15 Haziran 2024 Cts

Başkan Fikri ÇAMOĞLU, Ordu Giresun Bölg. Ormancılık Koop.Birliği AB Hibe Projesi Hak.daki Açıklaması

Birlik Başkanı Fikri ÇAMOĞLU′ nun AB den sağlanan eğitim kredisi ile ilgili düşünce ve görüşleri;

 

S.S .Ordu Giresun Bölgesi Ormancılık Kooperatifleri Birliği

tarafından AB Hibe Projesi Hakkında

Kamuoyunun Bilgilendirme Amacıyla Yapılan Basın Açıklaması

Birlik Başkanı Fikri ÇAMOĞLU′ nun

 AB den sağlanan eğitim kredisi ile ilgili düşünce ve görüşleri;

            S.S.Ordu-Giresun Bölgesi Ormancılık Kooperatifleri Birliği olarak AB′den sağlanan eğitim kredisi ile birliğe bağlı 37 kooperatifin üyeleri arasından seçecekleri toplam 185 kişiye eğitim verilmesi planlanmıştır.

            Kooperatifler demokratik işletme kuruluşlarıdır. Kooperatiflerde temel amaç iş birliği ve dayanışmadır. Kooperatifler birlik ruhunun kalesidir.”Birlikten kuvvet doğar.”sözü bunu en iyi şekilde açıklamaktadır. İnsanlar bireysel olarak yapamadıkları işleri kooperatifler kurarak ortaklaşa başarabilirler.

Üreticiler ürettikleri ürünleri değeri ile satmak, emeklerinin karşılığını almak isterler. Bunu tek başlarına başaramazlar. Tüketicilerde kaliteli ve ucuz mal almak isterler. İşte kooperatif ve birlikler bunu en güzel çözümleyen demokratik kuruluşlardır.

Kooperatiflerin yönetici ve üyelerinin belirli bir eğitimle daha verimli işler yapabilmesi için S.S. Ordu-Giresun Bölgesi Ormancılık Kooperatifleri Birliği olarak “Uygulamalı Eğitim ile Ormancılık Kooperatiflerinin İşlevselliğinin Artırılması”projesine katılan kooperatif üyelerine gerekli eğitimin verileceğine inanıyorum.

Bu eğitim ile kurumsal kapasitelerinin artırılması, insan kaynaklarının geliştirilmesi ve bölgeler arası gelişmişlik farkının azaltılması amaçlanmaktadır.

Proje Koordinatörü Dr. Hasan AKÇA yaptığı açıklamada “Avrupa Birliği′nde Kooperatifçilik hareketleri kooperatif ürünlerinin üretimi ve pazarlaması aşamasında çok önemli roller üstlenmiştir. Fakat ülkemizde kooperatifçiliğe baktığımızda durumun hiçte iç açıcı olmadığı açıkça ortadadır. Bunun en önemli nedeni, birlikte hareket etmenin kooperatif üyelerine sağlayacağı yararların tam olarak algılanamamasıdır. Proje hazırlarken temel amacımız, modern işletme yönetimi ve örgütlenme konusundaki eksikliklerini gidermektir. Böylece, Birlik üyesi kooperatiflerin hem yönetsel hem de teknik açıdan AB standartlarına ulaşmalarını sağlamış olacaktır” demiştir.

Projenin toplam bütçesi 97.561,10 Avro olup bunun 87.804,99 Avro′su AB fonundan hibe olarak alınmıştır. Geriye kalan %10′luk kısım ise Birlik tarafından karşılanacaktır. Proje kapsamında Birlik çatısı altında yer alan 37 kooperatifin yönetim kurulu üyeleri tarım, ormancılık, kooperatifçilik ve AB konularında teorik ve uygulamalı olarak Türkiye′nin değişik bölgelerindeki Ziraat Fakültelerinde görev yapan Uzman Akademisyenler tarafından eğitilecektir.

Eğitim süresi 336 saat olup; eğitim kursuna öncelikle her kooperatifin yönetim kurulundan 6′ şar kişi olmak üzere toplam 185 kişi katılacaktır. Eğitimler Ordu ili Akkuş ilçesi ile Giresun il merkezinde eşgüdümlü olarak organize edilecektir. Proje′nin ilerleyen safhalarında kursiyerler Şanlıurfa ve Kastamonu′ya teknik geziye götürülecektir. Bu geziler kapsamında Tarım ve Ormancılık konularında Örnek işletmeler ziyaret edilecek ve sonuçta kooperatif üyelerinin Ufukları geliştirilmeye çalışılacaktır. Proje kapsamında örnek çiftçilere yonca, Macar fiği, silajlık mısır tohumu ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Bu uygulama ile sertifikalı tohumluk kullanımı ve yem bitkilerinin önemi kooperatif üyelerine ve Bölge çiftçisine aktarılmış olacaktır. Ayrıca, projede bütçesinden Mısır slaj makinesi, çayır biçme makinesi, yem kırma ünitesi ve odun makinesi alınacak ve çiftçilere modern tarım alet ve ekipmanlarını kullanımı uygulamalı olarak gösterilecektir.

Projede eğitimci olarak görev alan  Doç.Dr. Selahattin İPTAŞ,bu projede “Bilgi Değişimin Anahtarıdır” sloganı ile hareket ettiklerini ve kırsal halkın değişen dünya koşullarına uyumunda AB destekli eğitim projelerinin aktif rol oynadığını ifade etmişlerdir.Doç.Dr.Selahattin İPTAŞ,Sivil Toplum Kuruluşları şemsiyesi altında birleşen Kooperatifler ile Üniversite ve Uluslar arası Kuruluşlar arasındaki koordinasyonun sağlanması,bilginin paylaşımı ve rekabetçi bir yapıda mevcudiyetin devamının sağlanmasında bu tip projelerin önemini vurgulamıştır.Eğitimci Yrd.Doç.Dr.Murat SAYILI,kırsal kalkınma için uygulanan program ve projelerde başarıya ulaşılabilmesi için yerel halkın katılımının gerekli olduğunu vurgulamıştır.

ADRES:
Merkez mahallesi, Meydan sokak
Belediye İşhanı 4/16
52950   AKKUŞ/ORDU
 TELEFON:0-452-6112510
fAKS:0-452-6112510
EMAİL:orkoopbir2852@yahoo.com

Related Articles

4 YORUMLAR

  1. Sayın belediye ve birlik başkanı Fikri ÇAMOGLU nu bu türlü çalşmalarından dolayı tebrik ederken ayni zamamda bir teknik elaman olarak inşallah bu yatırım yerinde ve zamanında iki ilimize baglı kooperatiflerde yaplarak verim artışına ve yöremiz insanlarının rafah seviyesininin yükseltilmesini arzulamaktayız.Çalışabilecek insanlarımıza aş ve iş olarak onların olsun doğup büyüdüğü yerlerde kalmalarını ve o topraklara sahip olmalarını saglar aksi takdirde bizler gibi gürbet ellerin kayrını çekmeye devam etmelerini arzulamayız.Proje nin Ormancılığın yanında Tarımında olması çok güzel olmuş detayını pek bilmiyorum ama konulan ödenegin yerinde ve zamanında harcanarak mutlaka bazı ürünlerin teşvik edilmesi Örnegin bodur meyve yetiştiriciliği,Mavi ladin fidanı yetiştiricilği,Kapama asma bahceleri kurulması vs nin yanında kültür ırkı hayvancılğın desteklenmesi gibi çalışmlarla yöremiz insanlarını doğduğu yerde iş imkanları saglayarak ülkemizdeki işsizliğin çözümünede katkı saglamasını diler başta kooperatif başkanı olmak üzere emegi geçen herkesi tebrik eder başarılar dilerim.Halis TÜRKOĞLU (Ziraat Müh)AOÇ.Müdürlüğü ANKARA

  2. Ben Akkuş Lisesi Memuru Kaya IŞIK olarak Ordu Giresun Bölgesi OrmancılıkKooperatifler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fikri ÇAMOĞLU Hocamı ve tüm çalışanlarını TEBRİK ediyor, başarılarının devamını diliyorum.İnşallah Akkuş yöresindeki 37 tane Kooperatif adına yararlı işler yapılır ve tüm kooperatif üyeleri adına hayırlı olmasını ALLAH’tan niyaz ederim.

  3. Ordu Giresun Bölgesi Ormancılık Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fikri ÇAMOĞLU’nu ve tüm çalışanlarını kutluyorum. İlçemiz adına, kooop. adına çok güzel bir çalışma, İlçemizin tanıtılması adına çok güzel bir çalışma emeği geçenlere tebrikler. Bundan sonra Akkuş İnternet Sitesi Ordu’nun en gözde koop. den sık sık söz edeceği benziyor. Koop. adına ilçemizin adının geçmesine çok sevindik. Daha çok çalışmalar olacağına kalben inanıyorum. Çalışmalarınızı haber yapmaktan da gurur duyarız.

  4. Her alanda olduğu gibi Kooperatifçilik konusunda da eğitimin önemine inanarak bu projenin İlçemizde uygulanmasını gerçekleştiren ve çok önemli bir Halk Eğitimi Hizmetini gerçekleştirdiğini düşündüğüm, S.S.Ordu Giresun Bölgesi Ormancılık Kooperatifleri Birliği Başkanı, Akkuş Akpınar Beldesi Belediye Başkanı Fikri ÇAMOĞLU’nu tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar