24 Mart 2023 Cum

Ambulanstan sonra sıra İtfaiye aracı ve Sağlık Konularında mı?

Sitemiz Yapımcılarından ve köşe yazarı İhsan ÇAM, Akkuş İlçesine İtfaiye Aracı Alımı, Ameliyathanenin Açılması, Diyaliz Ünitesi ve Sağlık Ocaklarının Durumu ile Eğitim Konularındaki görüşlerini açıkladı

 

 

Ambulans’tan sonra, sıra itfaiye aracında mı?

 

Hep diyoruz ya Akkuş İnternet Sitesi, Akkuş’a hizmet sitesi diye işte ne zaman ki Akkuş’a bir hizmet gelse heyecanlanıyoruz. Site olarak önceliğimiz her zaman Eğitim, Sağlık ve Ulaşım olmuştur.

 

EĞİTİM

 

Çok şükür ki Eğitim alanında epeyce yol alındı. Akkuş Meslek Yüksek Okulu, Akkuş Yibo, Kızılelma, Çayıralan ve Seferli İlköğretim okulları en isabetli yatırımlar olmuştur. Şimdi ise sırada Çok Programlı Lise, olabiliyor ise Anadolu Lisesi ve Turizm Meslek Lisesi, bunun yanı sıra yakinen de takip ettiğimiz Akkuş’un en kalabalık köyü Damyeri köyüne acilen yeni okul yapılmasını bu sene içinde bekliyoruz. Ayrıca ihtiyaç olan diğer belde ve köy okullarının yapılması, mevcutlarının tamir edilmesi ile gerekli araç gereç ile donatılması ve Öğretmen lojmanlarının yapılması ile mevcutlarının tamir edilmesi gibi hizmetlerin tamamlanması ile eğitim alanında bundan sonra ülke çapında ve dünya çapında başarıları beklemek kalıyor.

 

SAĞLIK

 

Sağlık konusunu hep takip ettik. Devlet Hastanemizi defalarca ziyaret ettik. Sağlık Ocaklarımızı ziyaret ettik. Akkuş Grup Sağlık Müdürlüğünü ziyaret ettik. Hep yazdık Doktor ihtiyacını, araç gereç ihtiyacını, başka yerlerde olmayan bir durum mevcut Akkuş İlçesinde “Akkuş Merkez ile köyler hep bir bütün olarak ele alınmıştır. Hep öyle düşünülmüştür.” Köylerde bir sıkıntı olduğu an, ilçe merkezindeki kamu kurumları hemen yardıma koşmuşlardır. Bu köye, hizmet götürme tüzüğümüzde, yasalarımızda yok gibi bürokrasi engelleri hiçbir zaman Akkuş İlçesinde çalışmamıştır. Nerede bir sıkıntı varsa AKKUŞ ORDA, AKKUŞLU ORDA, işte bu birlik beraberlik başka yerde yok.

 

Akkuş Devlet Hastanesine, özellikle de siyasilerin girişimi ile son model arazi şartlarına uygun Ambulans gönderildi. Akkuş’ta herkes sevindi. Çünkü herkes biliyor ki bu araç Akkuş’un her köyüne hizmet edecek. Başka yerlerde bu konu bu kadar abartılmaz. Ama bizde abartılır. Çünkü her zaman hizmet gelmez bize, arada bir olunca sevinç de yüksek oluyor. Çok önemli konu, bir ilçeye, merkez belediye, 5 Belde beldiye ve 34 köye hizmet yapacak araç gelirse sevinç de bu kadar büyük olur.

 

Şimdi sırada sağlık konusunda ihtiyaç olan hizmetleri sıralayalım

 

 • Akkuş Devlet Hastanesine ve Sağlık Ocaklarına acilen Doktor ataması yapılması gerekiyor.

   

 • Akkuş Devlet Hastanesindeki Ameliyathane ne zaman tam olarak hizmete girecek aslında çok merak ediyoruz. Geçen sene belirli bir ödenek gelmişti. Bu ödenek ile neler yapıldı. Daha ne kadar ödeneğe ihtiyaç var?

   

 • 2 sene önce 180 milyar harcanarak yapılan Diyaliz Ünitesi yapıldığı gibi duruyor. Hatta belki de çürümeye terk edildi. Madem Doktor gelmeyecekti neden yapıldı diyaliz ünitesi bilen varsa açıklasın. Devlet, Sağlık Bakanlığı, Diyaliz Doktoru ataması yapmıyor ise, çözüm ne olmalı, Hastane kendi ödeneği ile yüksek maaş vererek Doktor çalıştırma imkânı var mı?  Yoksa Akkuşlular, odalar, esnaflar, Belediyeler ve Kaymakamlık birlikte organize bir araya gelerek Diyaliz Doktoru çalıştırma imkânları olabilir mi? Belki bazı kişiler bu kişi bürokrasiyi bilmeden yazıyor diyenler olabilir. Ben nasıl bir çözüm bulalım da, Diyaliz ünitesini çürütmeyelim. Diyaliz Hastalarına Yardımcı olalım konusunun hesabını yapıyorum. Fikir üretmeye ya da yeni fikirlerin ortaya çıkmasının sağlanmasına çalışıyorum.

   

 • Hastanemizin en güzel şekilde tamir olduğunu gördük. Teşekkür ediyoruz. Aynı şekilde sağlık ocaklarının tamir edilmesini ve gerekli araç gereç ile donatılmasını bekliyoruz.  

   

  ULAŞIM

   

  ·        Ulaşım konusunda çalışmalar geçen sene belirli bir düzeyde ilerledi. Bu seneki köydes ve özel idare projeleri ile inşallah beklenen hizmetlere İlçemiz ve köyleri kavuşacaktır. Ulaşım konusunu daha sonra irdelemek üzere şimdilik ara veriyoruz.

   

  İTFAİYE ARACI VE İTFAİYE PERSONELİ İHTİYACI

   

  Yeni Ambulans gelince, aklıma ilk gelen konu ise, acaba gene siyasilerinizin girişimleri ile ya da ilgili kişi ve kurumların da destekleri ile acaba İtfaiye aracının da ilçemize gönderildiğini ne zaman haber yaparız diye düşündüm.

 

 

 

 

Yukarıda belirttiğim gibi İtfaiye aracı gelsin de hangi köye hangi belediye gelirse gelsin, çünkü Akkuş bir bütün, Kim ne derse desin, hangi kurum ne düşünürse düşünsün, Akkuş İlçesi özellikle Merkeze acilen son model donanımlı bir itfaiye aracına acilen ihtiyaç var.

 

Bilindiği üzere Akkuş İlçesi “Akkuşun gürgenleri” ile anılır. Dolayısı ile Ormanı bol olan bölge, Ormanları koruyalım diye dünya ayakta, yangınlarda can kaybı olması, ihmal olarak kabul edildiği dünyada, Acaba Akkuş İlçesi bu düşüncenin neresinde, elbette aynı düşüncededir. Ancak düşünce eyleme geçmiş midir? Ya da ne kadar tedbirler alınmıştır. Bu konuları konuşmak kimseye zarar vermeyeceği gibi çok büyük yararı olacağı düşüncesindeyiz.

 

Hemen şimdi acilen, konu ile ilgili belediyeler, ilgili kurumlar ve siyasiler hemen itfaiye aracı konusunda bir araya gelmelidir. Ne yapılması gerekiyorsa yapmalı, çünkü gecikme demek, Orman yangınına geç müdahale demek ve ormanların yanması demek, geç müdahale demek, köylerde ve ilçe merkezinde çıkan yangınlarda can kaybının kaçınılmaz olması demek, Beyler, yetkililer, bu işin şakası olmaz. Yangınlara anlatamazsınız, biraz daha bekleseydin, yazışma yapmıştık. Belki bakanlık cevap verirdi ya da olumlu cevap verirdi gibi konuları, ya da biraz bekleseydin yangın ne olurdu. Şu belediye seçimlerini atlatsaydık hemen ilk iş araç alacaktı. Ya da parti kongre seçimlerini, parti davalarının sonuçlarını bekleseydin. İnan konuyu çözecektik. Gibi lafları yangın dinlemez ki, keşke dinlese de hiç yangın olmasa,

 

İtfaiye aracı alımı konusu Belediyeleri aşıyor ise ilçedeki diğer kurumlar yardımcı olmak durumunda, onları da aşıyor ise Mülkü Amir devreye girmek durumunda bunu da aşıyor ise Valilik devreye girmek durumunda, valiliği aşıyor ise Başkent var, Bakanlıklar var, Ülkeyi yöneten hükümet var. Siyasiler var. Akkuş Siyasi Parti İlçe başkanları, Ordu Milletvekilleri ve Bakanları var. Tüm Bunlardan çözüm olmuyor ise, Buyurun geri dönün Akkuşlulara, Akkuşlular ilçesine itfaiye aracını alır. Lütfen bu konuya hemen el atalım. Site yönetimi olarak elimizden gelen yardımları yapmaya hazırız.

 

Diğer bir konu da İlçemizdeki Belediye, Orman İşletmesi ve ilgili kurumlar, İtfaiye personelinin eğitimi konusunda gereken önemi göstermelerini bir kez daha rica ediyoruz.

 

 

 

Bu yazıyı kaleme almaktaki amaç, kişileri ve kurumları suçlamak değildir. İlçemize, Akkuşlulara, layık olduğu hizmeti bir an evvel almasının sağlanmasında, çorbada acaba tuzumuz olabilir mi diye düşünmek amacı ile yazıldı. Saygılarımla

 

www.akkusilcesi.com

 

Akkuş İnternet Sitesi

 

Yapımcılarından

 

ihsancam@akkusilcesi.com

 

İhsan ÇAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Articles

4 YORUMLAR

 1. MERHABA İhsan Bey:
  İyi bir konu üzerinde sizinle hem fikirim
  Bir Akkuş çocuğu olarak 112 hızır acil ve tam teşekküllü İtfaiye Aracı ile Yine İtfaiye hizmetlerinde KURTARMA aracı trafik kazalarında büyük avantaj ve zaman kazanma açısından.
  Saygılarımla

 2. yahu koskoca ilçede sahiden ambulans itfaye aracı yoksa orada bulunan tum siyasi parti yöneticileri ve orada yaşayan iş sahiplerine yazıklar olsun

 3. Sevgili İhsan Bey,
  Sizi tebrik ediyorum böyle bir iletişim hizmeti verdiğiniz için.Ancak günümüz şartlarına uygun bir taktikle gündem oluştumayı ve dikkat çekmeyi başarmanız lazım.Biraz gazeteci gibi yönetin böyle sahiplenilmiş bir siteyi.Örneğin bir yangın olsa ve itfaiye olmadığı için yada itfaiye eski olduğu için yangında zarar büyük olsa bu haberiniz ses getirir.İlçemizin itfaiyeden daha mühim sorunları var.Bunları sizde biliyorsunuz,yerel anlamda yapılacak ciddi çalışmalar var,siyasetin cılızlığından kaynaklanan kaçırılan fırsatlar.Örneğin Akkuşta kaç tane kamu kurumu veya Belediye AB hibesinden faydalanabilmiş.Akkuşta 2005 yılından itibaren istihdam alanı yaratılmış mı vs.Bu tip uzun vadede sonucunu almak istediğiniz konuları daha dikkatli seçin ve üzerine gidelim.İsterseniz imza kampanyaları düzenleyelim.Ama Belediye imkanlarıyla halledilebilecek itfaiye,ambulans bunlardan haber yapmayalım.okul açalım,etüd merkezleri,okuma salonları,kitap kampanyaları,burs günleri düzenleyelim vs,ama göz çukuruna çöp atmayalım,çomak sokalım.Saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar