23 Şubat 2024 Cum

Cenneti Yaşamak

Sevgi ancak Allah’ın samimi kullarına yaşattığı çok güzel bir nimettir. Hem dünyada hem ahirette bu güzel duygunun eksilmesi de asla olmayacaktır.

CENNETİ YAŞAMAK

İnsan için en önemli konulardan biri sonsuzluktur. Birçok insan sevgisinde, saygısında her zaman sonsuz olmayı ister ve bunu dile getirir. Birbirini seven insanların sonsuza kadar sevgi dileklerini her zaman duyarız. Bunu istemekteki nedenin altında insanın sonsuza kadar yaşama isteği yatar. Güzel bir görüntü gördüğümüz vakit veya güzel bir olay yaşadığımızda bunu hemen anlatmak isteriz. Anlatırken de “bunu hep yaşasak ne güzel olur” gibi cümleleri sık sık söyleriz. Müslüman, dünya hayatının geçici olduğunu ve dünya hayatında kendisine verilen her şeyin acizlik içinde yaratıldığını bildiğinden hep sonsuzu ister. Aslında tüm insanlarda ortak olan bu düşünce, insanın Allah’ın ruhunu taşıdığının bir delilidir. Çünkü insana verilen ruh her zaman sevgiden, şefkatten, merhametten, güzel ahlaktan hoşnut olacak şekilde yaratılmıştır. Güzel bir söz duyunca mutlu olan insan bunu her zaman yaşamak ister. Bunu bitmek bilmeyen bir istekle talep eder.

Ölümle birlikte insanın hayatında en çok istediği sonsuzluk başlamış olacaktır. Allah, insana ömrü boyunca şükretmesi veya nankörlük etmesi için belli bir vakit tanır. İnsan olaylar karşısında seçim yapar. Allah’ın rızasını kazanmak isteyen Müslümanlar ise hayatlarının her anında O’nu hoşnut edecek davranışlarda bulunmaya gayret ederler.

Biz ona yolu gösterdik; (artık o,) ya şükredici olur ya da nankör’’ (İnsan Suresi, 3)

İnsanın acizliğini hatırlatacak birçok olay vardır. Bazen bir doğal afet, bazen bir kaza insanın acizlik içinde yaratılığını anlatabilir. Her olay insan aklının kavrayabileceği şekilde yaratılır. Tüm bu yaratılan hatırlatmalar doğal görünür. Bu gerçeklerden gafil olan insanlar, bunların özel olarak yaratıldığını kavrayamamaktadırlar. Yaratılan bu olaylar hem uyarıcı, hem de insanın aslında asıl düşünmesi gereken hayatın ahiret hayatı olduğunu hatırlatıcı konumundadır.

Dünya hayatının kısalığı ve acizliği, sonsuzluğu anlamamız açısından önemlidir. İnsan eğer gerçekten sonsuz güzelliği isterse ve bunun için dua ederse, Allah dilerse buna kavuşabilir. İnanan insan Rabbinden sonsuzluğu isterken, yine O’nun sevgisine nail olabilmek için ister. Sonsuza kadar O’nun tecellileri ile muhattap olmak ister. Zaten dünyadaki nimetleri kullanış amacı da, Allah’a olan sevgisindendir. Tüm bunları yine O’nun yolunda kullanır. Ahiret hayatını kavrayamamış olan insanlar ise, dünyadaki nimetleri nefisleri için kullandıklarından, sonsuzluktan beklentileri yine kendi nefisleridir.

Eğer insan isterse dünya hayatında da cennette benzer bir his içinde yaşayabilir. Bunun için insanın yapması gereken, Allah’a yönelmek, her nimet için şükürde bulunmak ve Allah’ın teccellileri olan varlıklar üzerinde derin tefekkür etmektir. Böylece yaşadığı her andan lezzet alabilir, cennette daha güzel nimetlerle muhattap olacağını düşünerek mutlu olabilir. Aksi takdirde kişi dünyanın en güzel nimetlerine sahip olsa bile mutlu olması mümkün değildir.

İnsan aciz yaratıldığından sevgiye, saygıya muhtaç şekilde hayatını sürdürür. Bazen çok büyük bir hediye insanın hoşuna gitmezken güzel bir sözden çok etkilenebilir. Bu yüzden insan muhakkak her an sevgisini yaşayabilecek bir ortamda yaşamalı ve bunu devam ettirmelidir. Müslümanlar birbirlerini Allah rızası için sevdiklerinden, kardeşlerine olan sevgilerinde hiçbir vakit azalma olmaz. Onlar, sevgilerinin kaynağını Allah’tan aldıklarından, yaşadıkları müddetçe sevgileri katlanarak devam eder. Bu sevgi hem dünyada onlara verilmiş çok büyük bir nimet, hem de cennette yaşayacakları sevginin bir benzeri olması yönünden çok güzeldir.

Allah’ın rızasından uzak bir sevgi anlayışında, her şeyden vazgeçildiği gibi sevgiden de vazgeçilir. Nefislerine ağır giden bir durumla karşılaştıklarında, birden sevgilerinde azalma olur. Bazen de küçücük bir olay sevgilerini aniden bitirebilir. Geçici bir heves veya geçici bir sevgi uğruna hem kendilerine sıkıntı yaşatırlar, hem de karşı tarafa bir sevgi yıkımı yaşatırlar. Allah’ın iman etmeyenler için özel olarak yarattığı sevgisizlik, dünyada olduğu gibi ahirette de katlamalı olarak devam ederek, kendilerine azap konusu olacaktır.

Sevgi ancak Allah’ın samimi kullarına yaşattığı çok güzel bir nimettir. Hem dünyada hem ahirette bu güzel duygunun eksilmesi de asla olmayacaktır.

“İman edenler ve salih amellerde bulunanlar ise, Rahman (olan Allah), onlar için bir sevgi kılacaktır.’’ (Meryem Suresi, 96)

Mine ÇAKIR

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar