30 Eylül 2023 Cts

Akkuşlu Biri Yeter Artık Dedi

MYO'lu açılana kadar çalışmalarımız devam edecek

Akkuşlu Biri Yeter Artık Dedi ve Ordu Tanıtım Günleri Fuarında

Tüm Ordululara, Valiliğe, Ordu Üniversitesine, 19 İlçeye ve

Fuara Katılanlara

Akkuş Meslek Yüksekokulu İle İlgili İsteğini

Bakınız Nasıl İletti.

Kimsenin Cesaret Edemediğini Nasıl Yaptı.

Fuara Damgasını Vuran Eylem ve Fotoğraflar

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi Yapımcılarından ve Akkuş İlçesi Basın Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan ÇAM, Uzun süredir yazıları ile ve yaptığı haberler ile Akkuş Meslek Yüksekokulunun 2012 yılında öğrenci kaydı yapması için çok büyük çabalar harcadığını hepimiz biliyoruz. Artık daha fazla bu boşvermişliğe ve Akkuşluların eğitimden mağdur edilmesine gönlü razı olmayan İhsan ÇAM, gün bu gündür ve sesimizin tüm Ordu İline duyurulması zamanı bu gündür düşüncesi ile yakasına AKKUŞ MYO'NUN 2012 YILINDA ÖĞRENCİ KAYDI YAPMASINI İSTİYORUM" ibareli yazıyı takarak Ankara'da düzenlenen Ordu Tanıtım Günleri fuar alanına girdi. Fuar alanının her yerini, her köşesini dolaştı. Her yerine ayak bastı. Amacı Akkuşluların Yüksekokulu çok istediğini Ordulara, Fuara gelenlere göstermek ve anlatmaktı. Konu hakkında bilgi isteyenlere gerekli bilgileri verdi. İlçe stantlarını dolaştı. Görmeyenlere ve görmesi gerekenlere bir şekilde bu notu gösterdi.

Ordu Üniversitesi Standına gitti. Burada bir süre sabit durarak fuarı gezenlere göğsündeki notu bir şekilde gösterdi. Fotoğraflar çekerek belgelendirdi. Kendisini gören Ordu Üniversitesi görevlilerine, bu eylemin Akkuşluların hakkı olan ve bu güne kadar teslim edilmeyen hakkın alınması için yapılan bir eylem olduğunu anlattı. Görevlilerin protesto mu yapıyorsunuz sözlerine ise, amacın protesto değil. Haksızlığın önüne geçilmesi ve verilmeyen hakkın alınması şeklinde yorumlanması gerektiğini söyledi.

Daha sonra görevlilerle sohbete geçildi. Sağ olsun görevli kişiler anlayışla karşıladılar. Fotoğraf çekilmesini onlarda istediler. Akkuşluların Ordu Üniversitesine sormak istedikleri soruları tek tek sordum.

Bu davranışın neden yapıldığını biliyormusunuz diye sordum?

Yakama bir daha baktılar "Akkuş Meslek Yüksekokulunun öğrenci kaydı yapmadığından olduğu belli" dediler.

-2012 Yılında Akkuş Meslek Yüksekokulu öğrenci kaydı yapacak mı diye sordum

-"Henüz belli değil" dediler.

-Peki 2012 yılında Akkuş MYO'lu Öğrenci kaydı yapmaz ise sorumlu kim olacak? Ordu Üniversitesi mi? YÖK'mü? ÖSYM'mi? Yada siyasiler mi? diye sordum.

–"Okulun henüz giderilmeyen ihtiyaçları varmış. Eğitim Görevlisi eksiği var. Tıp Fakültesinin daha eksiklikleri giderilmedi. Siz Ordu Üniversitesi yetkilisi olsanız önceliği nereye verirdiniz" diye cevap verdiler.

–Bende okul için herşeyin tamam olduğunu, yurt sorunu bulunmadığını, 3 katlı binasının ve ek binanın tamamlandığını açıkladım.

–Peki Akkuşluların çabası varmı okulun açılması için diye bana soru sordular.

Daha ben sorunun cevabını vermeden yanılmıyorsam İkizce ilçesi örneğini verdiler. İkizci belediye başkanı ve halkını vede sivi toplum kuruluşlarının nerede ise her gün Ordu Üniversitesine geldiklerini, Üniversite kapısından ayrılmadıklarını söylediler. Ve bana Akkuşluların da bu şekilde yoğun talepleri varmı diye sordular.

— İstek olduğunu biliyordum. Belki 2 yada 3 defa Üniversiteye gidildiğini duymuştum ama bu kadar yoğun baskı olduğunu tahmin etmediğim için sustum. Ama Akkuş İlçesinden yetkili ve görevli kişilerin en az 20 defa Ordu Üniversitesine gittiğini bilseydim. Akkuş İlçesindeki sivil toplum kuruluşları ve 64 Muhtarın vede şimdiye kadar hiç bir çalışmasını şahsen duymadığım Akkuş Muhtarlar derneğinin defalarca Üniversiteye gittiğini bilseydim. Diğer dernek-Oda ve Sivil toplum kuruluşları ile Yurdun çeşitli bölgelerinde kurulan Akkuş Derneklerinin Üniversiteye defalarca gittiklerini bilseydim. Susmayacaktım ama bana göre yeterli baskının yapılmadığını bildiğim için sustum.

Ordu Üniversitesi görevlilerine son söylediğim cümle ise "Ordu Büyükşehir olamaz ise ilerleyen günlerde haber yapacağım ve bunun sorumlusunun Ordu Üniversitesi olduğun tüm Ordululara duyuracağım. Dedim

Üniversite görevlileri böyle bir cümle beklemedikleri için öyle şeymi olur dediler ve yüzlerindeki şaşkınlık fark edildi.

Son cümlelerimi tamamlamaya devam ettim. "Ordu nasıl Büyükşehir olur. Ordu'dan giden göçün geri dönmesi ile peki göç en çok nerelerden olmaktadır. Sahilden yukardaki ilçelerden olmaktadır. Örneğin 2011 yılında en çok göç veren Akkuş İlçesi olmuştur. Okul açılsa belki göç olmayacaktı. Ordu Üniversitesi diğer kurumlar gibi sahildeki ilçelere öncelik verip, yukarıdaki ilçeleri unutursa işte göç devam eder. Yapılan okullara öğrenci kaydı yapılmadığı için geri dönüş olmaz ve Ordu Üniversitesi bu davranışları ile Ordu İlinin Büyükşehir olmasını engellemiş olur. Dedim.

Benim Ordu Üniversitesi görevlileri ile yaptığım görüşmeden çıkardığım sonuç:

Olağan üstü bir gelişme olmaz ise ne 2012 yılında nede 2013 yılında Akkuş Meslek Yüksekokulu öğrenci kaydı yapmayacaktır. Ama burası Türkiye bu işin Ordu Milletvekilleri konusu var. Bu işin Akkuşluların çabaları var. Ordu Valiliği var. Akkuş MYO'na Akkuşlu Akademisyenlerin gelme durumu var. İhsan ÇAM gibi bazı kişilerin çeşitli ortamlarda verecekleri tepkiler var. Evet bu tür gelişmeler olursa Akkuş MYO'lu 2012 de açılır. Kimse aklını aldatmasın Akkuşlu kimseye hakkını yedirmez. Yiyenlere ise helal etmez.

İşte Akkuş MYO ile ilgili son gelişmeler bunlardır.

 

Akkuş-Ordu-Ordu Akkuş

İse

Akkuş MYO'lu Neden Öğrenci Kaydı Yapmıyor

Fuarın Dışında ve Fuar Bahçesinde de

Akkuşluların MYO'lu İsteğini Anlatmaya Çalıştım

Fuarın her bölgesini dolaştım

Ordu Üniversitesinin Yanına Akkuş Meslek Yüksekokulu Adı

Bence Çok Güzel Yakışıyor

Ordu Üniversitesi Görevlilerine Yardımlarından Ötürü Çok Teşekkür Ediyorum

Keşke Akkuş Standında da MYO konusu gündeme gelse idi

Yazılı ve görsel anlamda sunumlar olsa idi, daha iyi olurdu.

Sözlü olarak zaman zaman konu gündeme gelmiş ama

herhangi bir gelişme olmamıştır.

Bu Fotoğraf Ordu Tanıtım Günlerine Damgasını Vurdu

Ordu İl Genel Meclis Üyesi

Mehmet DUMAN'a da bu eylemi gösterdim.

Ordu İl Genel Meclisinin

Bu eylemden haberdarı olmasını istedim.

Akkuş'un İl Genel Meclis Üyesi olarak

MYO'nun öğrenci kaydı yapmaması konusundan

kendilerinin birinci dereceden sorumlu olduğunu

Başbakanın kendisine söyledi sözler ile hatırlattım.

19 İlçeye Sesimi ve Akkuşlunun İsteğini duyurmaya çalıştım

Ordu Üniversitesine

Akkuşluların Sesini Çok Net Bir Şekilde

Bir Kez Daha Duyurduğuma

Yürekten İnanıyorum

İhsan ÇAM

www.akkusilcesi.com

 

 Okuma  1409

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar