27 Eylül 2023 Çar

Akkuş Belediyesi Nüfusu: 31.106 Kişi Olup, Beldeler Kapanmamak ve İlçe Olma Ümidi İle İlçe Nüfusunu Herhalde 35.000 Binlere Çıkarmıştır. Peki İlçe Belediyesi Bu Nüfusu Korumak İçin Neler Yapması Gerekiyor?

Öyle oldu. Böyle oldu. Olanlar oldu. Akkuş Belediyesinin Önüne Bir sürü konular ve sorunlar getirilip kondu.

 

Akkuş Belediyesi Nüfusu: 31.106 Kişi Olup,

Beldeler Kapanmamak ve İlçe Olma Ümidi İle

İlçe Nüfusunu Herhalde 35.000 Binlere Çıkarmıştır.

Peki İlçe Belediyesi

Bu Nüfusu Korumak İçin

Neler Yapması Gerekiyor?

Herkes birşeyler yaptı. Çabaladı, Ankara ve İstanbul gibi illere giderek çalışmalar yaptılar. Siyasiler bir çok çalışmalar yaptılar. Öyle oldu. Böyle oldu. Olanlar oldu. Akkuş Belediyesinin Önüne Bir sürü konular ve sorunlar getirilip kondu. Sadece Akkuş merkez ve 6 mahalleden sorumlu olan Akkuş Belediyesi birden bire önünde 6+37: 43 Mahalleyi buldu. 7 bin kişinin sorunlarını çözmeye çalışırken 31 bin belki de 35 bine yakın kişinin sorunlarını buldu önünde.

1. Eski 5 Belde Beldelerinin beldelikten çıkmasın, kapanmasın diye nüfusu artırdı.

2. Dediler ki; siz bırakın belde kapanma işini Ordu Büyükşehir olacak, sizi ilçe yapalım dediler. Bu seferde bazı beldeler ve köyler ilçe olmak için nüfusu artırdı. Benim tahminlerine göre İlçe Nüfusu, dolayısı ile Akkuş Belediyesi nüfusu 35 binlere sanki dayandı gibi.

3. Herkes bir şeyler yaptı. Ama sonuçta Akkuş Belediyesi sorunlar yumağını, sıkıntılar yumağını birden önünde buluverdi.

4. Büyük ihtimalle de bir çok kişiler de bu aşamadan sonra geri çekilecek, belki destek dahi vermeyecek. Birde seçimler yaklaşıyor belki bazı kişiler de köstek olacak ve seçimlere kadar Akkuş Belediyesi sıkıntılar ve sorunlar yumağı ile çok uğraşacak.

5. Peki Akkuş Belediyesi bu sıkıntıları ve sorunları destek almadan çözebilir mi? bana göre hayır. Çünkü belediyenin bütçesi belli, alacağı belli vereceği belli, destek gelmeden sıkıntılar çözülür diyen küllü yalan söylemiş olur.

6. Önceden Salmanlı vardı. Kızılelmalı vardı, Seferlili vardı. Akpınarlılı vardı, Çayıralanlılı vardı. Filan köylü vardı. Filan vardı, yine var ama elbette ama artık beldeler ve köyler değil herkes mahalleli oldu. Artık herkes Akkuşlu oldu. Hepimiz öz Akkuşlu Olduk. Ayrısı gayrisi kalmadı.

7. Her Akkuşlu Akkuş için, Akkuş Belediyesi için ve Akkuşun kalkınması için gayret göstermelidir.

8. Belde belediye başkanları Seçimlere kadar Akkuş Belediyesine destek vermeli, seçimlerden sonra ise her Akkuşlu destek vermeli, Akkuş Belediyesine destek vermekte geç kalınır ise ileride telafisi mümkün olmayan konular olabilir.

9. Akkuş Belediyesi nasıl çok çok güçlü hale gelir.

a. 5 Belde belediye personeli Akkuş Belediyesinde görevine devam etmeli

b. 5 belde belediyenin araç ve gereçleri ve tüm mal varlığı ile Akkuş Belediyesine devir edilmeli

bu iki konunun sağlanması için Akkuş ilçesinde görevli ve yetkili olan herkes ortak hareket etmeli, İl Encümenleri bu konularda dik durmalı ve farklı durum olması halinde gerekir ise istifa etmeyi göze almalıdır. İlçe Belediye Başkanı ve kapanan belde belediye başkanları ve diğer yetkili kişiler ilçedeki siyasi parti ilçe başkanları dahil bu iki konun gerçekleşmesi için ortak imzalı belgeyi ortaya koymalıdırlar. Ordu Merkez bu işler organize olurken Akkuş temsil edenler dik durursa ve taviz vermez ise bunlar gerçekleşir.

10. Bir önceki 9. maddenin tersi bir durum olması durumunda yani beldelerdeki personeli ve gereç ile mal varlığını ordu merkez alınır ise; İşte Akkuş Belediyesi o zaman inanılmaz zorda kalır. İşte bunun telafisi uzun yıllar giderilmez. İşte o zaman kusura bakmayın ama Akkuş Belediyesi istenilen hizmetleri yerine getiremez. O zaman da kimse neden böyle demeyecek.

11. 37 Mahalle muhtarı artık Akkuş belediyesine daha çok sahip çıkacak. İşbirliği ve diyalog içinde olacak. Destek verecek. Destek isteyecek.

12. Peki Akkuş Belediyesi için herkes seferber olur iken; Belediye bu geçiş dönemini en iyi şekilde yönetmesi gerekiyor.

a. Beldelere kayıt olan, köylere kayıt olan ve 35 binlere çıkan ilçe nüfusunu korumak için çok gayret göstermelidir.

b. Akkuş Belediyesi beldeleri kucaklamalı ve kapanan beldelerdeki halkın moralini düzeltmek için yanlarında olduğunu göstermeli. Artık Akkuşlular şunu biliyor ki; Akkuşluyu en iyi anlayan yine Akkuşlulardır.

c. İlçeye gelen nüfusun tekrar geri gitmemesi için üstün çaba harcamalıdır. Her mahalle ile her gurbetçi ile diyalog içinde olmalıdır. Tüm muhtarlar ile hemen toplantılar yaparak, Akkuş Belediyesinin yanlarında olduğunu bir olduğumuzu ve birlikte ilçemizi kalkındırmanın yollarını birlikte bulunmasının önemi anlatılmalı, Belediyede hemen yeni müdürlükler kurulmalı ve belediye gelen her muhtar derdini anlatacak kişiye hemen ulaşmalı. Köyle ile ilgili analizler yapılmalı, gerekir ise Akkuş Kaymakamlığının elindeki veriler istenmelidir. Gurbetteki Akkuşlular ile toplantılar yapılmalı ve Akkuş Belediyesinin artık sadece Akkuş merkeze bakmadığını tüm ilçeye baktığını ve belediye sınırlarının ilçe sınırları olduğunu anlatmalı,

d. Kapanan Beldelerdeki Belediye binaları Akkuş Belediyesine devir edilmeli ve Akkuş Belediyesi hemen o binaları Akkuş Belediyesi irtibat şubesi olarak tahsis etmeli ve gerekir ise o belde de görev yapan belediye personelinden kişilere aynı yerde görev vermelidir. Akkuş Belediyesinin yararlanacağı yer olmalıdır o binalar. Gerekir ise belediye misafirhanesi olarak kullanılmalıdır.

Sözün özü yeni gelişmeler takip edilmeli ve anında gereken çalışmalar yapılmalıdır. Her saniye geç kalınma Akkuş'a vakit kaybettirir. Halk anında bilinçlendirmelidir.

Kimse unutmasın Dünyada Akkuş İlçesi bir tane ve Akkuş belediyesi de bir tane

İlerleyen zamanlarda yazı dizisi devam edecek.

İhsan ÇAM

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar