23 Şubat 2024 Cum

Veysel ŞENSOY’un Kaleminden KONUŞMA

“Söz gümüşse sükut altındır” ne güzel bir söz demiş atalarımız. “Dilim dilim etti beni, dilim.” Diyen de ne güzel iade etmiş.

KONUŞMA!

Konuşuruz, hanı “ağzı olan konuşuyor” diyorlar ya, öylesine konuşuruz. Bazen çok bilmiş, bazen laf ola beri gele tarzında gevezelik olsun diye konuşuruz.  Konuşurken eleştirmeyi de çok severiz. Hele bilmediğimiz konularda,  ağızdan dolma tüfek gibi bir iki kırıntı duymuşsak her şeyi en iyi biliriz ve ahkam kesmeye bayılırız. İnsan olarak nedense eleştiriye, kusurların söylenmesine ya da aynı fikiri paylaşmayanların seslerini yükseltmelerine tahammül edemeyiz.

Her insanın ne sözü ne de özü bir olabilir mi? Aynı objeye baksak bile gördüklerimiz birbirinden çok farklıdır aslında.  Ancak bu farkı gözle veya görmekle anlayamayız. Bize anlatacak birisini de dinlemeyiz nedense.  Bazen de nezaketen dinler görünürüz asıl dinlenilmesi gerekenleri Ama bazı konuşanlar da bilir ne konuştuğunu ya,  bizde kulak tıkalı olur ve antenler kapalı olur. Basiret mi diyorlar ona işte o kapalı olur bazen…

Herkes kendi bilgi, görgü, kendi kültür anlayışı içinde ve olan bitene yüklediği anlam derecesinde konuşur ve fikir üretir. Aslında dünyada ne kadar insan varsa o kadar bakış açısı, o kadar yorum, o kadar yeni tarif, o kadar fikir ve o kadar düşünce var demektir. Biz ise kendi ördüğümüz fikir duvarından dışındaki dünyaya bakmayı denemeyiz veya sevmeyiz ya da baktığımızda karşımıza çıkacaklardan dolayı ürkekliğimizi kendimize itiraf edemeyiz.

Samimi de değilizdir. Bir gülen yüzün maskesinin arkasına sığınırız ve roller yaparız. Bazen kendimiz de inanırız sanal rolümüze veya öylesine özdeşleşiriz ki zaman içinde gerçek davranışımız haline geliverir.

Samimiyet yerine ikiyüzlü davranmayı doğal saydık ve bir de yafta koyduk “efendim siyaset ilmidir” dedik. Gerçek düşünceler ve hislerimizi içimizde saklayarak, samimiyet aradığımız insani ilişkilerimizde hakiki olmayan ve zoraki dostluklar oluşturmayı sevdik. Sahte duygularla örülen bu ilişkiler duvarı, harç konulmayan bir tuğla duvarı gibi zayıf ve yıkılmaya mahkum olduğunu bilsek de, “aman sende” ci tavrı ile nerde biterse oraya kadar sürdürülmeye çalışıyor olduk; Gamsız, tasasız

Konuşuruz; büyükler dururken veya onların tam söze gireceği yerde lafı kaparız iki dudakların arasından daha dışarı bir harf dahi kaçmadan. Yutkunur büyüğümüz, yutkunur da diyemez ki derdini.

Bir kahvede kağıt oynarken de konuşuruz ama ağızdan çıkan laf galizdir..

Bir dost meclisinde konuşuruz ne söylediğimizi bilmeden, lafımızı özenle seçip sıralamadan.  Birden kızarmış yüzleri fark ederiz ve kırılmış kalpleri. Geri getirilemeyecek söz kaçmıştır bir ok gibi dilimizin ucundan ve hedef sızlamaktadır.

Bazen de bir konuşan görürüz ayrılmak istemeyiz cazibesinden. Bal akar dilinden. Tuzak gibi yakalamıştır gönlünüzü kelimelerin yumuşak kanatları ile. “İşte ehil, erbap budur” deriz ama sonra unuturuz gene…

Eleştirirken kırmak dökmek hoşumuza gider. Başkasının hata yapmış olması bizim daha mükemmel olduğumuz sanısını yaratır.  Hele fikirde rakip olanların vay haline. O insan bile değildir bizim fikirdaşımız olmadığı sürece bazen.

“Biliyorsan konuş ibret alsınlar (İLİM ALSINLAR), bimiyorsan sus adam sansınlar” demişler. Şimdi bilmeden konuşmak moda. Üstelik alay ederek, üstelik dalga geçerek ve gülünç duruma düşerek.

“Söz gümüşse sükut altındır” ne güzel bir söz demiş atalarımız. “Dilim dilim etti beni, dilim.” Diyen de ne güzel iade etmiş. 

Benim altında gözüm yok, gümüş yeter bana ben gene konuşayım diyeceğim amma yazmak elmas olsaydı keşke

Fuzuli’den  bir tekdir ile yazımızı sonlandıralım.

Hidayet menziline yetdiler sa’y ile akranun

Dalalet içre sen kaldun, sana ol ar yetmez mi?

Veysel Şensoy

Qatar

Related Articles

3 YORUMLAR

  1. meraba veysel ben ilhan GÖRGÜLÜ yorumunu okudum ve çok beğendim nerde olduğunu merak edıyorum en ısa zaman da görüşelim 05324414274 kendine iyi bak aramanı beklıyorum

  2. Evfet Amca bey gene özenle güzel bir konu yu anlatmışsın… Az ve öz konuşkak aklım alemetidir. Diline sahip çıkmak başın için selametidir… der gibi a detas manalı ve imalı konuları seçmişsin diline sağlık saygılarımla…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar