17 Haziran 2024 Pts

“KUR’AN EĞİTİMİNDE YAŞ SINIRI KALDIRILSIN” İMZA KAMPANYASI

Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz. Devlet eğitim ve öğretim alanında yükleneceği görevlerin yerine getirilmesinde, ana babanın bu eğitimin kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama haklarına saygı gösterir." 

 

 

"KUR’AN EĞİTİMİNDE YAŞ SINIRI KALDIRILSIN"

İMZA KAMPANYASI

MAZLUMDER, Kur’an eğitimine getirilen 12 yaş sınırının kaldırılması için bir imza kampanyası başlattı.

28 Şubat darbe sürecinde Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununda değişiklik yapılarak Kur’an kurslarına katılabilme yaşı 12’ye çıkarılmıştı. MAZLUMDER konuyla ilgili yasal düzenleme yapılarak Kur’an kurslarına ancak ilköğretimi bitiren çocukların gidebilmesini öngören 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununda değişiklik yapılmasını istiyor. 

MAZLUMDER, Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununun Ek 3’üncü maddesinin 1’inci fıkrası başta olmak üzere din eğitimi ile ilgili kısıtlama getiren her türlü yasal düzenlemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 9.maddesi ve EK 1.Protokol 2.maddesi ile BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve diğer uluslar arası sözleşmelere uyumu sağlanarak din eğitimi hak ve özgürlüğünün sağlanacak şekilde yeniden düzenlenmesini talep ediyor.

İmza Atarak Kampanyaya Destek Verin

MAZLUMDER’in, söz konusu kanun değişikliğinin TBMM’de görüşülerek yasalaşması için başlattığı kampanyaya elektronik imza atmak isteyenler http://yassinirikaldirilsin.blogspot.com adresinden, ıslak imza atmak isteyenler ise Ramazan ayı boyunca Sultanahmet’te MAZLUMDER İstanbul standında, Feshane’de ise İHH standında imzalarıyla kampanyaya destek verebilirler.

Toplanan imzalar yeni yasama yılı açılışıyla birlikte TBMM başkanlığına sunulacak. 

BİLGİ NOTU:

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Ek 1. Protokol 2. madde "Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz. Devlet eğitim ve öğretim alanında yükleneceği görevlerin yerine getirilmesinde, ana babanın bu eğitimin kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama haklarına saygı gösterir." 

MAZLUMDER İstanbul Şubesi Basın Bürosu

Mehmet GÜMÜŞ

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar