12 Nisan 2024 Cum

Akkuş Kurultayı Çözüme Kilitlenmeli Pr.Dok. Fatih ÇAM

Yapılan Kurultayda ve Sonrasındaki Çalışmalar Nasıl Olmalı

FatihÇam

AKKUŞUN SORUNLAR ve ÇÖZÜM YOLLARI -1

Akkuş Kurultayına katılmayı çok istediğim halde akademik bir toplantıya denk geldiği için katılamadım. Katılsaydım daha önce katıldığım kurultayda sunduğum çözüm önerilerini sorgulayacaktım. Eğer Kurultaylar sorun çözme için karar alma mercileri ise bunun bir yürütme tarafı bir de denetleme tarafı olması zorunludur. Önceki kurultayda yirmiye yakın başlık altında çözüm projeleri sunmuştum. Ne Akkuşlu yerel yöneticilerden NE Akkuşlu iş adamı, yatırımcı ve girişimcilerden yardım ya DA destek konusunda bir teklif almadım. Demek ki birileri bu devranın böyle yürümesini istiyor. Akkuş’un boşalmasını istiyor. Her Kurultayda birleri kürsüye çıkıp dert yanıyor AMA çözüm aşamasında kimse taşın altına elini sokmuyor. Önce dürüst olalım; lafı alkış almak için değil işe yaraması için söyleyelim. Mesela sevinçle duyurduğunuz Anadolu Lisesi müjdesi bana çok garip geliyor.Artık Anadolu Lisesi MI kaldı?. Tüm liseler zaten Klasik Lise haline döndü.Daha önceki tebliğimde sunmuştum IQ ölçümü bakımından Akkuş kökenli çocuklar birer cevherdir. Bunu öğünmek için değil veya Akkuşlu’yu övmek için değil Milli Eğitimin yaptığı sınavlardan alınmış somut bir veri olduğu için söylüyorum. Gerçek şudur ki: Akkuş’tan okumak uğruna yola çıkıp DA istediği halde eğitimin zirvesini yakalaymamış tek genç yoktur. O nedenle Anadolu Lisesi sadece Akkuş Lisesi’nin tabelasını değiştirecektir.Bir kaç DA yabancı dil öğretmenine istihdam sağlayacaktır. Akkuş’ta bir Ziraat Lisesi, Orman Ürünleri Endüstri Meslek Lisesi, Hayvan Ürünleri Değerlendirme Meslek Lisesi ve bunların Uygulama Alanı Atölyeler var mı? Varsa Akkuş boşalmayacak. O uygulama alanlarında Türkiye’nin her yerine ürün pompalanacak Akkuş’ta yeni mısır çiftlikleri,yeni nesil orman ürünleri Belde Belediyelerine bağlı hayvan çiftlikleri ve Mandıralar kurulacak Akkuş Et”Kaliteli Özel Besi” diye markalar yurdumun çeşitli yörelerindeki Gıda Alış veriş Merkezlerinde boy gösterecek.. Nüfus kaçmayacak, kaçan nüfus geri dönecek binlerce Akkuşlu gence iş alanı açılacak. O zaman Sayın Hilmi Güler’e Rica edelim Anadolu Lisesi ile beraber hiç de olmazsa şu Lislerden birini Akkuşa getirilmesine önayak olsun.

Ve NE olur Belediyeler birleşerek bu okullardan birini yapsınlar ben Bakanlıktan iznini alayım.Belediye birlikleri açacakları bu okula bağlı bir atölye fabrika uygulama alanı oluştursun üretilecek malı ben patentleyeyim. Bir Akkuşlu iş adamı çıksın Akkuş’un çorbası “Sağlık Kaynağı”

Diye bir mısır çorbası paketleme ve üretme makinesi alsın O arada meşhur ekşitme ayranla yapılan tarhana Akkuş tarhanası diye Türkiye vitrinine çıksın. Kanser ve Göğüs hastalıklarının bir numaralı ilacı diye takdim edilsin. Hani Gözlemeyi kıvırırlarda üzerine sarımsaklı yoğurt dökerler” AKKUŞ MANTISI” ya o DA paketlensin. Özellikle Ramazan aylarında kuru yufkadan yapılan “AKKUŞ tava böreği “o DA paketlensin tanıtımı yapılsın. Bu saydıklarım AZ parayla ve sadece İlçe Belediyesinin desteği ile yapılacak işler. Ve en az bin kişiye iş alanı..

Şimdilik bu kadar ses gelirse bende daha çoookkkkk proje var. ilgilenelerin ellerinden öper.

Herkese iyi günler.. Mutluluklar…

Profesör Doktor Fatih ÇAM

 

Related Articles

3 YORUMLAR

 1. Sizin Öğrenciniz konumunda bir Eğitimci olarak halısınız Hocam diyorum!Siz 2004’te o teklifleri sıraladığınız ve Sinevizyon görüntüsü sunduğunuz zaman bende oradaydım.O zamanki tekliflerinizden Argan Dağına bir Göğüs Hastalıkları Hastanesi fikrine her ne kadar katılmasamda;genel olarak fikirlerinizi ve sunumunuzu beğenmiştim.Bu iş böyle olur demek istemiştiniz.!
  Yalnız şunu aydınlatalım,Anadolu Lisesi Akkuş Lisesinden devşirme olmayacak,ayrı bir Okul olacaktır.Fakat,Ziraat Lisesi ki;içinde Hayvancılık-Mandıracılık gibiBölümlerde olmak kaydıyla Akkuş için fevkalade bir tekliftir.Akkuşta bir sucuk-salam tesisi resmen kuruldu fakat kurucular galiba cesaret edemedi!Yatırımcı çok çekingen,bu konuda Belediyeler dediğiniz gibi bir güçbirliği yapmalı ve Akkuştan Akkuş ismini taşıyan bir marka çıkarmalıdırlar.Bende yazımda yazdım,Akkuş Halkının geneli Köyde yaşar ve yenilikler Köye hitap etmezse yaşam şansı zayıf olur.Yani bence çare Tarım ve Hayvancılığın Akkuş imkanlarında Çağa uygun biçimde kapasitenin teknoloji desteğiyle zorlanmasıdır.Eğitim yatırımları lazım fakat herkesi okutamayız,okuttuğumuzuda iş sahibi yapamayız.!
  Türkiye gerçeği budur!

 2. SAYIN HOCAM, AL BENDENDE O KADAR, SÖYLEDİĞİNİZ GİBİ ,LAF OLSUN ALKIŞ GELSİN DİYE DEĞİL, İCRAAT İÇİN ARTIK HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI, ZİRAAT ODASI BAŞKANI SAYIN AHMET KAYA BEYEFENDİYİ TEKRAR BU VESİLEYLE KUTLUYORUM,TEK BAŞINA 300 MİLYARLIUK YATIRIM YAPABİLDİ, EN AZ 20 KİŞİ EKMEK YİYECEK, 5 ER NÜFUS , OLSA AL SANA 100 KİŞİYE EKMEK KAPISI, PROJELERİNİZE HASTA OLDUM DESEM İNANIN ,YILLARDAN BERİ ÖZLEMİNİ ÇEKTİĞİM , BİLİNÇLİ HAYVANCILIK E BİLİNÇLİ TARIMCILIK.AZ ÇOK HER İKİSİNİ YAPTIM VE BAŞARILMAYACAK İŞLER DEĞİL, YETERKİ İSTENSİN. BU KONULARDA YARDIMCI OLABİLECEĞİMİZ ÇOK ŞEYLER VAR, AMA NE HİKMETSE, KURULTAYI AKKUŞ İNTERNET SİTESİ YÖNETİCİLERİYLE BEN DENİZ HAZIRLAMAMIZA RAĞMEN,BENİM KÖYÜM OLAN KURTBOĞAZDAN AĞUSTOS AYINDA ZİNCİRLE AKKUŞA GELİNEBİLİYOR.ARAÇLAR BAŞKA ÇIKMIYOR.İNSANLAR, EH İŞTE FİLANCA FALANCA LAR YAPMIŞ, GİBİ İNSANLARI KÜÇÜK GÖRME GİBİ ÖTEKİLEŞTİRME GİBİ HASTALIKLARA GİRMİŞLER, AKKUŞUN YETİŞTİRDİĞİ KİŞİLER LİSTESİNE BAKILDIĞINDA ,ANKARAYA BİLE FAZLACA GEREK KALMADAN BİZLER, ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYABİLSEK ,MEMLEKETİMİZİ PARİS EDERİZ.BİRBİRİMİ,Zİ HOR HAKİR GÖRMESEK, ÖTEKİLEŞTİRMESEK, O FALANCA ,BU FİLANCA GİBİ DESİSELERDEN UZAK, ALLAH İÇİN BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE ,, BÜROKRATLAR OLARAK KOORDİNE İÇİNDE OLSAK ,ANKARA BİZE TÜM HİZMETLERİ VERMEYE DÜNDEN RAZI OLACAKTIR , YAZACAK ÇOK ŞEYVAR AMA BİR NEİ ŞAHSIMA ADETA TERCÜMAN OLDUĞUNUZ İÇİ,N, İLÇEMİZİN BAŞKACADA KURTULUŞ YOLU OLMADIĞINI ARTIK HERKESLERDE GÖRECEK ŞAHSINIZA TEŞEKKÜR EDER, SAYGILAR SUNMARIM.

 3. Saygı Değer Hocam Fatih Beye,
  Bir eğitimci olarak gözlemim şudur. “Başarının anası babası çoktur, başarısızlık ise yetimdir.” Bu gherçeği en iyi bilenlerden birisi de sizsiniz.
  Akkuş’un sorunu çok gibi gözükmesine rağmen temelde esas yok edilmesi gereken gerçek neden ” CEHALET ” hocam öyle değil.
  Akkuşlun başarmadığı hiç bir meslek ve iş yeryüzünde mevcut değildir. Yeryüzünde 240 bin meslek var. O kadar da Akkuşlu. Biraz mübağala oldu ama hocam durum böyle. Ancak ne garipdir ki başka bir şey daha var. O da her şeyi eleştiri ve çekişme konusu yapıyoruz, hoşgörüsüzlük, çok telkin ve temsilde yetersizlik gibi bir sürü olumsuzlukları sayabilirim.
  Saygı Değer Hocam konu yine uzayacak ben kestirmeden Akkuş diyeyim. Akkuşlu bu haliyle her türlü hizmte değerdir. Yapılması gerekenleri ilk önce sizlerle beraber bizler halka anlatmaktan ziyade örnekleri ile göstermek zorundayız. Bu millet gözüyle görmediğine inanmıyor. İlla görecek, bilecek ve duyacak başka çaresi yok hocam. Bendeniz 3 dür Kurultaylara katılıyorum. Sizin takip edemedim dediğiniz bazı çözülebilir sorunları Akku’ta dile getirdik ve bir takım yeni gelişmeler oldu.
  Daha iyi ve güzel günlerde buluşmak dileğiyle katkılarınızdan dolayı siz değerli hocamıza teşekkür ediyorum. Düşünce ve fikirlerinizi devamlı paylaşmak isterim.
  saygılarımla.
  Mehemt Ali KURU
  Eğitimci
  ÇORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar