12 Nisan 2024 Cum

Kurtuluş Yolu

Bu yazımda sizlere yine içinde bulunduğumuz hastalıklarımızdan kurtulabilmemizin mümkün olabilecek yönlerinden bahsetmek istiyorum

   KURTULUŞ  YOLU

      Sevgili  kardeşlerim!

Bu yazımda sizlere yine içinde bulunduğumuz hastalıklarımızdan kurtulabilmemizin mümkün olabilecek yönlerinden bahsetmek istiyorum. İnsan hayatında çeşitli merhaleler vardır.  Doğumundan ölümüne kadar geçecek sürede vakti saati geldikçe bunlar peyderpey gerçekleşir.   İnsanların  ezeli alemde yazılmış olan bu ilahi kudret yazısına karşı durması,  mümkün değildir. Bizim imanımızın altı esasından biri de kader ve kazaya  inanmaktır. İlahi kudret yazısını  müsbet yönde  harekete geçirmek için cenabı hakk  insanlara  akıl- iz’an-şuur-irade  gibi  kutsal sayabileceğimiz  kavramlar da vermiş. Çünkü  cenabı hakkın  buradaki muradı, insanların kendilerini  kurtarması esasına dayalı olarak, mahlükatın  şereflisi  addettiği   kullarının  cennete gitmesinin yollarını açmaktır.

              Sevgili kardeşlerim!  Meselelerimize  literatürdeki tüm açılardan bakmak gerektiği için, zaman zaman  sizlere  İslami noktalardan da girişler yapmak durumundayım. Sevgili peygamberimiz (S.A.V)’İnsanları  tarif ederken, Akıllı  kişi ve aciz kişi  diye bir hadisi şerifinde, Akıllı kişi kendisini  hesaba çeken ve ölümünden sonrası için  güzel ameller işleyen kişidir, Aciz yani akılsız kişi, nefsinin arzu ve isteklerine tabi olan  ve buda yetmezmiş gibi birde bu konuda  ALLAH’dan yardım isteyen kişidir,  buyurmaktadır. Şimdi  insanlara bahşedilen en büyük nimeti yani aklı  kullanalım, kaderin önümüze sergilediği  meşgalelerimizde  de  irade  kavramını  kullanalım. Bu iki  kavram  AKIL- İRADE  ne kadar  insaflıca  kullanılabilirse , insanlar  Dünyada  ve ukbada  o denli  rahat yaşarlar. Hayatları o kadar mükemmel olur ki, sayısız nimetler  bu iki kavram sayesinde, her iki alemde insanların  hizmetinde olu. (Dini  kaide ve kurallardan bahsettiğim için  din görevlisi kardeşlerim bağışlasınlar.) amacım alanlarına girmek değil, hakikatleri  gözler önüne sermektir. Şimdi ben kendime soruyorum, ALLAH aşkına  ben akıllımıyım  yoksa  aciz yani akılsızmıyım?  Ben  burada tabi olduğum  katagorimi  yani  safımı  belirlemem lazım değilmi? Aylardır  sizlerin  Dünyevi kurtuluşlarının, huzurlu yaşamalarının reçetelerini , yollarını  örnekleriyle birlikte sunmaya çalıştım. Çünkü benim hedefim, sadece ve sadece  memleketime  vefamdan ibarettir. Buları sizlere yazabilmeme vesile olan  kardeşlerime istisnasız sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

                Kardeşlerim! Bakınız  kardeşlerim  diyorum, tüm inananların kardeşliğidir bu, Vücudun herhangi bir arızası durumunda nasıl ki tüm vücut  huzursuz olursa, işte bende duyarlı  herkes gibi   memleketimin insanlarının  çıkmazlarından, açmazlarından rahatsızlık  duymaktayım. Bunun için dilimin döndüğü kadar  okuyucularıma  çıkış yolları yani kurtuluş reçeteleri sunmaya  çalışmaktayım. Tüm sıkıntım bundandır. Açmazı  açmamızın  tek formulü-çıkmazdan  çıkışımızın tek yolu sadece ve sadece  birazcık  duyarlı olmak –birazcık düşünmek-birazcık  aklı ön plana almak, birazcık olsun  (BEN) olmayı bırakmak birazcık olsun nefsimizi (BİZ) Olmaya zorlamak, nefsi  ve hissi  arzu ve isteklerden  uzaklaşmak, ÇEKEMEMEZLİKLERİ-KISKANÇLIKLARI-  bir kenara bırakmak, sadece kendimizin değil, tüm insanlığın kurtuluşunu  hedef almak, falanca, filanca  ları bir kenara atmak, amaç MEMLEKETSE –AMAÇ  AKKUŞ’SA –AMAÇ YÖREMİZSE-AMAÇ YERİMİZ YURDUMUZSA  gerisi  TEFERRUATTIR  diyerek yola  AKLI SELİM  -le  devam etmek, istişarelere-meşveret meclislerine  önem vermek, dahası HERKES  FERDİ SORUMLULUĞUNU  KONTROL ALTINA ALIRSA,TOPLUMSAL SORUMLULUK BİLİNCİ  YERLEŞECEK  dolayısıyla  MİLLETİMİZ-MEMLEKETİMİZ KURTULACAK diyorum, hepinizi  içinde bulunduğumuz hastalıklardan  artık çıkmaya –kendimizi kurtarmaya davet ediyorum. Saygılar sunuyorum.

Yaşar EFİLOĞLU

Related Articles

12 YORUMLAR

 1. KIYMETLİ KARDEŞLERİM DUYARLILIĞINIZ TAKTİRE ŞAYAN ,ANCAK YORUMLARINIZ DA ONUR KIRICI İFADELERDEN KAÇINMALIYIZ. ELEŞTİRİLERE AÇIK OLUNACAK AMA ORTADA ELEŞTİRİLCEK NE VAR ANLAMADIM. EFİLOĞLU YADA BAŞKALARI KİM OLURSA OLSUN AKKUŞ VE AKKUŞLULARIN MENFAATİNE HERHANGİ BİR HİZMET İCRA EDİYORSA ,HANGİ ALANDA OLURSA OLSUN DESTEKLEMELİYİZ, SONUÇTA HERŞEY AKKUŞ İÇİN. FATSALI ARKADAŞA OLAN TEPKİ SEVİYELİ DEĞİLDİ, ÇÜNKÜ DEMEKKİ EFİLOĞLUNU ELEŞTİRİ YAPANLARDAN DAHA FAZLA TANIYOR OLABİLİR. GAYET DEMOKRATÇA KARŞILANMASI LAZIMDI. AYRICA EFİLOĞLU BİRİLERİNİ HEDEF GÖSTERMEMİŞKİ, AKKUŞUN YETİŞTİRDİĞİ KİŞİLER LİSTESİNE BAKILDIĞINDA, EFİLOĞLUNA HAK VERMEMEK ELDE DEĞİL, ALEM TEK ADAM ÇIKARIYOR VE MEMLEKETİNİ KURTARIYOR, BİZ YÜZLERCE ÇIKARIYORUZ, BİR SANTİM İLERLİYEMİYORUZ. NEDENLERİN ÜZERİNDE DURUYOR VE ÇIKIŞ YOLLARI SUNUYOR, İSTER YAPARIZ, HİZMET ALIRIZ, İSTER YAPMAYIZ ALAMAYIZ NEDEN HÜSNÜ KURUNTUYA GİDİYORUZ Kİ,BAKINIZ NE GÜZEL BİRŞEYLER OLUYOR, 5 TANE AKKUŞA AİT DIŞARDA SİTEMİZ VAR EFİLOĞLU DA HEPSİYLE KOORDİNELİ ÇALIŞIYOR, YİNE AKKUŞ VE AKKUŞLU İÇİN ŞUAN 3.SÜNÜ 8 AĞUSTOSTA YAPACAKLARI KURULTAY VAR. DESTEK OLMAK YERİNE ELEŞTİRİRSEK, AZİMLERİNİ KIRARIZ. KENDİMİZE ZARAR VERİRİZ.AYRICA BİR SÜRÜ HAKİM,SAVCI, KAYMAKAM, VE DİĞER BÜROKRAT ,SİYASETÇİ ÇIKARAN AKKUŞUN KÖYLERİ,BELDELERİ MERKEZİ BÖYLEMİ OLMALIYDI ? İŞTE EFİLOĞLUNUN TÜM YAZILARINI OKURSANIZ BU BAMTELİNE DOKUNARAK, HERKESİ MEMLEKETİNE VEFAYA ÇAĞIRDIĞINI GÖRÜYORUZ. LÜTFEN DAHA DİKKAT DİYOR ANKARADAN SAYGILAR SUNUYORUM

 2. sayın yorumcular, hepiniz aynı peteğin balısınız ve benimde dünya gözüyle göremediğim, ancak böyle sanal ortamlardan takip ettiğim canlarımsınız. bikere efiloğlunun yazısında eleştirilcek ,uyarılacak birşey göremiyorum,efil yada efiloğlu farketmiyor, mesele gördüğüm kadarıyla hiç görmek nasip olmayan akkuş ve akkuşa hizmetlerin getirilebilmesi için yöre insanının bitrazcık daha duyarlılığını artırmaya yönelik ki, doğaldır. çünkü efiloğlu kardeşimizde akkuşludur.haliyle nedendir bilinmez ama memleketi için çırpındığı belli.yorum yazan kardeşlerimde akkuşlu olsun olmasın, neticede orduludur. hiç birinizi tanımam ama efiloğlu ile soyadımız birdir onun için dikkatimi çekti, kusuruma bakmayın.ama birbirinizi hırpalamaya gerek yoktu,

 3. SAYIN yaşar EFİLOĞLU;
  Ben bir uyarı amacıyla eleştiri yapmıştım.Hakaret olarak algıladıysanız demekki eleştirilere kapalısınız.Cenab-ı Hak buyuruyor ki, \”Kullarımın ayıbını yüzüne vurmayın\” Biz ne yapıyoruz Alnının ortasından ,iki kaşın arasından nişan alıyıruz.Lütfen yapmayalım.Yazdıklarımıza daha duyarlı ve özenirsek iyi olur kanaatindeyim.11-12 yaşlarındaki çocuklar kadar olamamaktayız.Saygılarımla.

  SAYIN YUSUF BALCI;
  SİZ İLKOKUL KİTAPLARINI OKUMADAN OKUR YAZAR OLMUŞŞSUN TEBRİKLER…

  SAYIN VEDAT AKSOY BEYEFENİ;
  BEN ÖZ VE ÖZ AKKUŞLUYUM YA SENIN ASLIN NE.SİTEMİZDE MİSAFİR OLARAK GÖRÜYORUM SENİ VE KIRMAMAYA ÇALIŞACAĞIM.ÖNCE
  1-MİSAFİRLİĞİNİ BİLMEN LAZIM.YEMEĞİMİ YE AMA AYIBIMI UÜZÜME VURMA DİYE BİR SÖZ VARDIR.
  2-YILLARDIR FINDIĞIN SAYESİNDE SİYASETİN KAYMAĞINI YEDİNİZ.
  3-BENİM GİBİ GÜRGEN AĞACININ 10 METRE OLAN YERİNDE YETİŞSEYDİN SENİN BUGUN BELKİ YÜZÜNE BAKILMAZDI.BENİM HALKIMIN YETİŞTİRDİĞİ İNSANLAR BUGÜN SİTE YARATTILAR,MİLLETVEKİLİ OLAMADIYSALAR BİLE TÜM DEVLET DAİRELERİNDE ÇOĞUNLUKTALAR.MECLİSE GİREMEDİYSELER BİLE ÜNYE VE FATSYI YÖNETİR HALE GELDİLER ALLAHA SONSUZ ŞÜKÜRLER OLSUN.İSTEMİYEREK KIRDIMSA KUSURA BAKMA İSTEMİYEREK OLDU.ELEŞTİRİYE AÇIĞIMDIR AMA BÖYLE DEĞİL..

 4. SAYIN HASAN SOLAKOĞLU ELEŞTİRİ YAPACAĞINA TEŞEKKÜR ETKİ TEŞVİK OLSUN ,YAŞAR EFİLOĞLUNUN YAZILARINI AYLARDIR OKUYORUM.TEŞHİSİ KOYULMAYAN HİÇBİR ARIZA VEYA HASTALIK, TAMİRİ YADA TEDAVİSİ OLAMAZ. ADAM AYLARDIR HALEN İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ NOKTAYA DİKKATLERİ ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR, BU NOKTANIN TEŞHİSİ KONDUKTAN SONRA ,TEDAVİ YARI YAPILMIŞ DEMEKTİR. ÇOK ÇOZÜM YOLU BİLİYORSAN SOMUT ÖNERİYİDE SEN YAZDA ANLAYALIM. ÇAMUR ATMAK KOLAYDIR, TEŞHİS VE TEDAVİ ÇOK ZORDUR, BU ŞAHIS AYLARDIR TEŞHİS İÇİN MÜCADELE EDİYOR, 8 AĞUSTOSTA AKKUŞTA DA TEDAVİLERİN UYGULANMAYA BAŞLANACAĞINI HEP BERABER GÖRECEĞİZ. SAYGILAR

 5. SAYIN CÜREBAL SİZİ İLK OKUL KİTAPLARINDA YILLARDIR NASIL UYUTTULARSA, IRMAĞI AKITIP, NASIL BAKITTILARSA,, SİZLER BU KAFAYLA DAHA ÇOK HİKAYE ANLAR,ANLATIR VE DİNLERSİNİZ , ÖMRÜNÜZDE BU ŞEKİLDE AHLAR LA VAH LARLA GELİP GEÇER.İ ALLAH AŞKINA EFİLOĞLUNUN YAZILARINDAN NERESİNDE SİZİN GİBİ HİKAYEMSİ KELİMELER VAR ? ADAM SİZİN YILLARDIR NEDEN GERİ KALDIĞINIZIN REÇETESİNİ YAZMIŞ, İSTER UYGULAYIN KURTULUN, İSTER SİZİN GİBİ HİKAYE ŞEKLİNE SOKUN. BİLDİĞİNİZİ YAPIN AMA YİĞİDİ ÖLDÜRÜN HAKKINI VERİN .

 6. SAYIN CÜREBAL, SEN YAŞAR EFİLOĞLUNU TANIMAMIŞSIN BELLİ. BEN FATSA LIYIM.CÜREBAL SOY ADIN OLDUĞUNA GÖRE SENDE AKKUŞLU OLMALISIN. BİZ KAPIDAN BÜYÜTTÜĞÜMÜZ DANADAN HİÇ ÖKÜZ ETMEDİK VE HEP KAYBETTİK SANIRIM SİZDE AYNISINIZ. EFİLOĞLUNU UZAKTAN TANIRIM YANIMDADA AKKUŞLULAR ÇALIŞIYORLAR, YILLARDIR. MEDYUMLUKLA NE ALAKA Kİ ,HEMEN DAMGALAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ ? İŞTE BİZLER BUYUZ VE KAYBETMEYE MAHKÜMUZ. EFİLOĞLUNUN YAZILARINI AKKUŞLULAR VASITASIYLA BENDE ZAMAN ZAMAN TAKİP EDİYORUM. SİZLERİN BU TÜRDE KENDİ DEĞERLERİNİZE YAKLAŞMANIZDAN OLSA GEREKTİR Kİ,, CUMHURİYET TARİHİNDE İLK DEFA YARI AKKUŞ YARI ÜNYE AĞIRLIKLI BİR M.VEKİLİ ÇIKARABİLDİNİZ. YAPMAYIN BÖYLE,YETİŞMİŞ İNSANLARINIZA DEĞER VERİN, AKKUŞTA AİT SANKİ GAİBDEN HABER VEREN KONUMUNA SOKUYORSUNUZ, NE ALAKA ALLAH AŞKINA,SİZ ÖNCE EFİLOĞLUNUN ÖNCEKİ YAZILARINI OKUYUN , AKKUŞ VE AKKUŞLUYA AŞKINI TANIYIN, HATTA AKKUŞ BELEDİYE BAŞKANI NIZA LÜTFEN BU ADAM KİM DİYE BİR SORUP ÖĞRENİN, DAHA SONRA ELEŞTİRİN .BU SÖZLERİMDE SİZE FATSALI BİR AĞÜBİ TAVSİYESİ OLUVERSİN.

 7. SAYIN ALİ TAPU BEYEFENDİYE NEZAKETİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM .GÜVENİNİZE LAYIK OLMAYA ÇALIŞACAĞIM.SAYGILAR SUNUYORUM .TÜM İLGİLENENLERE TEŞEKKÜR EDERİM AYRICA METİN BEYEDE NEZAKETİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.

 8. SEVGİLİ MEHMET CÜREBAL BEYEFENDİ , ÖNCELİKLE , YAZILARIMI OKUMA NEZAKETİNDE BULUNDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. ELEŞTİRİLERİNİZE GELİNCE, BEN HER HANGİ BİR İDDİA İÇİNDE HİÇ OLMADIM HAYATIM BOYUNCA OLMADIM .DOĞRUDUR 30 YILI AŞKIN AKKUŞ DIŞINDA YIM AMA ,BİR GÜN AKKUŞLULARDAN AYRI YAŞAMADIM, SON İKİ SENEYE KADARDA ZAMAN ZAMAN GİDİP GELDİM, HALEN YERİM YURDUM BABADAN ATADAN KALMA KURTBOĞAZ KÖYÜNDE MEVCUT.DOLAYISIYLA AKKUŞ VE AKKUŞLUNUN HASTALIĞI DERKEN NELERİ KASTETTİĞİMİ SANIRIM ANLIYORSUNUZ , AMA SIRF MUHALEFET OLSUN DİYE YAZI YAZMIŞSINIZ, MENFİ DE OLSA YETERKİ OKUYUNUZ, TEPKİ GÖSTERİNİZ, ELEŞTİRİNİZ, MUTLULUK DUYARIM,,BENİ CEBİNDEN ÇIKARACAK BENİM YÖREMDE HERALDE YÜZLERCESİ, BELKİ BİNBLERCESİ VARDIR. ANCAK UNUTMAYALIMKİ, VAR OLMUŞ OLMAK AYRI ŞEYDİR,, YAŞAMAK AYRI ŞEYDİR. TARTIŞMA VE PLEMİKLERE GİRMEK ASLA İSTEMEM, YAZINIZ HAKARETE VARAN DÜZEYDE OLDUĞU İÇİN YAZDIM BENİ BİRGÜN YÜZYÜZE TANIRSANIZ, NE ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIMI ANLICAKSINIZ. SADECE ŞUNU BİLİNİZKİ, EĞER SİZDEDE AYNI HASTALIK MEVCUTSA , ACİLEN KURTULMAYA BAKINIZ, İÇİNDE TOPLUM OLARAK BULUNDUĞUMUZ HASTALIK MAALESEF AKIBETİ SAKAT HASTALIKTIR. HANGİ HASTALIKTAN BAHSETTİĞİMİDE YAZIYI İYİ TAHLİL EDERSENİZ ANLARSINIZ. SAYGILAR SUNUYORUM

 9. sayın efiloğlu; çok felsefi takılıyorsun,somut önerilerde bulun,mesela ilçeye yatırımcı bulun,belediye destek olsun,birlikte projeler üretin..

 10. Sayın Yaşar EFİLOĞLU bu zmana kadar yazılarını okuyorum.30 yılda akkuş dan uzakmışında.Neymiş içinde bulunduğumuz hastalıklar.Onları bir sayarmısın bundan sonraki yazılarında.Okudunuzda milletimi beğenmez oldunuz.BEĞENMEDİĞİN BU HALK SENİ CEBİNDEN ÇIKARIR.Eğitim vermek istiyorsan böyle eğitim verilmez.Kardeşim.suçlama yaparak.Hastalık aramakla.Bak ben sana bir şey anlatayım.
  BİR YAŞLI ÇOBAN VARMIŞ BİRGÜN NAMAZ VAKTİ İMİŞ.BULUNDUĞU YERDE BİR ÇEŞMEDE NAMAZ ALIYORMUŞ.ONBİR – ONİKİ YAŞLARINDA İKİ ÇOCUK TA ONU İZLİYORMUŞ.YAŞLI ÇOBANIN YANLIŞ ABDEST ALDIĞINI FARKETMİŞLER.ÇOCUKLAR BİZ BU AMCAYA DOĞRU ABDEST NASIL ALINDIĞINI NASIL SÖYLESEK DİYE KARA KARA DÜŞÜNMEYE BAŞLAMIŞLAR.ŞÖYLE DESEK VEYA BÖYLE YAPSAK AMCA BİZE KIRILIR DİYE DÜŞÜNÜRKEN BİRİ BULDUM DEMİŞ.ÖBÜRÜ NEYMİŞ O DİYE SORMUŞ.BAK DEMİŞ BİZ İKİMİZDE ABDEST ALACAĞIZ.SEN BANA ABDESTİ YANLIŞ ALIYORSUN BAK BANA BÖYLE AL DİYECEKSİN DEMİŞ.ÇOBANDA ONLARI İZLERMİŞ.VE ÇOBAN DEMİŞ Kİ O İKİ ÇOCUĞA YAVRULARIM BEN DE ABDESTİ YANLIŞ ALIYORMUŞUM AFERİN SİZE BANA DA DOĞRUSUSNU ÖĞRETMİŞ OLDUNUZ DEMİŞ VE ÇOBAN AMCA KIRILMAMIŞ OLMUŞ.

  BİLMEYEM ANLATABİLDİMMİ!!!!!!
  SAYGILARIMI SUNARIM.KUSURUMA BAKMAYIN……

 11. Sayın Efiloğlu yöresel ve ülkesel sorunlara, aynı zamanda maneviyata ve ekip ruhuna vermiş olduğunuz önem gerçekten bizleri bazen çok düşündürüyor ve de memnun ediyor..(acaba bu zamanda böyle duyarlı insan varmı)diye;Kutluyorum sizi ve sizin gibi düşünenleri: samimi olduğunuzdan eminim.( çünkü bir beklentiniz yok anladığım kadarıyla,sadece tebliğ görevini yerine getiriyorsunuz)değilmi?En azından ben öyle düşünüyorum. ancak sizin ve sizin gibi sosyal , ülke ve toplum sorunlarına hassas ve çözüm üreten insanların sayısının artması gerektiğini düşünenlerdenim.Sağlıcakla……

 12. SAYIN YAŞAR EFİLOĞLU, İNSANLARIN KURTUŞU İÇİN SUNDUĞUNUZ BU İNCİ DEĞERİNDEKİ SATIRLARINIZI OKUDUM. ASLINDA SİZ, BANA KALIRSA, TÜM DÜNYA İNSANLIĞI İÇİN ŞART OLAN REÇETEYİ SUNMUŞSUNUZ.BİRDE BUNA RİAYET EDİLDİĞİ TAKTİRDE ,KUR’ANIN İFADESİYLE,KELİMENİN TAM MANASIYLA, KURTLUŞ GERÇEKLEŞECEKTİR, DİLİNE ELİNE SAĞLIK DİYOR BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar