2 Aralık 2023 Cts

Sitemiz Ailesine Köşe Yazarı Olarak Katılan Mine ÇAKIR’ın İlk Köşe Yazısı “BAZI İNSANLARIN İMANİ KONULARDAKİ ALAYCI TAVIRLARI”

Onlar, siz birbirinizi namaza çağırdığınızda onu alay ve oyun (konusu) edinirler. Bu, gerçekten onların akıl erdirmeyen bir topluluk olmalarındandır. (Maide Suresi, 58)

BAZI İNSANLARIN İMANİ KONULARDAKİ

ALAYCI TAVIRLARI 

İnsanlardan öyleleri vardır ki, bilgisizce Allah'ın yolundan saptırmak ve onu bir eğlence konusu edinmek için sözün 'boş ve amaçsız olanını' satın alırlar. İşte onlar için aşağılatıcı bir azap vardır. (Lokman Suresi, 6)

İnsanların birçoğu içlerindeki ‘büyüklenme tutkusu’ nedeniyle, Allah'a teslim olmaktan, O’na kulluk etmekten kaçınırlar. Gerçekte bu kişiler Allah'ın kendilerinden neler istediğinden habersiz değillerdir. Kuran'da bu kimselerin, Allah’ın yaratma delillerini gördükleri ve vicdanen de kabul ettikleri, ancak enaniyetleri (büyüklenmeleri) yüzünden inkar içinde oldukları bilgisi verilir:

Ayetlerimiz onlara, gözler önünde sergilenmiş olarak gelince dediler ki: "Bu, apaçık olan bir büyüdür." Vicdanları kabul ettiği halde, zulüm ve büyüklenme dolayısıyla bunları inkar ettiler. Artık sen, bozguncuların nasıl bir sona uğratıldıklarına bir bak. (Neml Suresi, 13-14)

Allah'ın ve hak dinin varlığını bilmek, kanıtlarını görmek bu insanlarda şiddetli bir iç sıkıntısı oluşturur. Duydukları vicdan azabı nedeniyledir ki, Allah'ın adının anılmasından rahatsız olurlar. Çünkü Allah'ın varlığına ya da Kuran ahlakına dair her şey onlara hatalarını hatırlatır.

Bu kişiler şükretmek yerine, sahip oldukları sayısız nimete nankörlük eder, hafife alırlar. Bir Kuran ayetinde Rabbimiz bu durumu şöyle bildirmiş:

Onlar, dinlerini bir eğlence ve oyun (konusu) edinmişlerdi ve dünya hayatı onları aldatmıştı. Onlar, bu günleriyle karşılaşmayı unuttukları ve Bizim ayetlerimizi 'yok sayarak tanımadıkları' gibi, Biz de bugün onları unutacağız. (Araf Suresi, 51)

Kuran ahlakının getirdiği ruh derinliğinden yoksun olan insanların espri ve eğlence anlayışları da basit ve yüzeyseldir. Genellikle basit şeylere güler, seviyesiz eğlence ortamlarında bulunur, tüm bunlardan cahilce bir haz alırlar.

Allah'ın buyruğu olan ibadetlerle, özellikle de namaz ve oruçla alay etmek bu kimselerin sık yaptıkları davranışlardır. Bir Kuran ayetinde bu insanların anlamsız davranışları ve ibadetlerdeki hikmetlere akıl erdirememeleri şöyle haber verilir:

Onlar, siz birbirinizi namaza çağırdığınızda onu alay ve oyun (konusu) edinirler. Bu, gerçekten onların akıl erdirmeyen bir topluluk olmalarındandır. (Maide Suresi, 58)

Allah’ın gücünden ve insanın yaşama amacından habersiz bu kişiye, ibadetlere ilişkin hatırlatma yapıldığında, hemen alaycılığa başlar. Konuşması, yüz ifadesi, tavırları ve söylediği sözler, alaycı gülümsemesiyle birleşir ve kişi çirkinleşir.

Vicdanlarının sesine kulak vermeyen bu kişiler, esprileriyle dini kendilerince alaya almaya, insanları güldürmeye çalışırlar. Samimi Müslüman asla bu tarz espriler yapmaz, bu esprilere gülmez, çok rahatsız olur.

Alaycı esprilerle eğlenen kişi o anda, sonsuz güç sahibi tarafından kuşatılmış olduğunu, dilediği anda canını alabileceğini düşünemez.

Yapmamız gereken; cehalet nedeniyle dini konularda espri yapan, fıkralar anlatan kişileri helake düşmemeleri için, merhamet ederek Kur’an’la uyarmaktır:

Dinlerini bir oyun ve eğlence (konusu) edinenleri ve dünya hayatı kendilerini mağrur kılanları bırak. Onunla (Kur'an'la) hatırlat ki, bir nefis, kendi kazandıklarıyla helake düşmesin; (böylesinin) Allah'tan başka ne bir velisi, ne bir şefaatçisi vardır; her türlü fidyeyi verse de kabul olunmaz. İşte onlar, kazandıkları nedeniyle helake uğrayanlardır; küfre saptıklarından dolayı onlar için çılgınca kaynar sular ve acıklı bir azap vardır. (En'am Suresi, 70)

Mine ÇAKIR

minecakir100@gmail.com

Akkuş İnternet Sitesi Köşe Yazarı

Akkuş İlçesi İnternet Sitesine gün geçmiyor ki, üye kaydı yapılmasın, gün geçmiyor ki, site ailesine yeni katılımlar olmasın, Ordu ilinden sitemize katılarak köşe yazarlığı talebinde bulunan Mine ÇAKIR Hanımefendi de, sitemiz yönetimi ile irtibata geçerek, makalerlerini sitemiz takipçileri ile paylaşmak istediğini belirtti. Bizlerde Mine ÇAKIR hanımefendiyi sitemiz köşe yazarı olarak sizlere taktim ediyoruz. Bu vesile ilede ilk makalesini yayınlıyoruz. Mine Hanım Akkuş İnternet Sitesi Ailesine ve sitemize hoşgeldin

Related Articles

3 YORUMLAR

  1. ALLAH’IMLA BENİM ARAMA GİRMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR.İNSANOĞLU DÜNYAYA GELDİĞİNDE YANINDA ALLAH’TAN BAŞKA KİM VAR KİMSE YOK ANNE BABA YETİŞTİRİP OKUMA YAŞINA GETİRDİĞİNDE, ASLANIN AVLADIĞI AVIN ETRAFINA TOPLANAN LEŞ YİYİCİLERİ ÇAKALLAR VE AKBABALAR GİBİ AİLENİN CAHİLLİĞİNDEN DE FAYDALANARAK İMANİ DİYE YAZDIĞINIZ YAZILARLA AİLELER KANDIRILIP BAZI KORKULU AHİRET HİKAYELERİ İLE UYUTULUP SEN EVLADINI YETİŞTİRMEDEN OKUDAMAN EVLADINI BİZE VER BİZ KAFAMIZA GÖRE YETİŞTİRELİM BUNUN ADINIDA İŞTE BÖYLE KİMSENİN ANLAMADIĞI KELİMELERLE VATANDAŞIN KAFASINI KARIŞTIRIP CEBİNDEN RANT SAĞLAMAK. NASIL MI? YURT ADI ALTINDA KİRALADIKLARI EVLERDE SEN BANA AYLIK ATIYORUM 500 LİRA VER YATMASI YEMESİ BANA AİT HARCINADA KARIŞMAM 100,200 LİRAYA KİRALADIKLARI EVLERE ENAZ 10 ÇOCUK YATIRSA ALDIĞI 5 MİLYAR ÖDEDİĞİ YÜZ LİRA DAHASI VATANDAŞTAN ÖĞRENCİ YARDIMI DEVLETTEN YARDIM DİLENİRLER BUNUN ADINADA İMANİ DERLER BU ÇOCUK MESLEK SAHİBİ OLDUĞU ZAMAN BÖYLE KİŞİLERİN RANT KAPISI OLUYOR DÜNYADAN GÖÇÜP GİDERKEN DÜNYAYA NASIL YALIZ ALLAH LA GELDİYSE GİDERKENDE ALLAH VE MELEKLEKRDEN BAŞKA KİMSE OLMAYACAĞI GİBİ KİMSEDE SİZİ KURTARAMAZ ONUN İÇİN ALLAH’TAN BAŞKA TANRI YOKTUR. YANLIZ ALLAH’A KULLUK EDİN.

  2. Allah (c.c) den korkan alimden herkez korkar. Makamdan korkan alimden hiç kimse korkmaz. Acaba günümüzde öyle alimler var mı? bu ebu hanifenin hocası hamman ın zamanın Yöneticisine verdiği cevabdır.

  3. mine hanım önce hoş geldiniz diyelim sonra yazınızın tamamını bir güzel okudum eline sağlık güzel bir yazı, hatırlatma ve anlamlı bilgiler. insan oğlu bu dünyada fanililiğini unutmamalı, vereninde alanında ALLAH olduğu bilinmeli, malın mülkün kalıcı olduğunu insan oğlunun ahiretine faydası olmayacağını bu yüzdende ahiret için yaptıklarının seninle gideceğinin bilinmesi gerekir ki buda insanlarımızın ahiretini aydınlatır. hele birde dinle dalga geçen varmı bilemem fakat varsa dinle değil kendi ahiretiyle dalga geçmiş olur ki bunun cezasınıda ahirette öder. saygılarımla Altun BAYRAM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar