2 Aralık 2023 Cts

Menderes’i Biz Böyle Anıyoruz…

Menderes her zaman sözünü söyler ve arkasında dururdu

 

MENDERES’İ BİZ BÖYLE ANIYORUZ…

Türkiye, 27 Mayıs 1960 Cuma sabahına, radyoda erkenden yayınlanan anonsla uyanmıştı: "Bugün demokrasimizin içine düştüğü buhran ve son hadiseler dolayısıyla ve kardeş kavgasına meydan vermemek maksadıyla Türk Silahlı Kuvvetleri memleketin idaresini ele almıştır."

Evet; Darbeci, vesayetçi, kendilerini üstün gören bir zihniyet. Allahın kanunlarından, milletten kendilerini üstün görüp kendi gelecekleri uğruna ülkenin geleceğini hiçe sayıp istediği zulmü yapan bir zihniyet.

1960 askeri darbesi ülkenin üzerine kara bir bulut olarak çöküp tarih boyunca unutulmayacak bir lekedir. Asla unutulmayacak.

16 Eylül sabahı, bir kibrit kutusuna doldurduğu 30 kadar Equanil adlı uyku hapını içerek intihar ettiği söylenen (bence intihar değildi) Adnan Menderes'in midesi yıkandıktan ve hiç gerek yokken çırılçıplak soyulup prostat kontrolü yapıldıktan sonra hasta ve bitkin bir şekilde İmralı adasına götürüldü.

Adli Tabip Lütfü Tuncay'ın "infaza mani hali vardır" raporuna rağmen elleri kelepçelenip İmralı'ya götürülen Menderes'in idam sahnesi, hâlâ hafızalardadır. Sükûnet içinde kürsüye çıkan Menderes, cellâdın ipi boynuna geçirmesinden sonra izin istiyor, sağına doğru dönüp bir şeyler mırıldanıyordu. Bu sırada dudaklarından neler döküldüğü tam bir sır. Kimisi kelime-i şahadet getirdiğini söylüyor, kimisi de dua okuduğunu. Oysa Nazlı Ilıcak, "Menderes'i Zehirlediler" adlı kitabında koynundan çıkan bir kâğıt parçasının fotokopisini yayınlamıştı.

Kâğıtta yazan ise, her Müslüman'ın zor demlerinde okuduğu Tevbe Suresi’nin son iki ayeti: "Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sıkıntıya uğramanız O'na çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir. (Ey Muhammed!) Yüz çevirirlerse de ki: Allah bana yeter. O'ndan başka İlâh yoktur. Ben sadece O'na güvenip dayanırım. O yüce Arş'ın sahibidir."

İdam anında İmralı'daki diğer sanıklar Menderes'in "Allah" diye haykırdığını duydular. Ve o anda iki beklenmeyen olay gerçekleşti. Birincisi aniden boşalan yağmur, ikincisi ise ağaçların üzerine tünemiş yüzlerce kuşun sesle beraber çığlık çığlığa havalanması.

Arkadaşı Gıyaseddin Emre'de çıkan son mektubunda bugünkü ahvale dair ince mesajlar veriyordu Menderes.

"İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950'de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes'in ölüsü sizi ebediyete kadar takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir."

 

Türk siyasetinin Kerbela'sı olan 27 Mayıs, bundan tam 49 yıl önce üç can almıştı.

İşte Adnan Menderes’in son anlarını bu şekilde yaşadığını bütün dünya duydu biliyor. Artık ellerinizi başınızın arasına alın ve düşünün kim zalim kim mazlum?

Menderes her zaman sözünü söyler ve arkasında dururdu. İdam edilmesine sebep olan sözleri aşağıda madde halindedir.

Adnan Menderes Şöyle Diyor;

1) "İsmet Paşa, kendi zamanında, 'Ben memleketi idare ediyordum' diyor. O devirde bu memleketi çocuklar da idare ederdi. Çünkü herkesi susturmuş, bir tek kendisi konuşuyordu, memleketi de böyle idare etti ve bu memleket seneler senesi olduğu yerde saydı."

2) "Uzun seneler bir fetih hakkı olarak bu memlekete sahip oldukları zannında olanlar, hayatlarının ileri devresinde ruhlarına girmiş olan bu kanaati değiştirmek imkânını bulamazlar. Kendileri, Allah tarafından memur olunmuş insanlardır! Telakkileri böyledir."

3) "Bütün seçimlerde mağlup olurlar, yine de memleket bizimledir, derler. Hükümet işlerinde şimdiye kadar hiçbir muvaffakiyet (başarı) göstermemişlerdir. Gölge etmesinler, biz başka ihsan istemiyoruz."

4) "1946 Türkiye'si ile 1954 Türkiye'si arasında asır farkı değil, çağ farkı vardır."

5) "Siz bu rejimi devraldığınız zaman darağaçları kurdunuz, o (İnönü) zannınca bu memleketin sahibidir. Tek başına memlekete tesahüb ediyor (sahip çıkıyor) ve tek başına bu memleket hakkında konuşuyor. Bunu, bu hakkı nereden alıyor? Biz sizin gibi istila veya fetih hakkına dayanarak mı geldik bu iktidara?"

6) "(İsmet Paşa) 1946'da kendisinin mebus seçilmediğini bilmiyor muydu? 4 yıl gayri meşru devlet reisliği (Cumhurbaşkanlığı) yaptığını İsmet Paşa bilmiyor mu? Vatandaşların haklarını iptal etmek yolunda bizzat emirler vermemiş miydi? İsmet Paşa milletvekillerini takip etmek için bütün milletvekillerinin peşlerine hafiyeler koymamış mıdır?"

7) "Bu memleketteki zulüm devri İsmet Paşa ile onun iktidardan düşmesiyle kapanmıştır. (İsmet Paşa) hırsı için bu memleketi bir baştan öte başa ateşe vermek isteyen adamdır. Paşa yeter artık! Bu memleketi bizim gibi memleketin içinden gelmiş olan insanlar idare etsin!"

8) "Atatürk demokratik inkılabı tahakkuk ettirmemiştir (gerçekleştirmemiştir), yarıda bırakmıştır."

9) "Millete mal olmuş inkılapları muhafaza edeceğiz, millete mal olmamış inkılapları tasfiye edeceğiz." (Nitekim Arapça ezan yasağı millete mal olmamış inkılaplardan olduğu için kaldırılmıştır.)

10) "Türk milleti Müslüman'dır ve Müslüman kalacaktır. Bu memlekette din hürriyetine tecavüz etmek kimsenin haddi değildir. Hakiki mümin ve samimi Müslüman olanlar din hürriyetinden tamamen emin olabilirler."

İşte Menderes ülkesinin geleceği için zulme rıza göstermeyerek bu sözleri söyledi.

Siz vesayetçiler, siz darbeciler bu ülkenin geleceği için neler yaptınız? Kendi çıkarlarınız için kendinize anayasa yaptınız ve insanlara zorla onaylattınız.

Sizler hak ve özgürlüklerin önüne geçtiniz bizim düşündüğümüz gibi konuşun dediniz. Sizler genç nesillerin beyinlerine prangalar vurdunuz. Sizler milleti birbirinden ayırdınız, kamplaştırdınız. Sizler eğitimin önünü kestiniz. Sizler ülkeyi bölmek için kargaşa kaos ortamları oluşturdunuz. Sizler kendi milletinize kendi askerinize kurşun sıktınız.

Sizler çeteler kurup kirli işler çevirdiniz. Sizler Uğur Mumcuları, Hırant Dinkleri, Deniz Gezmişleri yok ettiniz. Sizler Sivas katliamını, Başbağlar katliamını yaptınız.

Kısacası memleketin başına öyle bir çorap ördünüz ki millete ihanet ettiniz. Adnan Menderes’in duruşunun sözlerinin kıymetini artık insanlar öğrendi ve biliyor.

Asla bir daha yaşanmayacak o karanlık günler. Artık Söz milletin, artık söz erdemlilerindir.

Adnan Menderes’i Şehadetinin 49. Yılında Rahmetle anıyor, yaptıklarının karşılığının cennet olması için Rabbimize dua ediyoruz.

Selam Ve Dua İle…..

Mehmet GÜMÜŞ

 

mehmetgumusle@gmail.com

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar