25.Oca.2021
ad

Yazar hakkında

Bir Yorum

 1. Admin Admin

  Sayın Hasan Basri Beyin, Fasulye konusunda yazdığı yazısını okudum. İlgisine teşekkür ediyorum. Bu konuda ilçemizde yapılan çalışmaları aktarmak istiyorum.

  Bu sitede daha önce yayınlanan haberimizde incelendiğinde, Fasulye üretiminin arttırılması için çalışmalar yaptığımız belirtmiştik. Çalışmalarımızda ilerlemler oldu. Sizleri bu konuda bilgilendirmek istiyorum.

  Akkuş ziraat odası olarak, Ordu Özel İdare Müdürlüğü ile koordineli çalışmalarımız devam ediyordu. Son olarak, Ordu Özel İdare Müdürlüğü Teknisyenleri ilçemize gelerek, pilot bölge seçtiğimiz Külekçili, Ceyhanlı, Meyvalı ve Çukuruköy’de etüt ve ölçümler yapıldı. Teknisyenler çalışamlarını bitirdiler. 2010 yılında bu 4 köydeki fasulye tarlalarına sulama boruları döşenecek. Borularla su fasulye tarlasının başına getirilecek. Bu proje Ordu Özel İdare Müdürlüğünce 2010 yılı yatırım programına alındı

  Akkuş Fasulyesinin tanıtımı için İlçe Kaymakamlığımız ile Ziraat Odamız birlikte bir çalışma yaparak, önce paketleme işlemi yapılacak sonra her ilde Akkuş Fasulyesinin tanıtım çalışmaları başlanacak.

  Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Projeleri dahilinde, İlçemizde üretilen Fasulye, Ceviz, Kuşburnu ve Böğürtlen vs. ürünlerin paketlenmesi, depolanması için tesisler kurulması için Tarım Bakanlığına Akkuş Ziraat Odası olarak müracaatta bulunduk. Projelerimizi sunarak tesislerin bir an önce kurulması talebinde bulunduk.

  Ayrıca, kuşburnu ve böğürtlen gibi ürünlerin sağuk hava depolarında muhafasazı için, ilçemize sağuk hava depoları kurulması içinde ilgili bakanlığa müracatlarımız oldu.

  Gerek Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Müdürlüğünün gerek ise Ordu Özel İdare Müdürlüğünün gerek ise Akkuş Kaymakamlığının Akkuş Zirat Odası Projelerini destek vermesi ve paketleme ile, soğuk hava depolarının kurulması müraacatlarımıza olumlu cevap vereceklerine inandığımız için, Akkuş Fasulyesinin Marka olması konusunda sıkıntı olmayacağına, hatta ceviz, kuşburnu ve diğer ürünlerinde değerlendirilerek ilçemiz ekonomisinin canlanacağına ve köylerimizin yeni bir kalkınma planına gireceğine inanıyoruz. Ziraat Odası olarak bu konulardaki çalışmalarımızı daha da ilerleterek sürdereceğiz.

  Akkuş Ziraat Odasınca sürdürülen çalışmalar neticesinde; Akkuş Kuru Fasulyesinin Analizi yapılmış olup, Protein değerleri tespit edilmiştir. Markası, “Akkuş Yıldızı” olarak düşünülmüş olup, Paketlere marka olarak basılacaktır. Ayrıca fasulyenin pişiriliş tarifi de ambalajlarda yer alacaktır.

  Ahmet KAYA
  Akkuş Ziraat Odası Başkanı

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi ANKARA  E-posta:webmaster@akkusilcesi.com ihsancam64@hotmail.com gunes99@hotmail.com
Copyright © 2002 Akkuş İlçesi İnternet Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır . Tasarım İhsan GÜNEŞ