18 Mayıs 2024 Cts

MÜSLÜMANLAR TÜM NİMETLERİNİ İNFAK EDERLER

İnkar edenler sonunda cehenneme sürülüp toplanacaklardır.

MÜSLÜMANLAR TÜM NİMETLERİNİ İNFAK EDERLER

İnfak etmek,  Müslüman’ın sahip olduğu bütün nimetleri Allah yolunda, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için kullanmasıdır. Cenab-ı Allah Kuran’da birçok ayette Müslüman’ın yapması gereken ibadetlerden birisi olarak mallını Allah yolunda harcaması gerektiğini bildirmiştir.

İnfak, Müslüman’ın Allah’a olan yakınlığını arttırması adına bir vesiledir. Diğer insanlar içinse mal, mülk, para gibi metaılar hayatın olmazsa olmazlarındandır. Bu insanlar, ahirete kesin bilgi ile inanmadıklarından, şüpheye düştükleri bu yurt için asla harcamazlar. Dolayısıyla, Allah yolunda mallarını harcamaya çağrıldıkları zaman, buna asla yaklaşmayıp cimrilik ederler. Yüce Allah kalplerinde hastalık olanların bu samimiyetsiz davranışlarını Kuran’da bizlere şu şekilde bildirmektedir:

İşte sizler böylesiniz; Allah yolunda infak etmeye çağrılıyorsunuz; buna rağmen bazılarınız cimrilik ediyor. Kim cimrilik ederse, artık o, ancak kendi nefsine cimrilik eder. Allah ise, Ganiy (hiçbir şeye ihtiyacı olmayan)'dir; fakir olan sizlersiniz. Eğer yüz çevirecek olursanız, sizden başka bir kavmi getirip-değiştirir. Sonra onlar, sizin benzeriniz de olmazlar. (Muhammed Suresi, 38)

Müslümanlar arasında olup da münafık bir karaktere sahip olanlar ise dine zarar vermek ve Müslümanların birbirlerine olan bağlılıklarını azaltmak için Yüce Allah’ın "Onlar ki: "Allah'ın ve Resulün yanında bulunanlara hiçbir infakta (harcamada) bulunmayın, sonunda dağılıp gitsinler" derler. Oysa göklerin ve yerin hazineleri Allah'ındır. Ancak münafıklar kavramıyorlar." (Münafikun Suresi, 7) ayetinde haber verdiği gibi, başka kimselerin de Müslümanlara yardımcı olmalarına engel olmaya çalışırlar. Münafıkların bağlılıkları yalnızca maddi olanaklara bağlı olduğundan, Müslümanların birbirlerine olan bağlılıklarını da bu şekilde değerlendirmektedirler. Böyle davrandıkları zaman, inan kişilerin dağılacaklarını zannederler. Fakat Müslümanların birlikteliklerinde asla maddiyat söz konusu değildir. Müslümanları bir arada tutan şey, Yüce Allah’a olan inançları, korkuları ve bağlılıklarıdır. Bu sebeple münafık özelliğine sahip kişilerin başvurdukları bu yol asla onların istediği gibi sonuçlanmaz. 

Allah yolunda malını harcamak, Müslümanlar ile diğer insanları birbirinden ayırt eden en önemli ibadetlerden birisidir. Bazı insanların, Müslümanları Allah’ın yolundan alıkoymak için mallarından harcamaları ise, bu kişilerin akılsızlıklarının başka bir göstergesidir. Allah bu durumu bir Kuran ayetinde şöyle haber vermiştir: 

Gerçek şu ki, inkar edenler, (insanları) Allah'ın yolundan engellemek için mallarını harcarlar; bundan böyle de harcayacaklar. Sonra bu, onlara yürek acısı olacaktır, sonra bozguna uğratılacaklardır. İnkar edenler sonunda cehenneme sürülüp toplanacaklardır. (Enfal Suresi, 36)

Diğer insanların geçici dünyada değer verdikleri, büyük bir hırs ve sevgi ile bağlandıkları malları, Müslümanlar için kendilerine Allah’ın hoşnutluğunu kazandırmasını ümit ettikleri birer lütuftur.

Mine ÇAKIR

Related Articles

1 Yorum

  1. İnfak etmek, Müslüman’ın sahip olduğu bütün nimetleri Allah yolunda, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için kullanmasıdır.

    s.a Öncelikle yazmış olduğunuz yazınızdan dolayı, sizleri tebrik ederim. başarılarınızın devamını dilerim.Yukarıda tanımı yapılmış olan infak kelimesinde eksik tanımlama gördüğüm için hatırlatma gereğine müşahede ettim.
    İNFAK:Müslümanın sahip olduğu bütün nimetleri,Allah yolunda hoşnutluğunu kazanmak için,gerekli olan yerlere, usulüne uygun bir şekilde gerekli harcamayı yapmaya İNFAK denir.(kullanmasıdır değil.)
    erdogangul52-16@hotmail.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar