7 Haziran 2023 Çar

Tahammül Yok, Kayıtsız Şartsız Eşitlik İstiyoruz

İnsan Hakları Örgütleri, Sivil toplum Kuruluşları hakkın ve adaletin yerine getirilmesi için birlik ve beraberliğe davet ediyorum….

 

 

 

TAHAMMÜL YOK,

KAYITSIZ ŞARTSIZ EŞİTLİK İSTİYORUZ

Değerli Akkuşlu Kardeşlerim; Öncelikle geçtiğimiz günlerde Reşadiye de yaşanan hain saldırılar sonucu hayatını kaybeden kardeşlerimize Allahtan Rahmet, geride kalanlara da sabır diliyorum. Bu hain saldırıyı gerçekleştiren kim olursa olsun cezasının hem bu dünyada hem de Allahın katında karşılıksız kalmayacağına tüm samimiyetimle inanıyorum.

Bildiğiniz gibi 1997-1998 yıllarında ülkemizde, yaşadığımız postmodern darbe; bizi, toplumu, geleceğimizi ve kültürümüzü epey bir geriye götürdü. Bu zihniyetlerin yüzünden ne gelişebildik nede kendimizi ispat edebildik. Hep tepemizin üzerinde abasının altından sopa gösteren bir el gördük.

Genelde İmam Hatip Liselerine ve meslek liselerine yönelik yapılan 28 Şubat Postmodern darbe sürecinin yaraları hala kapanmadı. Bu, Ülkemizde hala Darbeci zihniyetlerin, ayrımcı zihniyetlerin iş başında olduğunu göstermektedir. Sözde İnsan Haklarını Savunan, eşitlikten bahseden, Hukukun üstünlüğüne inanan İstanbul barosu, HİÇBİR YASAL HAKKI OLMADIĞI HALDE yökün katsayı ile ilgili kararını mahkemeye götürerek danıştayın da yardımıyla iptal ettirdi. Yaptığı bu girişimle bir kez daha tarafını beli etti.

Yıllardır devam eden katsayı tartışmaları yüz binlerce öğrenciyi mağdur etmektedir. Türkiye’de, eğitimde fırsat eşitliğinin mutlaka sağlanması gerekmektedir. Katsayı farkının tamamen ortadan kaldırılmasıyla ve bütün öğrencilerin eşit kulvarda sınava girmesiyle ancak eşitlik sağlanır. Türkiye’nin kanayan bu yarasını sarmak için bütün insanları vicdanlarının seslerini duymaya davet ediyorum.

YÖK’ün yaptığı bu son düzenlemede fırsat eşitliği sağlamamaktadır. Mevcut şartlarda YÖK’ün iyi niyetli davrandığını ve bir çözüm üretmeye çalıştığını düşünüyorum. YÖK, mağduriyetleri en aza indirmek adına bir çözüme ulaşmak için böyle bir ara formül üretmiş oldu. Bu formül sınav takviminin sıkıştığı bir dönemde yüz binlerce öğrenciyi ve onların velilerini rahatlatacaktır.
 
İlk bine giren öğrencilerin iyi okullara girebilecek olması meslek lisesi ve İHL’li öğrenciler için az da olsa bir umut ışığı oldu. Bu yeni düzenlemenin artık Danıştay’dan geri dönmeyeceğini ve sıkışmış zaman takvimini olumsuz etkilemeyeceğini düşünüyorum. Kurumlar yaklaşan sınav takvimini de göz önüne alarak yüz binlerce gencin hayatını etkileyecek sınav ile ilgili daha dikkatli bir süreç yürütmesi gerekmektedir. Bu vesile ile bütün kurumları sorumlu davranmaya davet ediyorum.

YÖK sisteminin suistimale ve siyasi hesaplara açık olduğunu düşünerek YÖK’ün ortadan kaldırılıp üniversitelerin özerkliğine kavuşması acilen gerekmektedir.

YÖK’ün yaptığı bu düzenlemenin iyi niyet göstergesi olduğu, ancak hala adaletsizliğin, Ayrımcılığın, Eşitsizliğin devam ettiği ortadadır. Siyasi hesaplar ülkenin geleceğini, gençlerin geleceğini karartmamalıdır. Bu haksızlığın derhal ortadan kaldırılması için yetkili kurumlar acilen görevini yerine getirmelidir. İnsan Hakları Örgütleri, Sivil toplum Kuruluşları hakkın ve adaletin yerine getirilmesi için birlik ve beraberliğe davet ediyorum….

Selam ve Dua İle……

Mehmet GÜMÜŞ

mehmegumusle@gmail.com

 

Related Articles

6 YORUMLAR

 1. değerli yazar arkadaşım bizde bu yök ü kapatmak istiyorduk kapatamadık sonraki başkana bukadar özellikleri neden veriyoruz yök kurumuna yapılan masraflarla bir ilin üniversitesi finanse edilir. bendencilik sendencilik yapmamalıyız. ihtiyacımız varsa kalsın yoksa kapatalım. çok güçlü bir siyasi iktidarımız var bu ülke için tekpartili iktidarlar aslında bir fırsattır, birdaha böyle güçlü bir iktidar gelemeye bilir, yapılması gerekenlerin yapılmasını beklemek bütün toplumun hakkıdır. yazınızında tamamını okumuştum. ben sizin yazınızı değil yök bukadar önemli bir kuruluşmu bu zamlar masraflar neden bolca yapılıyorundayım.
  değerli orhan kardeşim güzel yorumun için sanada teşekkür ediyorum, zıtlaşmadan, kutuplaşmadan aklıselim birşekilde hertarafın hassasiyetleri göz önüne alınarak bütün sorunlar çözülür kanısındayım. toplumda birsorun yokda siyasiler pek buişin bitmesini istemiyorlar gibi geliyor bana. FİKİRLER AYRI OLSADA İNSANLARA SAYGIMIZ OLMALIDIR İNSANCA YAŞAMAYA HERKESİN HAKKI VAR BU ÜLKE NE DİNCİLERİN NEDE LAİKLERİN (HEPİMİZİN ÜLKESİ)

 2. Altun ağabey güzel bir noktaya değindin.Ben diyorum ki,gelin hadise uyalım işi “ehline” verelim.Üniversitedeki öğretim görevlilerimizi seçerken,siyasi görüşüne değil,bilimsel kimliğine bakalım.A partisinden,B partisinden ayrımı yapmayalım.Eleştirdiklerimiz gibi olmayalım.Cemaatin adamı olup olmadığına dair,milletin adamı olup olmadığına bakalım.Ama gelin,inatçılığı,mızıkçılığı,oyunbozanlığı da bırakalım.Sırf sevmediğiniz siyasi iktidar döneminde olacak diye,özgürlüklerin önüne durmayalım.Kişilere değil,yapılan işe yoğunlaşalım.Söylem değil,eylem adamı olalım.Önce özgürlükçü gibi görünüp ardından “ama” ile başlayan cümleler kurmayalım.Başörtüsü yasağı bir saçmalıktır,vicdansızlıktır,insafsızlıktır bunu haykıralım.Bununla birlikte “laikliği” bir yaşam tarzı olarak benimseyen insanların görüşlerine de saygı duyarım.Biz diyoruz ki “arkadaş,senin yaşam biçimine karışmayacağız,sen de bizimkine karışma.”Ama birileri ısrarla diyor ki,”sen bizimkine zaten karışamazsın da,ben ille de seninkine karışacağım.”

  Kusura bakmayın,zaten bizim isyanımızda burada başlıyor.Lamı cimi yok,bu yasak kalkacak.Üniversitelerdeki saçma sapan ideolojik saplantılar tarihe karışacak.Hayatı siyasetten ibaret gören zihniyet artık emekliye ayrılmıştır.Şimdi ise yüreklere baskıcı değil,demokrat düşüncelerin hakim olma zamanıdır.

 3. SA. ALTUN BEY; İNSANLARI ANLAMAYA ÇALIŞIN LÜTFEN. SONDAN İKİNCİ PARAGRAFTA NE DEMİŞİZ YAZDIĞIM ŞEY AYNEN ŞU “YÖK sisteminin suistimale ve siyasi hesaplara açık olduğunu düşünerek YÖK’ün ortadan kaldırılıp üniversitelerin özerkliğine kavuşması acilen gerekmektedir” DİYE YAZMIŞIZ.

  PEKİ ŞİMDİ SORUYORUM SİZE BİZDE YÖKÜN KALDIRILMASINI HALA İSTİYORUZ DEĞİLMİ? YAŞINIZ BENDEN BÜYÜK GALİBA, ABİCİĞİM LÜTFEN ÖNYARGILARINIZLA KİŞİLERİ DEĞERLENDİRMEYİNİZ. LÜTFEN HAKKANİYET ÖLÇÜSÜNDE GÖRÜŞLERİNİZİ SÖYLEYİNİZ..

  SELAM VE DUA İLE…

 4. eski yök başkanını bugün iktidarda olan akparti istemiyordu ve yökün kararlarına karşı çıkıp yökü kapatmalıyız demişti, şimdi yök öyle karar verdi diyor burada bir tezatlık yokmu, kapanmasını istediğiniz yök ün başkanı değişince şimdiki başkanın yaptıkları doğru diyebiliniryor ve bu yök başkanı atanır atanma maaşına yüklece bir zam hatta öylebir zamki hakikaten fark olarak aldığını askari üçretli bir yılda alamıyor.bukadar önemli bir kurumdu neden kapatmak istediniz eğer gereksiz bir kurumdu buzammı neden yaptınız yaptıkları doğru demeye başladıız artı altına güzel birde makam arabası verdiniz bakan gibi geziyor.

 5. NEDEN BU KADAR SALDIRGAN OLABİLİYORSUNUZ, BAYAN OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN YAKIŞIYORMU AĞZINIZA BÖYLE KELİMELER, BİLİYORSUNUZ BU TÜR HAKARETLER İNSANI UĞRAŞTIRIR. İLLA MAHKEMEYE Mİ VERELİM SİZİ. UĞRAŞTIRMAYIN İNSANLARI. ADAM GİBİ ELEŞTİRİ VE GÖRÜŞLERİNİZİ YAZINKİ DİNLEYELİM ANLAMAYA ÇALIŞALIM.

  BU TÜR GİRİŞLE KARŞINIZDAKİ İNSAN SİZİ ANLAMAZ UNUTMAYI…

  SELAM DUA VE SABIR…..

 6. ZAMAN SİZİN ZAMANINIZ ŞİMDİLİK CIRLAYIN BAKALIM.İKİ GÜN SONRA KONJONKTÜR DEĞİŞTİĞİNDE DUT YEMİŞ BÜLBÜLE DÖNERSİNİZ.İÇİNE ….. ÜLKENİN MIYMINTI MAHLUKLAR.TAHAMMÜL YOKMUŞ’GÜLEYİM BARİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar