

 7. Yol Medeniyettir. Yapılan en iyi işte insanların yararına yapılan faydalı ve yararlı şeylerdir. Ben İhsan beyin çalışmalarını ve heyecanını bu manada çok önemsiyorum.
  İnsanların değer verdiği nice şeyler vardır ki, onlarla beraber ölür giderler. Ancak yaptıkları yararlı ve faydalı eserler ebetlere kadar yaşarlar.
  İhsan ÇAM kardeşimizin öncülük ettiği ve yapmaya çalıştığı şey pek çok kuruluş ve kişi tarafından takdirle izlenmektedir. İlçesiyle alakalı hizmetlere yönelik olarak haklı talepleri her zaman ve zeminde dile getirmesi en doğal hakkıdır. Yapılması gereken en doğru ve insani davranış bu olsa gerek. Kim bu ülkenin kalkınması ve müreffeh bir gelecek için bir adım atıyorsa ona müteşekkiriz. Tebirkler İhsan bey. Selamlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar