17 Nisan 2024 Çar

Güzel Hizmetler Denetlenmeli

şu Toplumu Medenileştirmek Boynumuzun borcudur’ Ya adam olacağız, ya adam olacağız başka yolu yok!

2008haziran21.jpg
 

GÜZEL HİZMETLER DENETLENİP, DENETLENMELİ.

Sevgili Hemşerilerimiz,özellikle de dışarıdaki Akkuşlular;bu küçük şehirde son yıllarda gözle bariz fark edilen gelişmeleri fark edeceklerdir. En azından son 5 yılda Akkuşta birçok İnşaat yapıldı, Akkuş biraz büyüdü denebilir fakat esas olarak yapılan bu Mesken(konut)İnşaatlarına paralel, Belediyecilik hizmetlerinde atbaşı gitti; Akkuşun birçok ihtiyacı giderildi(Otel, Hamam, Parklar, Yeni sokak ve Caddeler, Sanayi sitesi, İş hanı, Kafe, Okul bahçeleri düzenlemeleri v.s.) ancak…..

  Bizde (Ülke insanı olarak) idareci konumunda olanlarda yani özellikle Hizmet makamında bulunanlarda şu anlayış var: Gerekli Hizmeti yapalım yada yaptık, o kadar sıkıntı çektik, şöyle güzel iş yaptık şimdi kullanıma, hizmete açıyoruz!..Peki sonra? Mesela hiç dikkat eder misiniz, bir Park yada bir tesis açılmıştı ama sonra bu Tesisi yada Parkı birkaç hafta sonra tanıyamazsınız, zira her taraf çöp olmuş, bakımsız kalmıştır, yani….Hizmet yapılmış ve çekilip, gidilmiştir! Doğrudur, her Belediyenin bir Park ve Bahçeler Müdürlüğü bulunur, her kurumun konuyla alakalı birimi vardır, ama hani şu kahrolasıca söz var ya..’Türk gibi başla, İngiliz gibi bitir! ‘İşte bu her şeyi anlatır ve anlatmaya devam etmektedir!..

  Akkuşta Çocuk Parklarına bakıyoruz, gayet güzel, bir çoğumuzun Çocukluğunda görmeyi çok arzu ettiği Salıncaklar, Kayaklar, Tahterevalliler v.s.(Hatırlayanlar Akkuşta bir zamanlar, belki 20-25 yıl önce Park yoktu ve biz Orman işletme yahut Fabrika Lojmanlarındaki iki Salıncağa gıpta ile bakakalırdık!) Yani bu Parklarda birde oturup, çol-çocuğunu bekleyeceğiniz yerde var, ama bir bakıyorsunuz bazı Salıncaklar arızalı, kayaklar hasarlı, zıplama yerleri kırık sonra en önemlisi de yerler çöp dolu, çekirdek kalıntıları, Çitos, Bisküvi ve Dondurma çöpleri..Ormanlarda Şişe kırıkları,Yollarda (hatta Köylerde bile) Bira kutuları..Şimdi diyeceğiz ki; Belediye ne yapsın, Halk yapmasın! Tamamda Halkı kim uyaracak, ve de kim anlatacak, kim eğitecek? Biz zaten Okullarda bunca yıldır adam gibi Eğitim yapsa idik(tabii adam gibi Eğitim için, adam gibi Eğitim sistemine ve Eğitimciye ihtiyaç var, hiç girmeyelim!) bizim eğitimli adam dediğimiz, Mühendisimiz, Doktorumuz maçta ve Trafikte hata yapmaz,Yolsuzluğa karışmazdı ki sıradan Vatandaştan ne bekleyeceğiz? Bir seferinde yere çöp atan Çocuğu uyaran bir Hanım anlatıyor: ‘Çocuğun Annesi demiş ki; Belediyenin işi ne, alsın! ‘Mantık bu!..Yani şu: Belediyeler ve özellikle Kaymakamlar ve de ilgili her Birim Vatandaşımızı Eğitmeyi bir Görev bilecekler ve Denetimi aksatmayacaklardır! Bunun başka bir çıkış Yolu yoktur! Yani özetle:

1-Belediye bir Park mı yaptı Piknik yeri mi yaptı; Parkın dört-beş yerine adeta göze sokarcasına, yerlere çekirdek atmayın, Çöp atmayın, Tabiatı yada Doğayı kirletmeyin diye dikkat çekici biçimde Yazılar yazmalıdır!

 2-Parkların ve Piknik yerlerindeki eğlenme ve dinlenme aletlerinin bakımı muntazaman yapılmalıdır!

 3-Varsa Akkuşun ve Türkiyemiz’deki bütün Belediyelerin Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekip yada elemanlar, yahut Belediyeden görevli iki Eleman, buraları günde iki-üç kez dolaşacak ve Vatandaşları (yere o an çöp atmasa da)uyaracak, hatırlatcaktır!

 4-Özellikle,Akkuş dışındaki Piknik alanlarında ve Ormanların özellikle Yol kenarlarında,-İçki içmeyin, içki bütün kötülüklerin anasıdır- veya-içki içenler, kendileriyle beraber, içki şişelerini de götüreceklerdir-yahut,-Ormanlara İçki şişesi ve Çöp atanlar, İnsan olma vasfını kaybetmiş zavallılardır–Ormanları ve çevreyi kirletenler hakkında Falan Çevre Kanunun, falan Maddesine göre şu kadar ceza vardır-yazılı Levhalar, görünür ve dikkat çekici biçimde yazılmalıdır!

5-Özellikle, Akkuş’ta hatta Ünye’de bile Trafik konusunda Vatandaşlar bilinçli olmayıp, Belediyeler ve Trafik şube müdürlüklerinin hizmetleri yetersizdir! Akkuşta gerek Şehir içi sayılan, İstiklal Caddesinde, gerekse Aşağı Yol denilen, Niksar-Ünye Yolunda hız kesici Bariyerler yoktur, kavşak ve Park Kuralları bilinmemekte ve ihlal edilmektedir! Aşağı Yol denilen kısımda, gerek Fabrika tarafından, gerekse Taşlıdere tarafından gelen araçlar bazen, aracı boşa salıp,-üstelik bunların bazıları geceleri-Hükümet Konağı önüne kadar bırakmaktadırlar. Bu durumu Belediye Başkanımıza söylediğimizde, Bunun Karayolları ile ilgili bir durum olduğunu anlattı fakat bu Cevap yeterli değil! Ne yapılacak, edilecek buraya arada hız kesici Tümsekler ve Gece Fosforlu ışıklar konulmalıdır, bu bir İnsani ve Mesleki-kimi ilgilendiriyorsa ama kim ilgileneni harekete geçiirebilecekse-bir Sorumluluktur! Bir İnsanın Hayatı yada Sağlığı, yapılan bin Hizmetten değerli ve üstündür! Bu hız kesiciler İstiklal Caddesine de konulmalıdır! Bir diğer İş; Akkuş Halkınının tabiri caizse; gözüne sokarak, canını gerekirse yakarak, İstiklal Caddesine nasıl Park yapılacağını öğretmektir! Ancak bu konuda hem Trafik hem de Belediye mesuldür! Günde üç defa denetim yapmalı ve bunu ayrılmalı,Vatandaşa anlatmalı, bir yönlü Park yapılmalı ve gerekirse ceza kesilmelidir! Özellikle, yazın Akkuşta çoğalan araçlar, Park Kuralını zorlamaktadır!

 İlk etapta aklımıza gelenler bunlar, tabii dahası var! Evet,11-12 yıllık Eğitimciyiz, şunu anladık, Eğitim Hayat boyu, gerekirse de Toplum için zorla..Hizmet yapılıp bırakılıp, çekilip gidilemez, onu koruyacak, kollayacak ve denetleyeceksiniz! Ayrıca şu Toplumu Medenileştirmek Boynumuzun borcudur’ Ya adam olacağız, ya adam olacağız başka yolu yok! Mesele ne AB’dir, ne başka bir şeydir, bence Mesele budur! Avrupa ve Amerika’da İnsanlar, Kamunun ve Devletin zorlaması, taviz vermemesi yaşanan Tecrübeler, Kanunlarla Kuralları alışkanlık haline getirmişlerdir! Bizde yapabiliriz, ortada bize ait ama geçmişte kalmış böyle üstün bir Medeniyet var, uzaklara gitmeye lüzum yok!

Bahadır KAYIM

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar