21 Şubat 2024 Çar

Semra ÇAM’ın Karikatürü

Gazeteyi Rahat Okumanın Yöntemi

Related Articles

14 YORUMLAR

 1. Karikatgürün orjinal ve anlaşılır boyutları aşağıdaki gibidir. Resim açılmıyorsa adrese tıklayınız.
   width=354http://img141.imageshack.us/img141/3199/semra11jp7.jpg[/img]

  Karikatürde Gazete okuyan bir babanın yanında çocuk elinde çekiçle ağaç tahtaya çivi çakmaktadır. Bu işlemi yaparken gürüktü oluşmaktadır ve baabsı gürültü nediyle sinirlenmektedir. Tam bu sırada çocuk keserle çivi çakarken eline vururur keseri ve acımaya başlar. Çocuk ağlamaya başlar.. Sinirlenmiş olan baba yara bandı alır ve uzun bir bezle cocugun elini tedavi eder… Son resimde cocuk uslu durmaktadır çünki cocuğun elini tedavi eden baba parmağı saran bezi kullanarak cocugun vücudunu mumya gibi dolayarak bir daha keserle çici cakmamasını hatta hiç bir işlem yapmamasını sağlamıştır. Resimde ilk bakışta anlatılanalr bunalr..

  TEKNİK OLARAK:
  Kuru boya tekniği kullanılmıştır. Renkler net olarak objeninin içini boyamamıştır. ACELECİ BOYANMIŞ GİBİ GEREKSİZ ÇİZGİLER OLARAK KALMIŞTIR. rENKLER DOLGUN VE NET BİR BİŞİMDE OBJENİN DE DIŞINA TAŞMAYACAK ŞEKİLDE BOYANMALIYDI.
  Obje çizilip silinmiş çizlip silinmiş ve silinen izler bellli olmuş. İyi bir ön eskiz çalışması yapılarak silgi kullanmayı yok edinceye kadar eskiz çizimler yapılmalıydı. Silgi ile silinen yerler belli olmamalıdır. Objeler karikatür çizimi olduğu için karikatür çizimlerde birebir orantı aranmaz.. Figürlerin orantısız kullanılması yerinde bir çizim olmuş.
  5.Resimde koltuk objesi kullanılmamış .Karikatgürün bütünlüğü açısından kullanılmalıydı. 1.Resimde çocuğun pantolonunun bir bacağının rengi koyu mavi diğer bacağının rengi açık mavidir. Koyu mavi olan bacak da açık mavi olmalıydı. Ana renklerden sarı , mavi etkili kullanılmış ancak kırmızı biraz eksik kullanılmıştır.Karikatürde persperktif kuralı başarı ile uygulanmıştır. 1.2.3. resimde koltukta oturan babanın sadece bir bacağı çizilerek öbür bacağı belirtilmemiştir. Burada resmin boyut kuralı ihlal edilmiştir. Öbür bacağıda çizlerek veya konumlandırılarak 2 boyuttan 3 boyuta geçmeli ve öbür bacak hissetirilmelidir.Karikatgürün genelinde boyut sorunu yoktur.

  MESAJ OLARAK:
  Yukarıda da belirtildiği gibi çocuğu suturan ve gürültüyü kesen bir baba gibi gözüksede mesaj çok anlamlıdır.Burada yetişkin birey ve anne babalrın tipik yanlış uygulamasınaa değinilmiştir. ve asıl mesaj çocuğun keserle çivi çakamsının yanlış olduğu mesajı değildir. Asıl mesaj çocuğun anne ve babasından ilgi beklediğini belirten bir mesajdır. Baba çocugu mumya gibi dolayarak gürültüyü engellemiş ve gazete okuyabileceği ortamı sağlamıştır. Ancak çocuklar oyun oynayarak anne ve babasıyla iletişim kurarak zihinsel ve fiziksel gelişim sağlayabilirler. Babanın çocuklara karşı bencil davranışı vurgulanmıştır.
  Sonuç olarak baba çocuğa karşı oyunu beraber oynayıp onunla vakit geçirmesi gerekirdi.Anne ve babalrın en büyük eksikliği çocuklarına vakit ayırmamsıdır. Bu çocugun gelişimi için önemlidir .Burada da asıl verilmek istenen mesaj budur.Bu anlamda başarılı bir çizimdir.Çogu izleyici çocugun mumya gibi dolanmasına odaklanacak ve gülecekdir. Halbuki biraz düşündüğünde eli kolu bağlı ve kendini ifade edemeyen gelişememiş couk ve nesiller olarak yetiştiğini ve yetişeceğini görecekdir.

  Benim değerlndirmem bu yöndedir. Teknik ve mesaj olarak bir kaç düzeltilebilecek hatanın dışında başarılı bir karikatürdür. 10 üzerinden 8
  bir başka karikatür çizimlerini de bekliyoruz. Kendinize başarılar diliyorum.

 2. galiba yerde oturan çocuk ses çıkartıyor..
  gazete okuyan da rahatsız oluyor, sonra çocuğu bağlıyor.. anlamayanlara..
  anlayana kadar canım çıktı..
  biraz da çizgiler doğru dürüst değil ..
  ondan da olabilir..
  yine de sağolun..
  biraz beyin gücümüzü zorlamamıza neden oldunuz..
  sağolun..

 3. bu karikatür ne anlatıyo allhınız aşkına ben çözemedim….
  Site Yönetimi: Adınızı ve soyadınızı yazarsanız kişi size konuyu anlatır

 4. Sıla Özlemi duyan ne çok gurbetçilerimiz var.Kimi ekonomik olarak,kimi işleri sebebiyle fırsat bulup memleketini ziyaret edemiyor.Bu siteler ancak göz zevkimizi bi nebze olsun gideriyor belki ama herkese sesleniyorum.Ziyaret edecek kimseleri yoksa bile bedeninizdan bir parça orada vardır.Gidip görmek daha güzel olsa gerek,Ulaşamadığımız nice memleket güzellikleri var.Site yapımcılarına yorumculara binlerce tekekkürler.

 5. merhaba semra ben resim yapmayı çok severim dört dörtlük olmasada resimi bakarak güzel çizerim senin resim bence çok güzel maziretim yok ve beğendim eline sağlık başarılarının devamını dilerim sadece resim için değil sağlık mutluluk ve huzur dolu günler dilerim sevgilerimle zonguldak tan akkuş lu ibo

 6. iyi veya kötü birileri bi şeyler yapmaya çalışıyo kösdek olmaktansa destek olma taraftarıyım ..başarılarınızın devamını dilerim..

 7. Haçan uşağum karikatür takasina hoş geldun…Bir tek eleştiride bulunacağım…Çizgileri korkmadan tek seferde çiz..Çizgi üzerinde tekrar tekrar oynadınmı titrek bir görüntü oluşur…Tek seferde korkmdan tek çizgi…Başarılar çalışma güzel..Ha birde bölümler arasını cetvelle ayırırsan daha hoş olur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar