12 Nisan 2024 Cum

OLMAYAN MAHALLENİN BASKISI-1

Peki olmayan mahallede baskı var mı? Mahalle mi, muhit mi? Objektif ve sakinlikle cevaplayalım

                          OLMAYAN MAHALLENİN BASKISI–1
 
             Sample ImageHer şey Şerif Mardin hocanın kendince ;‘’Ülkede mahalle baskısı var’’ diye bir sosyal tespit yapmasıyla başladı..Yani laik kesime, sosyal demokrat insanlara hatta saçı açık bayanlarımıza, muhafazakar kesimden baskı var, demek istedi hocamız! Kendisi ülkemizin önde gelen sosyologlarından birisidir, tıpkı Ali Bulaç, Nilüfer Göle gibi..
 
             Sonra Prof.Dr.Binnur Toprak hanımın büyük bir gayretle 401 kişi gibi epey bir insan- denek üzerine evet yanlış okumadınız 401 kişiye soru yönleterek hazırladığı araştırma sonuçları: ’’Ülkede mahalle baskısı var: Anadolu şehirleri muhafazakar ve taassupkar, öğrenciye ev verilmiyor, kız arkadaş kabul edilmiyor ,ramazanda açıktan oruç yenilmiyor, açık lokanta zor bulunuyor, açık bir bayanım baskıya maruz kalıyorum, buralarda giyim ve yaşam tarzımız normal karşılanmıyor, açık orta yaşlı bayanım ama kapalı genç bayanlara otobüste yer veriliyor, saygı görüyor fakat bize yer ve saygı yok, hatta açalım konuyu Erzurum, Konya, Trabzon, Kayseri özellikle mahalle baskısının yoğun hissedildiği yerler, bu şehirler halen bağnaz v.s. deniliyor, denmek isteniyor..
 
             Ne düşünüyorsunuz? Ya da ne bu satırları okuyunca ne düşündünüz? isterseniz önünüzdeki klavyeden internet üzerinden gazeteleri şöyle bir dolaşın, Binnur toprak mahalle baskısı diye google’ı bi tıklayın, konuyu irdeleyin-bilgilenin….(şu google olmasa internette ne yapardık!) hatta konu ile ilgili yazarlara ve yazılara şöyle bir göz atın, atın ki kanaatiniz tam oluşsun!
 
             Sonra hatta şimdi çevrenize şöyle bir bakın!…bakın bakalım mahallenizde baskı var mı?..Açık kadınlara-kızlara, Öğrencilere, Ramazan-Oruç, Cuma-Namaz, Otobüs, İş, Baskı,  tek taraflı olmayın muhafazakar kesime Mahalle….mahalleniz ….mahalleniz var mı?
 
            Ülkede, 2008 yılında, bilgi çağında, bu apartmanlaşmada, bu betonlaşmada, bu site-leşmede, girenin-çıkanın belli olmadığı 6’şar katlı sırt sırta apartmanlardan oluşan bir muhit ne kadar mahalledir? Siz mahallenizden kaç kişiyi tanıyorsunuz? Bırakın onu aynı apartmanda kaç aileyi tanırsınız? kapı komşunuzla muhabbetiniz var mıdır?…mahallenin muhtarını ismen biraz cismen tanıdığımız sokağınız, caddenizde ne kadar mahalle kültürü var-dır?..
 
              Mahalle,mahalle kültürü; nüfusu 15-20 binin altındaki şehirlerde, Anadolu’nun içerisinde, doğusundaki yerlerde işte biraz bizim Akkuş’ta kalmıştır; gelen-gidenden haberi olmak, komşuluk-samimiyet, misafirlik, yardımlaşma, düğün-davet-bayram v.s… Diğerleri, daha büyük şehirler mi dediniz?: geçiniz!
 
              Bu işten-eve, evden-işe koşan ebeveynler, eve geldiğinde biri bilgisayarda-ee tabi internette, biri gazetede-dergide, biri TV başında olan nacak yemekte belki çayda bir araya gelen anne-babalar-çocuklar ve bayram, bayram namazı, cuma, misafirlik, büyükleri-akrabayı ziyaret gibi  ihmale uğrayan gelenekler-ibadetler, kutsal günler-geceler ciddi ihmal edilmeye başlanmışsa, aynı apartmandaki insanlar apartmanın merdiven yada asansöründe karşılaşan bazen selam bile vermeyen ama böyle yıllarca süren bir gün olsun merak bile etmeyen daire sahipleri-kiracılar ve böyle apartmanlardan mürekkep sokak-cadde ve güya mahalle!, MAHALLE!……hadii canım sizde!
 
              Peki olmayan mahallede baskı var mı? Mahalle mi, muhit mi? Objektif ve sakinlikle cevaplayalım, fakat benim cevabım haftaya..
 
Bahadır KAYIM

Related Articles

4 YORUMLAR

  1. bahsi geçen mahalle kavramı aslında bir metafordur,

    Site Yönetimi: Adınızı ve soyadınız yazarak görüşlerinizi hakaret etmeden yazın yayınlayalım

  2. mahalle baskisi varmi yoktur. Bende ayni fikrideyim.. ramazan ayinda kayseride sigara icilmez diyenlere inanmayiniz, bizzat gidip kendiniz sigara icip ispat ediniz. Inanin cok komiksiniz..bu cagda bu anlayis..Sizi kum tutar..devam ediniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar