26 Mart 2023 Paz

3. AKKUŞ KURULTAYININ ANALİZİ ve GERÇEKLER

sitemiz Köşe Yazarı Mehmet GÜMÜŞ’ün Akkuş Kurultayı Hakkındaki Tespitleri ve Önerileri


Sample Image

KURULTAYIN ANALİZİ ve GERÇEKLER

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla.

Akkuş kurultayı her yıl olduğu gibi bu senede konu ve konuklarla buluştu. Ben yaklaşık 5-6 aydan bu tarafa yoğun bir şekilde kurultaya hazırlanıldığını gördüm. Kurultay Akkuş için önemli bir kazanım olup, çalışmalar konusunda faydalı olabilecek kişilerin oraya gelip fikir ve önerilerini sunmalarını isterdim.

Toplum olarak şöyle bir eksiğimiz mi var yoksa benim analizim mi yanlış? İyi bir iş yapan kişiye destek olmamız gereken yerde, hep karşısında oluyoruz. Kurultay düzenlemek zor bir iştir, o kadar kişiyi bir araya getireceksin, oranın problemlerini masaya yatıracaksın, çözümler konusunda çalışmalar yapacaksın ; Bunlar kendi başına yapılabilecek işler değildir. Hep birlikte olunca ancak başarıya ulaşılır.

Duyurunun bayağı bir önceden başlamasının sonucunda az katılımın olması beni üzdü. Sanki her şey güllük gülistanlık, her şey dört dörtlük yapılıyor ve bu insanların bir şeye ihtiyacı yokmuş gibi düşünceye kapıldım. Köylerdeki yol problemleri ve köylerin birtakım eksikleri ile ilgili köy muhtarları hiç meydan da toktu asıl olması gerekirken. Onlar köylerinin sesini ancak burada duyurabilirdi, velhasıl oda olmadı. Birkaç köyün muhtarı gelmesine rağmen onlarda konuşmadı ya neyseee.

KuSample Imagerultaya katılan kişilerin toplanma amacı; Akkuş için ne yapılır, ne yapılmalı ve ne yapmalıyız felsefesi idi. Hepimizin toplanma amacı gerçekten faydalımıydı bunu önümüzdeki kurultayda daha net bir şekilde göreceğiz.

Kurultayın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Lütfi Efil; Genel problemler hakkındaki konulara değindi. Birçok tamamlanmış projeler ile bizleri bilgilendiren sayın Efil Akkuş’taki işsizlik konusunda serzenişte bulundu. “Birkaç fabrika açtık ama çalışmak için eleman bulamıyoruz” , “Verdiğimiz para asgari ücretin altında değil, bu paraya gurbete gidiyorlar ama hazır ayaklarının önündeki işi kabul etmiyorlar” Efil sıkıntılardan kısaca bahsetti.

Akkuşun en büyük probleminin göç vermesi konusunda ne gibi çalışmalar yapılabilir asıl olarak bunlara değinmek gerekir. Sayın Efil’in bahsettiği konuda iyi bir araştırma yapılmalı, insanlar neden böyle bir iş imkanından yararlanmıyor doğrusu düşündürücü. Belki de büyük şehirlerin daha cazip olması mı? Gerçekten iş imkanın daha da geniş olması mı? Yoksa rahatlık konusunda daha da mı cazip olması, bunların hepsi düşündürücü ve cevaplandırılması gereken şeyler. Belediyenin Akkuş için yaptığı çalışmalar güzel, insanların destek olması gerekir zannımca. Ama bana soracak olursanız çalışmalar güzel ama hizmetler yetersiz. Bunun nedeni belki maddi imkansızlıklar, amma geçerli bir sebep değil, geçerli bir sebep olmamalı.

Sample ImageGelişen illere ve ilçelere baktığımızda mutlaka üzerinde siyasi bir güç olduğu görülüyor. Oraların siyasetçileri ellerinden gelen gayretleri gösteriyor. Bizim siyasetçilerimize gelince aklımızda hep soru işareti kalıyor, ya biz bu işi yapamıyoruz ya da istemesini bilmiyoruz ya da bize ayrımcılık uygulanıyor. İlk önce bunlara cevap bulmalıyız ve sorun nerede ise orayı tamir etmeliyiz. Yoksa her sene biri gelir biri gider ortada hiçbir şey olmaz zararlı gene biz çıkarız, Akkuş’lu çıkar.

Akkuş’un sorunlarının en başında köylerin merkeze ulaşımı ve yolu konusunda sıkıntılarının olması. Köy yollarının bozuk olması tarla yolunu andırması gerçekten yaşadığımız 20. Yüzyıl içinde yadırganacak bir durum. Bazen traktörlerin bile zorla gittiği yollardan merkeze ulaşılmaya sağlanılıyor, bu durum irdelenmelimi? Ders mi çıkarılmalı doğrusu anlayamadım. Neden bu sıkıntıları yaşıyoruz imkansızlıklardan dolayımı, ihmallerden dolayımı, tembellikten dolayımı?

Bir söz vardır bu güne kadar beni hep kamçılayan ” Başarı insanı zafere, Kararsızlık tehlikeye, Korkaklık ise ölüme götürür” hayatımızı bu söz eksenin de bir yere koymalıyız ya kararlı olacağız, ya korkak yada kararsız.

Toplumu sevk ve idare eden kişiler, idare ettiği kişilere rehber olabilmeli, sorunlarını can kulağı ile dinleyip ona çözüm üretmeye çalışmalı. Olumsuzluklara karşı sabırlı olmalı ve çözümsel yaklaşmalı;

Kurultayda dikkatimi çeken bir konu üzerine yazmadan geçemeyeceğim. Akkuş Muhtarlar derneğinin başkanı sayın İsa Çam; Merkeze uzak köylerden, il sınırlarında olan köylerden bahsetti. Buralara uzak olduğu için hizmet gitmediğini köy muhtarlarının hizmet alamamaktan yakındıklarını, eğer bu şekilde devam edecekse Akkuş belediye sınırlarından ayrılmak istediğinden bahsedince Sayın Belediye Başkanı Lütfi Efil ise bu durum karşısında söyledikleri ile beni hayal kırıklığına uğrattı.

Sayın Efil; “Bizler gecemizi gündüzümüze katıp bu insanlar için çalışıyoruz ama maalesef hizmet alamadıklarından bahsediyorlar, nere giderlerse gitsinler bizi istemeyeni bizde istemeyiz” dediğin de büyük hayal kırıklığı yaşadım.

Bu zamana kadar belki de Akkuşa en iyi hizmetleri Sayın Başkan Lütfi bey getirdi, en iyi hizmeti vatandaşlara o sundu, Akkuş için iyi çalıştı ve ilklere hep o imza attı. Bizde Lütfi Efil’i böyle tanıdık inşallah böyle devam eder. Ama şunu da kendisine altını çizerek anlatmalıyım, hatırlatmak zorundayım; İnsan en öfkeli anında bile sakin olmalı, dirayetli olmalı, yapıcı olmalı kırmamalı yönettiği kişileri.

Not: Sayın Başkan sonradan durum hakkında tespit yapıp özür dilemiştir, gönülleri almıştır kendisine şahsım adına teşekkür ediyorum.

Bütün katılımcıların kurultay boyunca bahsettiği şeyler genelde aynı problemler üzerine idi;

1. Köylerden Merkeze Yol sorununun çözülmesi.

2. Eğitim ile ilgili çalışmalar yapılması, olan imkânların daha da iyileştirilmesi.

3. Akkuşlu öğrencilere burs çalışmalarının yapılması.

4. Hayvancılık sektöründe iyileştirilmeler yapılması.

5. Sanayi sektörünün geliştirilmesi.

6. Belediyeye ait iş makinelerinin sağlamlaştırılması veya yenilenmesi.

7. Göç Sorunu

Başlıca sorunlar yukarıdaki belirlenen konular oldu. Gelecek yıl yapılacak kurultaya kadar bu konular hakkında çalışmalar yapılması ve iyileştirilmesi ilgili kurumlar tarafından yapılacaktır.

Şimdiden Akkuşa katkıda bulunmak isteyenlerin, bu günden itibaren sorunlar karşısında durum tespiti yapması, gelecek kurultaya kadar belirlediği problemler hakkında çözüm önerisinde bulunması gerekir. Hiçbir şekilde Akkuş için çözüm stratejisi geliştirmeyen ve kurultaya gelipte boş konuşan kişiler olmasın lütfen. Elinizde çözüm için bir alternatifiniz olsun.

Selam Ve Dua İle.. 26.09.2008

Mehmet GÜMÜŞ

mehmetgumusle@gmail.com

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar