24 Mayıs 2024 Cum

1973 Senesinde Bayramda Elini Öpüp 5 TL Bayram Harçlığı Aldığım Adalet Partisi Kurucularından Sadettin BİLGİÇ Hakkın Rahmetine Kavuştu

Allah Rahmet Eylesin. Mekanı Cennet Olsun

  1973 Senesinde

Bayramda Elini Öpüp

5 TL Bayram Harçlığı Aldığım

Adalet Partisi Kurucularından

Bakan-Milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı

Sadettin BİLGİÇ Hakkın Rahmetine Kavuştu

  

1972 Senesinin Ekim Ayında Ankara'ya göç gelen ailenin çocuğu olarak tanıdığım bu muhterem insanın vefatını haber yapmaz isem. Ahde vefa, kıymet bilme ve nankörlük gibi kavramları inkar etmiş olurum.

Yıl 1973 Sanırım bir Ramazan Bayramı sabahı.

İhsan ÇAM'ın ağabeyi Seyit koşarak kapıdan içeri girer. Sadettin bey bana bayram harçlığı olarak 5 TL verdi. Çıkolata ve şekerde verdiler der.

Bu sözleri duyan İhsan ÇAM ise mahçup olmuştur. Ağabisini çok kıskanmıştır. 5 TL de hani az para değil ki. Herhalde şimdinin ölçüsü ile 50 TL ayarında olsa gerek. 8-9 yaşındaki çocuk için bu iyi para değilmi? İhsan ÇAM düşünür acaba bende gitsem bayramını kutlasam banada Sadettin bey 5 TL verirmi acaba diye. Nihayet karar verir gidecek elini öpecektir. Vermez ise vermesin en azından bayramını kutladığımı bilir ya diye düşünür ve gider. Zili çalar hemen içeri alınır onada çıkolata ikram edilir ve Sadettin bey 5 TL de İhsan'a verir. Allah ne mutlu artık İhsan ağabisinin yanında mahçup olmayacaktır. Vede iyi bir harçlığı vardır. Aradan 40 sene geçmiş işte unutulmayan bir anı. Aslında bu ailenin bizlere çok yardımı oldu. Hatta babama okuma yazma öğrenmesi durumunda devlet işine yerleştireceğini söylemişti de; babam boş vermişti. Oralı bile olmamıştı. Vede devlet dairesine işi girme konusu da hiç olmamıştı. Sadettin ve Emin bey kardeşler aynı apartmanda otururlardı. Bu aile köylerinden yada diğer bağ bahçelerinden ne gelse meyve-sebze adına vede yiyecek adına o zamanlar maddi durumumuz iyi olmadığı için bize hep bol bol gönderirlerdi. Köyde yetişmişiz kapıda koyun eksik olmazdı. Koyunu keser etini yerdik. Kıyma nedir köyde iken hiç bilmezdik. Rahmetli Annem anlatırdı. Bu muhteren aile bize bol bol kıyma gönderirlermiş. Ama Rahmetli Annem kıymayı pişirmesini bilmediği için, aynı köyünden olup, daha önce Ankara'ya gelen bir komşusuna sormuş; bu et herhalde ama nasıl yapacağımı bilmiyorum diyerek, Komşusundan yardım ister. Uyanık komşu sen bilemezsin. Anlatsam anlamazsın demiş. Annem de o zaman sen biliyorsan al götür demiş. Evet tahminen bize bu ailenin gönderdiği o kıymalar 2 seneye yakın süre o köyden komşu olan ve Ankara'da komşu olan o kadına ve ailesine gitmiş. Bu muhterem ailenin bulunduğu semten ayrıldıktan sonra annem kıymanın nasıl pişirileceğini öğrenmiş ama işi işten geçmiş. Rahmetli Annem söylerdi de hep onu söylerdi. Ben 2 sene boyunca elimle o kıymaları nasıl verdim o kadına derdi.

Yine bu aile sık sık o zamanlar bizim bilmediğimiz bir yere gidiyorlardı. Dere Pastanesine kuru ve yaş pasta sık sık alırlardı. Her seferinde bizleri götürler ve bizede ikramda bulunduktan sonra evede gönderirlerdi.

Herhalde bu haberi neden yapma gereği duyduğuma sizlerde hak verdiniz.

Sadettin BİLGİÇ'a Allahtan Rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Geride kalan aile fertlerine, kardeşi Emin Beye ve tüm dostlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyorum.

İhsan ÇAM

 

Adalet Partisi kurucularından Sadettin Bilgiç vefat etti

AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, yaptığı açıklamada, babası olan Sadettin Bilgiç'in İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi'nde bir süre tedavi gördüğünü kaydetti.

Babasının perşembe günü hastaneden taburcu edildiğini belirten Süreyya Sadi Bilgiç, ''Maalesef babamı dün akşam üstü kaybettik. Yaşa bağlı ve şeker hastalığına bağlı olarak 15 gündür sıkıntılar yaşıyordu. Cenazesini yarın Isparta Şarkikaraağaç Camisi'nde düzenlenecek törenin ardından defnedeceğiz'' dedi.

Sadettin Bilgiç kimdir?

Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, ''Koca Reis'' lakaplı Sadettin Bilgiç, 1920 yılında Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesinde doğdu. İlkokulu Isparta'da bitiren Bilgiç, ortaokul ve liseyi parasız yatılı okuyarak 1939 yılında Kayseri Lisesi'nden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 1947 yılında bitiren Bilgiç, 1957 yılına kadar pratisyen hekim olarak ülkenin çeşitli il ve ilçelerinde görev yaptı.

Bilgiç, 1957 yılında Ankara Numune Hastanesi'nde genel cerrahi asistanlığına başladı ve 1961 yılı nisan ayında genel cerrah oldu.

Aynı yıl yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi'nden (AP) Isparta Milletvekili seçilen Bilgiç, 1962'de Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi. 10 Haziran 1964'te Adalet Partisi Genel Başkan Vekili olan Bilgiç, 29-30 Kasım 1964'teki Büyük Kongre'ye kadar bu görevde kaldı.

Bilgiç, 1965 seçimlerinde İstanbul Milletvekili seçilerek 3 Nisan 1967'de 1. Demirel hükümetinde Ulaştırma Bakanlığı'na getirildi. 1969 genel seçimlerinde tekrar İstanbul Milletvekili seçilen Bilgiç, 1970 yılı haziran ayında bir grup arkadaşıyla birlikte Adalet Partisi'nden ihraç edildi.

Aynı yılın aralık ayında Demokratik Parti'yi kuran Bilgiç, 1973 seçimlerinde Demokratik Parti'den İstanbul Milletvekili seçildi. 30 Mart 1975 tarihinde Demokratik Parti'den ayrılan Bilgiç, 1976 yılının haziran ayında Adalet Partisi'ne geri döndü ve Genel Başkan Yardımcısı seçildi.

Bilgiç, 1977 seçimlerinde yine İstanbul milletvekili oldu. 21 Temmuz 1977 tarihinde kurulan 4. Demirel hükümetinde Milli Savunma Bakanlığı'na getirilen Bilgiç, 18 Ekim 1977'de bakanlıktan istifa ederek ayrıldı.

12 Eylül 1980'e kadar AP Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Bilgiç'in, 1982 Anayasası ile 10 yıl siyasi hayatı yasaklandı. 1983 yılı haziran ayının başından eylül sonuna kadar Çanakkale Cephesi Zincirbozan askeri tesislerinde ikamete mecbur edilen Bilgiç'e, 1987 Anayasa referandumu ile siyasi hakkı iade edildi.

Bilgiç, 1988'de Doğru Yol Partisi genel kongresinde genel idare kuruluna seçildi ve 1990'daki kongreye kadar bu görevde kaldı. Sadettin Bilgiç, 1992'de AP büyük kongresinde Adalet Partisi'nin açılamaması üzerine fiili politika hayatına son verdi.

Başbakan Erdoğan, Bilgiç'in vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Partisi kurucularından Sadettin Bilgiç'in vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.

Başbakan Erdoğan, mesajında, Türk siyasi hayatında derin izler bırakan Adalet Partisi'nin kurucularından Sadettin Bilgiç'in vefat haberini almış olmaktan büyük üzüntü duyduğunu ifade etti. Erdoğan, şunları kaydetti:

''Demokrasimize yaptığı eşsiz katkılarla milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinen Sadettin Bilgiç, hizmetleri ve eserleriyle birlikte her daim hayırla yad edilecektir.

Sadettin Bilgiç'e Allah'tan rahmet diliyor, kıymetli oğlu Isparta Milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç başta olmak üzere ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı temenni ediyorum.''

AA

 

Okuma: 467

 

 

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar