27.Eyl.2020
ad

Yazar hakkında

14 Yorumlar

 1. NURETTİN TASCI

  TEBRIKLER ELLERINE SALIK COK GUZEL OLMUS

  Yanıt
 2. Ömür YEŞİLTEPE

  Karikatgürün orjinal ve anlaşılır boyutları aşağıdaki gibidir. Resim açılmıyorsa adrese tıklayınız.
   width=354http://img141.imageshack.us/img141/3199/semra11jp7.jpg[/img]

  Karikatürde Gazete okuyan bir babanın yanında çocuk elinde çekiçle ağaç tahtaya çivi çakmaktadır. Bu işlemi yaparken gürüktü oluşmaktadır ve baabsı gürültü nediyle sinirlenmektedir. Tam bu sırada çocuk keserle çivi çakarken eline vururur keseri ve acımaya başlar. Çocuk ağlamaya başlar.. Sinirlenmiş olan baba yara bandı alır ve uzun bir bezle cocugun elini tedavi eder… Son resimde cocuk uslu durmaktadır çünki cocuğun elini tedavi eden baba parmağı saran bezi kullanarak cocugun vücudunu mumya gibi dolayarak bir daha keserle çici cakmamasını hatta hiç bir işlem yapmamasını sağlamıştır. Resimde ilk bakışta anlatılanalr bunalr..

  TEKNİK OLARAK:
  Kuru boya tekniği kullanılmıştır. Renkler net olarak objeninin içini boyamamıştır. ACELECİ BOYANMIŞ GİBİ GEREKSİZ ÇİZGİLER OLARAK KALMIŞTIR. rENKLER DOLGUN VE NET BİR BİŞİMDE OBJENİN DE DIŞINA TAŞMAYACAK ŞEKİLDE BOYANMALIYDI.
  Obje çizilip silinmiş çizlip silinmiş ve silinen izler bellli olmuş. İyi bir ön eskiz çalışması yapılarak silgi kullanmayı yok edinceye kadar eskiz çizimler yapılmalıydı. Silgi ile silinen yerler belli olmamalıdır. Objeler karikatür çizimi olduğu için karikatür çizimlerde birebir orantı aranmaz.. Figürlerin orantısız kullanılması yerinde bir çizim olmuş.
  5.Resimde koltuk objesi kullanılmamış .Karikatgürün bütünlüğü açısından kullanılmalıydı. 1.Resimde çocuğun pantolonunun bir bacağının rengi koyu mavi diğer bacağının rengi açık mavidir. Koyu mavi olan bacak da açık mavi olmalıydı. Ana renklerden sarı , mavi etkili kullanılmış ancak kırmızı biraz eksik kullanılmıştır.Karikatürde persperktif kuralı başarı ile uygulanmıştır. 1.2.3. resimde koltukta oturan babanın sadece bir bacağı çizilerek öbür bacağı belirtilmemiştir. Burada resmin boyut kuralı ihlal edilmiştir. Öbür bacağıda çizlerek veya konumlandırılarak 2 boyuttan 3 boyuta geçmeli ve öbür bacak hissetirilmelidir.Karikatgürün genelinde boyut sorunu yoktur.

  MESAJ OLARAK:
  Yukarıda da belirtildiği gibi çocuğu suturan ve gürültüyü kesen bir baba gibi gözüksede mesaj çok anlamlıdır.Burada yetişkin birey ve anne babalrın tipik yanlış uygulamasınaa değinilmiştir. ve asıl mesaj çocuğun keserle çivi çakamsının yanlış olduğu mesajı değildir. Asıl mesaj çocuğun anne ve babasından ilgi beklediğini belirten bir mesajdır. Baba çocugu mumya gibi dolayarak gürültüyü engellemiş ve gazete okuyabileceği ortamı sağlamıştır. Ancak çocuklar oyun oynayarak anne ve babasıyla iletişim kurarak zihinsel ve fiziksel gelişim sağlayabilirler. Babanın çocuklara karşı bencil davranışı vurgulanmıştır.
  Sonuç olarak baba çocuğa karşı oyunu beraber oynayıp onunla vakit geçirmesi gerekirdi.Anne ve babalrın en büyük eksikliği çocuklarına vakit ayırmamsıdır. Bu çocugun gelişimi için önemlidir .Burada da asıl verilmek istenen mesaj budur.Bu anlamda başarılı bir çizimdir.Çogu izleyici çocugun mumya gibi dolanmasına odaklanacak ve gülecekdir. Halbuki biraz düşündüğünde eli kolu bağlı ve kendini ifade edemeyen gelişememiş couk ve nesiller olarak yetiştiğini ve yetişeceğini görecekdir.

  Benim değerlndirmem bu yöndedir. Teknik ve mesaj olarak bir kaç düzeltilebilecek hatanın dışında başarılı bir karikatürdür. 10 üzerinden 8
  bir başka karikatür çizimlerini de bekliyoruz. Kendinize başarılar diliyorum.

  Yanıt
 3. İLKNUR ÇAM

  BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM. TEBRİKLER

  Yanıt
 4. kara melek

  ben şevkinizi kırmak istemem ama..
  ben bu karikatürden hiçbir şey anlamadım..

  Yanıt
 5. kara melek

  galiba yerde oturan çocuk ses çıkartıyor..
  gazete okuyan da rahatsız oluyor, sonra çocuğu bağlıyor.. anlamayanlara..
  anlayana kadar canım çıktı..
  biraz da çizgiler doğru dürüst değil ..
  ondan da olabilir..
  yine de sağolun..
  biraz beyin gücümüzü zorlamamıza neden oldunuz..
  sağolun..

  Yanıt
 6. oğuzhan gümüşoğlu

  bence güzel bir karikatür tebrikler!

  Yanıt
 7. yolcu

  bu karikatür ne anlatıyo allhınız aşkına ben çözemedim….
  Site Yönetimi: Adınızı ve soyadınızı yazarsanız kişi size konuyu anlatır

  Yanıt
 8. mustafa

  Merhabalar.Çok küçük bir ayrıntıya dikkat çekmek istriyorum.5. resimde KOLTUK yok 🙂

  Yanıt
 9. Halis TÜREDİ

  Sıla Özlemi duyan ne çok gurbetçilerimiz var.Kimi ekonomik olarak,kimi işleri sebebiyle fırsat bulup memleketini ziyaret edemiyor.Bu siteler ancak göz zevkimizi bi nebze olsun gideriyor belki ama herkese sesleniyorum.Ziyaret edecek kimseleri yoksa bile bedeninizdan bir parça orada vardır.Gidip görmek daha güzel olsa gerek,Ulaşamadığımız nice memleket güzellikleri var.Site yapımcılarına yorumculara binlerce tekekkürler.

  Yanıt
 10. Şakir ÇAM

  merhabalar abla ben tokat erbaa dan resimleriniz çok güzel hemşeriniz olarak başarılarınızın devamını dilerim

  Yanıt
 11. ibrahim sevindik

  merhaba semra ben resim yapmayı çok severim dört dörtlük olmasada resimi bakarak güzel çizerim senin resim bence çok güzel maziretim yok ve beğendim eline sağlık başarılarının devamını dilerim sadece resim için değil sağlık mutluluk ve huzur dolu günler dilerim sevgilerimle zonguldak tan akkuş lu ibo

  Yanıt
 12. GÖRKEM SEVİNDİK

  ben bu resimi anlamadımda???????….SEMRA ABLA…..

  Yanıt
 13. şenol çöp

  iyi veya kötü birileri bi şeyler yapmaya çalışıyo kösdek olmaktansa destek olma taraftarıyım ..başarılarınızın devamını dilerim..

  Yanıt
 14. Y.Mürsel KARAYİĞİT

  Haçan uşağum karikatür takasina hoş geldun…Bir tek eleştiride bulunacağım…Çizgileri korkmadan tek seferde çiz..Çizgi üzerinde tekrar tekrar oynadınmı titrek bir görüntü oluşur…Tek seferde korkmdan tek çizgi…Başarılar çalışma güzel..Ha birde bölümler arasını cetvelle ayırırsan daha hoş olur

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi ANKARA  E-posta:webmaster@akkusilcesi.com ihsancam64@hotmail.com gunes99@hotmail.com
Copyright © 2002 Akkuş İlçesi İnternet Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır . Tasarım İhsan GÜNEŞ