20 Nisan 2024 Cts

Külekçili Köyündeki Düğünde Kırkpınarı Aratmayan Güreşler Yapıldı

Kültürümüzün ve değerlerimizin emanetçisi olacağız. Sitemiz YAzarı Mehmet GÜMÜŞ

Sample Image

TARİHİ KIRKPINAR’I ARATMAYACAK GÜREŞLER
 
KÜLEKÇİLİ KÖYÜNDE YAPILDI
 
Geçmişten günümüze kadar gelen Ata sporumuz güreş, toplumumuz açısından önem arz etmektedir. Hz. Hamza’nın gücünün simgesi olan güreş, o dönemde de benimsenmiş ve büyük heyecanlar ile yapılmaktaydı;
 
Sample Image
 
Kültürümüz açısından önemli bir yerde olan güreşler, vazgeçilmezlerimiz arasındadır.
Dünyanın çeşitli yerlerindeki toplumlar Ata sporumuz güreş hakkında olumsuz ithamlarda bulunup hatta kaldırılması konusunda gündem oluşturuyorlar. Değerlerine sahip çıkanlar olarak geçmişten günümüze gelen kültürümüzü korumaya devam edip bu tür olumsuzluklar karşısında dimdik ayakta duracağız yılmadan usanmadan.
 
Sample Image
 
Yaşadığımız bu günlerde güreşlerin adını sadece Kırkpınar ile duyanlar var. Oysaki sadece Kırkpınar da değil Yurdun çeşitli yerlerinde gerek okulda, gerek yarışmada gerekse düğününler de yapılmaktadır.
 
Sample Image
 
Külekçili köyü sakinlerinden Gülağa Çöpoğlu yaklaşık 25 yıldır düğünlerini güreşli yapıyor. En son 14.08.2008 Perşembe günü Ceyhanlı harmanında düzenlenen güreş doğrusu Kırkpınar güreşlerini aratmadı. Kalabalık katılım olan güreşte Tokattan, Samsundan, Amasya’dan, Niksar’dan, Erbaa’dan, Külekçiliden ve Meyveliden gelen pehlivanlar kıyasıya yaptıkları güreş ile izleyenleri büyüledi.
 
Sample Image
 
Bizler değerleri ile yaşayan toplum olarak Peygamber Efendimizden bu güne gelen sünneti (güreşi) yaşatacağız kim ne derse desin. Kültürümüzün ve değerlerimizin emanetçisi olacağız.
Bu organizasyona emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Selam ve Dua İle…..14.08.2008
 
Sample Image
 

Mehmet GÜMÜŞ

 
Sample Image
 
Sample Image
 
 
 

Related Articles

5 YORUMLAR

  1. sehitimiz ramazan tavşancıya allahtan rahmet yaknlarına başsaglıgı diliyorum terörü lanetlirorum külekçili köyünden muhtarın oglu nazif bolat

  2. Geçmişten geleceğe geçmiş değerlere ve öz kültürümüze sahip çıkıp bir şeyler yapan herkese teşekkürler
    toplumları vareden kültürleriyle yaşamaktır.tarihte asmile olan toplumlar kendi değerlerini yitirenler olmuşlardır.allah bu milleti bu tür tehlilkelerden korusun.

  3. çok güzel olmuş bende bir orduluyum aralarında çok kişiyi tanımaktayım bütün !!!!=(orduluları)=!!!!çooook seviyorum çpk güzel bir eylence çok güzel bir düğün olmuş

  4. degerli kardeşim öncelikleböyle bir unutul mayaçak anıyı yayınladıgın için sana ve site yönetimine son suz teşekürlerimi sunarım gerçekten çok güzel güreşler oldu.Bu kültürümüzü yaşatanlardan Allah razı olsun.ben birde şunu gördüm memleketimizin insanları yani gurbetdekiler herkes gelmişti.demekki memleket özlemi bir başkaymış hep aynı özlemi yaşıyormuşuz.memleketinden koman kardeşlerimizede tavsiye edrim o güzelliği görmelerini yeni geldim ama şimdiden geleçek 2009 ağustos ayını ipleçekiyorum. işallah o günleri gine güzel yaşarız. SELAM VE DUA İLE…25.08.2008

  5. evet amca oğlu sana katılmamak münkün değil bende o güreşdeydim izledim ve çok keyf aldım ve şu bir gerçekki geleneğini güreneğini geçmişini yaşatan küçük kasabalar ve köyleriömiz kalmış.bundan dolayı butür olganizyonda bulunan herkesi kutlamak lazım.emeği geçen herkezden allah razı olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar