14 Temmuz 2024 Paz

Ordu Merkez’de Okul İçin Yer Bulunamamış. Akkuş İlçesinde Yer Çok. Akkuşlular Olarak Biz TOBB Yapacağı Endüstri Meslek Lisesine Talibiz

Yeterki okul gelsin Akkuş'a yer sorunu olmaz. Her yer müsait

Ordu Merkez'de  Okul İçin Yer Bulunamamış. Akkuş İlçesinde Yer Çok. Akkuşlular Olarak Biz TOBB Yapacağı Endüstri Meslek Lisesine Talibiz.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ordu'da yapımaı planlanan Endüsti Meslek Lisesi, yerel yöneticilerin yer bulamaması nedeniyle yapılamıyor.Organize sanayi bölgesinde yer alan yerede OSB yönetiminden red kararı çıkınca okul için tahsis edilen 10 milyonlira ödeneğin geri gönderilmesi gündeme geldi.
   Paranın hazır olmasına rağmen yer bulunamamasını eleştiren Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin ile Meclis Başkanı Ufuk Ünal, bir basın toplantısı düzenleyerek tepkilerini dile getirdi. Başkan Servet Şahin, Vali Kenan Çiftçi'nin desteği gerektiğine dikkat çekerek, "Eğitime çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde tamamen işadamlarımıza hizmet edecek ve müteşebbis yetiştirecek bu okulun Osb'de yapılmasının reddedilmesini akıl ziyan ve mantıkla izah etmekte zorlanıyorum. Oraya düz lise veya başka bir meslek lisesi değil Endüstri Meslek Lisesi yapılacak. Demek ki sektörümüzün ara teknik eleman ihtiyacı yokmuş, Ar-Ge çalışmalarına ihtiyaç duymuyorlarmış." dedi.
 
 Okul yapımı için olumlu destek veren heyettekilere de teşekkür eden Başkan Servet Şahin, "Okul ihtiyacı ve eğitim noksanlığının giderilmesi görev ve sorumlulukları Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ve sayın valimizin desteği olmadan çözülebilecek sorunlar değildir. Bu sorunun çözümünde sayın valimizin özellikle yer temini hususunda desteğini beklemekteyiz. İnanıyorum ki sayın valimizin desteği ile TOBB'dan sağlanan yatırım kaynağı geri gitmeyecek ve en kısa zamanda bu okulumuzun temelini atacağız." diye konuştu.
   BU DURUM BİZİ ÇOK ÜZÜYOR
   Meclis Başkanı Ufuk Ünal ise, Milli Eğitim Müdürlüğü, Bayındırlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Teftiş Kurulu, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın okulun yapılması planlanan alana olumlu raporunu verdiğinin altını çizerken, "Bizim şuanda burada büyükşehir olan ilimize hangi yatırımı nasıl kazandırırız, hangi yatırımı ilimize çekeriz neleri yapabilirizi konuşuyor olmamız gerekirdi. Fakat biz bugün burada Ordu'ya kazandırılmış olan bir yatırımı 32 derslikli Endüstri Meslek Lisesi'ni nasıl yapılamadığını, nasıl yapılamayacağını konuşuyor durumundayız. Bu bizi oldukça üzüyor. Bu sürece nasıl geldiğimize bakarsak, Sanayi Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın almış olduğu karar üzerine Endüstri Meslek Liseleri'nin sanayi bölgelerine yapılma kararı çıkmıştır. Bu karar neticesinde Milli Eğitim Bakanlığımız yapmış olduğu okulların tamamını organize sanayi bölgelerine yapmaktadır. Ordu'da da biz bu düşünce ile hareket ederek, Osb'deki böyle bir yapılaşma, proje çalışmaları, protokoller yapıldı fakat oradaki değerli sanayicilerimiz, esnafımız iş adamlarımız bu yerin kendilerine ihtiyaç olduğunu belirttiler. Biz de bunun üzerine alternatif yerlere bakalım değerlendirelim, bu alan olmasa da çevresinde yanında yöresinde farklı bir yerde bu yatırımı kaçırmayalım yapalım. Eğer yer bulamazsak tekrar burayı değerlendirelim. Alternatif yer çalışması valimiz ile birlikte başladı. Süre kısıtlı olduğu için olumsuz sonuçlanması neticesinde tekrar bu alana karar verildi ve oylamaya sunuldu. 8'e 7 oy ile reddedildi. Reddedilme gerekçesi bizi ayrıca üzmüştür. Okul yerinin yeterli olmadığı ve orada trafiğin yoğun olduğu gerekçe gösterilmiştir. Milli Eğitim Müdürlüğü, Bayındırlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yerle ilgili çalışmaları yapıyor ve bu yere olumlu raporunu veriyor. Bu yere okulun yapılmasının uygun olduğunu belirterek onaylıyor ve projeler hazırlanmıştır. Biz bu kararın organizedeki sanayideki arkadaşlarımızın çoğunluğunun kararı olduğunu düşünmüyoruz. Eksik bilgilendirilme neticesinde alınmış bir karar olduğunu düşünüyoruz. Bu arkadaşlarımız bizim çok değerli arkadaşlarımızdır. Konu kendilerine doğru bir şekilde izah edilirse konunun doğru olduğunu, bu araziye okulun yapılmasının gerekli olduğunu bu yatırımın kaçırılmaması gerektiğine de inanacaklardır" ifadelerini kullandı. Haber: Ordugazete

 

Önemli Açıklama: ORDU MERKEZDE OKUL İÇİN YER BULAMAMIŞ. AKKUŞ İLÇESİ OLARAK BİZDE OKUL İÇİN  HEMEN YER VEREBİLİRİZ. YETERKİ OKUL GELSİN. YER SORUNU OLMAZ. İSTER AKKUŞ MERKEZE YAPILSIN. İSTER 5 BELDEYE İSTER İSE İSTENİLEN 32 KÖYDEN BİR TANESİNE YAPILSIN. AKKUŞ'UN HER YERİ OKUL İÇİN MÜSAİT. TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİNE SESLENİYORUZ: ORDU MERKEZE YAPACAĞINIZ OKUL İÇİN YER BULAMAZSANIZ BİZ AKKUŞLULAR OLARAK ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİNE TALİBİZ.

Akkuş Kaymakamı, Belediye Başkanı, Milli Eğitim Müdürü ve diğer ilgililer Türkiye Odalar Borsalar Birliği ile görüşüp, Akkuş ilçesine Endüstri Meslek Lisesin Aaçılması için destek talebinde bulunmaları öneriyoruz. Ordu merkeze yapılacak okul ilde yer bulunamaz ise bu okula. Bu okul Ordu merkeze yapılırsa. Akkuş İlçesi içinde söz konusu TOBB birliğinden Akkuş İlçesi içinde okul yapılması talebi yapılmasını öneriyoruz. Söz konusu heyetin Ankara'ya gelerek girişimlerde bulunmasının ses getireceğine inanıyoruz.

 

 

 

 

 

 

Related Articles

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar