26 Mart 2023 Paz

FINDIK GERÇEKLERİ- 2

Bakınız Hükümet FİSKOBİRLİK olayında %100 haklıdır, fakat fındık Konusunda eksik politika içindedir

Sample Image

FINDIK GERÇEKLERİ-2

      Türkiye dünya fındığının %70’ini üretir. Bundan başka Gürcistan, İspanya, Çin ve ABD fındık üretimine başlamıştır. Fındık Türkiye’ye 1940’larda Çin’den gelmiştir. fındık Düzce, Adapazarı, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’da üretilir. Sahilden 40 bazen 50 km. içeriye kadar fındık üretilir. Genelde 1000 m.yi geçmeyen yağışlı Karadeniz iklimini sever, ancak 800 m.den sonra verim düşer. Türkiye’de fındığın üç alıcısı vardır, Devlet yani TMO(Toprak Mahsulleri Ofisi), FİSKOBİRLİK ve Tüccar! Türkiye’de fındık 500 bin tonun üzerinde üretilirse arz fazlası olur, fiyat düşer; bu rakamın altına düşerse fiyat yükselir! Dünya ihtiyacı Kemal Küçük abi’nin dediği gibi 1000 ton olup, dünya üretimi 1500 tondur, yani dünyada 500 ton arz fazlası vardır. Ve Türkiye’ye rakip çoğalmaktadır. Fındığın borsası Hamburg’ta olup, bu konuda ‘efendim borsa Türkiye’de olsun!’istekleri boşunadır, çünkü talep Avrupa’dan olup, haliyle borsada orada olacaktır.
     FİSKOBİRLİK 2003 yılında özerk hale getirilmiş, daha önce Devlet bu kooperatiften fındığı alım garantisi verdiğinden buna alışmış olan FİSKOBİRLİK 2005 yılında fındığın dış piyasalarda yükselmesine aldanıp, vahim bir hata yapmış ve fındığı 7.450 YTL’den almıştır, sonra parası yetmemiş Devletten destek istemiştir! İşte ipler burada kopmuş, Devlet bu sefer para vermeyince topu dikmiştir, beceriksizlik yüzünden elindeki fındığıda 6 YTL’ye müşteri varken satmamış, 3-4 YTL’ye satmak zorunda kalmıştır, yani zarar etmiştir, daha da belini doğrultamamıştır! 2006’dan beri fındık alamamaktadır! Tabii burada bizim vatandaş güya açıkgözlülükle(açgözlülükle)elindeki fındığı daha yüksek fiyata satarım diye bekletmiş oda daha düşük fiyattan satmıştır! Şimdi FİSKOBİRLİK iki senedir fındık alamamakta halen 2006’nın borçları durmaktadır. Bu sefer Devlet devreye girmiş, TMO fındık alımına başlamıştır; fındığa her sene az para verse de peşin para vermesiyle tercih edilmiştir. Fakat bu sene fındıkta rekolte yüksek olunca, iyi bir fiyat beklentisi doğmuş ve bazıları fındık 5 YTL olacak diye üreticiyi ümitlendirmiştir.
    Sorun işte burada doğmuş, fındık fiyatı gecikmiş, üstelik vatandaşta 5.5 YTL olacak diye bir beklenti içine girince açıklanan bu fiyat tam bir fos olmuştur! Aslında bu fiyat normaldir, eğer gecikmese mesela en geç 20 Ağustos’ta açılansa idi; yok Karadeniz Milletvekilleri bastırıyor yok şöyle yok böyle! Bu arada fiyat açıklanmadığı için piyasada fındık 2.500 YTL’ye kadar düşmüştür. Açıklama gecikince ne olmuştur, 9.ayın başında geç zamanda sıkışan ve izni dolan, işi-gücü olan üretici tüccarın eline kıskıvrak yakalanmış, piyasa yükselmemiştir ve acelesi olan binlerce insan fındığı en fazla 2.600’den satmıştır. Şimdi ey siyasiler, madem 5 civarında para vermeyecektiniz niye geciktirdiniz, şimdi adam gurbetçi, İstanbul’dan, Ankara’dan başka yerlerden gelmiş, yıllık izni doluyor, fiyat belli değil; açıkgöz ve fırsatçı Tüccar zaten alacağı olan üreticiye 2.5 YTL Fiyatı koymuş, Bahçeden gelecek Fındığı gözlüyor; şimdi bu adam ne yapsın? Fındığı ne zaman satacak, zaten fındık üreticisinin yarısı şehirde oturuyor çoğu açıklama gecikince belki ağlayarak Tüccara emanet bırakıp gitti, peki bu insanlar bu yıl ne kazanmış oldular? Ancak emeklerini çıkarıp, harçlık aldılar. Tabii Akkuşlu, Diyarbakırlı, Urfalı, Batmanlı işçiler de yevmiyelerini aldılar!
   Bakınız Hükümet FİSKOBİRLİK olayında %100 haklıdır, fakat fındık Konusunda eksik politika içindedir. Daha yakın zamanda TMO genel müdürü istifa etmiştir! Acaba neden?..Fındık piyasasının %70’i İhracatçı ve Tüccarın elindedir. Fındık çok önemli bir Milli ürünümüz ve ihraç kalemimizdir. Türkiye 1998-2003 arası Fındık’tan 3 milyar 323 Milyar dolar gelir elde ederken, 2003-2008 arası ise 7 milyar 240 milyon dolar gelir elde etmiştir, işte Fındık böyle bir şeydir! Her ülkenin kendine has Tarım ürünü vardır, bizimde iki-üç ürünümüzden bir budur; öyle serbest piyasaya bırakmakla olmaz; yardımcı olacaksın, destekleme primi vereceksin eğer arz fazlası varsa niye Adapazarı’nın ve Düzce’nin düz kesiminden, Çarşamba ovasından fındık ağaçlarını kaldırtmıyorsun? Fındık alanlarının düzenlenmesi ile ilgili yasa var, niye uygulamıyorsun? Yoksa Samsun, Adapazarı ve Düzce siyasilerinden mi çekiniliyor? Eğer siz bunları devlet olarak uygulamazsanız, bunu vatandaş hiç uygulamaz, uygulayamaz! Bu ovalarda her şey yetişiyor, çiftçinin 20 alternatif ürünü var ama Ordu, Giresun ve Trabzon’un o yamalarda fındıktan (para etmeyen mısır ve belki kividen) başka şansı yok!
   Eğer şehirlerde bol iş sahası varsa ve işgücüne ihtiyaç varsa, fındığı desteklemeyin! Yok böyle değilse bırakın insanlar köylerinde üç kuruş alıp, huzurlu yaşasınlar! Fındık politikanızı gözden geçiriniz! Avrupa gibi her tarım ürününü ayrı sahalarda ve kaidesince yetişmesini sağlayıp destek olunuz! Fındığında yetişme sahaları belirlensin, dışına çıkılmasın! Ve çiftçimizde artık bir zahmet bilinçlensin: Mesela organik gübre kullansın(verimi %30-50 artırıyor), kurak zamanlarda sulama teşkilatı kursun, tüccara-tefeciye borçlanıp mahkûm olmasın, ayağını yorganına göre uzatsın, fındığı anlayan ameleye iyi toplatıp dalların verimini düşürmesin, kooperatifleşmeyi öğrensin! Son olarak, Ordu-Giresun-Trabzon’da Fındıkla ilgili sanayi’ye teşvik verilsin, fındıklı bisküvi-çikolata sanayisi geliştirilmesi için sanayicilerimiz yüreklendirilip, yardımcı olunsun, Okullarda v.s fındık anlatılıp, gönüllü kuruluşlara beslenme adı altında dağıttırılıp, iç tüketim arttırılsın ve özendirilsin!
    Hepinizin Ramazan(şeker’de denir, Osmanlı tarihinde bile bazen böyle denmiştir) Bayramınızı kutlar, özellikle Güneydoğumuzda, Afganistan, Filistin, Irak gibi yerlerde can-mal emniyeti içinde selametle ve mutlulukla geçmesini Yüce Yaratıcıdan (c.c.) dilerim.
      Bahadır KAYIM

 

Related Articles

1 Yorum

  1. SLM BENİM SORUM FİSKOBİRLİK MÜDÜRLÜGÜNE,GERÇEKTEN KÖYLÜNÜN ÜRETTİGİNİN HİÇ BİR ANLAM VE ÖNEMİ YOKMU OFİSİNİZDE
    ZOR ŞARTLARDA TOPLAYIP GETİRİYOR KÖYLÜ FINDIGINI SİZE YA YAŞ YA KÜFLU YA ÇÜRÜK DİYE SEBEB BULUYORSUNUZ
    KÖYLÜYE ÖYLE DİYECEGİNİZE AÇIKÇA ALMIYORUZ KARDEŞİM FINDIGINIZI DESENIZDE ADAMLAR ZOR ŞARTLARDA GELMESELER AKKUŞA DOGRU OLMAZMI MÜDÜR BEY,
    EMAİLLERİNİZİ BEKLİYORUM BİR VATANDAŞ OLARAK MÜDÜR BEY

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar