16 Haziran 2024 Paz

Gül Gibi İlçe: Akkuş

 Gül Soyadı Çok Olan Ne Kadar Çok Kişi ve İdareci Varmış 

   

Gül Gibi İlçe: Akkuş

 • Bazı şeyleri ayarlamaya çalışsanız da bir şeyler eksik kalır. Yani evdeki hesap çarşıya uymaz. Bazen öyle şeyler olur ki oluş biçimine de, olduğu hale de anlam vermekte güçlük çekersiniz. İster tesadüf değin, ister tevafuk. Bazı şeyler bir bizim anlayamayacağımız şekilde üst üste gelir.

  Üst üste gelen şeyler olumsuz şeyler ise ‘musibet’ olarak adlandırırız. Güzel olanları için ‘şans’ olarak görürüz. İster iyi olsun ister kötü hiçbir şey bizim elimizde değildir. Lütuf veya musibet insanlar içindir. Ve biz her iki durumu da itirazsız kabul etmeye mecburuz.

  Gelelim bu sözlerin Akkuş’la ilgisine. Bir yıl dahi olsa ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim, havasını teneffüs ettiğim bu şehirde güzel bir tesadüf dikkatimi çekti. Akkuş’un üst derece yöneticilerinin isimlerindeki ‘GÜL’ kelimesi nasıl bir rastlantıdır bilinmez. Bir eğitimci olduğumdan bu isimlerin ‘eğitim’ camiasında birikmesi de ayrıca dikkatimi çekti.

  Öncelikle Akkuş Kaymakamı Sayın Fatih Gül’den başlayayım. Mesleğimdeki 32 yıllık süre içinde gördüğüm, eğitime en ilgili ve önem veren kaymakamlardan birisi. Akkuş için bu açıdan bir şans. Şu an benim mülki amirim olmaması bu yazını yazılmasını daha da kolay hale getiriyor. Aksi takdirde bir kaymakam için güzel sözler söyleyeni yağcılığın bin bir türüyle yaftalarlar ve yazılan ve söylenenleri ciddiye almazlardı. Biz de kendisinin eğitim başta olmak üzere; vatandaşı ile bütünleşmiş bir amir olarak vicdani hakkını teslim etmeye mecburuz. Sayın Fatih Gül Akkuş ve ülke için bir şans.

  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Seyfettin Gül’e gelince… Zaten onca yıllık mesleki ve idari tecrübeden sonra öyle bir makama gelmesi gerekirdi. Akkuş’ta yönetici olmanın kolay olmadığını herkes bilemez. Zaten daha önceki idarecileri bu ilçeyi nasıl idare edebiliyorlar diye düşünürdüm hep. Seyfettin Gül sadece mesleki ve idari olarak değil insani yönden de ‘adam gibi adam’ diye tabir edilen kişilerden. Başarılı olmak için elinden geleni yapacağını, bunu yaparken de yorulsa bile doğru olanı yapacağını biliyorum. Kendisine başarılar diliyorum.

  Mustafa Gül. Akkuş İmam Hatip Lisesi müdür yardımcısı. Kendisiyle beraber çalıştım. Yüzündeki gülümseme ismiyle müsemma. Bir kere gül demişler o da emir telakki etmiş. Tebessümü güven verici. İşi zora sokmadan yerine getiren bir yapıya sahip. Hani yanına salâvatla yaklaşılan tiplerden değil yani. İdarecinin gülen yüzü, güler yüzü. Bu haliyle başarılı olmaması da mümkün değil.

  İdris Gül. Emekli öğretmen. Bakmış ne kadar ‘gül’ gibi insan var Akkuş’ta, tutmuş o da Akkuş’un yolunu. Hizmet sahası eğitimin zor yanı. Biz ‘normal’ diye öğrencilerle akla karayı seçerken o daha zor seviyedeki öğrencilerle meşgul şimdi. İşi zor. Olsun üstesinden gelir. Kendisi hem idari hem mesleki yönden yetişmiş biri. Başında bulunduğu müessese ülkemiz için mühim.

  Akkuş merkezde iki ilköğretim okulu vardı. Yeni düzenleme ile ilkokul ortaokul şeklinde adlandırıldılar. Erdoğan Güllü Cumhuriyet İlkokulunun müdürü. Anlaşılacağı gibi yine ‘gül’lü bir isim. Dedik ya var bu şehirde bir hal. Eğitim camiasındaki bu rastlantılar ne kadar tesadüfse artık. Erdoğan Bey sakin mizaçlı bir görünüme sahip. Yüzüne bakan yılların izini bulacaksınız. Belki çok haksızlığa uğradı. Belki imkânları kıt olan yerlerde yokluklarla boğuştu. Her ne ise… Ciddiyeti kendisine vakar katıyor. O da ‘gül’ kervanına katılanlardan.

  Gelelim son Gül’e. Şu edebiyatçı milleti şapkadan tavşanı nasıl çıkaracağını biliyor aslında. Sıradaki isim Ömer Görgülü. İyi de bu gül bunun neresinde demeyin. “GörGÜLü” kelimesine bakarsanız bir yerlere gizlendiğini de görürsünüz. Fatih Ortaokulu müdürlüğünü yapıyor şimdi. Onun da gülü var ve Akkuş’ta. Yeni sisteme kolay uyum sağlamış olduğunu tahmin etmek zor değil. İnsani münasebetleri çok iyi. Sadece bu yanı bile çalışanlarının başarısını daha da artıracaktır.

  Efendim diğer daire amirleri unutulmuş değil aslında. Dedik ya mesele şapkadan tavşan çıkartmak bizimkisi. Başta eski müdürüm M.Arif Çöpoğlu olmak üzere bütün daire amirlerine selam ve hürmet ederim. Ancak konumuz ‘Gül’ olduğundan bu rastlantıyı da göz ardı etmedik.

  Kısaca; gül gibi bir ilçe: Akkuş…
   
  Zeki ORDU
   

Related Articles

1 Yorum

 1. Akkuş Esnaflarından Gül Yapı Ticaret Firmasının Sahibi Nihat GÜL de Soyadı Gül Olanların İçinde Olduğunu Düşündüğümüz zaman Gül gibi Akkuş ilçesine bir ilavemiz olmuş olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar