27 Eylül 2023 Çar

Seçim Öncesi Yazıları

İnşallah gelecekte, Akkuş için; “Nasıl başardınız?” sorunsa cevap aranır.

Seçim Öncesi Yazıları

  Belki en zor yazılar seçim öncesi yazılardır. Milletçe seçimi çok merak ederiz. Hatta seçim sonuçları açıklandığı akşam bir sonraki seçimlerde “Bunun böyle devam edeceğini veya böyle olmayacağını” söyleriz.


  Benim gibi aktif politikayı sevmeyen kişiler için en zor zamanlardır seçim önceleri yazı yazmak. Okuyucu da “Acaba ne yazdı?” merakı varsa şöyle bir başlar yazıya; bakar iş seçimlerin dışına çıkıyor vazgeçer.


  Bu zamana kadar Akkuş veya memleketin muhtelif yerlerinde yazdığım yazılarda zorlanmadım desem yalan olur. Hâlbuki Akkuş’un onca meselesi varken bunları şu anlarda dile getirmek pek de akıl karı değil.


  Ben şahsen politikayı sevmem. Bu da bir tercihtir. Her ne kadar sandık başına gidip bir rey atmışsam da usule uygun hareket etmemden kaynaklanıyor bu durum. Hele de yerel seçimleri pek kal’e almam. Siz hiç yerel seçim sonuçlarına göre kalkınan yer gördünüz mü? Esas olanın genel seçimler olduğunu düşünürüm. Çünkü çıkan kanunlar memleketin tamamını ilgilendirmektedir.


  İlginçtir daha şimdiden kulakların tırmalamaya başladılar bile. Çeyrek asır Ünye’deyim kalkınması ve gelişmesi yerel idarelere bağlı değil de; genel idareye orantılı olmuştur. Belki nadirattan bazı ilçe ve belde başkanları bazı hamleleri yapmıştır.


  İşin tuhaf tarafı geçmiş dönemki icraatlarından bahsederlerken; geriye bir iş kalmamış gibi söylerler. Ülkede bütün mevcut başkanların ifadesine göre ülkenin hiçbir meselesi yok. Olanlara bakıyorsunuz ortada pek bir şey yok.


  Tabii milletin umutlarını kırmak istemem. Kendilerine verilen yetkiyi kullanarak sandık başına gitsinler. Gönlünden geçen adaya reylerini versinler. Katılım oranı ne kadar yüksek olursa isabet oranı da o kadar meşru olur. Zaten yapılacak başka bir iş de yoktur.


  Ancak Akkuş ve Akkuş durumunda olan ilimiz ve ülkemiz ilçelerinin durumu çok özeldir. Yöneticilerinin iyi analiz yapması lazım. Bu tür yerleşim birimlerinin kalkınması için uzun zamana ihtiyaç vardır. Kimsenin elinde sihirli değnek yoktur.


  Yapılacak iş şu olmalı ki seçilen temsilciye yardımcı olmak, olabilecek isteklerde bulunmak; seçilenlerin ise olaylara bakarken önce vicdan terazisini kullanması gerekmektedir. Bazen her şey kanunlarla olmayabilmektedir.

   İnşallah gelecekte,

   Akkuş için; “Nasıl başardınız?”

   sorunsa cevap aranır.

   Her şeyin gönlünüzce olduğu bir gelecek temennisi ile.

    Zeki ORDU

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar