24 Mayıs 2024 Cum

CUMHURİYET BAYRAMLARINDA BU COŞKUSUZLUK KİMİN ESERİ ?

Ülkemizi seviyorum, kurucularını rahmet ve şükranla anıyorum!

CUMHURİYET BAYRAMLARINDA BU COŞKUSUZLUK KİMİN ESERİ ?
 
Ülkemiz, Türkiye Cumhuriyetinin 85.kuruluş yıldönümünü büyük coşkusuzlukla kutladık! Nerden çıkardın diyeceksiniz:ben TV’lerden,etraftan böyle müşahede ediyorum.Yaşadığım şehirde Bayramı izlemek için gittiğimde ki saat daha 10 bile değildi; bayram kutlaması çoktan bitmişti!.Peki Neden? Niye böyle?..

BSample Imageakınız, diyelim ki  olayın içine hiçbir şahısı mesela Mustafa Kemal Atatürk’ü bile karıştırmasak, bile(ki mümkün değil!),biz en azından yaşadığımız Devletin kuruluşunu kutluyoruz!..ve bu ülkenin nasıl şartlar  içinde kurulduğunu sokaktan çevirseniz on adamın dokuzu az-çok bilir!yani yaşadığın devleti deden yada dedenin babası,dedesi ne mücadele ile,ne zorluklarla Kuvay-ı Milliyelerle,Topal Osmanlar,Çerkez Ethemler,Demirci Mehmet efelerle,Şerife Bacılarla sonra İnönü savaşları,şanlı Antap müdafaası,urfa ve Maraş destanları,22 gün süren Sakarya savaşı,Koctepe,Dumlupınar ve bunların mimarları Fevzi paşalar,Kazım Karabekirler,Rauf Orbaylar,Refet Beleler ve nihayet Mustafa Kemal(ler) arkasında aç,sefil ve bi-muhtaç koca bir Milletle istiklal harbinden çıkarak kurdular bu Devleti…hala bilmeyenler, bütün bunları efsane-masal gibi zannedenler varsa gitsinler Akkuştaki  iki ihtiyar çınardan  biri olan Ömer Çavuştan dinlesinler!..Ama yok,coşku yok,heyecan yok,yok..yaşadığım apartmanda en önemli milli bayramda onsekiz haneden bayrak asan bir tek ben isem,ülkenin bir tarafında (güneydoğusunda)halla bu Cumhuriyete ısın(dırıl)amamış ve elinde taşla çocuklarını polise karşı yollayan insanlar var ise,hala magazin programları evet her ülkede var ama bu ülkede insanların en önemli sohbet konularından biri ise ve kupa maçları Cumhuriyet kutlaması kadar ilgi çekmiyor ise.. düşünecek çok şey var demektir..
   İlk aklıma gelen nice onyılların (Cumhuriyetin ilk yıllarında herhalde böyle değildi) bu ruhsuz,tuzsuz(tatsız) ve soğuk resmi kutlamaları diyorum acaba insanımızı artık bıktırdı mı?zaten bizde öyle işin içine Milletin kendisini çekip,komple istekle,aşkla,şevkle kutladığımız bir milli bayramı hatırlamıyorum.Hadi okullardan öğrenciler ve resmi kurumlardan müdür olan zevat hazır bulunsun,öğrenciler yürüsün hatta günler önce yürüyüşler,uygun adım marş(asker milletiz ya..)önce bitmez nutuklar,bando,sekiz şiir,iki üç tiyatro ve hadi sayın misafirler gösterimiz bitmiştir!..işte sonuda böyle ilgisizlik,vurdumduymazlık galiba..Niye Batıdaki gibi halkın bizzat içinde olduğu bayramlar,kutlamalar yapamıyoruz? Niye orada halk bir karnaval ve eğlence havasında kutlar bayramını,akşam sürer sabah sürer?bizde olamaz mı?mesela her Sivil Toplum kuruluşu ve esnaf odaları bir araya gelse,Okullarda yine herkesi değilde yetenekli ve istekli çocukları çağırıp,herkes bir hüner ortaya koysa..esnaf odaları kendi işleriyle ilgili gösteri sunsa,,işte ne bilim,kasaplar odası iki manda ve boğa ile yürüse,şoförler odası iki eski 60 model kamyon-araba bulsa,sonra jandarma-asker eski mülazım hatta o muhteşem Yeniçeri kıyafetleri gezse, Halkın önünde iki tur geçiş yapsa ve asayiş dışında yasak olmasa sadece fondan şiirler ve marşlar okunarak bütün bunlar yapılsa çok mudur?ne olur yani,üniter yapımı dağılır?..
   Bunlar aslında bizim Tarihimizde var,işte açın eski minyatürleri Kanuninin,III.Ahmedin döneminde şenlikleri bir görün,yapılan o şaşalı gösterileri görün,halkın sevincini göründe şaşırın bu işe ve sorun şimdi niye böyle diye!Herşeyde bürokrasi,Milli bayramda bile..sonuç:katılımın mecbur olmadığı ama ruhunu çoktan yitiren milli bayramlar!.ya okullar olmasaydı? ..Boşverin hiç düşünmeyin! Siz yinede her Cumhuriyet Bayramında(ki bence 19 Mayıstanda,23 Nisandanda daha önemlidir.)bayrağınızı evinize asın çolunuzla-çocuğunuzla ruhsuzda olsa yapılan kutlamaları izleyin..Ve unutmayalım ki 85 yılda azımsanmayacak başarıları gerçekleştiren,içinde genel olarak can-mal-namus güvenliği ile dolaştığımız,güçlü bir Ordusu ve Emniyet teşkilatı olan,altyapısında ilerlemiş,11 bin km. duble yola sahip,60 ilinde doğalgaz kullanan,8 yıllık mecburi eğitimini hemen hemen  gerçekleştirmiş,100’den fazla Üniversiteye sahip,hava-deniz ulaşımında ilerlemiş,bugün her fikirde insana konuşma-yazma-ifade etme özgürlüğü sağlanmış,dünyanın 16.büyük ekonomisine sahip,yüzden fazla ülkeye ihracat yapan,çalışanının maaşları genel olarak orta seviyede olduğu,günü gününe maaşını aldığı ve onca oyuna-anarşizme-teröre  rağmen birbirine-bir iç savaşa düşmeyecek kadar olgunlaşmış,başörtülüsü-açığı ve sosyal demokratı-muhafazakarı barış içinde yaşayan bir Ülkede yaşıyoruz,az şey midir?   Bu bayramı neden kutlamayacağız ki? Ülkemizi seviyorum, kurucularını rahmet ve şükranla anıyorum!
 
 Bahadır KAYIM

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. yazılarını dikkatle okuyorum.bize verdiyin bilgiler icin sana sonsuz tesekkürler.calışmalarını ve başarılarının devam etmesinini temenni ederim

  2. Sayın Bahadır hocam yazınızı aynı duyguları paylaşarak okudum! İnanın aynı düşüncedeyiz!
    Milli bayramların en büyüğü olan Cumhuriyet Bayramı’ndaki bu donukluk şuurlu insanları düşünmeye sevkediyor! Yukarıda belirttiğiniz gibi bu vatan bu günlere kolay gelmedi! Yokluk ve yoksulluk içinde ve türlü fedakarlıklarla Anadolumuz ve Trakyamız ancak kurtarılabildi! Millet olarak, ecdadımız sayesinde boynumuz bükük kalmadık, şerefimiz iki paralık olmadı! Hem dik olduk! Ama görüldüğü gibi şaşalı birkaç havai fişek gösterisi ve şekli resmi geçitlerle bayramımızıeda ettik, tatil havası içinde!
    Cumhuriyet, iki yüz yılın tabii sonucudur! Bunun evvelinde Nizam-ı Cedit,Tanzimat Fermanı, Meşrutiyet Yönetimi ve İstiklal Harbi vardır! Yani cumhuriyet içimizdedir!
    Öbür yandan ülkemizin doğusunda terör örgütü ve sempatizanları tarafından devletine, milletine ihanet eden insanlar vardır! Ha bire terör faaliyetleri ile beraber olmayacak şeyler isteyip duruyorlar! Nankörlük hat safhada! Biz millet olarak bu senaryoları çok iyi biliyoruz! Son ikiyüz yıllık tarihimizde buna benzerçok olaylar yaşadık ve masumane görülen tüm isteklerin sonucunu da iyi biliyoruz! Ama güçlü olduğumuz vakit korkacak bir şey yoktur! İşte milli bayramlarımız güçlülüğümüzün dışavurumu olmalı! Saygıyla!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar