5 Aralık 2023 Sal

Akkuş Köydes 2010 Yılı Ödeneklerinin Tamamını Neden Kullanmadı? Birlik Toplantılarında, Kararlar Nasıl Alınıyor? Başkanın kararının üzerine üyeler düşüncelerini dile getiriyor mu?

Salman Yolunda Asfalt Çalışması Yapılırken, Yol Genişletme ve yeni yol açılması çalışmaları kış ayı diye yapılmıyor neden?

Akkuş Köydes

2010 Yılı Ödeneklerinin Tamamını Neden Kullanmadı?

Birlik Toplantılarında,

Kararlar Nasıl Alınıyor?

Başkanın kararının üzerine üyeler düşüncelerini dile getiriyor mu?

Akkuş Köydes 2010 Yılı Ödeneklerinin Tamamını Neden Kullanmadı? Birlik Toplantılarında, Kararlar Nasıl Alınıyor? Başkanın kararının üzerine üyeler düşüncelerini dile getiriyor mu?

Salman Yolunda Asfalt Çalışması Yapılırken, Yol Genişletme ve yeni yol açılması ile çakıllama çalışmaları kış ayı diye yapılmıyor neden?

Salman yolunda asfalt çalışması yapılırken sitemizde haber yaptık. Köydes çalışmaları neden devam etmiyor diye, 2010 yılı ödenekleri neden kullanılmıyor. İhaleler neden yapılmıyor diye. Yetkililerden aldığımız cevap: Havalar soğumaya başladı. Kış mevsimi geldi. Bu aşamadan sonra yapılan işlerde sıkıntı olur. Bu nedenle ihaleleri seneye erteledik. Ödenekleri de 2011 yılına aktaracağız. şeklinde cevap geldi. O zamanlarda da havalar soğuktu.

Ancak, konuya biraz daha sağduyulu ve hava durumu ile yapılacak işleri iyice analiz edince, bizlere verilen cevabın tatminkar olmadığını düşünüyoruz.

Nasıl mı?

Diyorlar ki, Kış geldi çalışmalar seneye kalsın diyorlar. Diğer taraftan ise Salman yolunda asfatlama çalışması devam etti.

Kış geldi bu aşamadan sonra yapılan işlerde sıkıntı olur diyorlar, şimdi ya biz tam olarak konuyu anlamıyoruz yada ortada bir sıkıntı var. Şimdi soruyoruz

Yolun genişletilmesinde ister soğuk havada olsun ister sıcak havada olsun. Ne gibi bir sıkıntı olur ki, bize göre yol genişletme çalışması kar yağışı, yağmur yağışı ve soğuk dışında her zaman yapılır. Dolayısı ile yol genişletme ihalelerinin seneye ertelenmesini anlamış değiliz.

Tesviye yol açılması işine gelince yukarıda yazdığımız gibi, kar, yağmur ve aşırı soğuk olmadığı sürece tesviye yol açılması yani yeni yol açılması her zaman yapılabilir. Tesviye yol açılması ihalesi neden seneye kaldı?

Çakıllama işlerinde de iyi bir çakıllama işinde kar, yağmur yağışı ile soğuk haricinde tam olarak yapılan düzgün olarak yapılan çakıllama sıkıntı oluşturmaz. Çakıllama işleri neden seneye kaldı?

Kaldi ki, son haftalarda havaların iyi olduğunu, Akkuş ilçesi ve köylerinde havaların yukarıda sayılan işlerin yapılması için hava durumunun müsait olduğunu herkes biliyor.

Bize göre asıl köprü yapım işleri bu mevsimde zor olur gibi gelirken, Köydes, kurtboğaz köyünde köprü ihalesi yaptı. Köprü inşaatı devam ediyor. İnşallah köprü de havalar musade edecek ve hizmete açılacak. Kaldı ki köprü yapımı için dahi havalar iyi gitti.

Sitemiz yukarıda belirtilen konularda, akıllara takılan soru işaretlerinin giderilmesinin uygun olacağını düşünmektedir.

Şimdi gelelim işin karar aşamasına, Akkuş Köydes Birliği Üyelerinin çalışmalarına ve nasıl karar aldıklarına,

Bilindiği gibi Akkuş Köylere Hizmet Götürme Birliği Bir Başkan ve 4 Üyeden oluşmaktadır. Ayrıca birde müdürü bulunmaktadır.

Kaymakam Başkanlığında, 2 İl Genel Meclis Üyesi ve 2 Köy Muhtarından oluşan bir yönetim kurulu bulunmaktadır. Uzun yıllardır takip ettiğimiz, bu konuda bizim edindiğimiz izlenim genelde ağırlıklı olarak, başkanın yani kaymakamın yönetimde sözünün ağırlıklı geçtiği izlenimini edindik. Aslında kararların oylama ile çoğunluk kararına göre alınması gerekmiyor mu? elbette öyle alınıyor diyenleri duyar gibiyiz. O zaman çıkıp evet kararlar böyle alınıyor diyenler olursa haber yaparız. Birlik başkanının yani kaymakamın ağırlıklı sözü geçiyor diyelim. İlçenin mülki amiri olduğu için elbette saygı duyulacak. Ancak, gözden kaçan konular olmuyor mu? insan oğlu elde olmadan hatalı kararlar vermesi olasılığı da olabileceği düşünceleri içinde olarak, birliğin diğer üyeleri İl Genel Meclis Üyeleri ve Muhtarlar yeri ve zamanı gelince, birlik başkanına itiraz ederek, konu hakkında gerekli açıklamaları yapıyorlar mı? eksik konularda bilgi veriyorlar mı? köylerin durumları ve bölgenin özellikleri hakkında gerekli açıklamaları yapıyorlar mı? kendilerine göre yanlış ve hatalı verilen kararlarda çekimser oy kullanıyorlarmı? başkana itiraz ediyorlar mı? gene duyar gibiyiz elbette öyle çalışıyoruz diyenleri, öyle ise, Akkuşluların aydınlanması açısından 3 tane örnek verin bizlere, biz yada ben 3 tane şu projelere itiraz ettim. Bana göre yanlış karardı diyen il encümeni ve muhtar varmı açıklama yapacak.

Diyelim ki, yazdıklarımızın hiç birisi olmuyor? Her şey olumlu gidiyor. Birlikte demokrasi var. Kararlar başkanın ağırlığı ile değilde üyelerin oylarının çoğunluğuna göre alınıyor diyorsanız. Diyecek bir şeyimiz yok

AMA

Hemen bizde şu konularda sizlerden bilgi almak isteriz.

2010 yılı ödeneklerinin bir kısmı neden 2011 yılına ertelendi? Bu Kararı oy birliği ile mi aldınız. Kimler çekimse kaldı.

Kış mevsimi dediniz. Ama salman yolunda asfalt çalışması yaptınız. Bize göre de iyi oldu. İş bitti. Ama salman yolunda asfalt çalışması yapıldığı günlere, diğer köy yollarında ÇAKILLAMA, TESVİYE YENİ YOL AÇILMASI, YOL GENİŞLETME çalışmaları yapılamaz mıydı? bize göre yapılırdı peki siz neden yaptırmadınız? ihale açmadınız da ödenekleri 2011 yılını erteleme gibi bir yolu denediniz? Kış ayı deyip, çalışmaları durdurdunuz. Kurtboğaz köyünde köprü ihalesi açtınız. Köprüler kış ayında mı yapılıyor da yeni yol açma ve çakıllama ile yol genişletme çalışmaları yapılmıyor mu? Kış mevsimi bu çalışmaları nasıl etkiliyor?

Akkuş İnternet Sitesi ailesi ve Akkuşlular bu konularda eksiklikler olduğunu, zamanlama hatası olduğunu, bir sonraki seneye kalan ödeneklerin ilerleyen günlerde acil durumlar ve diğer bir çok konularda sıkıntı çıkınca başka kalemlere gidebileceğini düşünmekte olup, 2010 yılındaki projlerde değişiklikler ve başka sıkıntılar olacağını düşünmektedir. Kaldı ki, diyelim ki, acil bir durum çıktı. Ordu Valiliğinden ödenek istendi. Köydes birliğinde para yoksa Valilik para gönderir. Ama Akkuş Köydes birliğinde 2010 yılından ödeneklerin 2011 yılına aktarıldığı ve birlikte para olduğu bilgisi mevcut ise, Valilik o parayı kullan diyebilir. Para göndermez. Dolayısı ile yüzde yüz kim garanti edebilir ki, 2010 yılı ödenekleri olduğu gibi 2011 yılında kullanılacak diye. Evet diyenler varsa çıksın açıklama yapsın 2010 yılı ödeneklerinden 2011 yılında bir kuruş dahi eksiltmem diye. Acil durumlar olsa bile harcanmasına musade etmem diye. Açıklama gelirse haber yapacağız söz veriyoruz.

Sayın Muhtarlar, sayın il genel meclis üyeleri, sizlerde iyi biliyorsunuz ki, Akkuş'un sorunlarını bir dakika bile geriye ertelemek bize göre yanlıştır. Sizler aldığınız sorumluluğu yerine getirmez iseniz. Akkuşlular ellerini yakanızdan almazlar. Köydes birliğine seçilen tüm üyelerin aldığı kutsal görevi en iyi şekilde yapacaklarına inanıyoruz.

İlerleyen günlerde köydes çalışmaları hakkında çok geniş bilgileri vermeye devam edeceğiz. Köydes çalışmaları ile ilgili olarak vatandaşlarımızdan bizlere her gün her saat bilgiler gelmektedir. Ancak her zaman her bilgiyi haber yapamıyoruz. Örneğin bu haberimize verilen cevaplardan sonra diğer haberlerimizi tekrar analiz ederek yayınlayacağız.

KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ PROJELERİ

 

2010  YILI EK ÖDENEK DAĞILIMI

 

AKKUŞ KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ

 

I. KÖY YOLLARI

 

PROJE

ADI*

YERİ (KÖY veya BAĞLISI)

Salman Grup Yolu

4 km. 1. kat 5 km. 2. kat asfalt

Tuzak Grup yolu

1 km. konk. Mlz. Bakım 6 km. konk mlz. Stabz

MeyvalCeyhanlı Grup yolu

2 km. konk.mzl.stab. 1 menfez

Kurtboğaz Grup yolu

6 km. stabilzie 1 menfez

Gedikli (Çontoğlu-Paşaoğlu Mahlleri)

2 km. stabilize

Kuşçulu

500 m. onarım

Haliluşağı

3 km çakıllama 1 menfez

Çukurköy-Ketendere arası

3 km. çakıllama

Koçcuvaz-Karedere

1 köprü

Yeşilgüneycik

3 km. çakıllama

Kargı Köyü

1 menfez

Yeşilköy 3 km. çakıllama

 3 km çakıllama

Gürgenliyatak

3 km. çakıllama

Karaçal

3 km. çakıllama

Muratlı

2,5 km. çakıllama

Ormancık

1 km. onarım

Çökek

2 km. çakıllama

Ambargürgen

1 menfez

 

II. KÖY İÇME SULARI

 

PROJE

ADI*

YERİ (KÖY veya BAĞLISI)

Gökçebayır

 

Gedikli

 

Ormancık

 

Ortabölme

 

Çökek

 

Şahin Köyü

 

Dağyolu Su

 

   

2010 YILI KÖYDES EK-YEDEK PROJELER

ADI*

YERİ (KÖY veya BAĞLISI)

Cingilli Mahallesi-Köprü Bağlantısı

 

Dağyolu-Salıpazarı bağlantısı

5 km. yol genişletme

Bu projelerin hangileri yapıldı. Hangileri havalar soğuk ve kış diye ertelendi?

Related Articles

4 YORUMLAR

 1. kemikgeriş köyüne yeni ev yapan emekliler köydeki evlerine araçlarını parçalayarak derenin içinden karşıya geçiriyorlar yazık değilmi? ödenek yok diyorlar paraları geri gönderiyorlar kemikgeriş köyünün de gelişmesini güzelleşmesini istiyoruz kement lerin mahallesinede bir köprü istiyoruz inşaallah sesimizi duyurabiliriz köylerine geri dönen yeni ev yapan 10 tane emekli çözüm bekliyor

 2. biz de kemik geriş köyüne köprü talep ettik ama ödenek yok deniliyordu daha sırası var deniliyordu hizmet istemeyen …..bir muhtarla nereye kadar…..

 3. İnanmayın bu haberlere
  köydesi çalıştırmıyorlar nasıl oluyorsa artık. ben çok isterim akkuşa asfalt yol
  ama yapmıyolar nedense.
  akkuş zor gelişiyor gelişemeyecekte.
  siyasi idare savaşmıyor kurumlarla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar