30 Eylül 2023 Cts

SEÇİM ÖNCESİ AKKUŞ

Buraya hizmetin bir belediye ile gidebileceğine inanmıyorum.

Seçim Öncesi Akkuş

 Daha önce de yazmıştım. Bu yazar çizer taifesinden bazıları seçimleri sevmez. Mesela ben. Mümkün olduğu kadar seçimler son bulana kadar da sokağa çıkmama kararı aldım.

 Yahu “Sokağa çıkılmayacak neyin var, sen politikacı mısın ki sokağa çıkamıyorsun” falan demeyiniz. Şükür sokaktan ve insanlardan kaçacak halimiz yok şimdilik.

 Bu aralar iki kişi bir araya gelse biri hemen “Kim kazanır” sence diye soruyor. Bir tahminde bulunup da karşınızdakinin hoşuna gitmediyse vay halinize.” Hemen “Olur mu canım o nasıl kazanacak, zaten beceremez” gibi cevabı alırsınız.

 Ev sakin. Kimse bana kimin kazanacağını sormuyor. İşin tuhafı politikaya bir şekilde temas etmiş herkes başımıza ulema kesiliyor. Gören de siyasetin temel ilkelerini o bulmuş sanacak.

 Kısaca seçim bir biterse benim gibiler rahat edecek. Hatta belki sizler de rahat edeceksiniz. Belki ne zamandan beri hal ve hatırınızı sormayanlar kapınızdan ayrılmıyordur bu zamanlarda. Olsun o da iyi. Vatandaş olmak veya seçmen olmanın keyfini sürün siz de.

 Tamamen kendime ait olan düşüncem şudur ki özellikle yerel seçimler sonucunda ülkede bir şeylerin değişeceğine pek inanmayanlardanım. Hiç mi faydası veya katkısı olmaz. Olur elbet. Ancak bazı yerler için bir belediye başkanı neler yapabilir ki?

 Özellikle il merkezlerinden çok uzak olan ilçeler diğerlerinden daha fazla hizmete ihtiyacı vardır. Bunun da çözümü devletin böyle yerler için yapmış olduğu planların icraata konmasıyla olur. Yoksa seçimden seçime oy istemek kolay.

 Akkuş böyle bir yer. Akkuşlu kendisine başkan değil “mümessil/temsilci” seçecek. Daha önce de arz ettiğim gibi Ordu ilinin yüz ölçümü bakımından en büyük ve yerleşim olarak çok dağınık bir yer. Yani coğrafi zorlukları var. Buraya hizmetin bir belediye ile gidebileceğine inanmıyorum. İmkan da yok zaten. Büyük şehir ise belli bir direyi aşamaz.

 Kısaca fazla umutlanmadan, umutlarınızı da kırmadan sükunet içinde sandığa gidiniz. Devlet bir şekilde buralara el koymadığı müddetçe yerel yöneticilerin yapabileceği çok şeyi olmaz.

 Kısmetse seçime kadar bir yazı daha yazarız. Daha sonrada belki seçilecek olan başkana bir mektup…

 Her şey gönlünüzce olsun.

Zeki ORDU
 

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar