17 Haziran 2024 Pts

Sitemizin Ulusal Düzeydeki Çalışmaları

KATAR’I tanıyalım, Ülkemiz ile kıyaslama yapalım, Sitemiz köşe yazarı Veysel ŞENSOY’un kaleminden;

Sitemiz Kurulduğu günden beri, Avrupa’da Yaşayan Akkuşlu Vatandaşlarımızdan, irtibata geçtiklerimizden bir isteğimiz vardı. Ancak bu güne kadar herhangi bir çalışma gelmedi. Dedik ki, yaşadığınız ülke ile Türkiye’yi kıyaslayın, farklılıkları görelim, ileri teknolojiyi görelim ve bizim ülkemiz ile kıyaslama yaparak, ülkemiz adına daha neler yapılır. Bunları dile getirelim dedik. Ama şimdiye kadar olmadı. Ancak bu sefer daha uzak bir ülkeden Sitemiz Köşe Yazarı Veysel ŞENSOY sanki içimizden geçenleri anlamışcasına Katar’ı öyle güzel anlatmış ki, Türkiye ile kıyaslamak mümkün olabilmektedir. Keyifle okuyacağınız yazı, Teşekkürler Veysel bey

 

K A T A R

Katar: Bu ülkenin haritasına bakarsanız bir su damlası gibi Basara Körfezinin içlerine kuzeye doğru uzanan yarım ada olduğunu görürsünüz. Küçük bir ülke ve nüfusu 300 bin civarında ama toplam yaşayan kişi sayısısnın milyonu aştığı bilinmektedir. Bu ülkede yaşayanların çoğunluğu Hintlilerdir. Bütün ticari alanlar, devlet daireleri, hastane gibi yerlerde çalışanların  çoğunluğu Hintlilerdir.

Dünyanın üçüncü doğal gaz zengini bir ülke. İşletim hakları Katar şirketleri ile Shell ve Excon şirketi arasında paylaşılmış. Dünyanın en büyük doğal gaz tesisleri bu ülkede kurulmaktadır. Yerel halk son derece zengin ve refah düzeyleri yüksektir.

Yakın tarihte Katar’da eğitime büyük önem verilmeye başlandı. Herkese bedava olarak verilen sağlık hizmetlerinin yanında anaokulundan üniversiteye kadar eğitim tüm Katar vatandaşları için ücretsiz hale getirildi. Ülkenin Katar Üniversitesi adında bir üniversitesi ve birçok yüksek eğitim kurumu vardır. Başkent Doha‘da yapımı devam eden eğitim kasabası ülkenin tüm ortadoğunun en büyük eğitim yeri olmasını sağlamakta ve tüm bölgeden öğrencilerin burada toplanmasını hedeflemektedir.

Katarda, İngilizce Arapçadan daha yaygın. Nedeni tüm çalışma hayatının, devlet kuruluşları hariç, ülkeye  dışarıdan gelenler tarafından oluşturulması, böylece Araplar alışveriş yapabilmek için İngilizce öğrenmek zorundalar (Hintçe ve Tagalog öğrenmek istemedikleri için. Zaten Hintlilerde birbirlerini  anlamıyor, çünkü Hindistan’ da 4000 civarı farklı dilden lehçeden   bahsediliyor, iki farklı bölgeden Hintli birbiriyle anlaşabilmek  için İngilizceyi kullanıyor.)

Okullarda ingilizce  ve Arapça okutulmaktadır. Eğitim düzeyleri yüksek bir genç kitleye sahiptir. Orta öğretim esnasında derslerde uygulamalı din dersleri verilmektedir. Öğrencilerin ezan okuma talimlerini sokaktan bile duyabilirsiniz.

Bundan 30 sene öncesine kadar inci ticareti yapılmakta iken, bu gün pek fazla itibar edilmemektedir. Çok değerli inciler bü bölgeden çıkarılmaktadır.

Bir kataralı ile samimi iseniz, selamlaşmadan sonra size sarılır ve burununun  ucu ile üç kez sizin burnunuza dokunarak kucaklaşırlar. Katarlı size bir ikram yaparsa kesinlikle sağ elinizle almalısınız. Bir katarlının fotoğrafını çekmek isterseniz muhakkak müsaade istemelisiniz. Düğünleri aleni olarak açık alanda şaşalı eğlence şeklinde olmamaktadır. Düğün olan evi, binlerce lambalarla süslerler ve gelene yemekler ikram ederler. Müzik aleti çalarak eğlence ve oyun olmamaktadır. Sadece bayanlar tef çalarak kendi aralarında eğlenmektedirler.

Katarlı bayanlar siyah giyinir ve yüzlerini siyah peçelerle örterler. Bir toplumda veya bir çarşıda yürüken katarlı genç kız iki eliyle peçesini kaldırıp size baktıysa, bu sizi beğendim, sizinle tanışmak isterim, anlamında ve yüzünü size göstererek sizin de onu tanımanız için yapılan bir tanışma eylemi imiş.

Hemen belirtelim ki, Katarlı bayanların yabancılarla evlenmeleri halinde katar vatandaşlıkları düşmektedir. Katarda birden çok evlilikler yapılmakta ve bu doğal sayılmaktadır. Katarda bayanlar miras sahibi olabiliyorlar ancak, bir sözleşme veya bir satış işlemini yakın akrabasından birisinin muafakatı ile yapmak zorundalar. Kadının imzaladığı evrakta baba, kardeş veya amca gibi yakınlarının da imzası olmak zorunda.

Katarın simgesi dağ keçisidir. Av zamanları şahinler ile av yapmak son derece önem verilen bir sportif faaliyet. Bütün toprakları çöl olan katarda motokros yarışları, çölde araç yarışları gençler arasında çok yaygın.Eğer gelir seviyeniz yüksekse Katar’ da lüks oteller (gecelik konaklama minimum 150 dolar civarı), çölde safari yapma, kum tepelerinde 4X4 Jeep kullanma imkanları sizi bekliyor.  Basra körfezinde denize girmeyi pek tavsiye etmiyorum. Sahiller çölün uzantısı olarak bataklık ve kumsal alanları yakınlarına oteller yapılmış. Denizden en yüksek yeri sadece 103 m. Olan bu ülkede, ekilebilir alanları suni olarak toprak taşıyarak yeşillendirmeye çalışıyorlar.

Otellerin barlarında İçki içmek serbest. Yabancı uyruklu çalışanlar bin riyal depozit yatırarak likid kart dedikleri içki karnesi alabiliyorlar ve bu kart ile diplomatik marketten içki temin edebiliyorlar. İçkili olarak sokakta sizi polis yakalarsa, mahkemeye çıkartılıp kırk kırbaç ve 3000 riyal para cezası ile cezalandırılıyorsunuz. Kırbaç cezası,  Cuma namazı sonrası halkın önünde infaz edilmektedir. Bunu da usulü var. Kırbaç vuran kişinin kolu altında bir kitap sıkıştırmış gibi dirseğini vücudundan ayırmadan, sadece dirsekten aşağı kol hareketiyle kırbacı çıplak sırta vurmaktalar.

Katar, son derece güvenli bir ülke. Hırsızlık veya adli vakaların çok az yaşandığı bir ülke. Kavga edilmesi ağır cezalar gerektirmektedir. Şeriat sistemi yumuşatılmış şekilde uygulanmaktadır. Suud’da kadınlar araç kullanamazken, Katara’da,  kadınlar rahatça araç kullandıkları gibi, devletin her kademesinde görev yapmaktadırlar.

Doha’da dünyanın en marka otelleri mevcut. Çarşılarında en saygın markaları Türkiye’nin yarı fiyatının altında satın alabilirsiniz. Bu alışveriş yerlerinde pazarlık söz konusu değildir. Bir Massimo Dutty takım elbise burada 1000 riyala satılırken, aynı elbiseyi başka ülkelerde 2000 dolara alıyorsunuz. Hint altınları da meşhur burada ve Türkiye’den çok daha ucuza satılmakta. Sebebi işçilik adı altında alınan ücretin çok düşük olmasından kaynaklanıyor.

 

Veysel ŞENSOY

Akkuş İnternet Sitesi

Köşe Yazarı

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar