4 Mart 2024 Pts

Akkuş Belde ve Köyleri Nüfusu 3 Sene İçinde 5000 Kişi Göç Verdi. Neden?

Siyasiler ve İdarecilerin Gözünden Kaçanlar Neydi?

Akkuş Belde ve Köyleri Nüfusu

3 Sene İçinde 5000 Kişi Göç Verdi.

NEDEN ?

Siyasilerin ve İdarecilerin Gözünden Kaçanlar Nelerdi?

2007 Nüfus Sayımı

Akkuş Beldeleri ve Köyleri Nüfusu: 29.021

 

2010 Nüfus Sayımı

Akkuş Beldeleri ve Köyleri Nüfusu: 24.753

 

Neden 3 sene içinde bu kadar belde ve köylerden göç oldu?

Bu göç Akkuş'a olmadığına göre Ordu İli dışına gitti.

Köydes ve Özel İdare senelerdir köy yollarında çalışmalar yaptı.

Köy yolları tarihinde görülmediği şekilde yapıldı.

Peki köy ve belde yolları en iyi şekilde yapılmaya çalışılırken

Neden göç devam etti?

Eksik olan neydi?

Hata nerede yapıldı?

Siyasilerin gözünden neler kaçtı?

Akkuş Kaymakamları başta olmak üzere, ilçedeki kamu kurumları idarecilerinin gözünden neler kaçtı?

Yoksa ilçedeki her kurum idarecisi ve Ordu ili siyasileri ile Akkuşlu siyasiler şöyle diyebilirler mi?

"Biz elimizden geleni yaptık. Bakınız yollarınızı güzel yaptık. Asfalt döktük yollarınıza, daha ne yapalım.

Biz yapacağımızı en iyi şekilde yaptık. Göç oluyorsa bu Akkuşlunun bileceği konu mu diyorlar yoksa?"

Akkuş ilçesine son zamanlarda yol haricinde herhangi bir hizmet gelmiyor ise bu bağlamda herhalde siyasiler ve idareciler böyle düşünüyor diye aklımızdan da geçmiyor değil hani.

Yoksa biz mi yanılıyoruz?

Sitemiz yapımcılarından İhsan ÇAM tüm bu soruların cevabını araştırdı.

Tüm soruların cevabını buldu. Çok yakında Akkuşlular ile paylaşacak.

İhsan ÇAM'ın "Neden Akkuşlu Göç Ediyor" başlıklı yazı dizisi çok yakında yayında olacak.

Related Articles

5 YORUMLAR

 1. BİR İLÇEDE BAZEN BİR KİŞİ ÇOK ÖNEMLİ OLABİLİYOR.LÜTFİ EFİL AKKUŞTA OLSAYDI KANIMCA BU KADAR GÖÇ OLMAZDI,BİR YOL BULURDU.UMARIM AKKUŞUN SONU MESUDİYE GİBİ OLMAZ. MESUDİYE ŞEHİR MERKEZİNDE 2000 KİŞİ KALDI DENİLİYOR.

 2. evet akkuşluyu zorunlu göçe itiyorlar başta eğitim özellikle 8 yıllık eğitimi olmayan köylerdeki insanlar sonra meslek lisesi ve yüksek okul yüzünden millet gidiyor, sağlık ayağıda var insanlar rahatsızlanınca tam teşekküllü bir hastane olmadığından ameliyatların yapılamadığın hastalanan insanların tedavi için gidecekleri yerlerin uzak olmasından dolayı insanlar tam teşekküllü hastanelerin olduğu yerlere yakın yaşamayı tercih ediyorlar, birde ulaşım her nekadar köy yollarında bir çalışma olsada çoğu tam değil yada yeterli değil evet eskiye göre bir ilerleme var fakat 21 yüzyıla yakışan yollar değil hala köylerden çıkan çakıllarla stabilize yollar yapılıyor bölgemiz yağışlı bir bölge olduğundan bu çalışmaları yağmur suları alıp gidiyor. sayın valimiz beton yol diye bir çalışma içine girmiş ama bu yol bütün belde ve köylere nezaman gelir bilinmez. köy yollarının yapımında önceliği altyapıya verip serilen mucırları koruya bilirsek sonraki çalışmalar daha kolay olur, birde iş sahaları maalisef akkuşda kısıtlı gençler kendilerine daha iyibir gelecek için büyük şehirlere gidiyor düzenini oralarda kuran gençlik birdaha akkuşa hatta orduya bile dönmüyor en azından emeklilerimiz bari geri dönüş yapsa geden gelen dengesi azda olsa sağlanır.

 3. sayın site yönetimi yazdıklarımdan çekinecek bir durumum yok doğruları söylediğimi düşünüyorum rumuz kullanma alışkanlığımdan dolayı yazımda [mırza ] olarak yazdım

 4. EVET KİMSE YAŞADIĞI YERDEN AYRILMAK İSTEMEZ AMA MALESEF MECBURİYETTEN OLUYOR YETERİ KADAR İŞSAHASI OLMADIĞI ,EĞİTİM İÇİN ŞEHİR DIŞINA ÇIKMA MECBURİYETİ EN BÜYÜK ETKİLERİ DİR ÇOKMU ZOR AKKUŞ A MESLEK LİSESİ YAPMAK SADECE İNŞAAT YAPMAK YETMİYOR ONUN İÇİNE EĞİTİMCİLERİNDE GELMESİ GEREKİYOR MALESEF BU ŞEKİLDE DEVAM EDERSE AKKUŞ SADECE EMEKLİ LERİN YERLEŞİM ALANI OLACAK.

  Site Yönetimi: Teşekkür ediyoruz. Doğru tespitleriniz için ne olur adımızı ve soyadımızı yazalım. Sizin için demiyoruz ama hak edilen hizmet istenirken bile korkuyoruz. Neden çekiniyor ve neden korkuyoruz. Vergilerimizi verirken devlet bize diyor mu ki sizin Akkuş’a az hizmet yaptık. Sizden vergi alırken mahcup oluyoruz. Bu sefer siz az vergi verin diyor mu? demiyor değilmi o halde biz hakkımızı ararken neden korkuyoruz. Neden adımızı köyümü yazmaktan korkuyoruz. Korkaklara hizmette ya gelmiyor yada geç geliyor herhalde. Kalın sağlıcakla

 5. AKKUŞ’LU GÖÇ ETMİYOR,ETTİRİLİYOR

  AKKUŞ’LUNUN BİR ÇOK GÖÇ ETME NEDENİ BULUNMAKTADIR
  EN ÖNDE GELENLER İSE İSTİHDAM VE ÖĞRETİM GÖÇÜDÜR.

  HİÇBİR KİMSE DOĞDUĞU VE BÜYÜDÜĞÜ YER OLAN VATANINDAN AYRILMAK İSTEMEZ
  ANCAK NÜFUS ARTIŞI İLE BİRLİKTE,EKİLEN ARAZİLERİN ÇOĞUNLUĞU ORMAN ALANLARINDAN AÇILDIĞI İÇİN,DAHA SONRA VERİMSİZ HALE GELMESİ,VEDE ATADAN DEDEN KALAN YÖNTEMLERLE ÇİFÇİLİK YAPILMAYA ÇALIŞILMASI,AİLELEİRN ARTIK KENDİ VATANLARINDA DOYMA VE GELECEĞİNİ HAZIRLAMADA YETERSİZ KALMAKTADIR.

  AYRICA İLKÖĞRETİMİ BİTİREN ÇOCUKLARIN,AKKUŞ’UMUZ DA MESLEK LİSELERİ OLMADIĞI İÇİN,GELECEKLERİNİN TEMİNİ İÇİN İSTER İSTEMEZ EĞİTİM ÖĞRENİM GÖÇÜNÜ DEVAM ETTİRMEKTEDİRLER.

  ÖRNEK Mİ BENİM ÇOCUKLARIMDA AKUŞ’TA MESLEK LİSESİ OLMADIĞI İÇİN AKKUŞ’U TERKETMEK ZORUNDA KALDILAR, İKİ Sİ SAMSUN’DA, BİRTANESİ DE ORDU’DA OKUYOR…..BENİM DURUMUMDA OLAN YÜZLERECE AİLE VAR…..

  EVET DEDİĞİMİZ GİBİ, AKKUŞ’LU GÖÇ ETMİYOR, ETTİRİLİYOR……..

  Site Yönetimi: Adem Muhtarım dediklerine katılıyoruz. Devamını yazarımız getirecek inşallah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar