ad

Yazar hakkında

6 Yorumlar

 1. Atakan

  Ordunun merkezi çok saçma yerde. Sanarsın Giresun.

  Yanıt
 2. Rahmi Tercan

  Akkuş ilçesinin veya Akkuş’a yakın ilçelerin kültürel veya coğrafi farklılar nedeniyle Ordu’ya bağlanmaması gerektiği temeline oturtulan bu araştırmadaki hususları dikkate alırsak Türkiye’nin idari bölümlerinin sil baştan yeniden düzenlenmesi gerekir.Akkuş Ordu’dan farklı Samsun’a bağlanmalıydı diyorsunuz da; Akkuş’la, Samsun’un Kavak, Havza ve Vezirköprü’sü ile nasıl bir bağ kuracaksınız.Türkiyede ki en ez 70 il Ordu-Akkuş farklılığı durumunda, bunların içerisinde belki de en az farklılık Ordu-Akkuş arasındadır.Tarihte önemli konumda olup ta süreç içerisinde önemini yitiren yerleri artık yüceltmenin bir manası yoktur.Şebinkarahisar bunlardan birisidir.Çeşitli nedenlerle artık gelişmesi durmuş ve çevresine artık bir katkısı olamamış bir yerdir.Bir yerin sadece tarihteki önemine bakarak ona göre hareket edilecek olsaydı bugün İzmir’in Bergama’nın bir ilçesi olması gerekirdi.

  Yanıt
 3. Kanbur

  Bir Pirazizli olarak diyebilirim ki birleşik bir Ordu-Giresun hepimizin bir hayali olmuştur. Büyük Giresun ili hem bölgenin daha dengeli bir gelişim sürecine girmesi hem de bölge insanının kültürel özellikleri açısından çok gerekli bir şeydir, fakat ne yazık ki hayalden öteye gidemiyor…
  Bugün bile çoğunluk olarak Çepni kültürünün hakim olduğu Giresun’a neden Şarkıkarahisar’ın dahil edilmesini mantıklı bulmuyor kimse. Şebinlilere de yazık değil mi?
  Ordu’nun il olma hikayesi gerçekten çok ilginç. Giresun’u genel olarak kuzey(Tarihi Giresun) ve güney(Tarihi Şarkıkarahisar) kesim olarak ayırabiliyorken Ordu’yu ayırmak daha karmaşık oluyor. Gerçekten, sunduğunuz çözümü herkes mantıklı bulur…
  Umarım ki bir gün Ordu ile Giresun birleşir ve Şarkıkarahisar tekrardan il olabilir.

  Yanıt
 4. Mustafa Ordulu

  Evet son derece guzel bir yazi olmus. Giresun ili buyutulup Cepni kulturu tum Anadoluya tanitilabilirdir tipki Erzurum Dadas kulturu gibi. Buyuk Giresun iline itiraz edecek Ordudular icin de Orduya buyuk bir liman dusunulebilirdi (hala yok gerci). Sarkikarahisar Ili ise her Kelkitli vatandasin bir ruyasidir. Hakkaten neden hicbir hukumet bu ili kurmadi cok hayret edici en az 7.000 km2 alan yaratilabilirdi. Onlarin da kendine has Kelkit kulturu var. Iktisadi olarak da aynilar. Akkusun da Unye ile birlikte Samsuna bagli kalmasi daha isabetli olur. Eskiden Tokattan Orduya gelirken Camicini gectikten sonra bir Karadeniz havasi hissederdik. Akkus Samsuna yakisirdi, Yesilirmak uzerinden guzel bir yolla Carsamba ile yakinlasabilirdi. Emeginize saglik

  Yanıt
 5. SADIK BOZOK

  Bahadır Beyi yaptığı bu güzel çalışmadan dolayı tebrik ederim. Kapsamlı olarak daha önce çalışılmamış bir konu. Ordu ve Giresun ile ilgili, özellikle de Ünye, Akkuş, Mesudiye ve Şebinkarahisar kazaları ile ilgili toplu olarak ulaşamayacağımız bilgi ve belgelere ulaşma fırsatı sunuyor. Bu linkin mezkur yerlerin Web sayfaları üzerinden görülmesi ve ulaşılması önemli diye düşünüyorum.
  Akkuş’un tarihi ile ilgili bilgilere biraz daha fazla yer verilseydi çok daha güzel olurdu kanaatindeyim. Şöyle ki; Akkuş’un (Karakuş) 15. ve 16.yuz yıllar da Nahiye olarak Sonisa-Niksar Sancağına bağlı olduğu, 1600’lü yılların son çeyreğinden 1864 e kadar Sivas Sancağına bağlı Kaza olduğu, 1850-1852 Niksarla birlikte idare edildiği,1864-1868 yıllarında Ünye’nin Sancak olması kaza olarak ile Ünye’ye bağlandığı, Ünye’nin sancak statüsünden kaza statüsüne düşmesi ile Karakuş’unda Nahiye statüsüne düşürüldüğü ve Nahiye olarak Ünye’ye bağlı kaldığı konuları.
  Yapılan, yayınlanan çalışmalar bizi mutlu ediyor. Bilinen ve bulunan bilgilerin ve yapılan çalışmaların paylaşılması Akkuş için Akkuş’lu için güzel olacaktır.

  Yanıt
 6. İhsan ÇAM

  Bahadır KAYIM Hocam Yüreğine, Ellerine ve Beynine Sağlık. Gerçekten çok emek harcanarak hazırlanmış bilimsel bir yazı olmuş. Tebrik ediyorum. Ordu ili ve Akkuş İlçesi inşallah yıllar ve yüzyıllar geçse de bu eşsiz eserinden istifade ederler. https://www.akkusilcesi.com Akkuş İlçesi İnternet Sitesi olarak bizlerde sizinle ayrıca gurur duyuyoruz. Sitemiz köşe yazarı olmanız ve kaleme aldığınız yazılarınızı ilk defa sitemiz aracılığı ile dünyaya duyurduğunuz için.

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi ANKARA  E-posta:webmaster@akkusilcesi.com ihsancam64@hotmail.com gunes99@hotmail.com
Copyright © 2002 Akkuş İlçesi İnternet Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır . Tasarım İhsan GÜNEŞ