14 Temmuz 2024 Paz

Facebook, Cep Telefonu Mesajları ve Komşu İlçe İnternet Siteleri ve Gazetleri İle Akkuş Belediye Başkanlığına Aday Olma Şansı Olabilirmi Dersiniz?

Seçilen Yöntemi Sizce En İyi Yöntem mi dersiniz?

                                                                                              

Facebook, Cep Telefonu Mesajları ve Komşu İlçe İnternet Siteleri ve Gazetleri İle Akkuş Belediye Başkanlığına Aday Olma Şansı Olabilirmi Dersiniz?

Uzun süredir Akkuş Belediye Başkan Adaylarını ve Aday Adaylarını en azından basın yolu ile izlemeye çalışıyorum. Zaman zaman da telefon ile görüştüğüm aday adayları da olmaktadır. Şahsım olarak açıkça ifade edeyim ki; Hiç bir aday henüz daha bana göre kendini çok fazla tanıtamadı ve projelerini ortaya koyamadı. Gönül isterdi ki; bu yazımda 1 aday ve 11 aday adayının en azından 2 yada 3 tanesinin çok iyi çalışmalar yaptığını yazabilseydim. Peki aday adayları beni ikna etmek zorunda mı? elbette değil. Peki oy kullanma durumundaki kişileri ikna ettiklerini söylebilirmiyiz?

Ancak görüştüğümüz bir çok kişiden hiç birinden de öne çıkan aday ismi alamadık. Peki aday adaylarının arasından biri neden ön plana çıkamıyor? Neden Akkuşlular arasında işte şu kişi aday yapılır yada şu kişi seçimi kazanır gibi bir durum ortaya çıkmıyor. Halk mı o kişiyi göremiyor. Yoksa o kişi halka kendini çok fazla tanıtamıyor mu?

Peki Akkuşlu aday adayları hangi yöntemler ile kendileri tanıtmaya çalışıyorlar. Facebook, Cep Telefonu ve Komşu ilçe internet siteleri ile gazetlerinden imdat umarken, birde beldeleri ve köyleri gezmektedirler. Vatandaşla birebir görüşektedirler. Şimdi soruyoruz bu yöntemler aday olmak için yada seçim kazanmak için yeterli olacakmıdır. Bana göre yeterli olmayacaktır.

Peki daha neler yapılarak aday adayı olunur ve seçim kazanılır.

1. Her aday önce Akkuşluluk ruhunu öne çıkarmalıdır. Örneğin öncelik komşu ilçe internet siteleri ve gazeteleri yerine Akkuş adı ile yayın yapan Akkuş internet siteleri olmalıdır. Öncelik Akkuş basını olduktan sonra elbette gerek duyulur ise komşu ilçedeki basın kuruluşlarından destek istenmelidir. Örnek vermek gerekirse bir çok aday adayları bizimle irtibata geçerek tanıtımlarının yapılmasını istediler. Bizde ilk tanıtımı yaparız ama sık sık sitede tanıtım amaçlı haber isteniyor ise; sitemize reklam  verilmesini önerdik. Reklam dediğimiz anda vede cüzi miktar reklam ücreti istenildiği anda tabiri caiz ise görüştüğümüz kişiler bizden buz gibi soğudular.

2. Daha önce söyledik yine söylüyoruz. Akkuş ilçesi başka ilçeye benzemez. Gurbetteki Akkuşlular seçimde belirleyici olmaktadır. Çünkü gurbette oğlu-kızı bulunan ve köyde yaşayan dedeleri ve nineleri kime ve hangi partiye oy vereceği konusunda çocukları ikna etmektedirler. Dolayısı ile seçim çalışması Akkuş dışında yaşayan Akkuşlular ile de yapılmalıdır.

3. Akkuş basınını saf dışı bırakarak, Akkuş basınının güzide site yapımcıları, basın yayın kuruluşlarında görev yapan yetkilileri, gazete çıkarma çalışması yapan kişiler ile yada bir şekilde basın ile ilgisi olan kişiler ile diyalog içinde olmadan önce basına kendini tanıtmadan aday olarak seçilmek yada seçim kazanma yolunda başarı gelebilir mi?

4. Aldığımız duyumlara göre ilçedeki bir siyasi parti ilçe teşkilatı aday adaylarına projelerinizi bizden izin almadan açıklamayın diyormuş. Aday adaylığını açıkladığı günden itibaren her aday adayı projelerini açıklayabilir. Şahsen ben aday adayı olsam ilçe teşkilatının bu sözlerine itibar etmem.

5. Aday seçilmek için ve seçim kazanmak için çok iddaalı olmak gerekir. Bu güne kadar hiç aday adayından olağan dışı ve ikan edici bir iddaalı açıklama duymadık.

6. Akkuş İlçesi İnternet Sitesi olarak son günlerde bir çok konu dile getirdik. Önerilerde bulunduk. Ama sanki Belediye başkan aday adayları Akkuş ilçesi ile ilgili bu konulara ve önerilere kulak tıkayarak bir cümle yorum yapmamışlardır. Akkuş'un sorunları ile ilgilenmeyenler başkan seçilince bu işleri nasıl yapacaklar merak ediyoruz?

7. Çok merak ediyoruz. Çıksın bir aday adayı ben yaptığım şu çalışmalar ile Akkuş ilçesinin tamamını kuçaklıyorum desin. Çok üzgünüz ama aday adayları bölge adayı olmaktan halen daha kendileri kurtaramadılar. Akkuş ilçesinin tamamının aday adayı olduğuna kimse beni ikan edemedi. Ya sizi?

8. Sayın aday adayları ve aday olan Akkuş Belediye Başkan Adayları sözün özü çok daha çok çalışmak, gerek duyulur ise yöntem değiştirerek çok çaba göstermek gerekmektedir. Bana göre yapılan tanıtımlar yetersizdir. Gurbetten destek gerektiğini düşünüyorum. Etrafınızdaki kişilerin artmasını, görüntü verirken arka tarafın kalabalık olmasına dikkat edilmelidir. Size destek verenler bu desteklerini her yerde her ortamda dile getirmelidir. Sizin ulaşamdığını yerlerde sizi anlatacak dostlarınız olmaldır.

Şimdilik bu kadar. Taktir sizlerin aday adayları, ben bana göre doğru ve yanlış olanları dile getirdim. Katılan olur olmaz. Ama en azından Akkuş Seçimlerine kafa yorduğumuzu bu vesile ile bir kez daha dile getirme imkanımız oldu.

Benim isteğim şudur ki; Seçimi kim kazanırsa kazansın. Hangi parti kazanırsa kazansın o kadar kafa yormayı fazla düşünmüyorum. Ama benim kafa yorduğum konu; seçimi Akkuş kazansın. Seçimi Akkuşlular kazansın. İlçemize hizmetler gelsin. Yatırımlar gelsin. Turizm gelsin. Ekonomi canlansın. İşsizlik önlensin. Çok şeyler mi istiyorum.

İhsan ÇAM

 

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar