24.Kas.2020
ad

Yazar hakkında

2 Yorumlar

 1. Veysel Sensoy

  Degerli Ahmrt Hoca,

  Sanirim kalici dostluklar kavga ile baslar sozunun tezahuru gerceklesiyor. Yasar Nuri hoca sayfamiza katilmis gibi oldum.

  Olumlu veya olumsuz yorum yazan arkadaslarima tesekkur ediyorum. Olumsuzlar eksigimizi gormemize, olumlular \”marifet iltifat gerektirir” sozu gibi bizi yureklendirmeye yarayacaktir.

  Saglicakla kaliniz.

  Yanıt
 2. ahmet öztürk

  Kuranın düşünce, duygu ve davranıştan oluşan, Allaha ve insanlara karşı yönelen bu ahlaki yaşama biçimi takva olarak ifade edilir. Takva, kişinin her zaman Allahın huzurunda olduğunun farkında olması ve farkında olmanın ışığında kendi varoluşunu şekillendirmesidir. Takva anlayışı gayb ile şehadet alemi arasında kurulmuş ideal dengedir. Diğer deyimle teori ile pratiğin birleştirilmiş halidir.

  Kurana göre Allahın bütün insanlık tarihi boyunca amacı, yeryüzünde kendine ve insan cinsine karşı işlenen zulüm ve ahlaksızlıkları ortadan kaldırarak Ona ve insanlara karşı ahlaklı davranan bir toplum oluşturmaktır.

  Allahın adaleti, Onun sonsuz merhametiyle yaratıp yaşamasını sağladığı ve üzerinde sayısız nimetleri bulunan insanın denenmesi ve bu denenmenin sonundaki hesaplaşmada ortaya çıkar. Denenme sürecinde insan ancak gücünün yeteceği şeyler yüklenmiştir. Denenmek için insanın tabiatinda ve dünyada çift kutuplu bir gerilim ortamı oluşturulmuştur. Bu insanlarda iyiliğe(hayr) ve kötülüğe(şerr) olan eğilimdir. Tabiatta ise insana acı, ızdırap, zarar veren nesne ve olaylar(şerr) ona refah, haz, menfaat ve mutluluk veren nesne ve olaylar(hayr)dır. Denenme bu ortamda yapılır.

  Kuranda baştan sona kadar hakim durumda olan Allahın ahlaki tutumu, benliği, arzuları, Hz.Muhammed ve ona inanan ilk müslümanlarda büyük bir ahlaki dinamizm kaynağı oluşturmuştur. İlk müslüman nesillerin ortaya koyduğu ahlaki, siyasi, iktisadi, hukuki, bilimsel başarıların temelindeki, kanaatimizce bu işte bu dinamizmdir.

  Denenme, fiili bir durum karşısında insanın sabır, fedakarlık cömertlik gibi iyi meziyetlerle cimrilik, korkaklık, nefsin arzusuna hemen boyun eğme gibi ahlaki olmayan durumları ortaya çıkarmakla olur. Buda ferdin sadece inanmasıyla ve ya inandım demesiyle değil hayır ve şer gibi ferdin ahlaki kalitesini ortaya çıkaracak bir olya maruz kalmasıyla olur. Onun için Kurana göre insan ve hayat, denenmeye imkan verecek böylesi bir gerilimde yaratılmıştır.

  Allahın yeryüzündeki nimetlerin hepsini insanların denenmesi için yarattığı gibi, aralarında kaabiliyet ve mülkiyet yönünden derecelenmenin bir kanun olarak belirlenmesi de imtihan içindir

  Kur’an, ‘Allah ile aldatılmayın! ‘ ihtarında bulunmasına rağmen Türk halkı, dinine olan derin saygısı yüzünden Allah ile aldatılıyor.

  Allah ile aldatmanın rantından en büyük terör örgütleri bile yararlanıyor.Pkk’nın başı, yandaşlarına şu talimatı veriyor: ‘Peygamberler şerhi Urfa’ya ilahiyat akademisi kurun! ‘

  Allah ile aldatmak; dini; çıkar, koltuk, baskı, egemenlik aracı yapan bir sanayi koludur.İşin esası bakımından ne dini vardır ne de imanı.Onun dini-imanı, Tanrısı, ibadeti hep çıkarı ve hesabıdır.

  Allah ile aldatanlar dokunulmaz, eleştirilmez bir ‘tahakküm teolojisi’ oluşturmuşlardır.Türkiye’de bu teolojiyi egemen kılmak istiyorlar ve bunda büyük ölçüde başarılı omuşlardır.

  Bu bir Haçlı-İngiliz siyasetidir.Atatürk bu şeytani siyaseti, ta 1920’de Müslüman dünyaya tanıtıyor; İngilizlerin siyasetinin ‘İslam’ı İslam’la yok etme siyaseti’ olduğunu ilan ediyor.

  Allah ile aldatma zulmünün en ağırları kadın ve kadın hakları konusunda işlenmektedir.Türkiye’de bugün kadın, özellikle örtünme meselesinin istismarı aracılığıyla, Allah ile aldatan zümrelerin temel sömürü aracı olarak öne çıkarılmaktadır.

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi ANKARA  E-posta:webmaster@akkusilcesi.com ihsancam64@hotmail.com gunes99@hotmail.com
Copyright © 2002 Akkuş İlçesi İnternet Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır . Tasarım İhsan GÜNEŞ