17 Haziran 2024 Pts

ŞİDDETTE KARŞI ŞİDDET ÇÖZÜM DEĞİLDİR

Ezik bir İslam aleminin değil dünyaya, kendisine dahi faydası olmayacaktır.

ŞİDDETTE KARŞI ŞİDDET ÇÖZÜM DEĞİLDİR

Günümüzde birçok ülke dünyada söz sahibi olabilmek için bir kurulaşa üye olmaktadır. Bu kuruluşlara örnek olarak I. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Birleşmiş Milletler, II. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Avrupa Birliği, Arap Birliği, NATO’yu gösterebiliriz.

Ne yazık ki, yeryüzünde çok fazla örgüt ve teşkilat bulunmasına rağmen, yaşanan savaşların, şiddetin ve kargaşanın önüne bir türlü geçilemiyor. Bu sebeple dünyada fesat çıkarmak için birlik olan gruplara karşı iyiliği, hoşgörüyü ve sevgiyi savunan kişilerinde birlik içerisinde olması gerekmektedir.

Eğer Müslüman alemi güçlü, refah içerisinde yaşayan, dünya politikasına yön veren ve dünyayı aydınlatan taraf olmak istiyorsa, yapılması gereken tek şey birlik halinde hareket etmektir.  Eğer Müslümanlar bu birliği gerçekleştirmezlerse dağınık, gücü gitmiş halde ezilmeye devam edeceklerdir. İslam aleminden ortak bir ses çıkmazsa, mazlum insanlar savunmasız kalmaya devam edecektir. Müslümanların birlik olması herşeyden önce Allah’ın bir emridir.

İnkar edenler birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunu yapmazsanız (birbirinize yardım etmez ve dost olmazsanız) yeryüzünde bir fitne ve büyük bir bozgunculuk (fesat) olur. (Enfal Suresi, 73)

Müslümanlar yaşanan şiddette karşı şiddet kullanmamalı, sevgiyle ve şefkatle çözüme gitmelidirler. Nitekim şiddet şiddeti doğuracak, terör ve savaşlar katlanarak devam edecektir. Ortadoğu’da yaşanan olaylar da tam olarak bunu göstermektedir.

İslam aleminin birlik olmasındaki amaç sadece Müslümanlara değil, tüm dünyaya güzellik, sevgi, barış, mutluluk ve zenginlik getirmektir. Birlik oldum, artık güç bende deyip şiddete asla şiddetle karşılık verilmemelidir. Çünkü yıllarca uygulanan şiddet politikası hiçbir şeyin çözümü olamamıştır. İslam coğrafyası birlik ve beraberlik içerisinde, sevgi ve barış ile hem ekonomik, hem de sosyal yönden dünyayı yaşanabilir hale getirmek için ciddi bir çaba sarf edilmelidir.

Size ne oluyor ki, Allah yolunda ve: "Rabbimiz, bizi halkı zalim olan bu ülkeden çıkar, bize Katından bir veli (koruyucu sahib) gönder, bize Katından bir yardım eden yolla" diyen erkekler, kadınlar ve çocuklardan zayıf bırakılmışlar adına savaşmıyorsunuz? (Nisa Suresi, 75)

Ayette de haber verildiği gibi Müslüman gücünü kendi kardeşine şiddet uygulayarak değil, kardeşini kurtarmak için kullanmalıdır. Allah’ın rızası bunu gerektirir. Müslümanlar hangi mezhepten, hangi görüşten olursa olsun birbirlerine sevgi ile yaklaşmalı, kardeşinin ezilmesine sebep olacak davranışlar içine girmemelidirler. Nitekim ezik bir İslam aleminin değil dünyaya, kendisine dahi faydası olmayacaktır.

Mine ÇAKIR

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar